Редис для дітей: користь, шкоду, рецепти. З якого віку можна давати
Хто знає, чи була б редиска на нашому столі сьогодні, якби Марко Поло не завіз її насіння в Європу з Піднебесної в XIII столітті. У Росії вона потрапила стараннями Петра Першого лише декілька століть опісля — у XVIII столітті. Чим цінний цей овоч? Перш за все, тим, що він дозріває одним з перших, обдаровуючи нас цінними вітамінами і речовинами. Батьки часто цікавляться, з якого віку дітям можна редис і взагалі, чи варто включати в раціон. Пропонуємо познайомитися з його корисними властивостями, рекомендаціями щодо вживання, запобіжними заходами і, згідно з традиціями нашого сайту, рецептами двох смачних і надзвичайно корисних страв.
Склад і корисні властивості редиски
Смак редиски трохи різкуватий, з-за чого багато дітки сприймають насторожено. Однак він заслуговує не меншої поваги, ніж морква або буряк — в ньому значно більше аскорбінової кислоти, ніж у цих популярних овочах. Завдяки збалансованому набору вітамінів групи В редис позитивно впливає на нервову систему і покращує склад крові, не дарма його рекомендують при анемії. Корисних властивостей у нього багато, тому розповідати про них можна довго:
- активізує обмін речовин, сприяє підвищенню апетиту — всього 50-70 р, і ви побачите, з яким задоволенням маля почне поглинати їжу, хоча раніше був до неї байдужий;
- вітамін С в комплексі з іншими корисними речовинами забезпечує захист організму від радикалів, підвищує стійкість до інфекцій;
- завдяки вітаміну Е прискорює регенерацію клітин;
- бере участь у синтезі гормонів;
- підвищує секрецію шлункового соку;
- нормалізує кислотно-лужний баланс — такий ефект забезпечується за рахунок натрію;
- завдяки фтору і кальцію зміцнює нігті, волосся та зуби;
- клітковина редиски сприяє активізації перистальтики кишечника, а гірчичне масло гальмує розвиток мікробів.
Періодичне вживання редиски сприяє позбавленню від шлаків. Ще редис містить антоціан — речовина, яку використовують для профілактики онкологічних захворювань. Малюкові достатньо ужити всього 100 г редиски, щоб отримати добову норму аскорбінової кислоти. Звичайно, це не означає, що треба його напихати цим овочем кожен день, 2 рази в тиждень цілком достатньо.
Редис рекомендують вживати при гострих респіраторних захворюваннях і застудах, діабеті, надмірній вазі, анемії. Редис допоможе діткам, схильним до набряків, позбутися від надлишків рідини. Овоч можна використовувати для очищення печінки і жовчного міхура, він сприяє виведенню каменів, а також перешкоджає їх утворенню. Редис показаний при весняному авітамінозі.
Коли вводити в раціон дитини
До двох років дітям редис краще не пропонувати, так як травна система може «збунтуватися». Відважні батьки дають його малюкам у віці півтора років, а розсудливі — з двох років, відповідно до рекомендацій лікарів. Корисні поради:
- гірчичних масел, які містяться в редисці, смак у нього гострий, що дітям, як правило, не подобається. Тому в чистому вигляді овоч краще не пропонувати — тільки в комбінації з іншими продуктами.
- Для першого знайомства редис слід натерти на дрібній тертці і додати в блюдо, до якого дитина вже звик.
- Оптимальна величина першої порції — половинка чайної ложечки, не більше. «Передозування» з великою ймовірністю викличе харчове розлад.
- Знайомство з редисом краще починати до обіду. Можливі наслідки: кропив'янка, підвищене газоутворення в кишечнику, нудота, в окремих випадках — блювота, діарея.
Дитині у віці трьох років можна сміливо давати 40 г редиски за один прийом, з 3 до 5 років — близько 50-70 р, з 5 до 10 — не більше 100 р. Не сприймайте ці цифри, як сувора вказівка — орієнтуйтеся на самопочуття дитини — загальне і після вживання продукту. Редис дуже добре пропонувати в якості закуски — він відмінно піднімає апетит і сприяє підвищеному виробленню шлункового соку, завдяки чому основні страви краще засвояться. Для полегшення перетравлювання редиски знімайте з нього шкурку. По-перше, це дозволить зробити її смак менш різким, по-друге, так він краще засвоюється.
