Що таке страх - ознаки, причини, як лікувати
27.07.2017 0

Що таке страх - ознаки, причини, як лікувати

Психологія
В закладки


З праць знаменитих розумних психологів ми знаємо, що страх, даний нам природою, для виживання. Це почуття попереджає про те, що виникла чи може виникнути ситуація, яка загрожує вам або вашим близьким втратою здоров'я чи життя. Давайте тепер розберемося, лаяти нам природу чи дякувати за такий подарунок.

Що таке страх

Людина народився. У нього ще немає сумного досвіду падіння, опіку, самотності. Його не з'їдали хижаки, не крали чужі дядьки. Поспостерігайте за його поведінкою – він вже боїться!

  • Зовсім крихіткою, він боїться різких підйомів і опускань. Його вестибулярний апарат віддає інформацію мозку і той посилає команду боятися. Малюк різко розводить руки в сторони, піднімає голівку і судорожно схлипує. Якщо б він був пташеням, то неодмінно б полетів. (Цей вроджений рефлекс змушує задуматися про наші витоки).
  • Зверніть увагу, як сильно розвинений хапальний рефлекс. Немовлята бояться залишитися одні. Побачивши нове незнайоме обличчя, вони кричать від страху. До речі, плач, крик – це теж одне з зброй страху. Скількох наших предків врятував вчасно випробуваний страх, невідомо. Але той факт, що цивілізація гомо сапієнсів живе і процвітає, багато в чому завдячує саме цьому почуттю.

Ознаки та реакція організму

Що таке страх? За великим рахунком страх, який ми всі вважаємо почуттям, є набором фізичних процесів, що відбуваються в нашому організмі. Людина має кілька органів почуттів:

  • очі забезпечують зір;
  • шкіра дотик;
  • вуха слух;
  • мову зі смаковими рецепторами дають інформацію про смак;
  • ніс відповідає за нюх;
  • вестибулярний апарат забезпечує рівновагу.

Мозок приймає інформацію від органів почуттів про небезпеку, швиденько її проаналізував і тут же віддав команду на термінову мобілізацію всіх прихованих ресурсів.

Про лікування страхів, фобій та панічних атак читай тут.

Накази, які віддає мозок:

  1. Очі. Для того, щоб краще контролювати ситуацію, отримувати більше візуальної інформації, мозок подає команду на органи зору, і зіниці розширюються. Бували випадки, коли людина починав як би дивитися на себе з боку. Часто, навпаки, від страху люди закривають очі, щоб не бачити небезпеки, сховатися від неї всередині себе.
  2. Рот, горло. «Ком» у горлі пояснюється тим, що м'язи напружені, в роті пересихає, припиняється виділення шлункового соку та слини для більшого збереження і накопичення енергії.
  3. Наднирники. За наказом зверху в них починає посилено вироблятися адреналін – гормон страху.
  4. Легені. Починають працювати інтенсивніше для забезпечення організму великою кількістю кисню.
  5. Серце. Організму різко знадобилася енергія. Частішає пульс, посилюється серцебиття. Кровоносна система починає швидше переганяти кисень, підживлюючи їм м'язову масу.
  6. Шлунок. Дискомфорт в цьому органі пояснюється різким припиненням надходження вироблення слини і шлункового соку.
  7. Печінка. Крім усього іншого, це ще сховище запасів глікогену. У стресовій ситуації вона починає прискорено перетворювати його в глюкозу.
  8. Потові залози. Для запобігання перегріву при посиленому режимі роботи всього організму необхідна ефективна система охолодження. Її функцію починають справно виконувати потові залози. Людина сильно потіє.
  9. Шкіра. Припускаючи больові відчуття, мозок наказує відвести частину крові від поверхні епідермісу, тим самим зменшуючи біль. Людина сильно блідне. Іноді в результаті різкого скорочення подачі крові до волосяних луковичкам люди сивіють від страху.

Всі частини тіла послухалися мозок і готові або забирати тіло від небезпеки, або протистояти їй. Це той механізм, який передбачила природа, відпрацьований тисячоліттями і закріплений на генному рівні.

Чому ми реагуємо неоднаково

Але ми-то з вами всі такі різні, індивідуальні та оригінальні! В одних все покоління предків жили на безлюдному острові без хижаків і ворогів. Їх гени записали лише небезпека грози і шторми. При зустрічі з незнайомою мозку небезпекою, він або не відреагує, як треба, або, навпаки, відчуває жах.

