Страх захворіти - рак, туберкульоз, невиліковною хворобою, як позбутися фобії
Страх захворіти є патологічним, якщо проявляється в нав'язливій формі. Позбутися від нього можливо, вивчивши його ключові особливості, ознаки, причини, форми існування та основні способи подолання.
Такі різні страхи
Хвороба неприємна будь-якій людині і кожен прагне уникнути її виникнення. Але існують особливі випадки, в яких страх захворіти виступає у вигляді нав'язливого стану, коли людина при відсутності об'єктивних симптомів і фізіологічних ознак знаходить у своєму організмі «загрози», що свідчать про можливу або вже починається хвороби.
В медичних і психологічних колах згадане явище відоме під назвами іпохондрії або нозофобіі і свідчить про наявність у особи психічного розладу за типом «боюся захворіти».
Побоювання з приводу можливих хвороб може купувати різноманітні і несподівані форми:
- канцерофобія або онкофобия - нераціональна тривога і побоювання щодо ракових захворювань (наприклад, підвищена увага до виникнення пухлин);
- бациллофобия - страх інфекцій та мікроорганізмів (особливу увагу запахів тіла і продуктів життєдіяльності людини);
- мизофобия - боязнь бруду (болісно сприймаються нечистоти, брудні руки, посуд);
- кардиофобия - страх серцеві і серцево-судинних захворювань (наприклад, тривога з приводу уявної болі в серці і майбутнього інфаркту);
- лиссофобия - нав'язлива боязнь важкого психічного розладу (осіб надто багато часу приділяє своєму розумовому стану, борючись, наприклад, з уявної шизофренію);
- фтизиофобия - невідступне занепокоєння за надуманою можливості захворіти на туберкульоз (занадто уникають ситуації і предмети, які потенційно сприяють зараженню);
- снідофобія - боязнь захворіти на Снід, ВІЛ захворюванням (боязнь при здачі крові, коли беруть аналізи, при статевих контактах);
- сіфілофобія - страх заразитися сифілісом (нав'язлива тривожність при статевих контактах, аж до їх уникнення);
- рабиефобия - нав'язлива тривога щодо зараження сказом (надмірне уникання контактів з тваринами, людьми, у яких з тваринами).
Звідки вони беруться
Однозначної причини появи фобічного побоювання хвороб фахівцями не виявлено.
Чим може бути викликаний панічний страх комах? Читати тут.
Існує комплекс факторів, що сприяють актуалізації нозофобіі:
- Особистісні розлади: депресивні порушення, завищена помисливість, схильність до тривожних станів.
- Психофізіологічні причини: порушення діяльності окремих ділянок мозку; змінене сприйняття імпульсів (надходять від органів людини) корою головного мозку; розлад у системі головний мозок – вегетативний відділ нервової системи; наявність маячних розладів у індивіда.
- Приховані психічні фактори: знижена самооцінка, хронічна депресія або стресові стани; бажання звернути увагу оточуючих на себе та ін.
- Переживання несприятливих психічних ситуацій в минулому (як варіант – власного важкого захворювання; смерть близьких від хвороби).
Страх захворіти
Для поведінкових проявів нозофоба (іпохондрика) характерні стратегії уникнення та панічні атаки, що супроводжуються неконтрольованим і нестримним станом максимального хвилювання і тривоги, іноді переходять в жах і безвихідність – всі з приводу можливого захворювання.
Прагнення виявити у себе передбачувану хвороба стає центральною ідеєю існування, навколо якої «обертаються» всі думки і вчинки. Спостерігається завищена зацікавленість медичною наукою (літературою) та самостійна постановка діагнозу.
Рак
Страх захворіти на рак проявляється у людини в 2 варіантах:
- постійний пошук симптомів хвороби у себе (ходіння по лікарях, періодичні обстеження);
- всіляке уникнення спілкування з фахівцями з-за боязні постановки діагнозу з онкологічним захворюванням.
