Курка в раціоні малюків. Коли можна давати дитині куряче м'ясо
Коли малюк підростає, йому вже може не вистачати цінних речовин, що надходять з грудним молоком, приходить пора розширити раціон за рахунок м'ясних страв. Одним з перших в меню вводять куряче м'ясо — воно краще засвоюється, ніж яловичина, володіє масою корисних властивостей.
Склад
В м'ясі курки міститься багато легкозасвоюваних білків — це будівельний матеріал, який необхідний для повноцінного розвитку клітин м'язів і крові, завдяки протеїнам організм здатний виробляти антитіла і гормони. Ще одна важлива функція — посилення дії мінералів і вітамінів, зокрема, групи В (тіаміну, рибофлавіну, піридоксину, фолієвої та пантотенової кислот, ніацину).
В м'ясі курки присутній філохінон — це вітамін, Що Він необхідний для згортання крові — без нього не затягнуться рани, більше того, ця речовина сприяє появі на пошкодженій шкірі особливих клітин, які перешкоджають проникненню інфекції всередину. Кальцій необхідний для зміцнення кісток, а магній — серцевого м'яза. Завдяки фосфору активізується мозкова діяльність, а залізо необхідне для утворення в достатній кількості червоних кров'яних тілець. Також в курятині міститься натрій, калій, мідь, марганець, селен і цинк.
Чим корисно куряче м'ясо дітям
Головна перевага курятини — вона дитиною сприймається набагато легше. Її волокна ніжніше, ніж у свинини і вже тим більше — яловичини. З цієї причини її відносять до дієтичного м'яса. В ній практично не міститься жиру, а значить, її можна всім діткам, у тому числі які страждають від надлишкової маси тіла. Інші корисні властивості:
- У курячому м'ясі міститься багато речовин, які організм може отримати лише разом з продуктами, сам він їх не виробляє: це незамінні кислоти, які забезпечують протеїновий обмін і відновлення м'язових клітин.
- Курятина допомагає боротися з процесами гниття — не дарма страви з неї рекомендують давати ослабленим дітям, у тому числі після хірургічних втручань.
- Чинить позитивний вплив на нервову систему. Антидепресивний ефект забезпечується за рахунок вітамінно-мінерального комплексу. Якщо дитина надто вразлива і емоційний, в його раціоні обов'язково повинні бути страви з курки.
- Один з важливих елементів дієти при діабеті. Вуглеводи в курятині містяться в дуже малій кількості, зате в ньому є такі важливі мінерали, як залізо, фосфор, магній, цинк, а також група найбільш важливих вітамінів групи В.
- Курятину рекомендують включати в меню діток, які страждають від гастриту або виразки шлунка. Ніжне м'ясо не дратує слизову шлунка, відмінно засвоюється, насичуючи організм корисними речовинами.
- Завдяки глютаміну куряче м'ясо сприяє розвитку м'язів — це особливо важливо для фізично ослаблених малюків, які потребують підтримки.
М'ясо курки корисно при деяких захворюваннях нирок, його корисно вживати для стабілізації рівня цукру в крові, воно забезпечує організм запасом енергії і сил.
Вступ курятини в раціон малят
З якого віку дітям можна давати куряче м'ясо? Це залежить від стану здоров'я і типу харчування дитини (грудне або штучне). Так, якщо дитина отримує адаптовані суміші, розширення раціону за рахунок курячого м'яса можливе вже з 7-8 місяців. Немовлятам його слід додати пізніше — з 8-9-місячного віку. Рекомендації по введенню курятини в раціон малят:
- особливу увагу необхідно приділити якості м'яса — воно повинно бути свіжим, бажано, домашнім;
- перша порція — не більше 1/4 чайної ложки, а взагалі, краще давати консерви промислового походження — вони містять гомогенізоване м'ясо, воно засвоюється краще, ніж перетерте через сито або подрібнене з допомогою блендера;
- знайомство з новим продуктом краще проводити в першій половині дня;
- пюре з курки можна підмішувати до картопляного або овочевого пюре, додавати до каш;
- порцію необхідно збільшувати поступово і до віку 8 місяців довести до 50 г в день, а до 9 місяців — до 70-80 г, до року — до 100 г приготованого продукту.
Приблизно до 12 місяців малюк вже чудово сприймає не тільки куряче пюре, але і страви з фаршу, наприклад, тефтелі.
Курячий бульйон в раціоні малюків
Відвар курячого м'яса, іншими словами курячий бульйон, володіє чудовими властивостями. Правда, варити його слід виключно з домашньої курки. Щоб підвищити цілющість продукту, покладіть в нього кілька головок ріпчастої — завдяки вмісту в ньому фітонцидам, він посилить користь бульйону, забезпечить антибактеріальний ефект. Таке блюдо рекомендують вживати при вірусних захворюваннях.
