Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
10.07.2017 0

Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром

Психологія
В закладки


Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що відсутність страху можливо, але воно розглядається як певна патологія.

Інстинкт самозбереження

Він являє собою вроджену форму поведінки, яка властива кожному живому організму, і людині в тому числі. Завдяки цьому інстинкту люди здатні вчиняти дії, щоб уникнути небезпеки. Інстинкт самозбереження може реалізуватися через больові відчуття і почуття страху.

Незважаючи на весь негативний відтінок, закладений у слові «страх», існує поняття та здорового страху, який:

  • не порушує хід мислення;
  • виступає в ролі захисту від небезпеки;
  • виникає до того, як виникає реальна загроза.

Фахівці прийшли до висновку, що страх – це значний фактор еволюційного розвитку. Завдяки цьому почуттю здійснювалися масштабні відкриття і освоювалися нові теорії, залучаючи приховані ресурси організму людини.

Для деяких людей звільнення від страхів стає метою життя. Вони застосовують найрізноманітніші знання і навички для того, щоб стати більш сміливими, тим самим припускаючи, що сміливість – це повна відсутність страху.

На думку А. Ридмуна «Сміливість - це не відсутність страху, а знання, що ваше життя є чимось більш важливим, ніж страх».

Відсутність страху – хвороба?

Відповідь на це запитання однозначна. Відсутність страху – це патологія. Нормально функціонуючий живий організм відчуває страх. Так формується захисна реакція організму, мета якої – уникнути небезпеки.

Методики від страху літати на літаках дізнайся тут.

Страх мобілізує сили організму, а його відсутність робить людину нежиттєздатним.

Причини безстрашності у дітей

Кожна дитина має певні страхи. Це пов'язано з особливостями розвитку в різних вікових періодах.

Страх для дитини – це деяка перешкода, що дозволяє відокремлювати правильні і неправильні, корисні і небезпечні дії і вчинки.

Якщо страх відсутній, то і розвиток особистості дитини порушується. У такому випадку немає можливості оцінити реальну небезпеку і вжити спроби її уникнути.

Діти схильні двох видів страхів:

  1. Вроджені: страх гучних і різких звуків, страх втратити опору.
  2. Придбані. Це страхи, отримані в результаті життєвого досвіду і взаємодії в соціумі.

Дворічна дитина ще не усвідомлює, що собака на вулиці може вкусити, а якщо мама йде, то вона може не повернутися. Це ознака нормального розвитку особистості дитини.

55bbdbf7-2133-46bd-ad79-8dd60cc4545b

У нього немає ще такого негативного досвіду, а значить і страху немає. У цьому віці діти активно пізнають світ і не бояться нових відкриттів. Завдання дорослого в цей період – захист малюка і забезпечення його безпеки.

У деяких випадках фахівці кажуть, що відсутність страху – це синдром, що розвивається аутизму. Дитина перебуває у своєму вигаданому світі і не тривожиться перед небезпекою. Навіть больові відчуття зменшуються або повністю відсутні. При такому розладі спостерігається знижена чутливість нервових закінчень.

Дорослішаючи, такі діти навчаються контролювати небезпечні дії і адекватно їх оцінювати.

У книзі А. В. Захарова під назвою «Денні і нічні страхи у дітей наводиться наступна статистика:

  1. найпоширеніший страх у дітей другого року життя - страх різких звуків – у 52% випадків незалежно від статевої приналежності.
  2. Друге місце посідає страх самотності: 44% схильні хлопчики, 34% дівчинки.
  3. Потім слідують страхи перед уколами, лікарями.
  4. У хлопчиків у віці 2 років особливо інтенсивно проявляється страх перед засипанням, оскільки в цьому віці їм частіше сняться кошмарні сни.
  5. Вік від 3 до 5 років знаменується виникненням тріади страхів: страх самотності, замкнутого простору і темряви. Страхітливі персонажі на кшталт Баби Яги з'являються не тільки у снах, але й оселяються у фантазіях вразливого дитини в денний час.
  6. Дошкільний період, що включає період 6-7 років, пов'язаний з страхом смерті. Особистість дитини зазнає в цей час особливі зміни, вступаючи на новий, більш зрілий рівень моральності. Такого страху більш схильні дівчатка, адже інстинкт самозбереження у них виражений більш інтенсивно.
  7. В 7-11 років з'являється страх перед громадською думкою, страх бути не тим, про кого добре говорять, кого поважають, цінують і розуміють. Крім того, школярі в цьому віці бояться природних аномалій: повеней, ураганів і землетрусів. Пов'язано це з притаманним віком магічним мисленням і схильністю вірити в рок, забобони і таємничі події.

Дитячі страхи можуть проходити самостійно, та у разі грамотно побудованого виховного процесу практично не залишають серйозних наслідків для психічного становлення особистості дитини.

Якщо ж батьки помічають, що почуття страху має деякі відхилення від норми, то звернення до фахівця необхідно. Психолог складе програму корекції і допоможе впоратися з проблемою.

Анатомічний винуватець

У своєму дослідженні Д. Фейнштейн зробив висновок про те, що мигдалини мозку функціонують на інстинктивному рівні. Їх пошкодження призводить до того, що людина повністю втрачає почуття страху.

У ході експерименту були проведені різні маніпуляції з метою налякати жінку з рідкісною генетичною хворобою. Хвороба Урбаха-Віта знищила у неї мигдалини мозку ще в дитячому віці. Всі спроби виявилися невдалими, що дозволило вченому підтвердити гіпотезу про значення мигдалин мозку у формуванні почуття страху.

Ряд дослідників заперечують подібну теорію, стверджуючи факт формування страху як комплексного порушення кількох структур мозку.

Однак, думка про те, що це почуття розвивається в результаті збою локального ділянки мозку, знаходить все більше підтверджень.

Як позбутися від хвилювання і страху? Читай тут.

Чим спровокована страх смерті перед пологами? Читати далі.

Страх являє собою особливу емоцію. Психологічна наука розглядає її в негативному аспекті. Але відсутність страху може стати не меншою загрозою для здоров'я і розвитку особистості. Своєчасно виявлена патологія дозволить уникнути багатьох неприємностей і збагатити життя людини природними враженнями.

Відео: Сміливість = подолання

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх-це почуття чи емоція
Страх-це почуття чи емоція
Страх-це почуття чи емоція
14.07.17 Психологія
чи Може людина самостійно визначити, що він переживає? Наповнює душу страх – це емоція або почуття в його серці? Відповідь на це питання дає докладна стаття про найбільш
Страх смерті - симптоми, причини, як позбутися
У статті розглянуто страх смерті як одна з фобій зі специфічними ознаками й особливостями. Характеризуються причини страху смерті, прояви в різному віці, можливості
Страх болю - як побороти
Страх болю - як побороти
Страх болю - як побороти
17.07.17 Психологія
У статті йдеться про те, що являє собою страх болю, вказані способи його подолання.
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати
Як перемогти страх - методики, поради психолога
Страх – природна реакція організму людини. Боротьба з ним починається тільки в той момент, коли характер прояву подібного стану починає забарвлюватися нав'язливістю і