Страх темряви - як позбавитися, контролювати, у дорослих, у дітей
17.07.2017 0

Страх темряви - як позбавитися, контролювати, у дорослих, у дітей

Психологія
В закладки


Темрява лякає багатьох – своєї скрытостью, невідомістю, потенційною небезпекою. Страх темряви – один з тих, який яскраво проявляється в ранньому дитячому віці і може виявляти себе в різні періоди життя людини. Яка його природа, як з ним впоратися і що слід робити? Спробуємо розібратися.

Які причини

Никтофобией або страхом темряви називається особливий емоційний стан людини, що виявляється в неконтрольованої боязні темноти (ночі, темного часу доби).

Якщо розглядати основи появи страху темряви, то фахівці – психологи, психіатри або інші експерти наполягають на існування не одного єдиного ключового чинника, а на комплексі причин:

  1. Генетичні основи. Схильність боятися темряви виступає як спадкова схильність, яка передається з покоління в покоління. У декількох поколінь предків відбувається формування образів страшних предметів і персонажів, з якими можна зустрітися в темряві. На думку відразу приходять «фігури» на рівні архетипів – Кощія, Бабая, Баби Яги. Під впливом зовнішніх факторів, або внутрішніх конфліктів, відбувається прояв страху темряви вже на ментальному рівні як нав'язливого.
  2. Фізіологічні обмеження. Неможливість сприймати візуальну інформацію в ситуації відсутності світла в темний час доби обумовлена властивостями людського ока. З-за цього народжується почуття незахищеності, тим більше, коли ми знаходимося наодинці з самим собою – хіба мало, що там може бути в темряві, а побачити і цим убезпечити себе, неможливо.
  3. Невідомість і незвіданість – саме темрява народжує ці властивості конкретних ситуацій. Тоді людина губиться в здогадах, що може статися в наступну секунду, хвилину? Психологічно подібні обставини успішно переносяться не всіма.
  4. Психологічні травми минулого. Страх перед темрявою, як правило, виникає через хворобливих переживань дитинства. Вискочила з темряви і злякала собака, мама залишала одного (одну) в темній кімнаті і довго не приходила. Все це залишає слід у свідомості й підсвідомості.
  5. Почуття або відчуття самотності. У темному приміщенні, коли людина абсолютно один, виникає неприємне почуття самотності, покинута всіма особистості і незахищеності. Це наслідок дитячих вражень і неприємного досвіду.
  6. Розвинена уява. Формується з раннього дитинства, уяву набирає чинності до 3-х річного віку. З настанням темряви всі предмети набувають нових обрисів і невідомі властивості – так змінює людське сприйняття саме уява як індивідуальна властивість психіки. Для мозку уявні небезпеки та предмети сутінку перетворюються в реальну дійсність і починають існувати.
  7. Безперервні стреси в повсякденному житті – хвороба сучасності. Вони змушують людину перебувати в постійному психологічному напруженні, змінюють суб'єктивне сприйняття дійсності. Кожна дрібниця мислиться як небезпека. В темряві також бачиться особистісна загроза, невідомість і самотність.
  8. Відсутність необхідних мікроелементів. Незбалансованість харчування індивіда призводить до нестачі деяких потрібних організму мікроелементів. Як наслідок – немає мінеральних речовин, що сприяють підтримці емоційного стану на оптимальному і стабільному рівні.
  9. Страх смерті як першопричина. Як небуття, смерть завжди асоціюється з темними силами і темрявою. Можливо, никтофобия є наслідком наявного в людини страху смерті, позбувшись від якого можна побороти і негативне сприйняття темряви.
як позбавитися від страхуЗнаходишся у постійному напруженні від власної невпевненості? Дізнайся, як позбутися від комплексів і страхів.

Про те, як побороти страх перед пологами, читай статтю.

Страх темряви

Боязнь темряви – це відчуття дискомфорту при зустрічі з ситуацією, пов'язаною з темним часом доби або просто відсутністю освітлення в ізольованому приміщенні.

