Панічний страх - що це таке, симптоми, як позбутися
У статті розглянуто панічний страх як один з видів безотчетних емоційних станів людини. Наводяться основні ознаки і прояви панічної атаки, напрямки і способи подолання.
Що це таке
Емоція страху притаманна кожній людині і виражається у формах, що мають різні прояви:
- або як самостійне явище (реакція на загрозливу ситуацію або ж безпричинний страх);
- або страх є супутником будь-якого психологічного чи психічного порушення (розлади).
Панічний страх
Панічний синдром (панічний страх) проявляється як незрозуміла емоція страху, що виникає несподівано з потенційною можливістю переростати в хронічну форму.
Частіше виникає у молоді роки, коли людина соціально активний і мобільний. Як правило, спостерігається у жіночої половини людства (у чоловіків частота проявів у 2 - 3 рази рідше) у віковий період від 20 до 30 років.
Панічні атаки
Про явище панічної атаки йдеться, коли трапляються напади у вигляді переважною, інтенсивної тривоги і страху. Супутніми при цьому є різноманітні фізіологічні реакції індивіда: посилене серцебиття, нестача кисню і напружене дихання.
Людина змушена відмовлятися від запланованих справ, поїздок, буденного графіка, т. к. подібні атаки зароджуються дуже швидко – протягом 10 хвилин, а проходять після 30 хвилин або години.
Панічні стани можуть бути поодинокими, але частіше виникають повторювані епізоди. Чіткої причини може не існувати. Напади мають схильність з'являтися як уві сні, так і просто в ситуації розслабленості.
Безперервна тривога пов'язує людину, обмежує його життєву активність і просторові рамки, стосунки з родичами, близькими та колегами теж змінюються. Соціальне оточення змушений підлаштовуватися під панікера, надавати всіляку допомогу (відвозити додому, контролювати поведінку під час нападів).
Звідки береться страх чоловіків перед шлюбом? Читай тут.
Причини
Схильність до виникнення панічного страху може передаватися у спадок. Причинами виступає ряд характерних факторів:
- різноманітні депресивні стани;
- затяжні стреси, супроводжуються специфічними негативними емоціями;
- підвищена тривожність;
- виснаження фізичних сил, надмірна втомлюваність;
- несподівано виник дискомфорт у тілі;
- порушення гормонального балансу організму;
- біологічні розлади центральної нервової системи;
- хвороби та захворювання соматичного характеру.
Симптоми
Існування у людини панічних атак підтверджується через низку особливих ознак або симптомів. При наявності щонайменше 4 з них можна з упевненістю заявляти про присутність панічного розладу.
Міжнародний класифікатор подібних порушень орієнтує на такі критерії у вигляді симптомів:
- Періодичність і несподіванка у виникненні нападів паніки (тривоги, страху).
- Вегетативні прояви у вигляді больових та інших симптомів: дискомфорт або біль в грудній клітці зліва; предобморочного прояви (паморочиться в голові, йде свідомість); жар чи холод по всьому організму (хвилеподібне прояв); брак повітря або задишка; внутрішнє тремтіння або тремтіння в кінцівках; почастішання пульсу і серцебиття.
- Дереалізація (людиною переживається стан нереальності навколишнього світу, або різкого безконтрольного його зміни); деперсоналізація (викривлене відчуття свого внутрішнього світу, власні дії бачаться зі сторони).
- Панічний страх смерть або божевілля як вторинні прояви – виникають як наслідок паніки, очікування вчинити непоправне.
- Безумовне уникнення повторення небажаної (лякає) ситуації після первинного виникнення панічної атаки.
- Виникнення супутніх панічного розладу страхів: самотності (що ніхто не допоможе виникла при атаці); людних місць і соціального середовища (що всі будуть засуджувати, засуджувати і насміхатися при виникненні панічної атаки).
Впевнено діагностувати психічний розлад у вигляді паніки дозволяє знання закономірності – атаки тривоги з'являються кілька разів на місяць і відповідають таким 2-м вимогам:
- об'єктивної загрози не існує, але паніка виникає на тлі передбачення настання атаки);
- атака супроводжується непередбачуваними явищами і обставинами.
