Квашена капуста в раціоні дітей. З якого віку можна давати дитині
Прийшла пора поговорити про роль квашеної капусти в раціоні дітей. Цей продукт займає особливе місце в російській кухні — його використовують для приготування салатів, перших і других страв. Ви дізнаєтеся, з якого віку дітям можна пропонувати квашену капусту? Кому з дітей вона протипоказана? Які страви з неї можна приготувати?
Чим корисна квашена капуста
Унікальність квашеної капусти полягає в тому, що вона містить і пребіотики і пробіотики. За рахунок цього поліпшується мікрофлора кишечника, зменшується (зникає) інтенсивність процесів гниття. Цей продукт особливо корисний при бисбактериозе, коли організм не виробляє мікроорганізмів, необхідних для формування нормальної мікрофлори кишечника. У боротьбі з патогенними мікробами допомагають містяться у квашеній капусті кислоти — оцтова і молочна.
Стоматологи відзначають позитивний ефект від регулярного вживання продукту — стають міцнішими не тільки ясна, але і зуби. За рахунок антибактеріального ефекту зменшується ймовірність стоматиту та інших захворювань ротової порожнини. Квашену капусту рекомендують їсти при диспепсії, а ще вона вважається одним з кращих засобів профілактики цинги. Інші корисні властивості:
- Підвищує імунітет. Така дія забезпечується завдяки пре - та пробіотиків, доповненим аскорбіновою кислотою та іншими вітамінами.
- Джерело вітамінів в період з жовтня по травень — в цей час украй важливо домогтися, щоб організм отримував достатню кількість корисних речовин.
- Сприяє зниженню рівня холестерину в крові — цей ефект досягається за рахунок флавоноїдів.
- Містяться у квашеній капусті ізотіоціанати знижують ймовірність розвитку злоякісних пухлин в легенях, кишечнику, печінки і молочної залозі. Правда, дослідження в цьому напрямку ще не завершені.
- В кислій капусті містяться вітаміни В, які забезпечують кращу засвоюваність інших продуктів. Завдяки цьому організм отримує більше білка. Не дарма квашену капусту вважають ідеальним партнером м'ясних страв — це характерно для російської, німецької, чеської та словацької національних кухонь.
- Зміцнює стінки кровоносних судин, знижує ймовірність кровотеч з носа.
- При регулярному вживанні стабілізує ліпідний обмін, поліпшує склад крові, в тому числі її згортання.
- Квашену капусту рекомендують вживати для профілактики виразок.
- що Міститься в ній фолієва кислота прискорює відновлення клітин.
- Сік кислої капусти використовують для підвищення апетиту — діє як каталізатор травної системи.
Квашена капуста добре допомагає при хронічному гастриті із зниженою кислотністю. Достатньо вживати її за півгодини до їжі протягом 15-20 днів. Ще вона сприяє зниженню рівня цукру в крові, через що її обов'язково включають в раціон діабетиків.
Для поліпшення діяльності печінки використовують так званий «коктейль здоров'я». Для його приготування змішують в рівних частинах томатний сік і капустяний розсіл. Пити слід тричі на день. У народі розсіл використовують для виведення лямблій — якщо пити його за 25-30 хвилин до їжі, можна вивести їх з печінки.
З якого віку дітям можна квашену капусту
В ранньому віці діткам квашену капусту краще не давати. З-за високого вмісту солі висока ймовірність збою в роботі травної системи, може порушитися обмін речовин. Цей продукт часто викликає інтенсивне газоутворення, що супроводжується тяжкістю в шлунку, неприємними, а часом і болючими відчуттями. При вживанні в ранньому віці квашена капуста часто викликає харчові розлади.
Одна з причин, по якій кислу капусту не дають малюкам, — вона містить алкоголь. І нехай його концентрація не особливо велика, але навіть цього достатньо, щоб завдати здоров'ю дитини непоправної шкоди. Оптимальним віком для першого знайомства з квашеною капустою вважають 2-3 роки. Перша порція повинна бути мізерною — щоб перевірити реакцію малюка на новий продукт. Якщо «дегустація» пройде нормально, без наслідків, порцію слід збільшувати поступово і дуже обережно.
До п'яти років травна система дитини повністю сформована — коли дитина досягне цього віку, йому можна пропонувати до 100 г квашеної капусти за один прийом їжі. Більше не рекомендується, так як це може призвести до колік і здуття живота.
Кому протипоказана квашена капуста
При деяких недугах вживання кислої капусти категорично протипоказано. Її не рекомендують при наступних захворюваннях:
- патологіях щитоподібної залози;
- захворюваннях нирок;
- панкреатиті;
- гастриті з підвищеною кислотністю і виразці;
- сечокам'яної хвороби.
Якщо ваш малих має хронічні захворювання, не забудьте проконсультуватися з лікарем, коли зберетеся додати в раціон крихітки квашену капусту.
Рецепти
Бігос з м'ясом
Продукти: 450-500 г м'яса, 100 г грудинки, 200 мл м'ясного бульйону, 50 г ріпчастої цибулі, одну невелику моркву, по 300 г свіжої та квашеної капусти, рослинне масло — три стіл. ложки, сіль і спеції — за смаком.
Приготування. Свіжу капусту нашаткувати, покласти в сотейник і поставити тушкуватися. Цибулю дрібно нарізати, обсмажити на олії, в кінці, коли він стане золотистого кольору, додати терту моркву — викласти в сотейник, до капусти. М'ясо нарізати невеликими шматочками, обсмажити, теж додати в сотейник. Аналогічно вчинити з грудинкою, коли вона підрум'яниться, покласти до неї квашену капусту попередньо її слід промити і відцідити. Завершальний етап приготування: скласти всі інгредієнти в одну посудину, залити м'ясним бульйоном, додати близько 50 мл розсолу квашеної капусти. Тушкувати протягом 10-15 хвилин.
Щі з квашеною капустою
Продукти: 0,7-1 кг яловичих кісток, 200 г свинячої грудинки (реберець), 0,5–0,6 кг квашеної капусти, 1-2 головки ріпчастої цибулі, невелика морква, 50 г кореня селери, зелень, 2-3 помідора (якщо не сезон, замінити томатною пастою), лавровий лист, сіль, запашний горошок — за смаком.
Приготування:
- Яловичі кістки покласти в каструлю, залити водою (3 л), дочекатися, поки закипить, акуратно видалити піну, покласти очищену моркву і 1 цибулину (не чистити), варити на повільному вогні протягом 2-2,5 годин.
- грудинку Порізати на невеликі шматочки (з реберець зняти м'ясо), цибулю дрібно нарізати.
- Селеру почистити, після чого нарізати досить великими скибочками, так само вчинити з коренем петрушки.
- Нарізану цибулю обсмажити, додати до нього коріння, протушкувати протягом 3-5 хвилин.
- Капусту віджати, додати в сковороду — до грудинці, долити 1 л води з розведеною в ній томатною пастою (або додати терті помідори — влітку). Тушкувати протягом 2 годин в духовці при температурі 140 °С
- Бульйон відцідити, м'ясо вийняти, зняти з кісток, помістити назад у каструлю. Капусту з обсмаженої грудинкою і корінням вийняти з духовки, додати до бульйону, проварити протягом 15 хвилин. В самому кінці додати зелень.