78797027

Крім неоднакових «інструкцій», підправлених часом, ми маємо різний менталітет, характер, темперамент. Збройні одним і тим же зброєю, один чоловік кинеться тікати, інший кинеться в бій, третій розгубиться і буде чекати вказівок зверху або стусана в бік.

На стадії аналізу в аналітичному центрі (мозку) різних людей можуть виникнути різні висновки і методи вирішення проблеми. І це при однакових початкових даних і рівних розмірах чуттєвої інформації:

  1. Ваш мозок вирішить, що небезпеки немає і боятися нічого. Так, буває, що незнання рятує від біди. Але сподіватися на те, що новачкам щастить, не логічно.
  2. У сусіда сіра речовина зіграє повний збір від дріб'язкової небезпеки і віддасть команду не просто боятися, а майже панікувати.
  3. Людина, який часто буває в стресових ситуаціях, і його аналітичний центр вже має певний досвід вирішення подібних завдань, реально оцінить ситуацію і буде боятися на стільки, щоб її нейтралізувати.

Як протистояти і контролювати

Попереджений - значить озброєний. Тепер ви знаєте, що ваша блідість, тремтіння колін і сухість у роті не що інше, як зброю. Тому паніка виключається, страху теж немає, є готовність протистояти небезпеці.

Один з ефективних способів контролю - складання списку, в якому будуть перераховані всі предмети, істоти, життєві ситуації, природні і соціальні явища, що викликають у вас занепокоєння, страх і фобії. Не ховайтеся самі від себе і запишіть все, що згадайте від уїдливих членів бджіл до величезного метеорита.

Тепер розташуєте свої проблеми по мірі зростання сили впливу їх на вас. Визначте найлегшу проблему і почніть боротьбу з неї. Перша ж перемога додасть вам впевненості, а після рішення третьої-четвертої задачі у вас виростуть крила.

Причини страху

Реальна боязнь

Існує безліч ситуацій, в яких людина може постраждати фізично або морально. Ваше небажання опинитися в одній з них нормально і природно. Ви боїтеся болю, смерті, ізоляції, втратити близьку людину, впасти з висоти, потонути.

Ваше занепокоєння виправдано подальшими діями. Ви приймаєте заходи, щоб не хворіти, загартовуєтеся, любите і дбаєте про рідних, не ходіть по канату, не користуєтеся несправним ліфтом і не пірнаєте з мосту.

Як подолати страх смерті? Поради психолога в нашій статті.

Про те, як побороти страх висоти у дорослого, читай тут.

З такими страхами боротися не має сенсу, їх треба тільки розуміти і контролювати. Наприклад, нелогічний страх підводних чудовиськ, якщо ви добре плаваєте, можна закликати до порядку просто пірнувши і оглянувши навколишній водний простір.

Патологічна боязнь

Нав'язливий страх, фобія, паніка – всі ці почуття і емоції не допомагають людині, а заважають жити. У стресовій ситуації напад паніки є або причиною виникнення фобії або навпаки її наслідком.

Іноді людина відчуває постійний безпричинний страх. В цьому випадку його стан ніяк не може стати помічником у вирішенні проблеми. Воно лише означає, що проблема існує, і необхідно звернутися до психолога. Сучасна наука давно озброєна необхідними методиками і досвідом, щоб лікувати будь-які фобії.

Називають у психології патологією також спрагу випробовувати долю знову і знову, ризикуючи життям, не заради порятунку когось, чогось, а заради самого ризику. Є таке відхилення від нормального стану, коли для людини випробування страхом стає необхідним наркотиком. Він не може жити без страху, а звичайні побутові страшилки його вже не збуджують.

Відео: Що таке страх?

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх перед пологами - як побороти
Людина завжди боїться нового, невідомого. Але як же здорово, що ми відчуваємо не тільки страх темряви, страх перед пологами, побоювання польоту, але ще й величезну
Страх падіння - вправи
Страх падіння - вправи
Страх падіння - вправи
11.07.17 Психологія
Страх падіння, як одна з різновидів страху висоти, пов'язаний з переживаннями людини щодо власної безпеки.
Симптоми страху - фізичні, реакція організму
Визначити, чи дійсно людина чогось панічно боїться, допомагають симптоми страху. Вони наочно вказують – через комплекс зовнішніх і внутрішніх психофізіологічних ознак, –
Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що
Види страхів - класифікація
Щоб перемогти ворога, треба його знати. Навіть якщо він знаходиться всередині тебе. Страх – ворог чи друг?