Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати патологічні форми і робити істотний вплив на нормальний перебіг життя людини.
Хвороба сумнівів чи зародження теорії
Перші дослідники нав'язливих страхів описували їх з позиції захворювання, що відображає вроджені особливості нервової системи.
В 1617 році Платер ввів поняття про нав'язливих явищах. В російській науці був введений термін «нав'язливі стани». Автором теорії став В. М. Балинський, що представляє подібне захворювання, як прояв чужого свідомості.
Вважалося, що нав'язливі думки і страхи з'являються у свідомості людини крім її волі і не можуть бути усунені її зусиллям. При цьому інтелектуальна сфера залишається не порушеної і продовжує функціонувати у звичному режимі.
Одні автори посилалися на розлад мислення, як першопричину нав'язливих станів, інші вказували на збої в роботі емоційної сфери.
На початку 20 століття подібні стани були віднесені до психастенії. Остання розглядалася як природжена психопатологічна форма.
Ряд авторів нав'язливі страхи вивчали у сфері неврозів. А ось спроби віднести ці стани до шизофренії або проявам маніакально-депресивного психозу виявилися невдалими, оскільки було встановлено, що невроз – самостійне захворювання, що має етіологію, особливості протікання і розвитку.
На сьогоднішній день психастенія досліджується в двох напрямках:
- З одного боку її асоціюють як невроз.
- З іншого – як психопатію.
Одні дослідники в принципі не визнають наявність неврозу нав'язливих станів, для інших це окрема форма існування нав'язливості, відмінна від звичайного неврозу.
Визначитися з ситуацією допоможе статистика. За результатами лікування неврозів у Ленінградському психоневрологічному інституті ім. Бехтерева, пацієнти з нав'язливими станами становлять близько 10%, а з психастенію їх кількість менше 2%.
Як побороти страх води? Дізнайся далі.
Нав'язливі страхи ще називають фобіями. Це досить поширена форма нав'язливих станів. Найчастіше страх пов'язаний зі смертю своєю чи когось із близьких людей.
Один такий страх може породжувати і інші, схожі за змістом. Таким чином, людина стає заручником власних нав'язливих думок і переживань.
Що таке нав'язливий страх
Негативні думки і переживання можуть періодично виникати в голові кожної людини. Як тільки страх перетворюється в нав'язливе стан і привносить зміни у повсякденну життєдіяльність, варто говорити про початок розвитку фобії.
Симптоматика нав'язливого страху складається не тільки з психологічної складової, яку не так просто діагностувати візуально.
Ряд соматичних ознак, за якими відрізняють фобію від природного страху:
- частішає серцебиття;
- підвищується пітливість;
- червоніє шкіра на обличчі або покривається плямами;
- виникає тремор кінцівок;
- з'являється сухість у роті;
- дихання стає утрудненим і супроводжується задухою;
- виникає відчуття нудоти і дискомфорту в животі.
Також виділяють симптоми, за якими можна відрізнити природний страх від нав'язливого страху:
- сила страху настільки велика, що розвивається панічна атака;
- страх змінює звичний спосіб життя;
- нав'язливе стан страху триває більше 6 місяців;
- конкретної причини страху немає, а гостра реакція зберігається;
- виключається будь-яке зіткнення з об'єктом страху.
На думку фахівців причини фобій слід шукати в дитинстві. Саме в цей період закладається більшість страхів. Але нав'язливі стани можуть виникати і в дорослому житті. Всі вони забарвлені негативними емоціями і негативними переживаннями.
Існує теорія, що схильність до фобій передається у спадок. Поширена думка, що нав'язливі страхи – це прояв сильно розвинутого інстинкту самозбереження.
Не кожен чоловік здатний визнати наявність у себе нав'язливого страху. За оцінками фахівців фобіями страждають близько 10 мільйонів жителів планети, але це тільки ті, хто знайшли в собі сили звернутися за допомогою. Реальна цифра може бути значно вище.
Як позбавитися від нав'язливих думок
Успішне позбавлення від фобії можливо тільки в тому випадку, якщо людина розуміє, від чого він дійсно хоче позбутися.
Так, у дітей в різні періоди можуть домінувати ті чи інші страхи:
- у віці до 2-х років – це страх чужої людини, розставання з мамою;
- у віці до 6 років – страх темряви і монстрів;
- у віці до 12 років – страх отримати погану оцінку.
Дорослі можуть мати самі різні фобії. Коли нав'язливий страх має легку форму прояву, то і «розпрощатися» з ним можна самостійно. Якщо ж клінічна картина страху набуває патологічні форми, то необхідно звернутися до фахівця.
Наступні рекомендації носять загальний характер, але можуть допомогти при прояві різних фобій:
- не загострювати увагу на негативних емоціях і почуттях;
- страх не пройде сам собою, але боротися треба не з конкретним страхом, а зі ступенем його впливу;
- визнати страх, значить зробити перший і важливий крок до її подолання;
- включити в щоденний розпорядок фізичні вправи, за рахунок яких буде значно знижений надлишок адреналіну;
- пам'ятати, що страх – захисна і природна реакція організму, а ось його відсутність – ознака психічного розладу.
Прагнення до постійної незворушності й спокою цілком обгрунтовано, але нехтувати природними захисними силами організму не варто. Деколи звичне ставлення до власного здоров'я може стати непоправною помилкою. А визнання себе і визнання того факту, що людина має право чогось боятися – це шлях до можливості впоратися з фобією і направляти своє життя у правильне русло.
Лікування
Ефективність лікування нав'язливого страху залежить від того, наскільки правильно була визначена причина стану.
Лікування фобій потрібно при наступних видах розладів:
- страх смерті;
- страх втратити свідомість;
- страх зробити агресивний вчинок стосовно кого-небудь;
- страх захворіти невиліковною хворобою (частіше онкологією);
- страх незнайомого й незвичного явища;
- страх втратити контроль над своєю діяльністю;
- страх громадського транспорту.
Допомога може знадобитися і при інших фобіях, якщо вони якісно змінюють повсякденне життя людини.
Як подолати страх перед польотом на літаку? Читай статтю.
Про причини боязні замкнутого простору читай тут.
Самостійне лікування нав'язливого страху можливо, але тільки в тому випадку, якщо є можливість встановити дійсну причину стану. Найчастіше це може зробити тільки фахівець, адже коріння проблеми можуть лежати дуже глибоко, в дитячому віці.
Професійне лікування фобій на сьогоднішній день представлено декількома методами:
- гіпноз;
- когнітивна психотерапія.
Найбільш ефективне лікування нав'язливого страху складається з поєднання методів. Основна мета - не просто прибрати фобію, а замінити негативні переживання і думки на позитивні.
Нав'язливий страх – це виражений негативний прояв. Воно з'являється в конкретних ситуаціях і не піддається будь-якому логічному поясненню. Для усунення подібного стану важливо з'ясувати причину і впливати комплексно, доклавши максимум самостійних зусиль і застосувавши поради фахівця.
Не варто забувати про те, що повністю виключити страхи з життя людини неможливо. Це природні прояви, які виконують захисну функцію і підтримують нормальну життєдіяльність організму.
Лікування фобії потрібно тільки в тому випадку, коли відбуваються якісні зміни в повсякденному життя людини.
Відео: Як перемогти нав'язливий страх і фобії