Калина для дітей: користь і шкода, рецепти. З якого віку можна вводити в раціон?
Яскраво-червоні ягоди калини особливо гарні після перших заморозків: зникає характерна для них гіркоту, смак стає набагато приємніше. Ці плоди — справжній дар природи, цілющим властивостям їм немає рівних. Сьогодні ми розповімо про користь калини, про лікування хвороб з її допомогою, а також про те, наскільки вона цінна для дітей і з якого віку його можна давати малюкам.
Корисні властивості калини
Калина надзвичайно багата вітаміном С, внаслідок чого її активно використовують для боротьби з вірусними та інфекційними захворюваннями. Всього однієї ягоди достатньо, щоб забезпечити дитину добовою дозою аскорбінової кислоти. Вона надзвичайно корисна для імунної системи, а ще підвищує еластичність кровоносних судин. Калина незамінна при лікуванні малюків від бронхіту, ГРЗ, трахеїту, фарингіту, допомагає позбутися від хрипоти в голосі — це властивість актуально для маленьких вокалістів.
Калина містить багато важливих для діяльності організму мікроелементів і речовин, у тому числі вітаміни А, Е, К і Р. Також в ній є амінокислоти, замінні і незамінні, флавоноїди, марганець, мідь, калій і т. д. Завдяки їм ягода допомагає зміцнити здоров'я без застосування фармацевтичних препаратів. Основні корисні властивості:
- Корисна легкозбудливою діткам, у тому числі з порушеннями сну, — поліпшення їх стану сприяє міститься в калині магній.
- Разом з фолієвою кислотою покращує склад крові — вживання калинового соку або морсу допоможе уникнути анемії. Все завдяки присутньому в ягодах залозу.
- Перешкоджає утворенню жирових відкладень на внутрішніх органах, сприяє виведенню шлаків і токсинів.
- Очищає нирки, нормалізує їх діяльність — з цією метою використовують відвар калини (компот).
- Діє як жарознижувальний. Тільки уявіть, наскільки руйнівним дію аспірину на шлунок. Так от, по своїй ефективності калина нітрохи не гірше.
- Відвар кори калини цілком здатний замінити таблетку анальгіну чи цитрамону, а ще їм можна полоскати ротову порожнину, якщо у малюка почався стоматит. Допоможе він і при запаленні ясен.
В калині є кофеїнова кислота, що забезпечує підбадьорливий ефект, — це енергетик природного походження. В якості експерименту можете запропонувати школяреві чайну ложечку перетертої з цукром калини, і він буде краще почувати себе на уроках. Підліткам ягоди стануть в нагоді для боротьби з висипом вугрів: кашка з них має антибактеріальну дію.
Калина в раціоні дітей
З якого віку дітям можна калину? Вже з 6-8 місяців дитині можна запропонувати сік (розведений навпіл з водою) або морс. Як правило, ця ягода алергії не викликає, але після знайомства з нею все одно уважно спостерігайте за дитиною. Для початку запропонуйте дитині близько 5 мл соку, потім, якщо все пройде гладко, поступово збільшуйте порцію до 30-50 мл
Після року список страв з калини варто розширити, доповнивши його мусом, пудингом, желейними десертами та киселем. У свіжому вигляді ягоду пропонуйте лише після досягнення дитиною півтора років, і то — не більше 1 стіл. ложки в день. Після трьох років травна система дитини вже готова до вживання солодощів з калини: пастили, випічки та інших кондитерських виробів.
Цілющі рецепти на основі калини
Пропонуємо добірку лікарських засобів з калини, завдяки їм у деяких випадках ви зможете обійтися без традиційних препаратів:
Якщо у дитини кровотеча з носа, приготуйте відвар з калинової кори, змочіть у ньому ватні тампони і вставити їх в ніздрі. Якщо малюк часто плаче і вередує, схильний до пітливості, погано спить — дайте йому трохи відвару з калини. Дітям з золотуху радять давати сік, вичавлений з квіток калини, — його необхідно розвести у співвідношенні 1:1. На 1 прийом дитині треба дати стільки крапель засобу, скільки йому років. Свіжі ягоди калини гарні при легеневих захворюваннях, зокрема бронхіті і пневмонії. Також вони допомагають при застуді та кашлі (забезпечують відхаркувальний ефект). Щоб підсилити їх лікувальну дію, додайте до плодів трохи меду, зрозуміло, якщо у малюка на нього немає алергії. Для полегшення стану при бронхіальній астмі добре використовувати настій калини на меду. Необхідно 2-3 стіл. ложки ягід перетерти з 200 мл рідкого меду. Отриманий засіб приймати чотири рази на день після прийому їжі.Свіжовичавлений сік калини гарний для підняття апетиту. Корисний він малюкам зі зниженою кислотністю шлунка, має в'яжучим ефектом (при діареї). Допомагає при головному болю.
