Симптоми страху - фізичні, реакція організму
27.07.2017 0

Симптоми страху - фізичні, реакція організму

Психологія
В закладки


Визначити, чи дійсно людина чогось панічно боїться, допомагають симптоми страху. Вони наочно вказують – через комплекс зовнішніх і внутрішніх психофізіологічних ознак, – що в організмі людини присутні емоції страху.

Психологічні основи фобій

Психологія страхів (фобій) нерідко ототожнюється з тривожними станами індивіда, хоча страх і супутній йому невроз мають як мінімум 2 складові, що дозволяють вести мову саме про наявність нав'язливою форми страху:

  • прив'язка до конкретних об'єктів, що вселяє неконтрольований страх (людей, подій, предметів);
  • біологічна значущість (без відчуття страху людині важко вберегтися від небезпек, він стає вразливим) – при нав'язливих станах вона стає плодом уяви індивіда з фобією і має ірраціональну природу.

Буденне почуття страху пов'язано зі значимими для людини подіями – з-за цього і виникають переживання. Страх на рівні фобії частіше пов'язаний з символічним змістом та індивідуальною історією життя окремої особистості.

Симптоми страху

Почуття страху, добре знайоме будь-якому індивіду, будь він навіть самим відчайдушним сміливцем, завжди викликає ряд фізіологічних змін в людському організмі.

Деякі з них проходять безслідно, як тільки він справляється з наслідками фобії. Інші можуть призвести до психічних розладів, до зниження імунітету та розвитку серйозних захворювань.

Так як же дізнатися, що чоловік «дійшов до ручки», і пора бити тривогу?!

Як позбутися страху перед людьми? Читай далі.

Зовнішні

Фобію нескладно розпізнати по ряду зовнішніх проявів:

  1. Розширені зіниці. Відчуваючи страх, людський організм підсвідомо дає команду мозку, вимагаючи від нього більш детальної інформації, що стосується загрожує йому небезпеки. В першу чергу отримати її можна саме зоровим шляхом, тому в «бій» набирає парасимпатична нервова система, що відповідає за нормальну життєдіяльність організму і з допомогою адреналіну викликає розширення зіниць.
  2. Слабкий м'язовий тонус. Паніка, яка охоплює людину, коли він чогось боїться, сприяє тому, що всі ресурси організми мобілізуються на боротьбу із загрозою. Надлишок енергії нерідко викликає заціпеніння кінцівок, так званий синдром ватних ніг, «завдяки» якому переляканий індивід не може навіть стояти, не кажучи вже про те, щоб бігти або чинити опір.
  3. Тремор різних ділянок тіла. Тремтіння губ, підборіддя і кінцівок, нерідко спостерігається у наляканого людини – ще одна реакція організму на надлишок енергії, і, як наслідок, сильний м'язовий спазм.
  4. Зміна кольору обличчя. Раптовий напад страху, активізуючи захисні сили організму, сприяє тому, що кров у надлишку приливає до серця і м'язів, залишаючи інші, не настільки важливі в даний момент ділянки тіла, без повноцінного кровопостачання. В результаті особа набуває блідого, синюшного або землисто-сірий відтінок.
  5. Зміна тембру голосу. Під впливом сильного страху в організмі людини відбувається ряд змін – частішає пульс, посилюється серцебиття, з'являється сильне потовиділення і сухість у роті. В сукупності всі ці фактори призводять до зміни тембру голосу, появи захриплості і неприємних визгливых ноток.
  6. Скутість (скукоженість). У хвилину небезпеки, людина відчуває непереборне бажання стати якомога менше і непомітніше. Підкоряючись інстинкту, він втягує голову в плечі, згортається і міцно обхоплює себе руками, намагаючись захистити життєво важливі органи від пошкоджень.

Реакція організму

Еволюційний сенс виникнення у людини такої складової психіки як емоції, полягає у їх впливі на функції пристосування біологічного організму.

Через емоції людина здатна віднести певну подію (явище, предмет, біологічну сутність) до різних категорій:

  • «корисно» (безпечно, позитивно);
  • «шкідливо» (небезпечно, негативно).

Як наслідок, проявляється адекватна ситуації реакція людського організму на психофізіологічному рівні.

Супроводжують страх емоції можуть мати інстинктивну, біологічно закладену природу або формуватися під впливом зустрічі з чимось страхітливим (тоді в організмі людини відбувається своєрідне «запам'ятовування» реакції і подальше її відтворення при схожих умовах).sreca-srecni-ljudi-navike-1362432655-277089

Так відбувається своєрідне «научіння» організму: інформація про пережите зберігається в нейромедиаторах – хімічних речовинах, що передають електричний імпульс між нервовими клітинами людини. Тобто, подальша реакція тіла буде відбуватися автоматично.