Лікування
Відповідаючи на питання «як лікувати панічні розлади?», важливо зосередиться на комплексному підході, який передбачає вдале поєднання психофармакології і психотерапевтичного впливу.
Стратегія подолання панічного страху (атаки) включає 2 напрямки:
- Протистояння і нівелювання самих проявів панічної атаки.
- Контролювання або свідоме попередження атаки і похідних від неї явищ (депресії, агорафобії – тривожного очікування та його уникнення, іпохондрії як помисливості і пригніченого стану).
Медикаментозні або психофармакологічні методи допомагають подолати панічний страх шляхом збивання симптомів, зменшення тривоги і стану тривожності, хоча основна причина страху при цьому не прибирається. Рецидиви після відміни препаратів становлять близько 50%.
Лікарські засоби мають антипаническим впливом і зменшують фізіологічні передумови появи панічної атаки. Даний спосіб боротьби є лише підтримує і його результати не завжди однозначні.
Куди більш дієвим є вплив на симптоматику панічного страху через психотерапію – небудь поведінкову (бахевиоральную), або когнітивну. В процесі поведінкового психотерапевтичного впливу формуються шаблони конструктивної поведінки під час виникнення панічного страху.
В ході реалізації когнітивного підходу вплив на панікера виявляється з допомогою побудови чітких уявлень про норму в розумових процесах людини.
Наприклад, існує методика, в ході якої пацієнт повинен знаходити раціональні відповіді на ряд питань:
- чи Є докази на підтвердження неконструктивною (тривожною і лякаючою) думки?
- чи Є докази проти неконструктивною (тривожною і лякаючою) думки?
- чи Можна по-іншому пояснити, що відбувається?
- Як в реальності можуть закінчитися події?
діагностики дитячих страхів читай далі.
Як побороти страх висоти? Дізнайся у статті.
Як позбутися від панічного страху
Подолати панічний страх самостійно і позбутися його негативного впливу можливо. Пам'ятка для ефективного протистояння панічних розладів може виглядати так:
- Перемикання уваги. В ході виникнення початкових ознак панічної атаки необхідно зосередитися, наприклад, на диханні (1 вдих – 1 видих у 2 рази перевищує тривалість вдиху) – але не слід думати про те, що викликало страх і його фізіологічні прояви.
- Зосередження уваги. Щоб «триматися в тонусі» можна вибрати яскравий предмет або позитивні барвисті спогади – викликаючи сильні і приємні емоції, ці явища допоможуть впоратися з напливами паніки.
- Зміна емоційного стану. Одна емоція людини витісняється іншою через більш інтенсивне її прояв. Знання подібної закономірності дозволить переналаштувати панічну хвилю в іншому напрямку – можна використовувати холодні або гарячі предмети (тілесний контакт з ними – притиснути до щоки, покласти на долоні).
- Заборона на додаткові стимулюючі речовини. Потрібно уникати і не використовувати алкоголю, напоїв-енергетиків, цигарок та іншого.
- Створення «якоря»: під ним розуміється створення значущого для особистості позитивного образу (враження, емоції), при свідомому зосередженні на якому змінюється на краще стан людини – це, з психологічної точки зору, свого роду індивідуальний талісман і оберіг.
- Використання активності. Фізичні вправи і навантаження виступають як профілактика виникнення панічного страху. Досить навіть легких, але регулярних вправ: біг, віджимань, розминок.
Загальні рекомендації для протистояння панічних розладів повинні ґрунтуватися на розумінні, що:
- панічний стан має як початок, так і кінець в обов'язковому порядку;
- від паніки ще ніхто не зійшов з розуму і не помер;
- супроводжують паніку негативні фізичні відчуття (посилене серцебиття, запаморочення, утруднене дихання тощо) – не свідчення страшної хвороби, а фізіологічні прояви нервової системи організму.