Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне боягузливе стан.
Визнання провини породжує страх покарання. Пропадає мотивація приймати рішення в складних ситуаціях, людина не боїться наслідків власного вибору, а покарання за його прийняття.
Психологія страху
Побоювання такого роду, які виникають при необхідності взяти на себе відповідальність, знаходяться в різних сферах.
Об'єднує ці аспекти їх важливість для людини і тривога, пов'язана з необхідністю приймати певні дії:
- Покарання може виражатися, як позбавлення певних прав володіння. До цієї категорії відносяться й матеріальні речі, і такі поняття, як соціальний статус, посада, збереження стабільності у взаєминах з іншими людьми. Залежні люди панічно бояться втратити заступництво близьких або начальства.
- найжорстокішим покаранням для багатьох стає засудження за помилку, коли мовчання буде вбивати страшніше крику або рукоприкладства. На підсвідомому рівні ігнорування спонукає під внушаемом людині асоціації з зникненням і смертю. Коли тебе не помічають, з'являється відчуття, що ти перестаєш існувати.
- Поширеним є страх покарання матеріальними санкціями. Прикладом такої боязні може бути побоювання втратити спадщини, частини майна в ході сімейного конфлікту або позбавлення для школяра кишенькових грошей в якості виховної заходи.
- В значній мірі модулює поведінка побоювання санкцій з боку держави за допомогою фіскальних та правоохоронних органів. Штрафні або адміністративні стягнення стають перешкодою для відповідального і чесного вчинку.
Мучить постійний безпричинний страх? Про те, як від нього позбутися читай тут.
Страх покарання
У дітей
Безпричинного появи страху перед покаранням не буває. Батьки дивуються при таких ознаках поведінки малюка. Вони не хапаються при кожному конфлікті за ремінь, не кричать, а дитина, тим не менше боїться.
В подібній ситуації причина часто лежить на поверхні, і не є таємницею за сімома печатками:
- дорослі звертаються з маленькою людиною надто владно, не допускаються навіть найменші заперечення, здатні похитнути підвалини батьківського авторитету;
- до дитини пред'являються завищені вимоги: в душу маленької людини вселяється боязнь бути нелюбимим і відкинутим, а для нього це є найгіршим покаранням;
- страх покарання батьками часто відчувають діти з так званої «вродженою інтелігентністю», невідповідність темпераментів і рівня культури спілкування часто виявляється далеко не на користь батьків; життя дитини з витонченою психікою в атмосфері грубості і невисокого рівня культури перетворюється на справжнє катування.
У дорослих
В основі цього явища лежить поширене оману, яке властиве більшості людей. Людина програмує себе на те, що будь-яка помилка незмінно супроводжується подальшим покаранням.
Є два варіанти подій, які випливають з такого міркування:
- Ви перебуваєте в стані очікування кари за допущений промах.
- Ви самі караєте підлеглих, родичів, колег. (Другий випадок завжди виконується з набагато більшим задоволенням і успіхом).
Страх покарання пов'язує людину узами безинициативности і острах негативного результату при спробі самостійного вирішення якої-небудь проблеми. Покарання, навіть теоретичне, стає домінантою, що визначає спосіб мислення і вчинків.
Таку поведінкову модель з повною підставою можна назвати «страусиної» - голова в піску і ніяких проблем. Чомусь забувається, що майже завжди знаходиться добродій, який з величезною насолодою піддасть стусана стоїть в такій позі.
В ролі такого доброзичливця зазвичай виявляється наше життя, не вибачаюча страху і апатії.
Як позбутися фобії
Прийнявши рішення змінити власну поведінку, батьки можуть додатково скористатися порадами психологів щодо подолання страху покарання у дітей:
- Гра в «П'ятнашки». Жартівливо погрожуючи малюкові, пятнающий дорослий постійно підіграє дитині, захоплюється його спритністю, жартує, привчає до несерйозності покарання. Таким чином відбувається процес зниження рівня страху, малюк відчуває себе рівним по відношенню до дорослих і більш розкутим.
- «Піжмурки». Виступає в ролі гротескного Бармалея дорослий намагається наосліп визначити місцезнаходження учасників, щоб покарати і розправитися з ними. Потім кожна дитина теж виконує цю роль. Гра надає допомогу в подоланні боязні замкнутого простору, темряви і покарання.
Є ще кілька активних ігор, здатних ефективно боротися з цим явищем у дитячому віці. Але кожен батько повинен пам'ятати про головну істину – дитина, відчуває любов, теплоту і підтримку, ніколи не буде відчувати почуття страху. Допущені помилки повинні стати причиною для дружнього аналізу, а не приводом для екзекуції.
Як подолати панічний настрій дорослій людині:
- Необхідно перейнятися свідомістю, що дуже часто допущена помилка насправді не є промахом. Як часто здається промашка рятувала людині життя. Чільним повинно бути переконання, що стався казус стане сходинкою на шляху до успіху.
- Відчуваючи страх покарання, не слід забувати, що карають вас люди. А таким правом володіє тільки той, хто має над вами владу. Це і друг, від якого ви залежите, і начальник на роботі, і один з подружжя. Помилково намагатися не допускати помилки. Набагато доцільніше не потрапляти в залежність від оточуючих. Самостійність і впевненість у собі, вироблена життєва позиція позбавлять від страху перед покаранням.
- Приймайте стягнення не як покарання, а як безоплатно надану допомогу. Погляньте на ситуацію зовсім по-іншому: адже можна було й не помітити власної помилки. А якщо вас покарали – значить, небайдужі до вашої діяльності, помітили і надали шанс не повторювати помилки в майбутньому.
Про страх ходу часу і шляхи його подолання читай статтю.
Як виникає страх дивитися в очі людині? Читай тут.
Беручи покарання як двигун свого прогресу, повністю усуваєш страз перед ним. Навіщо боятися того, що допомагає особистісному зростанню? Все, що відбувається з нами в житті – найкращий з існуючих майстер-класів.