Часто канцерофобія виникає під впливом психічних факторів – після зіткнення з захворюванням у кого-небудь із родичів. Лякає факт генетичної схильності, наслідком чого стають нав'язливі думки про рак.
Люди з надто недовірливим характером можуть випробувати страх навіть при випадковій зустрічі з хворими на рак у поліклініці або лікарні.
Туберкульозом
Туберкульоз – одна з тих хвороб, яка, незважаючи на багаторічні профілактичні заходи, вважається важкою, «повертається» і існує в повсякденному житті людей.
Фтизиофобия з'являється як наслідок специфіки хвороби: вона передається і поширюється досить легко – через громадські місця, транспорт, випадкове взаємодію з носіями.
У свідомості фтизиофоба зрівнюється уявне і реальне розвиток подій, підсумком чого стає повна переконаність в існуванні у нього всіх симптомів і самої хвороби туберкульозу. Повноцінна життя людини на цьому закінчується.
Будучи здоровим, він більше дбає про власне «хворобливому» стані і способі життя:
- усамітнюється, уникає контакту з людьми;
- кидає захоплення, нікуди не виходить;
- сприймає себе ізгоєм з небезпечним для суспільства захворюванням.
Венерологическими захворюваннями
Ірраціональне побоювання заразитися всякими венерологическими хворобами – венерофобия, існує у індивіда незалежно від реального факту відсутності підтвердних симптомів захворювання. Ця фобія супроводжує інші психічні рассройтва і обумовлюється почуттям сорому і провини.
На прийомі у лікаря венерофоб з упевненістю «пред'являє» симптоматику нібито венеричної хвороби сумнівного змісту:
- щось ненормальне відбувається з його статевими органами;
- присутній поганий сон, головний біль;
- гидкі відчуття в носі, горлі;
- дивний запах від шкіри.
На тлі цього відбувається підвищена увага до свого тіла:
- ретельне розглядання його вранці, вишукування неіснуючих порушень;
- не меншу увагу – з описаної точки зору, приділяється і домочадцям (оточуючих).
Невиліковною хворобою
Можливість заразитися страшною невиліковною хворобою – вже само по собі призводить нозофобов до нав'язливим тривожним станам.
Практично скрізь ввижається небезпека:
- у будь-якому громадському місці і транспорті;
- перила і поручні «кишать» хвороботворними мікроорганізмами;
- їжа, поцілунки, випадкові дотики сприймаються як фактори зараження.
Це ж стосується будь-якого обстеження і лікарського огляду; хто поручиться за стерильність рук, обладнання і інструментів!
Постійно знаходяться «підтверджують симптоми»: нездужання та зниження апетиту, незрозумілі відчуття в тому чи іншому органі – «ну ось, все підтверджується!». Дана страх супроводжує більш широкий страх – боязнь померти.
Як розпізнати симптоми
Люди, схильні до страху захворіти, володіють специфічними рисами:
- інтелектуально розвинені, схильні до самоаналізу;
- мають яскраве уяву, недовірливі;
- здатні подумки уявити недуги, що породжує страх в якості захисної реакції;
- швидке, непомітне і неконтрольоване індивідом виникнення реакції страху.
Підтверджують нозофобию симптоми:
- постійні нав'язливі і нераціональні думки про захворювання;
- незначне відхилення від нормального функціонування того чи іншого органу (болить голова, стукає серце, засмутився шлунок) сприймається як підтвердження хвороби;
- стабільне ходіння по лікарям і медичним закладам без об'єктивних причин, багаторазове повторення аналізів та обстежень у різних лікарів;
- опробування нетрадиційних методів лікування поряд із звичними, лікарськими (стан «лікуються, але не виліковується»);
- пошук і «вбирання» будь-якої інформації про «хворобу», з будь-яких джерел (літератури – наукової і не наукової, від людей – професіоналів та аматорів);
- візити до лікаря при найменшому прояві того чи іншого ознаки захворювання.
