Види страхів - класифікація
Щоб перемогти ворога, треба його знати. Навіть якщо він знаходиться всередині тебе. Страх – ворог чи друг?
Класифікацію страхів необхідно саму спочатку класифікувати. Тому що є безліч аспектів, характеристик, за якими можна розкладати види страхів і фобій на різні полички.
У їх числі:
- сила сприйняття;
- причини виникнення;
- об'єктивність;
- наслідки і т. д.
Від пофігізму до фобії
Існує 3 ступеня реагування людини на зовнішні подразники:
- Безстрашність, легке побоювання, байдужість. Такі емоції мають щастя відчувати або не відають, що творять (їм можна пробачити), або з атрофированным почуттям самозбереження або перебільшеною упевненістю в happy and, або, навпаки, ті, кому набридло жити. Крайнє, ненормальний стан.
- Страх, що попереджає про небезпеку. Чи варто говорити, що це нормальне здорове почуття самозбереження досі рятувала нашу цивілізацію від вимирання. Хіба ненормально боятися за своїх рідних, попереджаючи їх про небезпеку. Боятися війни і робити все, щоб її не було. Боятися укусів бджіл і одягати захисний одяг.
- Паніка, фобія. Така ж крайня ступінь страху, тільки з протилежного амплітудою. В цьому стані людина не управляє своїми почуттями, а вони їм. Страх йде в рознос. Хвора людина (відхилення від норми – хвороба) боїться вже самого страху, його свідомість підпорядковується тільки внутрішньої паніці. Отримайте фобію.
Види страхів
Карвасарскому
У наукових колах кожному з них, навіть самого рідкісного, придумали свою міжнародну термінологію. Всього подібних психічних розладів налічується близько тисячі.
Карвасарскому існує 8 груп різних фобій:
1. Просторові страхи:
- Клаустрофобія – боязнь замкнутих приміщень.
- Агорафобія – страх відкритого простору.
- Акрофобія – боязнь висоти.
- Батофобия – страх глибини і т. д.
2. Соціальні страхи:
- Гетерофобия – неприйняття протилежної статі.
- Неофобія – боязнь будь-яких змін і т. д.
3. Страх перед хворобами. Їх теж дуже багато можна перерахувати окремим списком. 4. Страх смерті. 5. Боязнь сексу. 6. Страх заподіяти шкоду оточуючим. 7. Контрастні страхи, тобто боязнь якось виділитися. 8. Самий незрозумілий, але від цього і найбільш актуальне – страх перед страхами, який взагалі-то і породжує фобії.
По Фрейду і Каплана
Класифікація за Карвасарскому складна і відносна. Більш строго до них підійшов Зигмунт Фрейд. На його думку, існує всього дві категорії страху:
- реальний;
- невротичний.
Порівняйте з науковими працями ще одного психолога Р. Каплана. В них знаменитий вчений розглядав поділ людських страхів на:
- конструктивні;
- патологічні.
Як їх не називай, але обидва вчених зійшлися в одному, що перші страхи покликані допомагати людині рятувати своє і чуже життя, а другі є ознаками руйнівної хвороби.
Цікаво, що в психології взагалі ці дві підгрупи існують в кожному пункті окремо. Візьмемо, наприклад, соціальні страхи. Всередині цієї великої групи є безліч різних підгруп. Проте ж будь-яка з них може стати невротичної патологією або ж в помірних реальних кількостях допомогти вижити у важкій ситуації, стати конструктивною.
Теорія Ю. Щербатих
У 2000 році психолог Ю. Щербатих висунув свою класифікацію людських страхів. На його думку, вони можуть бути трьох видів.
1. Природні страхи. Все, що пов'язано з природними явищами викликають виправдані побоювання:
- гроза;
- шторм;
- землетрус;
- сильний вітер і т. д.
Нічого дивного, що вони викликають страхи навіть у освічених людей. На генному рівні у нас записано, побоюватися всього невідомого. Сьогодні ми прекрасно розуміє, звідки ноги ростуть, що земля трясеться від зрушень шарів земної кори, і магма в надрах не хоче спокійно існувати, але від цього веселіше не стає.
