Нічні страхи у дітей - симптоми, лікування
Кожна мама хоч раз у житті стикалася з нічними страхами у дітей. Найбільше малюки бояться темряви, поганих снів, самотності, відсутності мами поруч. Але не всі знають, як правильно поводитися, опинившись один на один з проблемою.
Що ж таке нічні страхи у дітей? Звідки вони з'являються і як з ними боротися?
Звідки вони беруться
Немає дітей, які зовсім нічого не бояться. Але, коли маля довгий час відчуває страх перед чим-то, це вже привід до занепокоєння.
Нічні страхи у дітей не виникають на голому місці, вони зумовлені рядом причин і факторів:
- спадковістю;
- важким перебігом вагітності і патологією пологів;
- перенесеними важкими захворюваннями, операціями, особливо під загальним наркозом;
- відсутністю тісних емоційних стосунків з матір'ю;
- психічними травмами будь-якого походження;
- надлишком вражень, нервово-психічним перевантаженням;
- несприятливою атмосферою в родині, нервовим станом батьків, конфліктами, частими сварками і агресивністю у відносинах з дітьми.
Головними джерелами страхів у житті дітей є:
- події в житті дитини (переїзд на нове місце проживання, перехід в іншу школу, садочок, сварки, конфлікт в садку, школі, на вулиці);
- ситуація в сім'ї (народження другої дитини, поява нового члена сім'ї, сварки, конфлікти, насильство, розлучення батьків, чиясь смерть);
- телебачення – величезне джерело для отримання негативної інформації (кримінальні хроніки, передачі про насильство, катастрофи, події, події).
Нічні страхи у дітей
Симптоми
Дитина, який солодко спав ще хвилину тому, заходиться від несамовитого крику. Мама застає свою дитину всю в сльозах з широко відкритими очима, повними жаху. При цьому він не реагує на звернення, будь-які слова заспокоєння, розмахує руками, намагається кудись бігти. А через кілька хвилин, як ні в чому не бувало, засинає. Ранок нічого не пам'ятає про те, що сталося.
Будь-якого дорослого можуть налякати нічні страхи у дітей. Це епізоди з переживанням жахів, які супроводжуються криком і панікою.
Це безпечне порушення механізму пробудження, яке не має нічого спільного з психічними розладами. Частина мозку дитини залишається ще у фазі глибокого сну, а частина готова переходити у фазу менш міцного.
Нічні страхи – це дисбаланс, викликаний перезбудженням або втомою. З'являються страхи протягом перших 2-х годин сну і вважаються частиною природного процесу зростання для дітей до 6-7 років.
Як допомогти
Нічні страхи з віком проходять, але батьки можуть полегшити життя своїй дитині, скориставшись наступними рекомендаціями:
- Зберігати спокій. Це особливо поширене у дітей 3-5 років явище тільки з боку все здається жахливим.
- Бути поруч, поки все не скінчиться. Завдання дорослого – убезпечити дитину, щоб під час нападу, розмахуючи руками, намагатися бігти, дитина не заподіяв собі травму.
- Не згадувати про нічну пригоду, щоб не засмучувати. Діти часто відчувають незручність через втрати контролю над собою.
- Можна застерегти від нападу нічних страхів пробудженням. Якщо дитина періодично страждає від нічних страхів, можна через 30 хвилин після того, як засне, спробувати розбудити, уникнувши нового нападу.
- Подбати про те, щоб дитина добре висипався, збільшивши час сну. Маленькій дитині до 3 років слід забезпечити денний сон.
- Стежити, щоб дитина не надто втомився за день. Дітей 7-10 років, які відмовляються від денного сну, слід раніше укладати спати або дати з ранку поспати.
- Має бути тісний емоційний зв'язок і плідне спілкування між батьками і дітьми. Обговоріть причини занепокоєння. Як тільки дитина промовить про це зрозуміє, що немає підстав боятися.
Що таке нічні кошмари
Симптоми
Нічні кошмари – це яскраві, динамічні, насичені сюжетні сновидіння, які виникають у фазі швидкого сну, коли головний мозок особливо активний.
Зміст сновидіння може бути страхітливим. Прокинувшись від нічного кошмару з посиленим серцебиттям, дитина здатна сприймати те, що відбувається і навіть говорити виразно, при цьому свідомість залишається трохи змішаною.
Кошмари частіше всього виникають вночі або вранці виникають у фазах щодо неглибокого сну, у другій половині циклу сну. Заснути повторно важко.
Як допомогти
Страшні сни можуть турбувати дітей з 6-місячного віку. Вони пов'язані з різними стадіями розвитку дитини. У 2-3 роки часто снитися, що діти залишаються одні, в 4-6 років сняться монстри, чудовиська і темрява.
Малюк потребує любові, уваги і турботи. Прості дії батьків можуть вберегти його від кошмарів:
- Якщо дитина прокидається від кошмару і біжить до батьків, не варто лаяти його за це і відправляти назад у свою кімнату. Іноді, щоб заспокоїти, доведеться завести його в своє ліжечко, включити світло, показати, що там нікого немає, все в порядку.
- Порушуйте правила. Мова не йде про те, щоб йти на поводу у дітей, а час від часу можна залишити його на ніч у своєму ліжку або піти разом з ним, посидіти поруч, поки не засне.
- Подаруйте дитині захист від кошмарів – його улюблену м'яку іграшку, яка його завжди захистить від будь-якої неприємності.
- Більше спілкуйтеся з дитиною. Тільки тісний емоційний зв'язок з батьками, може забезпечити дитині почуття захищеності. Якщо у дитини бувають кошмари, батьки можуть зняти частину стресу.
Головне завдання батьків – запастися терпінням, і рости разом з дітьми, долаючи страхи разом.
Коли слід звертатися до лікаря
У більшості випадків батьки самі в силах допомогти дітям впоратися з нічними страхами і кошмарами. Але бувають випадки, які повинні насторожувати батьків.
слід Негайно звернутися до фахівця, якщо:
- напади нічних страхів у дітей тривають більше 30 хвилин;
- епізоди трапляються у другій половині ночі;
- якщо поведінка дитини неадекватна, він смикається, мова його нескладна;
- якщо під час нападу страхів дії малюка небезпечні для її здоров'я;
- у дитини розвиваються денні страхи;
- якщо причиною страхів у дитини може бути стресова ситуація в родині, часті конфлікти, насильство, розлучення;
- якщо нічні кошмари не тільки не проходять, а, навпаки, посилюються, частішають;
- якщо страхи з сновидінь впливають на активність дитини днем;
- коли під впливом страхів і кошмарів, дитина часто мочиться у сні;
- в будь-якому іншому настораживающем випадку.
Про страх материнства та рух Чайлд Фрі читай тут.
Слід звернути особливу увагу на напади нічних страхів, якщо у дітей є судомна готовність:
- заїкання;
- нервові тики з закатыванием очей;
- випинання мови;
- різкі рухи головою;
- посмикування плечима;
- неодноразове рясне сечовипускання вночі;
- напади задухи;
- помилковий круп;
- бронхіальна астма погіршують становище дитини.
Страхи супроводжуються:
- руховим збудженням;
- криками;
- різкими рухами;
- відключенням свідомості.
Це строковий привід звернутися до лікаря, яким буде проведена діагностика і спеціальне лікування за допомогою препаратів. Ефективними будуть заняття дитини з психологом.
Лікування
Медикаментозне лікування кошмарів зазвичай не призначають. Якщо страшні сни – це наслідок фізичного чи психічного захворювання, лікування повинно бути спрямоване на нього. Якщо кошмари є наслідком стресу або переживань, рекомендується консультація психотерапевта або психолога.
У рідкісних випадках при важких порушеннях сну застосовують ліки для скорочення фази швидкого руху очей чи запобігання пробудження вночі.
Діагностика дитячих страхів – це справа психолога. Фахівці визначають під час спілкування з дітьми ступінь загрози, джерела і призначають методи боротьби, використовуючи різні прийоми:
- Ефективними методами роботи з дітьми є малювання страхів, рольові ігри та театральні постановки, де на прикладі героїв казки проговорюють причини і слідства.
- Діти – це відображення обстановки в сім'ї, батьківських тривог і острахів. Саме батьки закріплюють модель поведінки дитини, нав'язуючи надмірне недовіру і боягузлива поведінка.
- Щоб малюк менше боявся темряви і страшних снів, батьки повинні уникати конфліктів, налагодити стосунки в родині. Позитивно впливає на дітей заняття спортом. Це можуть бути плавання, стрибки з перешкодами, нейтралізація страхів перед темрявою, висотою, і водою.
- Робота з дитячими страхами передбачає безпосереднє зняття у дітей страху перед страхом. Адже боятися – це нормально і природно. Страх допомагає уникнути небезпеки. Батьки повинні повторювати, що бояться не соромно, потрібно прийняти свої страхи.
Виростити сміливого і активного малюка нелегко, але можливо, використовуючи деякі хитрощі:
- Ніколи не принижуйте дитину і не звертаєтеся його високо. Спілкуйтеся як з рівноправним дорослим членом сім'ї та особистістю.
- Не лякайте дитину, не карайте.
- Дітям необхідно спілкування з батьками, родичами, друзями, однолітками.
- Частіше малюйте і майструєте з дитиною те, що він хоче. Це допоможе нейтралізувати страхи. Крім того, можна оцінити психологічний стан за його роботами.
- Не варто забувати про важливість тілесного контакту з дитиною. Частіше обіймайтеся, гладьте його, цілуйте. Це подарує відчуття захищеності і безпеки.
- Сприятлива атмосфера в родині допоможе нейтралізувати страхи або звести їх до мінімуму.
Як позбавити дитину від фобій? Поради фахівця
У кожної людини є страхи. І якщо дорослі можуть при величезному бажанні позбутися від них самостійно, то діти без допомоги батьків цього зробити не зможуть.
Ніхто не стане заперечувати, що існує тісний емоційний зв'язок між дитиною та її батьками, особливо з мамою:
- Якщо батьки в дитинстві були схильні до нападів нічних страхів або страждали від кошмарів, їх діти більше схильні до цих явищ, ніж ті, у батьків яких цього не було.
- Батьки, випробували в дитинстві напади страху, більш болісно реагують на подібні явища у дітей, ніж ті, у яких цих страхів не було, закріплюючи дитячі страхи на рівні рефлексу. Тривожні очікування чергових нападів на рівні підсвідомості провокують їх. Настанови типу: «Якщо що, ми поруч, клич», «Лягай спати, а то знову присниться», «Не бійся, страшних снів не буде» навпаки відіграють роль запрошення, закріплюють страхи.
- Емоційний психологічний стан дорослих передається їх дітям. Якщо мама постійно стривожена, її мучать страхи з приводу і паніка опановує нею, то подібні емоції відчуває малюк. Чи можна гарантувати дитині спокійний сон і захист? Батькам потрібно терміново привести свій стан в рівновагу, щоб не передавати занепокоєння дітям, інакше проблем з дитячим сном не уникнути.
Типові помилки дорослих
Щоб впоратися з дитячими страхами, батьки повинні запам'ятати деякі правила:
- Ніколи не варто заперечувати і висміювати страх, як явище. Малюк розраховує на розуміння. Дайте йому це. Фрази: «Та що ти собі придумав?», «Перестань!», «Такий великий і боїшся!» не принесуть ніякого результату.
- не Можна дорікати і соромити дитину за його страхи. Це додасть тривоги і почуття провини. Навіть «майбутній чоловік» має право на страх.
- Не слід пропонувати дитині подолати страх напряму, залишаючи в темній кімнаті. Допоможіть йому подолати страх. Пройдіться разом зі «страшним» місць, де можуть ховатися уявні істоти, щоб він сам побачив, що нічого там страшного немає. Заглянувши під ліжко, в кожен кут, на кожну полицю, і не виявивши там загрози, дитина заспокоїться.
- не Можна лякати дітей, що при поганій поведінці його забере чудовисько (Баба Яга, Бармалей, Бабай).
Дитяча уява – причина нічної тривоги
Всі діти різні. У кожного свої погляди на речі, уява, фантазія. Діти здатні самі собі придумати об'єкти нічних страхів, наділяючи їх найпідступнішим рисами. Для боротьби з нічними страхами у дітей батьки можуть використовувати їх же здібності.
Важливо витягнути малюка на контакт, розповідаючи історії, включаючи його в діалог, щоб дізнатися причину занепокоєння:
- Придумайте разом історію зі щасливим кінцем, яка повідала б спосіб викорінення страху.
- Разом можна намалювати те, чого саме боїться дитина, після чого знищити малюнок, а з ним і страхи. Дитина повинна зрозуміти, що його нічні страхи існують окремо від нього, і він може їх контролювати, змінити і перемогти.
Як побороти боязнь темряви
Страх темряви – самий популярний дитячий страх, через який проходять всі. Тут величезний простір для фантазії. Завдання батьків – спрямувати уяву проти страхів.
Слабкі джерела світла – перші помічники в боротьбі зі страхом темряви. Подбавши про інтер'єр в дитячій кімнаті, забезпечивши малюка легкими джерелами світла, батьки розсіюють і страх.
Це можуть бути флуоресцентні наклейки у вигляді зірок, нічник у вигляді улюбленої тваринки, яка захистить, або сонечка, яке світить навіть вночі.
Страх самотності
Часто під страхом темряви діти маскують страх самотності. Дитині просто не вистачає спілкування з рідними людьми: татом і мамою.
Якщо захоплений іншими заняттями, наприклад, грою, дитина не боїться залишатися в приміщенні без освітлення, а посеред ночі кличе батьків, значить, його насправді турбує не страх чи жах, а самотність.
Постарайтеся приділяти дитині більше часу і уваги вдень, тоді вночі він перестане кликати на допомогу.
Профілактика
Будь-яку проблему легше попередити, ніж боротися з нею. Забезпечивши умови для нормального сну, знизимо ризик розвитку нічних страхів.
Про страх втрати відносин читай статтю.
У дитини немає почуття страху: це нормально? Дізнайся тут.
Напади нічних страхів і кошмарів характерні для дітей дошкільного віку. Повністю виключити їх не вдасться, можна лише полегшити дитячу долю.
Приміщення для сну
Якщо дозволяють матеріально-побутові умови, краще виділити окрему кімнату для сну дитини. Атмосфера повинна випромінювати спокій і затишок.
Рекомендації:
- Білизна має бути чистим, свіжим, з натуральних тканин світлих спокійних відтінків або із зображенням улюблених казкових героїв.
- Дозволяється використовувати «чарівний» нічник, який буде проганяти страхи, або улюблену іграшку.
- Кімнату, де сплять діти, рекомендується ізолювати від зайвих шумів і звуків.
- Згідно з рекомендаціями доктора Комаровського температура повітря в кімнаті повинна бути 16-20 °С і вологості повітря 50-70%. Обов'язковим є часте вологе прибирання і провітрювання.
- Щоб убезпечити дитину від травм і ушкоджень під час нападу страхів, потрібно перевірити спальне місце на наявність гострих кутів та інших небезпечних предметів.
- Радіо - або відеоняня допоможе дізнатися про початок нападу страхів або нічних кошмарів, якщо малюк знаходиться в окремій кімнаті.
Ритуал відходу до сну
Дитину слід привчити до того, щоб щодня лягати спати в один і той же час. Ритуал засипання повинен бути приємним, здатним розслабити малюка після насиченого дня, заспокоїти його бурхливу фантазію.
Допоможуть знайти спокійний сон, відвернути від страхів, створюючи сприятливу атмосферу, і відчути любов і турботу батьків:
- улюблена казка зі щасливим кінцем;
- солодка колискова;
- прослухана легка музика;
- м'яка іграшка;
- ніжні мамині обійми і поцілунок на ніч .
Слід звернути увагу на режим харчування. Щоб не перезавантажувати шлунок перед сном, направити мозок на спокійний відпочинок, а не перетравлення їжі, слід виключити важкі жирні смажені страви, категорично забороняються солодкі напої, цукерки, шоколад.
Психологічний комфорт
Для нормального сну та розвитку дітей важливий здоровий психологічний клімат у сім'ї. Дитину слід відгородити від небажаного негативу. Тільки довірчі відносини батьків і дітей здатні забезпечити нормальні умови для розвитку малюка.
Батьки повинні пам'ятати, що тільки любов до дітей, повага їхньої думки, мудре виховання, уважне ставлення – запорука здоров'я малюка, спокійного сну для всієї сім'ї і щастя в цілому.