Великі теж боялися
Багато відомі люди володіли страхом захворіти:
- Поет Маяковський Ст. ще в дитинстві втратив батька, який загинув по дурості, через зараження крові після уколу іржавою голкою при зшиванні паперів (заніс в організм інфекцію). Сильне враження від подібної смерті поет зберіг протягом всього свідомого життя, носячи з собою засоби гігієни і вимиваючи руки мало не після кожного рукостискання. Маяковський ст. постійно дошкуляв близьких людей власним нездужанням, вимірював температуру, підозрюючи важке захворювання, хоча мав міцну статуру і здоров'я. Позбавив себе життя сам у 37-річному віці.
- Єсенін С. був під стать Ст. Маяковському: підозрював у себе сухоти горла; вивчав кожен прищик з очікуванням симптомів сифілісу; відвідував професорів і іменитих фахівців; власні тривоги розповідав друзям, але себе не шкодував – здорово випивав і всіляко губив здоров'я.
- Письменник Н.Гоголь все життя дуже переживав за своє здоров'я, в листах до друзів значне кількості тексту приділяв опису власного здоров'я і всіх хворобливих відчуттів, вважаючи себе невиліковним пацієнтом.
- Гумористичний письменник Зощенко М. був настільки зациклений на власному здоров'ї, що навіть у листах до дружини в блокадний Ленінград детально ділився «недугами» і «невиліковними» симптомами.
- Широко відомий актор С. Крамаров здоров'ю приділяв максимальну кількість часу і сил, раціонально харчувався і вів здоровий спосіб існування. Але помер від раку кишечника в розквіті творчих сил.
- Протилежним прикладом є Нострадамус. Він вижив навіть у часи епідемії чуми, без всякої дезінфекції спілкуючись з хворими страшною недугою пацієнтами.
Як позбутися фобії
Що робити і робити, якщо необхідно подолати фобію хвороб? Насамперед – запасатися терпінням, оскільки потрібно багато часу і сил. Сам собою страх зникає рідко, все-таки потрібно освоювати кілька результативних методик і процедур.
Подолати нозофобию допомагає наступне:
- Володіння власним тілом. Фізіологічні реакції страху – ватні ноги, неслухняні руки або весь організм – лише посилюють страх і тривожність. Щоб з ними успішно справлятися, важливо вміти розслабитися – використовувати, наприклад, глибоке дихання (глибокий вдих, затримка на 1-2 секунди, інтенсивний, але природний видих).
- Усунення панічних нападів. Якщо вони нетривалі, проходять самостійно. У разі тривалих тривожних відчуттів, слід вживати особливу розслабляючу процедуру: тіло (всі м'язи) максимально напружується протягом хвилини (дихання затримується), далі – різке розслаблення м'язів і глибокий вдих. Повторити кілька разів.
- Контролювання уяви. Страх представляється у вигляді предмета або асоціативного образу і подумки повністю знищується (спалюється, розбивається, випаровується).
- Позитивний внутрішній настрій через діалог. Гострий страх зазвичай триває не більше 5 хвилин. Але переживає людина після цього значна кількість часу. Зниження переживання сприяє власна раціональна позиція:
- аналіз процесу протікання страху (що відбувається в цей час з людиною) – змусить знизити емоційне сприйняття страху;
- уяву образу себе як би «зі сторони» (як я виглядаю, що роблю в процесі переживання страху);
- діалог з собою: що потрібно сказати собі, щоб заспокоїти – підбираються слова вільного від страху людини.
Як придушити страх перед близькістю? Дізнайся зі статті.
Про швидкі методи побороти страх публічного виступу читай тут.
Побороти страх захворіти також допомагає консультування з фахівцями і процедура психотренінгу або психотерапії, у процесі яких можна навчитися ефективно протистояти ірраціональним міркуванням і поведінкових реакцій.