Причини страху - у дорослих, у дітей, що робити
Причини страху не так різноманітні, як може здатися. Зрозуміти їх – означає наполовину позбутися ірраціонального почуття.
Фобії як вони є
Немає жодної людини, який міг би сказати: «Я нічого не боюся», і в цей час не збрехати. Страхи є у кожного, і це природні почуття, свідчать про здоровій психіці. Адже вони закладені самою природою, і завдяки їм включається інстинкт самозбереження.
Нормальні страхи і Фобії – це абсолютно два різних почуття. Якщо в природних страхи, таких як: страх втратити близьку людину, страх за власне життя - немає нічого патологічного, то фобії є деструктивними почуттями, руйнують мислення. Вони здатні штовхати людей на неадекватні вчинки, знижувати якість життя.
Фобій існує безліч, їх налічується до 300 видів. Деякі можуть здатися смішними, як наприклад, авидсофобия (страх людини бути перетвореною на птаха), деякі серйозними – абортивуфобия (страх викидня або аборту), родентофобия (страх щурів).
Який би фобія не була – з нею треба боротися, але для вибору адекватних засобів досягнення перемоги необхідно з'ясувати причини появи патологічного страху.
Причини страху
Одна справа – відчувати страх і зовсім інша – намагатися зрозуміти його причину, причому зробити це зовсім непросто. Для того щоб добратися до істини, необхідно, як мінімум, володіти знаннями в галузі психології, умінням розуміти природу людини, проводити ретельний самоаналіз, орієнтуватися в законах світобудови. Але це не означає, що звичайній людині не під силу зрозуміти причину свого страху.
Як подолати страх перед людьми? Читай статтю.
Розібратися у власних почуттях можна, але для цього варто відкинути всі поверхневі фактори, що викликають страх і спробувати мислити глибше.
У дорослих
До глобальних причин всіх страхів, що виникають у дорослому віці, можна віднести:
- Прихильність і обумовлена нею залежність від зовнішніх об'єктів.Вона заснована на тому, що кожна людина в тій чи іншій мірі «прикипає» до певного об'єкту. Це можуть бути гроші, сім'я, друзі, об'єкти власності, робота. Прихильність формує відчуття залежності від того, на що спрямована. На цьому тлі у людини формується страх втратити, пошкодити або погіршити те, до чого він звик і від чого залежить. Не варто чіплятися за речі, адже це суперечить природним законам еволюції, порушити які неможливо. Важливо зрозуміти, що обставини, люди, об'єкти - це все тимчасове явище. Джерело радості необхідно шукати всередині себе, а не в зовнішньому середовищі. Це дасть можливість дивитися на світ по-іншому, впустити в життя щось більше, ніж те, що залишилося позаду, дозволить позбутися від терзають страхів.
- Почуття відособленості і відсутність віри в Бога, в космічний порядок світобудови. Невміння зарахувати себе до єдиної системи, неможливість усвідомити себе частиною цілого неминуче формує страх. Так само як і невіра в існування певного порядку, невіра в Бога змушує людину постійно відчувати почуття безнадії, приреченості, страху перед невідомістю. Віра в Бога дозволяє жити спокійніше і щасливіше, позбутися від марних тривог.
- Відчуття власної некомпетентності, коли людина вважає себе неспроможним, не вірить у власні сили, вміння і здібності. Це благодатний грунт для зростання комплексу неповноцінності, страху бути відкинутим іншими людьми, страх викликати їх несхвалення.
- Почуття отождествленности з конкретним об'єктом. При цьому людина ідентифікує себе як матеріальний об'єкт, який рано чи пізно помре. На цьому тлі природним чином розвивається страх власної загибелі. Згодом він може виражатися у формуванні фобій, наприклад, в боязні відвідувати лікарів, у страху старості, інвалідності тощо Може ототожнювати себе людина і з власною професією. Це викликає страх втратити її. Схоже цьому страх втрати певного становища в суспільстві, страх слабоумства.
- Езотерична теорія, яка пояснює причини виникнення страхів. Наприклад, якщо людина боїться потонути, то в минулому житті він швидше за все, загинув, захлинувшись у воді. Тобто страхи засновані на те, що відбувалося з душею людини в минулі реінкарнації.
У дітей
У більшості дітей страх закладається в процесі виховання. Почуття тривоги за дитину змушує батьків постійно застерігати його від різних небезпек, тим самим формуючи поки ще неусвідомлений страх перед конкретним об'єктом.
Так, страх смерті, який частково закладено в людину природою, посилюється в процесі соціального розвитку, при накопиченні негативного досвіду.
Батьки щодня лякають дитину погрозами, які видаються на їх погляд, нешкідливими, як то: «Я залишу тебе вдома», «Я закрию тебе в темній кімнаті». Таким чином формується більшість страхів, у дорослому житті перетікають у фобії. Тому батькам необхідно бути більш обережними у своїх висловлюваннях.
Так, Грей розділив причини дитячих страхів на кілька категорій:
- інтенсивність стимулів (наприклад, вплив болю або гучного звуку з-за своєї сили породжують страхи);
- новизна (наприклад, дитини можуть лякати незнайомі особи або нові предмети);
- соціальний вплив;
- вироблені в процесі еволюції сигнали небезпеки (ті, які несуть загрозу частини членів виду).
Боулби були виділені основні детермінанти страху, що носять вроджений характер. Серед цих стимулів:
- тварини;
- темряви;
- самотність;
- висота;
- біль;
- незнайомі люди;
- раптове наближення і зміна стимулу.
Медичний фактор
Напади паніки і страху нерідко викликають медичні фактори. Тобто, вони обумовлені конкретними змінами, що відбуваються в організмі.
Серед них можна виділити:
- Порушення функції щитовидної залози. Неполадки в гормональному балансі здатні спровокувати страх без причини. Тому досвідчений психолог повинен розпізнати коріння таких деструктивних почуттів і скерувати пацієнта до ендокринолога.
- Інфекційні захворювання, викликають підйом температури, наприклад, грип. Причому мало хто знає, що раптові панічні напади страху при таких хворобах – це природне явище.
- Ішемічна хвороба серця. Перші її симптоми можуть виражатися у страхи, що виникають в нічні години. Він повільно наростає, викликає незрозуміле занепокоєння, яким немає пояснення.
- Брадикардія. Постійна тривога може переслідувати людину при послабленні пульсу. Почуття страху при брадикардії може призводити хворого до непритомності.
- Аритмія – ще одна серцева хвороба, яка може провокувати нез'ясовне відчуття страху. При цьому всі порушення в роботі серця, у тому числі і аритмії провокують страх смерті.
- Астено-невротичний синдром, від якого найчастіше страждають жінки, здатний змушувати її відчувати почуття неспокою, тривоги, очікування чогось поганого.
- Гіпоталамічний синдром, також властивий жінкам провокує раптові, але сильні бурхливі натиски страху. Він настає раптово, швидко посилюється, викликаючи фізичні порушення (тремор рук, почастішання пульсу, ватяні ноги), і швидко проходить. Весь напад може займати до 40 хвилин.
Про те, як подолати страх за дитину, дізнайся тут.
У чому проявляється страх покарання у дорослих? Читай далі.
Що робити?
Виявити причину, що викликає страх – це половина успіху на шляху боротьби з ним. Однак мало просто зрозуміти, що провокує ірраціональне почуття, важливо знати, що слід зробити, щоб його подолати.
У боротьбі зі страхами можуть допомогти наступні рекомендації:
- Причини, що породжують страх потрібно вміти аналізувати. У цьому можуть допомогти 3 ступені, запропоновані ще Аристотелем: зібрати факти → проаналізувати їх → прийти до рішення і почати діяти.
- Корисно використовувати на практиці «Теорію зайнятості», яка за запевненням Д. Карнегі дозволить витіснити з голови почуття занепокоєння. Для цього необхідно постійно займати себе, не втрачати душевної рівноваги з-за незначних дрібниць, розібратися у власних тривоги і примиритися з неминучим.
У цих двох простих, але ємких радах укладений глибокий зміст, який допоможе подолати страхи, викликані глобальними причинами.
Важливо пам'ятати, що боятися – це природно, а от відчувати фобії – значить, отруювати власне життя. Тому так важливо зрозуміти причини страху і не дати їм трансформуватися у більш ірраціональне почуття.