Важливо! Готувати салати з редису слід не раніше, ніж за півгодини до подачі — по закінчення цього часу знижується активність корисних речовин.
Як вибрати редис
Властивості редиски багато в чому залежать від технології його вирощування. В ідеалі найкращий овоч — отриманий з власних грядок, якщо ви купуєте його на ринку, не забувайте поцікавитись сертифікатом на вміст небезпечних речовин. Поради щодо вибору:
- занадто великий або дрібний редис краще не брати, найсмачніші плоди середнього розміру;
- чорні крапочки і плями на шкірці свідчать про низьку якість продукту;
- плід повинен бути щільним, пружним, якщо він млявий — від покупки краще відмовитися;
- за можливості купіть спеціальний апарат для визначення вмісту нітратів — він стане в нагоді для оцінки якості не тільки редиски, але і інших плодів
Завжди ретельно мийте редис, а ще краще — замочуйте його на годинку перед використанням, очистіть від шкірки, акуратно обрізайте хвостик і «попку».
Заходи безпеки
Редис протипоказаний пацієнтам з виразками внутрішніх органів: шлунку, дванадцятипалої кишки, печінки і жовчного міхура. Так як овоч містить ефірні масла, його вживання може викликати роздратування уражених ділянок. Надмірне поїдання продукту може викликати підвищене газоутворення і розлад травної системи. У редисці містяться цианогенные глікозиди — ці речовини впливають на діяльність щитовидної залози і у деяких людей сприяють утворення зоба.
Рецепти
Ми не звикли піддавати редиску термічній обробці, а даремно. Якщо її обсмажити, вийде дуже цікавий гарнір. У такому вигляді овоч можна використовувати як інгредієнт теплих салатів. В підігрітому вигляді редис чудово вбирає запахи — приправте його зеленню або часником, і ви отримаєте можливість насолодитися пікантним ароматом. Щоб зробити смак овоча менш різким, натріть його, а потім промийте під проточною водою.
Салат з редиски з сиром
Продукти: 3-4 редиски, 200-250 г сиру, 2-3 курячих яйця, зелена цибуля — кілька стеблинок, кріп, сметану і сіль — за смаком, половинка болгарського перцю.
Приготування:
- Яйця відварити, нарізати кубиками.
- Болгарський перець перекрутити через м'ясорубку або подрібнити за допомогою блендера, змішати з сиром і сіллю.
- Додати до маси порізані яйця і тертий на крупній тертці редис.
- Приправити страву сметаною, зеленню і сіллю, добре вимішати.
Салат ідеально підходить в якості обідньої закуски або як доповнення до гарніру. Чудове літнє блюдо!
Холодник
У літню пору багато дітлахи відмовляються від гарячих перших страв. Запропонуйте дитині білоруський холодник, запевняємо, більшість діток сприймає його із захопленням.
Продукти: 1,5 л квасу, краще домашнього, печена буряк — 200-250 г (найкраще випікати в фользі, тоді вона не морщиться), отварной картопля (в мундирі) — 250 г, солодкий ріпчаста цибуля — 100 г, 3-4 невеликих огірка, 5 варених круто яєць, штук 6-7 стебел зеленої цибулі, кріп з петрушкою — за смаком, редис — 100 г, варена ковбаса (краще «докторська») — 150 р.
Приготування:
- Буряк почистити, редис промити овочі нарізати соломкою.
- Цибулю порізати тонкими півкільцями, якщо солодкого сорту під рукою не виявилося, обдайте його окропом, щоб зробити його смак менш різким.
- Огірки, ковбасу і картоплю наріжте акуратними кубиками.
- Овочі помістити в глибоку каструлю, залити процідженим квасом, посолити, перемішати.
- Поставити блюдо на годину в холодне місце.
Перед подачею холодник необхідно приправити сметаною, в кожну тарілку покласти розрізане навпіл яйце. До цієї страви краще всього подавати житній хліб.