Звичайний людина, опинившись в обставинах неосвітленій місцевості або приміщення без світла, відчуває лише хвилювання і легкий дискомфорт. У людини, що страждає страхом темряви – никтофоба, виникають реакції іншого порядку:

  • сильне відчуття страху, трансформується в непереборний жах і паніку;
  • відбувається екстрене втечу (можливо, з вигуками про допомогу) в пошуках джерела світла.

img-20141217093624-170Никтофобия проявляється через напади, що виникають в індивіда при зустрічі з психотравмуючої ситуацією – темрявою. Супроводжується характерними симптомами:

  • стрибкоподібно змінюється артеріальний тиск;
  • прискорюється ритм серцевих скорочень;
  • головний біль – має різкий і гнітючий характер;
  • спазми в шлункової області;
  • пітливість або озноб, дрібне тремтіння;
  • втрата голосу, уривчастість мови, заїкання;
  • слабкість в м'язах (відсутність тонусу), відчуття подгибающихся ніг.

Супроводжується боязнь темряви змінами в емоційній сфері. Як наслідок – сни з кошмарами, відчуття пригніченості після сновидінь. У поведінці – зайва метушливість і поривчастість, схильність до втечі при зустрічі з проблемою.

У дорослих

Існування страху темряви у дорослих свідчить про недозволені проблеми минулого. За статистикою, никтофобия притаманна кожному 10-му індивіду, що говорить про достатню її поширеності серед дорослого населення.

Найчастіше дорослі намагаються не видавати про себе інформації, що страждають від никтофобии. Цих «пережитків дитинства» соромляться, але безболісно їх пережити не просто, оскільки вони заважають повноцінного життя дорослого і ведуть до обмежень. Звернення за допомогою настають лише в самих крайніх випадках.

Уяву дорослого створює лякають страшні сюжети (пов'язані з темрявою), які закріплюються в мозку і можуть привести до патологічних порушень.

Такі искажаемые подання свідчать про порушення в емоційно-вольовій сфері індивіда.

У дітей та підлітків

Страх темряви у дитячому віці поширений ще сильніше – 80 % опитаних мам висувають його на перше місце, як найбільш часто зустрічається у дітей.

Дитячий страх темряви подсознателен, для його активного прояву не обов'язкові додаткові зовнішні стимули:

  1. Він асоціюється не тільки з страшними обставинами відсутності світла, але і з острахом залишитися одному, без любові, без підтримки.
  2. Діти бояться заходити в кімнату без світла, засипати і спати в повній темряві і при відсутності дорослих в кімнаті.

В підлітковому віці страх темряви має прояви у осіб з підвищеним рівнем тривожності або страждають неадекватною самооцінкою. Страх може виникати як реакція на порушення взаємин з однолітками або дорослими, із-за невирішеності дитячих проблем, внутрішньоособистісного конфлікту.

Як позбутися від никтофобии

Загальні підходи і методики самокорекції при страху темряви орієнтовані на наступне:

  1. Визначте джерело страху. «Я боюся темряви» – дуже абстрактне визначення. Завжди існує те конкретну обставину або предмет, яких людина боїться найбільше. Це і слід визначити – усвідомлення страхітливого фактора проллє світло на ситуацію боязні темноти і дозволити з нею працювати конструктивно.
  2. Станьте мисливцем. Тут важливий внутрішній настрій. Коли людина розуміє, чого саме він намагається уникнути, він може створювати шляху активного захисту або навіть нападу. Якщо боїться комах в темряві – може ретельно оглядати освітлену кімнату перед сном, переконуючись в безпеці ситуації. Полювати можна і подумки, формуючи яскраву картину перемоги над предметом страху, повторюючи переможний сюжет.
  3. Створюйте імунітет від страху темряви. Подолати прояви никтофобии допоможе створення позитивної особистісної атмосфери: побудова позитивного мислення, перегляд комедійних і ліричних фільмів, спілкування з приємними людьми.
  4. Для дітей допоможе методика чергування світла і темряви. Можна використовувати «Лялькові хованки»: ховаються не діти, а іграшки – одні в освітленій кімнаті, інші – в темному місці (якщо вдень – з щільно заштореними вікнами). За виявлені іграшки в темному місці дається набагато більше очок. Спочатку дитині треба підігравати – залишати іграшки на видному місці в темній кімнаті.
  5. Шукайте підтримку. Контролювати страх темряви дозволить його обговорення в спокійній обстановці з близькими і розуміючими людьми. Боязнь темряви може бути супутником невдоволення власним життям, тоді слід у ній що-небудь змінити. Важливо зрозуміти, що підживлює страх – інша людина, як дзеркало, може це відобразити і підказати.
  6. Встановіть, до чого конкретно потрібно прагнути. Перемогти неконструктивний підхід до темряві дозволить ситуація для наслідування – яскравий приклад з життя чи літератури, як справлятися зі своїми проблемами, як налаштувати себе на позитивний результат.

dd89b9482c19984cb6bf2882b9c44741-650x512

Окремо слід розглянути методику казкотерапії, яка застосовується як для дітей, так і дорослих. Вона передбачає створення особливих історій, де у змісті закладаються позитивні сценарії подолання страху темряви. Казку важливо придумувати разом з никтофобом – так з'ясовується предмет побоювання і тривоги, закладається сюжет з максимальним наближенням до дійсності.

В історії обов'язкові сюжетні лінії, де головний герой спочатку трохи пасує перед труднощами, але поступово знаходить шлях їх подолати, можливо, навіть самим фантастичним або комічним способом. Можна прикрашати вже існуючі казки або створювати повністю свої, з несподіваними героями.

Що робити, коли страх не відступає?

За логікою – звернутися за допомогою до професійних фахівців.

Методика спеціалізованої психологічної допомоги з протистояння страху темряви орієнтована на 4 напрямки:

Звідки береться панічний страх смерті? Читай тут.

Які бувають страхи людей? ТОП-6 найбільш поширених фобій читай в статті.

  1. Когнітивно-поведінковий напрямок в психотерапії. Передбачає індивідуальний підхід, коли відбувається вивчення конкретних проявів і причин никтофобии у окремої людини (дитини). Розбираються фантазії клієнта і приклади нераціонального мислення (поведінки) в травмуючих обставинах.
  2. Ігрові процедури як метод психотерапії. У процесі гри никтофоб навмисно «стикається» зі своїм страхом, а результати побудови ігрової процедури передбачають освоєння способів боротьби з самим собою, підказують оптимальний вихід і вихід ситуації зустрічі зі страхом.
  3. Творче самовираження як метод психотерапії. Лікування никтофобии буде продуктивним при використанні для роботи з негативними переживаннями і страхами занять, які передбачають творчість. Вироби, малювання, ліплення дозволять фахівцю краще зрозуміти стан клієнта, а самому никтофобу – краще виразити свої переживання, усвідомити і опрацювати їх.
  4. Занурення. Клієнт «занурюється» в реальну ситуацію, що викликає страх. Разом зі спеціалістом дитина або дорослий заходить в темряву і там відбувається психотерапевтична робота. Тут обов'язковим є почуття довіри і захисту з боку фахівця у відчуттях клієнта.

Відео: Психологія. Страх темряви у дитини

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи
Підлітковий страх ніколи не виникає безпричинно. Зрозумівши їх, можна допомогти дитині впоратися з одолевающими його тривогами.
Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне
Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що
Нічні страхи у дітей - симптоми, лікування
Кожна мама хоч раз у житті стикалася з нічними страхами у дітей. Найбільше малюки бояться темряви, поганих снів, самотності, відсутності мами поруч. Але не всі знають,
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати