Страх перед людьми - як позбутися
Будучи істотою соціальною, людина все ж може неоднозначно ставитися до інших людей. Страх перед людьми як різновид соціального страху – все частіше зустрічається в суспільстві та впливає на психічне здоров'я людей.
Специфіка антропофобии стає зрозумілішим, якщо простежити за поведінкою людини зі страхом перед людьми:
- незручність (скутість) рухів і поведінкових реакцій у громадських місцях («на людях») – антропофобам весь час здається, що їх будуть висміювати, щось не те з їх одягом, зовнішністю, діями;
- надмірне хвилювання під час або перед спілкуванням (навіть буденним), уникання «зустрічі поглядами» – люди з острахом оточуючих при розмові з ким-небудь завжди відчувають дискомфорт (долоні пітніють, серце інтенсивно стукає, дихання збивається), намагаються якомога швидше закінчити взаємодія;
- сумбурність мови і манери висловлювати судження – такі люди збивають самі себе, перескакують з думки на думку, що-то опускають або на щось натикаються, від цього ще більше хвилюються, затинається і плутаються;
- може виникати панічний ступор – почуття паніки випробовується просто від думки про можливу участь у громадському заході, про спілкування з великою кількістю людей або про майбутнє виступ;
- складання «сценаріїв», як би уникнути навіть натяку на ситуацію взаємодії з іншими.
Від соціофобії страх перед людьми відрізняється наступними ознаками:
- боязнь всіх людей без винятку;
- замкненість способу життя, добровільне самітництво;
- надмірний контроль і чутливість при порушенні особистого простору.
При антропофобии може виникнути ще одна цікава деталь страху – виборча страх. Вона проявляється у побоюванні якихось конкретних особистостей: огрядних жінок, іноземців, галасливих дітей, гучних чоловіків, бабусь, циган, бомжів та ін.
Причини антропофобии
Складність неконтрольованої боязні людей полягає в тому, що вона не має чітко виражених причин. Психологами і фахівцями в області психіатрії давно зроблено висновок, що антропофобия є супутником безлічі психічних порушень, захворювань або розладів.
Своєрідним каталізатором її «присутності» у чоловіка або жінки є компульсивное поведінка, що виражається у виконанні нав'язливих рухів, дій і вчинків.
Звідки береться страх відмови, і як його нейтралізувати? Читати далі.
Метою таких актів є функція захисту – від самої фобії, від станів, емоцій, почуттів і переживань, супутніх їй:
- Так, людина може оволодівати безупинне рахунок – перебуваючи в натовпі, він починає підраховувати кількість зустрічаються йому людей (без зупинки, з неабиякою активністю).
- Відчуття, що можна заразитися якоюсь хворобою від оточуючих людей, також вказує на присутність страху перед людьми у індивіда. Тому будь-яке спілкування зводиться їм «ні», навіть з родичами, друзями або просто близькими людьми.
Зосереджуючись на причини антропофобии, необхідно згадати, що частіше вона проявляється в підлітковому віці, незалежно від статі.
Підстави для виникнення цього виду фобії можна описати так:
- Дитячі страхи, стреси і психологічні травми. Стикаючись з насильством, агресією та іншим негативом, дитина приходить до висновку, що для нього найкомфортніше – бути наодинці з самим собою. Цей шаблон переноситься у доросле життя.
- Інтенсивні критичні зауваження і неприйняття від значущих для людини людей. Це зачіпає самолюбство, знижує самооцінку до найнижчих показників і призводить до захисної реакції уникання спілкування і взаємодії з людьми.
- Невроз з безперервним страхом потрапити в халепу, незручну або ганебну ситуацію. Постійне очікування подібних обставин призводить до зайвої підозрілості і упередженості, змушує дотримуватися стратегії ізоляції від соціуму, громадських заходів та виступів перед великою кількістю людей.
- Особистісні особливості. Тут детермінуючим боязнь людей чинником виступає психологія окремого індивіда, його специфічні особливості, искривляющие сприйняття соціальної дійсності: інтровертний характер, меланхолічний темперамент, схильність до рефлексії і самопізнання, особливості становлення людини як особистості.
- Вплив стереотипів. Соціально бажані якості прищеплюються ще батьками в дитячому віці: наприклад, хлопчики повинні бути мужніми і несентиментальными, дівчатка – жіночними і поступливими. Невідповідність у сприйнятті своїх особливостей і особливостей, цінних в суспільстві – при їх неспівпадінні, призводить до виникнення страху соціальної оцінки і спілкування взагалі.
Як позбутися страху перед людьми
Антропофобия не настільки проста, як може здатися при поверхневому сприйнятті. Вона впливає не тільки на психічні функції, але і сприяє, наприклад, виникненню серцево-судинних захворювань (вегето-судинна дистонія та ін.).