Частиною природи є змії, миші, таргани і інша «приємна» живність. Наша природна гидливість по відношенню до них, що вийшла з-під контролю, теж відноситься до природних страхів.
2. Соціальні страхи. На думку Ю. Щербатих, підтвердженим даними соціологічних опитувань, до таких відносяться:
- лише б не було війни. Характерний для людей, які пережили війну, але не брали участі у військових діях;
- страх за своїх близьких;
- боязнь злочинності, заворушень та хуліганства;
- страх бідності;
- смерті;
- начальства, публічності, сцени;
- боязнь будь-яких змін у житті і т. п.
3. Внутрішні страхи. Лякали маленької дитини страшним Букою, який живе під ліжком. Виріс великий дядько, а страх дитинства залишився, і досі перед тим, як лягти спати, він заглядає під ліжко. Хвора, знівечена дурними «педагогами» фантазія породжує таких монстрів, що смерчів і тарганам до них дуже далеко! Їх важко не боятися.
Тонка грань між цими трьома групами страхів насправді дуже розмита. Наприклад, внутрішній придуманий страх засмоктує болота великого натовпу важко віднести також і до соціального. А якщо це натовп ведмедів, засмоктує в свій вир?! Ось вже і природна основа страху проглядає.
Як подолати страх замкнутого простору? Читати далі.
Градація за віком
Як і в усіх інших математичних і не фізичних категоріях кордону визначень сильно розмиті. Рано подорослішав дитина може і в 16 відчувати себе цілком самостійною людиною. Одночасно бувають дорослі 40-річні дядьки, непристосовані до життя, існуючі на мамині допомоги.
Дитячі страхи
У перші місяці життя малюк живе з генним запасом рефлексів виживання. Він боїться, коли його підкидають вгору, гучних звуків, чужих людей. Це нормальні конструктивні емоції, які діляться в свою чергу на тварини, соціальні та іже з ними.
В результаті неправильних батьківських воспитаний або дії яких-небудь екстремальних явищ можуть з'явитися невротичні страхи. Якщо «добрі» педагоги замикали дитини в шафі або коморі, у нього напевно розвинеться клаустрофобія.
До дитячих негативним переживанням відноситься і внутрішній, вже описаний вище страх казкових неіснуючих персонажів. Переглянуті дорослі фільми жахів розгойдають незміцнілу дитячу психіку, а жорстокі покарання за погані оцінки додадуть паніки перед класними уроками.
Страхи дорослої людини
Ви вже остаточно переконалися, що бяки-буки під ліжком не живуть, але вас переслідує страх тарганів, мишей, змій. Так, ця доросла фобія з попереднього розділу «тварини страхи».
Чи ви боїтеся, що вас кине ваш улюблений? Ні, вам нестерпно соромно виходити на трибуну і читати свою доповідь. Ви вважаєте себе негідною і боїтеся осуду інших людей. А може бути, ви непомірно опікуєтеся своїх дітей, побоюючись, що вони простудятся, потраплять під машину, заблукають. Навіть, якщо ваш дорослий син - морж і чемпіон з карате, сидить у вагоні метро лондонської підземки?
Страхи літніх людей
Чомусь всім здається, що старі люди бояться смерті. Так, але не більш, ніж 20-30 річні. Звичайно, середньостатистичні пенсійні страхи трохи відрізняються від дитячих і дорослих:
- Поряд з острахом темряви, висоти і болю, літня людина набуває боязнь захворіти і стати тягарем ближнім.
- Пропадають зовсім побоювання, що хтось вас не полюбить, не зрозуміє або відкине.
З роками загострюються не тільки риси обличчя, видаючи характер, але і особливо видатні риси характеру. Жадібна людина перетворюється в Плюшкіна, боягузливий перестає відкривати двері навіть знайомим. Це страхи, які переросли у фобії.
Про те, як перебороти страх перед пологами, читай статтю.
Які ознаки страху? Дізнайся тут.
В ідеалі таблиця класифікації людських страхів повинна мати тривимірні форми. По одній осі можна буде відкласти перерахування різних фобій, зібрані в асоціації, на іншій осі напишемо два поняття страху, виведені Фрейдом і Капланом, а третю вісь присвятимо віковим характеристикам побоювань фобій і страхів.