Наваристий бульйон корисний для серцевого м'яза — він її відмінно зміцнюємо, а ще — сприяє нормалізації артеріального тиску. Інші цілющі властивості: допомагає запустити травну систему, підвищує засвоюваність вітамінів і мінералів, надзвичайно ефективний при простудних захворюваннях.
Заходи безпеки
Хоча куряче м'ясо дуже корисно, певна обережність при його вживанні не завадить. Наші рекомендації:
- привчати дитину до курятині поступово, так як у деяких дітей вона може викликати алергію;
- готувати нежирне м'ясо курки, попередньо необхідно видалити шкірку, так як вона практично вся складається з жирових клітин;
- віддавати перевагу домашній курятині, а не бройлерів, так як їх вирощують із застосуванням гормонів та антибіотиків, з-за чого м'ясо практично не має корисних властивостей;
- курятина потребує ретельної термічної обробки — це обумовлено необхідністю нейтралізувати активні бактерії, які можуть стати причиною дисбактеріозу та інтоксикації організму;
- корисна варена або запечена курка — не готуйте дітям курчат тютюну або спекотне, краще всього пропонувати їм грудку — це найкорисніша частина.
Якщо спробувала курку дитина почуває себе гірше, ніж зазвичай, не зволікайте, одразу ж звертайтеся до лікаря. Без затримки реагуйте на всі підозрілі симптоми: діарея, головний біль, висип та інші ознаки поганого самопочуття.
Рецепти страв з курки для дітей
Курячі фрикадельки
Продукти: 300-350 г курячого фаршу, 1,5–2 стіл. ложки пшеничного борошна, 1 яйця, ріпчаста цибуля (невеликий).
Приготування. Курячий фарш дістати з холодильника і витримати при кімнатній температурі протягом півгодини, тоді буде легше сформовать з нього фрикадельки. Натерти або дрібно порізати цибулину, додати до фаршу, після чого вбити в нього яйце. Посолити, ретельно вимішати, як загусник додати пшеничне борошно. Сформувати маленькі кульки, після чого закинути їх у киплячу воду або бульйон (якщо ви готуєте суп).
Куряче суфле на пару
Продукти: 100 відвареного курячого філе, 1 куряче яйце (можна замінити 3 перепелиними), столова ложка рисового крупи, 1 ч. л. злив. масла, 2 стіл. ложки молока.
Приготування. Дрібно нарізати попередньо відварене куряче філе, подрібнити за допомогою блендера. Відварити рис: спочатку варити його у воді, потім долити молока. Готову кашу додати до курячого пюре, після чого перемішати до отримання однорідної суміші — це зручно зробити блендером. Додати до маси розтоплене вершкове масло і відокремлений жовток від білка. Окремо збити білок в стійку піну, після чого акуратно ввести в основне блюдо. Помістити готову суміш у форму, після чого встановити її в пароварці. Готувати протягом 20-25 хвилин. Подавати з гарніром або як самостійну страву.
Овочевий курячий суп
Продукти: філе курки — 300 г, 1 морквина і середнього розміру ріпчасту цибулю, 3 картоплини, вершкове масло — 1 стіл. ложка, 2 чайних ложки манної крупи, 1 стіл. ложка рису, зелень — за смаком.
Налийте в каструлю 2 л води, дочекайтеся, поки закипить, після чого покладіть в неї очищений і нарізаний кубиками картоплю і ретельно промитий рис, цибулю і моркву очистіть, додайте до бульйону, а потім — заздалегідь підготовлені фрикадельки. Посоліть. Варити до готовності (15-20 хвилин), після чого заправити зеленню.
Як готувати фрикадельки? Дуже просто: перемеліть на м'ясорубці куряче філе з цибулею, додайте трошки вершкового масла, підсолити за смаком, після чого додайте манну крупу і ретельно перемішайте, а потім помістіть в холодильник на 30-40 хвилин.
Гарбузовий курячий суп
Продукти: 1 кг курки на 3 л води, по 1 штуці болгарського перцю і моркви, 2 помідори, 4 картоплини середніх розмірів, 300 г очищеної від шкірки гарбуза. Приготування:
- Зварити бульйон: налити в каструлю воду, довести до кипіння, завантажити курку, проварити протягом 20-25 хвилин.
- Підготувати овочі: помити, почистити, картоплю, перець і гарбуз порізати кубиками, моркву натерти на тертці.
- Як тільки курка звариться, додати в суп порізану картоплю, проварити ще 10 хвилин.
- Перець обсмажити разом з морквою на олії — покласти в суп.
- Нарізати помідори і додати їх у бульйон.
- Покласти у суп гарбуз, 2 лаврових листа, сіль — за смаком.
Завершальний етап приготування — зняти з вогню і настоювати протягом 30 хвилин. Перед подачею додати зелень.