Чим частіше переживається індивідом тривога – тривожні стани і думки, тим сильніше закріплюються в організмі супутні емоції (їх фізіологічна складова).

Чільну роль у виникненні і розвитку страху відіграють нейрони (з них складається нервова система людини) – ці структурна одиниці центральної нервової системи розташовані по всьому людському організму.

Одні нейрони фіксують належну інформацію (нейрони-детектори), інші її обробляють і передають для формування відповідної реакції організму (рефлексу), треті – моторні нейрони – сприяють прояву безпосередньої реакції.

Існують 2 шляхи розвитку емоції страху через нейрони (нейронні шляху):

  1. Низький підкірковий (через підкірку головного мозку), швидкий, короткий – реакція відбувається інстинктивно і миттєво, але значну кількість помилок;
  2. Корковий (через кору головного мозку), високий, довгий – реакція з затримкою, але більш точна, може блокувати перший шлях після перевірки достовірності інформації про небезпеку.

Коли обидва шляхи задіюються одночасно, виникає «ідеальна» реакція. І перший, і другий шляхи ведуть в особливий орган, відповідальний за контроль серцебиття, пульсу, температури тіла тощо – гіпоталамус.

Як допомогти подолати страх покарання у дітей? Дізнайся зі статті.

Про те, як побороти страх невдачі, читай тут.

Саме в гіпоталамус надходить множинна інформація про весь організм – ця невелика область головного мозку нервовими шляхами пов'язана з більшістю відділів центральної нервової системи людини.

Фіксується будь-фізіологічний прояв страху:

  • м'язові реакції органів (звуження судин мускулатури);
  • спазми судин черевної порожнини або слизових оболонок;
  • обмеження в постачанні киснем мозку (внаслідок тих же спазмів) та інше.

Ця інформація впливає на організм комплексно, підсумовуючись і сопоставляясь. Також виникає й необхідна реакція.

Фізичні ознаки у дітей

У дітей, які відчувають панічний страх, найбільш часто проявляються такі ознаки, як:

  • посилене потовиділення;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • гіперглікемія (надлишковий вміст цукру в крові);
  • запаморочення;
  • сухість та гіркота у роті;
  • нудота, блювання;
  • тремор кінцівок, підборіддя і губ;
  • часті позиви до сечовипускання;
  • нічні «неприємності»;
  • проблеми зі стільцем.

Лікування

Знання психофізіологічних особливостей виникнення та розвитку фобії дозволяє розглядати особливі можливості в лікуванні нав'язливих страхів шляхом впливу або управління фізіологічними реакціями.

Серед них:

  • медитативні практики – з допомогою медитацій можна домогтися оволодінням власної нервової системою (знижуючи, наприклад, температуру тіла та інтенсивність нервових процесів) і, отже, емоційними реакціями;
  • йога – через специфічні фізичні вправи також досягається зміна емоційного стану і поліпшення його контролю.

Життя людини наповнена не лише позитивними, але й негативними емоціями і подіями. Хоча лише таке динамічне і подвійне стан дозволяє відчувати всі принади буття.

Діти з допомогою страхів розвиваються, формується їхня особистість, світогляд і прийняття навколишнього світу. Дорослі з допомогою страхів коригують свою поведінку з світом і оточуючими людьми.

Прийняття страху – це не просто один з кроків по боротьбі з ним, а можливість самопізнання і саморозвитку.

Відео: Про що говорять наші фобії

Комментарии (0)
Додати коментар
Робота зі страхами - у дорослих, у дітей, арт-терапія, гештальт
Робота зі страхами передбачає складний комплекс дій людини, спрямованих на опрацювання власної боязні з метою зменшення її впливу на почуття й дії індивіда.
Причини страху - у дорослих, у дітей, що робити
Причини страху не так різноманітні, як може здатися. Зрозуміти їх – означає наполовину позбутися ірраціонального почуття.
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати
Ліки від страху - проти тривоги, хвилювання, паніки
Страх – емоційний стан людини, сигнал про небезпеку – реальної чи уявної. Його називають базовою емоцією людини, яка закладена на генетичному рівні.
Як перемогти страх - методики, поради психолога
Страх – природна реакція організму людини. Боротьба з ним починається тільки в той момент, коли характер прояву подібного стану починає забарвлюватися нав'язливістю і