Ксенофобія - що це таке, значення слова, приклади, причини, проблеми
11.07.2017 0

Ксенофобія - що це таке, значення слова, приклади, причини, проблеми

Психологія
В закладки


Значення слова «ксенофобія» - «боязнь незнайомців», «боязнь іноземців». Грецький термін складають два слова «ксенос» - незнайомий і «фобія» - страх.

Ксенофобія. Що це таке

Ксенофобія – це різновид спрямованого, ірраціонального, постійного, неконтрольованого, нав'язливого страху перед іноземцями, незнайомими людьми.

Вона заснована на страху втратити національну, культурну ідентичність, індивідуальність, безпека, комфорт в світі людей, близьких за етносу, роду діяльності, релігійним віруванням, професійної приналежності, статусу в суспільстві, місця проживання.96464

Ця боязнь не обов'язково має суспільну підтримку або законодавчу стимуляцію. Будь-яка традиція, культурна норма, що відрізняється від норм у групі комфорту індивіда, сприймається як ворожа, вредящая і небезпечна для подальшої життєдіяльності групи.

Ксенофоб болісно сприймає все нове і дивне. Постійно порівнює нововведення з традиціями, прийнятими в його середовищі комфорту.

Мислення під час зіткнення з об'єктом фобії:

  • «Я бачу його – він незнайомець, чужинець», «гей», «товстий», «Він темношкірий», «потворний», «інвалід». Не має значення, у чому суть відмінності – у расі, фігурі, зростанні, тип зовнішності, рівень достатку, фізичне здоров'я. Ксенофоба лякає відміну від нього самого або від представників групи комфорту.
  • «Якщо я не знаю його – це небезпечно. Невідомо які неприємності він може принести», «Він не такий – нічого хорошого від контакту з ним не вийде».
  • «Я боюся його – мені потрібно захистити себе і «своїх» від небезпеки». Можливі варіанти «Я ненавиджу його», «Я повинен ізолювати себе», «Хто-то повинен ізолювати чужинця, щоб він не нашкодив нікому, не нав'язав свої шкідливі ідеї, не створив ще таких же – неправильних, дивних, інших».

79389Сутність страху – у неприйнятті будь-яких відмінностей. Відмінності перетворюються на проблему. Деструктивна особливість страху не дозволяє вирішити цю проблему, а лише посилює паніку перед можливою небезпекою.

Приклади толерантності в житті дізнайся зі статті.

Глобалізація в сучасному світі породжує більший страх втрати національної, культурної ідентичності. Страх змушує ставити стіну між собою і соціумом, між «своїми» і «чужинцями» - соціальний простір особистості звужується до товариства однодумців, сім'ї або залишає людину в повній ізоляції.

Сучасне визначення ксенофобії – неприязнь, ненависть, страх по відношенню до інших народів. Вчені називають ксенофобію – архаїчною формою захисту свого народу.

Причини появи

Історичні корені ксенофобії – побоювання перед чужими народами обумовлене логічно. Зазвичай чужі народи приходили не з миром. Їх метою було захоплення територій, ресурсів, бранців.teens1

Причини формування в сучасному світі більш різноманітні:

  1. Біологічною основою ксенофобії вчені називають потреба в захисті і самозбереження себе як особистості, свого виду, сім'ї, нації. Захист фізична, ідеологічна, культурна.
  2. Такий острахом можна заразитися під впливом суспільства, офіційною, модною або загальноприйнятої ідеології. Розроблений психологом Р. Тэджфелом принцип «ингруппового фаворитизму», змушує особистість віддавати перевагу своєї соціальної групи перед іншими. Думка групи комфорту впливає на цінності індивіда. Формується позитивна або негативна ідентичність. У першому випадку особистість буде позитивно ставитися і до своєї групи, і до представників інших соціальних груп. У другому – авторитетної буде тільки своя група, інші будуть чужими, а значить – небезпечними, від яких варто відгородити «своїх».
  3. Гнів і презирство по відношенню до інших народів можуть бути викликані історією несприятливих взаємних відносин. Ксенофобія, в такому випадку, передається з покоління в покоління.
  4. Проживання у величезних мегаполісах, де кількість людей тисне на особистість, породжує страх посилення тиску за рахунок нових, не корінних жителів.04200920someone006
  5. Страх може бути пов'язаний із загрозою соціальної ідентичності. Проявляється у молодіжному середовищі невеликих, однорідних міст.
  6. за Причиною ненависті ксенофоб може називати «жахливі» звичаї, мова, зовнішність певного народу, але не знати особливостей цих звичаїв. На грунті нерозуміння виникає релігійна, статева, професійна, етнічна нетерпимість. Основою ненависті виступає відсутність знань, освіченості.

Будь-ірраціональний страх не має конкретної причини. Самонавіювання і нерозуміння – основи ксенофобії.

