Страх-це почуття чи емоція
чи Може людина самостійно визначити, що він переживає? Наповнює душу страх – це емоція або почуття в його серці? Відповідь на це питання дає докладна стаття про найбільш сильних душевних переживань людей.
Негативним внутрішнім переживанням, яке пов'язане з реальною чи уявною загрозою, небезпекою, незрозумілою ситуацією, що загрожує лихом та ін., прийнято називати страх.
Нормальний природний стан страху, яке генетично закладено в людині, він має з появою на світ. Тому ця емоція є базовим або вродженим процесом, який підкріплюється фізичними компонентами:
- міміка;
- мова;
- руху.
Набутий життєвий досвід призводить до виникнення страху внаслідок зіткнення з чим-небудь, що, на думку людини, відчуття, є небезпечним. Такий страх вже носить рефлекторний характер.
Поняття страх можна підрозділити на три категорії:
- Біологічний, пов'язаний із загрозами для життя і здоров'я.
- Соціальний, пов'язаний з небезпекою для соціального статусу людини, його життєвої позиції.
- Екзистенційний притаманний усім людям і пов'язана з інтелектуальними питаннями, які людина ставить про існування на землі, покликанням його життя, божественних засадах буття.
Можна боятися грошей і успіху? Читати далі.
У буденному розумінні почуття страху або страх, як виявлену емоцію часто ототожнюють. Як визначити, страх – це емоція або почуття:
- Емоційне переживання, що відноситься до чого-небудь, може бути виявлена короткочасно і відноситься до поняття «тут і зараз».
- Почуття, як більш постійне переживання, є підкласом емоційних переживань. Воно може випливати з емоцій і залишатися в душі людини надовго, а іноді назавжди. Є навіть такий вираз, що почуття довговічні, а емоції короткочасні.
Почуття остраху
Почуття страху сильніше емоції, його коріння набагато глибше. Патологічний страх стає частиною характеру і поведінки.
Живучи в цьому гнітюче душу стані людина здатна адекватно реагувати на що відбуваються обставини і правильно оцінювати обстановку. Дуже часто він приймає неправильні рішення, завдяки контролює його страху.
У людини постійне почуття страху і тривоги зазвичай написано на обличчі:
- такі люди зазвичай безрадісні, песимістичні, пригнічені, небагатослівні, невпевнені в собі, замкнуті;
- вони не можуть сміливо виявляти позитивні емоції, і тому постійно всім не задоволені;
- до такого стану їх призвело постійне переживання негативної емоції страху, пов'язаної з чим-небудь.
Коли може виникнути
Коріння патологічного почуття страху, який може переживати доросла людина, йдуть в далеке дитинство і виховання в сім'ї:
- Часто батьки, самі того не підозрюючи, виховують дитини, привчаючи його всього боятися, суворо карають без особливих причин, залякують, ростять слабовольное істота.
- якщо дитина в дитинстві пережив сильний емоційний стрес.
Подорослішавши, людина не може емоційно справлятися з обставинами, будь-яка ситуація лякає його. Це вже не питання страху перед павуками і мишами – це питання боязні самого життя.
У багатьох людей негативний досвід попередніх подій призводить до так званого посттравматичному страху, коли людина живе з почуттям страху перед подією, яка знову може статися.
До чого призводить
Постійне, негативне переживання призводить до того, що люди живуть, боячись буквально все:
- Їх лякає самотність, покинутість, відсутність грошей і роботи, можлива загроза положення в суспільстві.
- Для більшості почуття страху перед тим, що їх залишить чоловік закінчується самотністю.
- Дуже багато страшно бояться захворіти і в результаті саме вони постійно хворіють.
Хронічне відчуття страху і тривоги стало нормальним для багатьох людей настільки, що вони в усьому бачать приховану загрозу і не помічають, наскільки їх це руйнує зсередини.
Іншою стороною постійного внутрішнього занепокоєння, коли людина не може впоратися зі своїми комплексами, є зовнішня дратівливість і агресія. Людина, яка живе з постійним відчуттям страху, живе в стресі. Як відомо стрес призводить не тільки до руйнування інших емоцій, але фізичним недугам.
Що робити, щоб перемогти
Якщо почуття страху глибоко засіло в підсвідомості, доведеться попрацювати над собою. З цією метою найкраще:
- намагатися максимально змінювати своє мислення з негативного на позитивне;
- вірити в краще всупереч почуттю страху;
- налаштувати себе на позитивний результат;
- говорити собі, що все вийде;
- бачити себе переможцем у тій ситуації, яка раніше викликала страх.
Людина може сам поступово позбутися гнітючого почуття. Головне – бажання і наполегливість. В особливих випадках, краще звертатися до фахівців.
Страх як емоція
Страх вважається однією з найсильніших емоцій, тому може паралізувати нормальний хід думок, волю і інші емоції.
Шкала страху варіюється від невеликої тривоги, страху, паніки до жаху і навіть шоку. Причому якщо початок шкали передбачає збуджений емоційний стан, то кінець – пригнічений, що переходить у депресію.
Фізичний стан обов'язково видасть емоційний стрес, який проявиться в:
- підвищеному тиску або потовиділенні;
- почастішання дихання і пульсу;
- пересиханні у роті та інше.
Усунення причини небезпеки зазвичай прибирає фізичні прояви і внутрішню емоцію страху. Навпаки, почуття страху і тривоги не йде, навіть якщо з'ясувалося, що причина надумана.
Коли може виникнути
Визначити, що страх – це емоція або почуття людині допомагає аналіз його стану:
- Якщо людина зустрів ситуацію, яка на підсвідомому рівні записана, як небезпека (дика тварина, стихійне лихо, напад і ін) однозначно він переживе емоційний сплеск, захисну реакцію мозку.
- Рефлекторний страх настає через набутий життєвий досвід і також стосується ситуацій, які зачіпають життя. Ситуації можуть виникати несподівано і раптово викликати емоцію страху. Наприклад, людина одного разу тонув, але його врятували. Під час ситуації він придбав досвід страху (пережив емоцію), який буде записаний в його нервових клітинах, як рефлекторний страх. Але згодом він може почати боятися води. Це вже буде почуття страху по відношенню до водної стихії, яка може глибоко проникнути в душу.
Також страх як емоцію, можна поділити на 2 види:
- Ситуаційний страх викликаний обставиною, яке відбулося раптом і зараз.
- Особистісний – це емоційний настрій людини, невміння керувати своїми емоціями, коли людина заздалегідь налаштований на постійне почуття тривоги по відношенню до ситуацій різного роду.
Як подолати страх водіння автомобіля в місті? Читай тут.
Що робити з патологічним страхом за дитину? Читай статтю.
До чого призводить
Неконтрольована емоція страху зазвичай призводить до того, що людина опиняється в незручному становищі. Особливо це виглядає недоречно, якщо небезпека надумана його безпідставними переживаннями:
- Наприклад, під час розмови він губиться, не знаходить потрібних слів, його особа видає переляканий погляд, воно червоніє і блідіше одночасно, а очі у страху блукають в сторони.
- Відчуваючи дуже сильну емоцію, людина може навіть і заклякнути й онеметь від страху, його розумова діяльність сповільнюється, що видає незв'язність мови.
- Або, навпаки, екстремальна ситуація викличе в ньому таку сильну емоцію страху, що тікаючи, він може перестрибувати високі об'єкти, піднімати великі тяжкості, кричати дуже голосно, щоб його почули далеко.
Що робити, щоб перемогти
Подолати емоційний страх нескладно, для цього необхідно:
- визначити джерело страху;
- задати собі запитання: чи має сенс боятися тій чи іншій ситуації;
- навчитися контролювати свої емоції;
- максимально віддалятися від конфліктів і стресів, які викликають стан страху;
- навчитися перемикати свій погляд на позитивні речі.
Якщо емоція страху пов'язана з реальною загрозою, найкраще взяти себе в руки і постаратися побачити вихід із ситуації.
загалом для людини неважливо, страх – це емоція або почуття. Важливо пам'ятати, що страх, проявлений їм як короткочасна емоція, допоможе йому в момент порятунку, якщо буде реальна загроза.
Але якщо він допустить почуттю страху оселитися в його серці, то страх прийме деструктивний характер і буде руйнувати. Так поступає і неконтрольована емоція страху. Навчитися долати негативні почуття страху і емоцій можливо.