Лікування страху перед людьми ускладнюється в силу своєї специфіки: вже перший крок – звернення за допомогою до фахівця з подолання фобій, викликає значні труднощі у антропофоба.
Не володіючи відповідними навичками спілкування і взаємодії, він все більше переконується в неможливості повсякденних соціальних дій, демонструють асоціальну поведінку, тим самим посилюючи своє тривожне стан і нав'язливість.
Побороти страх перед людьми допоможе своєчасне втручання професійного психотерапевта (психолога або психіатра), який сприятиме встановленню правильного діагнозу і першопричин зародження страху, підбору адекватної методики протиборства страху.
Щоб перемогти страх оточуючих людей необхідно здійснити ряд кроків:
- Перший – усвідомлення самого факту існування страху та його згубного впливу на особистість, визнання проблеми.
- Другий – встановлення і конкретизація змісту проблеми (що саме лякає найбільше – самі люди і велику їх кількість, факт необхідності спілкування, інше).
- Третій – пошук варіанти виходу з страшащей ситуації. Для антропофоба – це розширення власного спілкування (розробка позитивного сценарію обставин взаємодії з іншими людьми, свідоме заохочення в розширенні кола спілкування).
- Четвертий – закріплення досягнутих результатів. Навички спілкування – це те, що можна і потрібно розвивати. Спочатку через одиничні дії і успіхи, поступово розширюючи свої комунікативні можливості, опановуючи потенціалом успішного спілкування людина може змусити відступити страх перед людьми.
ці кроки будуть стикатися з величезним опором – складно в одну мить оволодіти тим, чого людина боїться і уникає найбільше.
Все частіше замислюєшся про кінцівки буття? Читай про природу страху смерті.
Заходи профілактики нічних страхів у дітей в нашій статті.
Про причини нападів страху і паніки читай тут.
Тому тренуватися потрібно з поступовим збільшенням навантаження – від декількох хвилин і дрібних моментів, до більш глобальних дій у спілкуванні з людьми та зі значними часовими рамками.
Приблизний набір методик і вправ для розвитку навичок спілкування та взаємодії з оточуючими людьми:
1. можна Починати з поступового звикання до взаємодії. Тут допоможе опосередкована комунікація. Наприклад, через телефон – він дозволяє вступити в спілкування анонімно, реакції людини з фобією людей (почервоніння, стискання підручних предметів, отрывистость рухів) на іншій стороні лінії непомітні.
Антрпопфоб може подзвонити в довідкову і з'ясувати кілька номерів якихось фірм або консультантів. Або поцікавитися графіком роботи яких-небудь служб (комунальних, побутових). Також можна скористатися довідковими вокзалів, дізнавшись розклад транспорту. Для спрощення завдання (на початкових етапах) можна записувати питання на листку папері і просто зачитувати їх.
2. Для розширення взаємодії з представниками соціуму необхідно «виходити в люди»: проїхатися на метро чи іншому виді суспільного транспорту. Краще не в годину пік і не занадто жвавих маршрутах.
також Можна поспостерігати за людьми, зацікавитися ними – подумки уявити, чим вони живуть і дихають». Треба просто знайти комфортне – з психологічної точки зору людини з фобією – містечко (затишний куточок в парку або малолюдному кафе, ресторані) і придивитися до оточуючих людям, звикнути до них і зацікавитися їх життям.
3. Наступним етапом може стати безпосереднє спілкування. Для його здійснення або вибирається знайомий чоловік, з яким більш-менш комфортно розмовляти (хто-небудь з близьких), або хтось із сусідів або співробітників. Довгого спілкування не варто планувати відразу – досить пари питань і зацікавлена вислуховування відповідей.
4. Важливо відшукувати спільні теми для спілкування. Тут допоможе яке-небудь хобі чи тема, в якій антропофоб розбирається і є фахівцем. Зацікавленість змістом розмови відверне від думок про тривозі і страху.
5. Черговим витком розвитку навички спілкуватися і взаємодіяти повинен стати етап комунікації з незнайомими людьми. Можна представитися і зав'язати ненав'язливий розмова з людиною, якому по дорозі з роботи чи на роботу, з сусідом по району, обговорити спектакль або фільм після їх спільного перегляду.
Антропофобию можна назвати хворобою людей великого міста (мегаполісу), де виникає вимушена необхідність контакту з великою кількістю людей:
- за робочим або особистих питань;
- так і елементарна зустріч з «побратимами» по громадському транспорту;
- спільному харчування в ресторані або кафе і т. п.
Від того, наскільки людина зможе налаштувати себе на комфортне відчуття в подібних умовах, залежить успішність діяльності в реалізації бажання подолати боязнь людей.