Види

Поширені помилки:

  1. Ксенофобія – це расизм. Расизм – форма прояву ненависті до певної раси, це поняття вужче, ніж ксенофобія – вона має на увазі ненависть до всього чужорідного.
  2. Ксенофобія – це націоналізм. Так нетерпимості надають більш презентабельний вигляд. Різниця: націоналісти не обов'язково ненавидять представників інших народів, релігій, культур.

natsi_etu080911STL_ulФорми

Прихована

Людина не проявляє відкритої агресії, обмежуючись загальними фразами щодо народу, соціальної групи, представників професії: «всі жінки – дурні», «всі цигани – злодії», «всі танцюристи чоловіки – геї».«всі танцюристи чоловіки – геї».

Агресивна

У висловлюваннях ксенофоба будуть заклики здійснювати силову боротьбу проти темношкірих, росіян, китайців, мусульман, євреїв, геїв. На ґрунті агресії може зародитися екстремізм – схильність до крайнощів у вирішенні проблем. Це – фізичне знищення, правова дискримінація.

Чим загрожує відсутність амбіцій? Читай далі.

Про що можна поговорити з хлопцем в інтернеті? Відповіді тут.

Критерієм класифікації ксенофобії виступає спрямованість людського страху і агресії:

  1. Спрямованість на расу, етнос.
  • Расизм – ненависть до представників іншої раси.
  • Антисемітизм – ненависть до євреїв.
  • Этнофобия – неприйняття інших народів.
  • Синофобия – фобія, ненависть по відношенню до китайців.

61283018_1278534133_996c2f82a79a2. Спрямованість на носіїв іншої віри. Ісламофобія, як прояв страху перед носіями мусульманства.

3. Спрямованість на певні групи суспільства. Приклади:

  • Сексизм – дискримінація за статевою ознакою.
  • Гандикапизм – презирство, ненависть по відношенню до осіб з обмеженими фізичними можливостями.
  • Ейджизм – дискримінація за віковою ознакою.

Способи подолання

Ситуація в Росії дозволяє говорити про розвиток національної нетерпимості. Проявами ксенофобії є фізичні каліцтва, завдані представників інших народностей, приниження, вбивства. Із збільшенням кількості мігрантів у великих містах, негативні тенденції посилилися.

Для запобігання екстремізму пропонується профілактика расової та національної нетерпимості, виховання терпимості і толерантності в рамках навчальних закладів.

58163_originalКсенофобія – природний страх, але перехід звичайної обережності перед чужинцем до нетерпимості і фізичної розправи повинен вирішуватися, як одна з першочергових соціальних проблем держави.

  • Об'єднання з метою профілактичної, просвітницької роботи. Здійснюється в рамках освітнього закладу, місця роботи, позашкільних освітніх організаціях.
  • Вивчення невідомого – культури народу чи групи людей, які викликають страх або ненависть. «Знання ворога в обличчя», розуміння його життя зблизить. Те, що людина знає і розуміє, викликає менший страх.
  • Співпраця органів влади і політиків у питаннях боротьби з ксенофобією. Страх може подолати спілкування з лідерами держави – їх авторитетна оцінка і компетентність замінять нерозуміння на знання і терпимість.
  • Пам'ятаєте! Нікому не можна заборонити ненавидіти темношкірих, товстих, худих, інвалідів або вірмен, але пропаганда толерантності і терпимості повинна згладити ірраціональний страх, не дати йому розвиватися в агресивні форми.
  • Ідентифікація, вивчення і нейтралізація груп, закликають до дії проти певних соціальних і етнічних груп.
  • Підтримка жертв проявів екстремізму.
  • Засудження ксенофобії. Пояснення її деструктивності, ірраціональності.
  • Виступ проти мітингів і зборів, що розпалюють і пропагують ксенофобію.
  • Виховання толерантності в сім'ї. Дитина розуміє зовнішні відмінності з раннього віку. Від середовища виховання залежить, чи буде він пишатися своєю нацією, сім'єю, зародиться в ньому ненависть і страх до людини, який відрізняється від нього зростом, вагою або кольором шкіри.

Ксенофобія в різній мірі властива кожному. В результаті пошуку альтернативи фобії перед усім чужим виявляється цікавість. Почуття, що дозволяє вивчати нове, а не боятися його.

Відео: Ксенофобія

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх перед людьми - як позбутися
Будучи істотою соціальною, людина все ж може неоднозначно ставитися до інших людей. Страх перед людьми як різновид соціального страху – все частіше зустрічається в
Страх нового - роботи, посади, справи, колективу
Страх нового в сучасному динамічному світі – явище поширене. Труднощі в ході зміни роботи, кола спілкування, освоєнні інновацій в діяльності призводять до тривожних
Страх захворіти - рак, туберкульоз, невиліковною хворобою, як позбутися фобії
Страх захворіти є патологічним, якщо проявляється в нав'язливій формі. Позбутися від нього можливо, вивчивши його ключові особливості, ознаки, причини, форми існування
Ліки від страху - проти тривоги, хвилювання, паніки
Страх – емоційний стан людини, сигнал про небезпеку – реальної чи уявної. Його називають базовою емоцією людини, яка закладена на генетичному рівні.
Жіночі страхи
Жіночі страхи
Жіночі страхи
10.07.17 Психологія
Жіночі страхи – типове явище розповсюджене. Причини страхів криються в особливій жіночої чутливості до навколишнього світу і комплексах неповноцінності, з якими