Відвар калини корисний при дерматологічних захворюваннях, у тому числі при екземі, лишаях, висипах (диатезной або алергічної). З нього роблять примочки або вживають його всередину. Приготування: на 200 мл води необхідно взяти 2 стіл. ложки плодів, проварити протягом 1 хвилини, настоювати протягом години. Пити по 100 мл вранці та увечері.
Заходи безпеки
Ягоди калини не слід вживати при проблемах з нирками. Не рекомендують їх гіпотонікам, з обережністю — гіпертонікам. Краще утриматися від неї людям з підвищеним згортанням крові. Містяться в калині кислот її радять не їсти тим, хто страждає від подагри. Калина активізує вироблення шлункового соку, тому, якщо у дитини гастрит або виразка з підвищеною кислотністю, цю ягоду з раціону слід виключити.
Рецепти страв з калини для дітей
Кисіль з калини
Продукти: на 1 л води буде потрібно 0,5 склянки цукру, 100 г калини, 1-1,5 стіл. ложки крохмалю.
Приготування:
- Очищені і вимиті ягоди калини укласти в сотейник і розім'яти виделкою.
- Масу залити водою, довести до кипіння, проварити протягом 15 хвилин.
- Поки ягідна суміш піддається термічній обробці, крохмаль залити 100 мл холодної води.
- Компот з калини процідити, досипати в нього цукор — якщо виходить занадто кислий, можна трохи додати. Поставити на вогонь, нагрівати до повного розчинення цукру.
- В гарячий компот додати настояний у холодній воді крохмаль, проварити ще 20 хвилин — постійно помішувати (краще дерев'яною лопаткою).
Подавати в охолодженому вигляді. В якості декору можна використовувати збиті вершки, пару листочків м'яти.
Джем з калини з яблуками
Продукти: 3-4 яблука, дві грона калини, 100 г цукру.
- Яблука помити, почистити, видалити плодоніжки і кісточки, зняти шкірку, натерти на тертці.
- Калину замочити в холодній воді, дати трохи постояти, потім промити під краном, обірвати ягоди зі стебел, перетерти через сито, кісточки і залишився макуха викинути.
- Яблука перекласти в каструлю з подвійним дном, додати до них цукор, варити на середньому вогні близько 20-25 хвилин, постійно помішуючи, потім покласти до них пюре з калини. Проварити протягом 1-2 хвилин.
- Перекласти в попередньо стерилізовані банки, після охолодження поставити в холодильник.
Желе з обліпихи з соком калини
На 0,5 л обліпихової соку потрібно до 100 мл соку калини, 10 г желатину і 0,5–0,7 кг цукру.
Желатин замочити у воді, почекати 6 годин. Змішати всі інгредієнти, варити до тих пір, поки об'єм не зменшиться приблизно на 30 %. Перед подачею охолодити.
Морс з калини
Для приготування морсу буде потрібно 100 мл соку калини, 1 л води, цукор — за смаком.
Воду закип'ятити, змішати з калиновим соком і цукром, залишити настоюватися протягом 3-5 годин.
Гарбузово-калиновий джем
Продукти: 250 г гарбуза і калини, 0,5 кг цукрового піску.
Приготування:
- Калину помити, бланшувати 5 хвилин (покласти в друшляк і помістити в каструлю з киплячою водою), протерти через сито.
- М'якоть гарбуза порізати невеликими кубиками, тушкувати до тих пір, поки вона не стане м'якою. Її смак збережеться краще, якщо води взяти зовсім небагато.
- Пюре з гарбуза і калини перемішати, довести до кипіння, додати цукор — під час цих маніпуляцій джем треба постійно помішувати, щоб він не пригорів.
- Варити близько 30-40 хвилин, після чого розлити в стерильні банки і закрити.