Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи
20.07.2017 0

Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи

Психологія
В закладки


Підлітковий страх ніколи не виникає безпричинно. Зрозумівши їх, можна допомогти дитині впоратися з одолевающими його тривогами.

Причини виникнення

Підлітковий вік є перехідним періодом, коли змінюються відносини, інтереси, захоплення, відбувається становлення світогляду. Трансформацію перетерплює і самооцінка особистості, а також міжособистісні відносини в групі. Не дивно, що такі зміни супроводжуються підвищеною тривогою, занепокоєнням і страхами.

Серед причин, що призводять до формування страхів у підлітків у віці від 11 до 16 років, виділяють:

  1. Біологічні причини, які пов'язані з особливістю нервової системою старших школярів, посиленням емоційної чутливості.
  2. Соціальні причини, серед яких страх бути неприйнятим у групі, великий вік батьків (страх смерті) та ін
  3. Психоемоційні причини, зумовлені великою кількістю заборон, конфліктними стосунками з батьками і всередині групи однолітків, психологічними травмами і т. д.
  4. Приховані форми агресії сприяють зародженню страхів, серед цих форм можна відзначити роздратування, провину, підозрілість.

Підлітковий страх відрізняється від фобій, які охоплюють дітей в дошкільному і молодшому шкільному віці. Відмінною рисою є збільшення числа соціальних страхів і зменшенням фобій.

Природні фобії: смерті, темряви, хвороби

1. Смерті. Всі психологи сходяться на думці, що провідним страхом, що виникають у підлітків, є страх смерті батьків. Причому вже в молодшому шкільному віці побоювання за життя матері і батька починають превалювати над страхом смерті.

Дізнатися про терзаемых підлітка прихованих почуття батькам дуже складно. Справа в тому, що в цьому віці вони не намагаються позбутися страхів, а намагаються їх приховати. А спроби самостійно подолати страх власної смерті часто закінчуються плачевно. Діти невиправдано ризикують власним життям, намагаючись контролювати це почуття.

2. Хвороби. Нерідко побоюючись загибелі як власної, так і близької людини, підліток починає відчувати страх хвороби. Якщо цей стан набуває характер фобії, то необхідно звертатися за допомогою до психолога, так як може загрожувати реальними проблемами зі здоров'ям. Підліток може почати:

  • відчувати напади паніки;
  • страждати від прискореного серцебиття;
  • падати в непритомність.

3. Темряви. До природних страхів, часто виникають у підлітковому віці, можна віднести страх темряви. Його причини криються дещо глибше, ніж у дитячому віці. Це можуть бути:

  • конфлікти з батьками та однолітками;
  • нерозділене кохання;
  • захоплення комп'ютерними іграми або фільмами жахів.

Всі ці фактори є провокуючими стрес і поява страху перебувати в темному приміщенні.

4. Нічні страхи також можуть мучити підлітка. Переважають вони переважно в молодшому підлітковому віці, тобто до досягнення дитиною 12-13 років. Найчастіше до них схильні дівчатка, ніж хлопчики. Своє вираження ці страхи знаходять в епізодичних нападах жаху і крику, коли підліток надмірно збуджений, вже не спить, але свідомість його при цьому заплутано, може спостерігатися сомнамбулізм. Як правило, в старшому віці ці страхи минають.

відсутність страхуДитини ні чим не налякати? Дізнайся, корисно чи відсутність страху.

Як подолати страх родового болю? Читай тут.

Соціофобії: відповіді біля дошки, спілкування з однолітками

До соціальних страхів відносять ті, які стосуються суспільного життя і всього, що з нею пов'язано. Часто підлітки відчувають тривогу і страх публічного виступу, зокрема, відповіді біля дошки. Крім того, що на дитину буде спрямовано безліч поглядів, так ще йому доведеться демонструвати свої знання.

Schule und Mobbing - horizontal

Побоювання виникають небезпідставно, позначається багато:

  • відчуття престижу;
  • прагнення до авторитету (як перед однокласниками, так і перед батьками);
  • зусилля, витрачені на підготовку.

В результаті побоювання невдало відповісти призводить до погіршення успішності. Причому контрольні роботи та домашні завдання виконуються на «відмінно», а відповіді біля дошки часто бувають лише «задовільними».

Ще один часто зустрічається соціальний підлітковий страх – це боязнь спілкування. Його ні в якому разі не можна залишати без уваги, адже саме контакти з однолітками в підлітковому віці є домінуючим видом діяльності.

Сором'язливий дитина опиняється в досить невигідній ситуації, що позначається на його розвитку. Причин цього страху може бути кілька:

  • негативний досвід;
  • невпевненість в собі;
  • невдоволення зовнішнім виглядом;
  • незадоволення матеріальним достатком в сім'ї.

Але трапляється, що цей страх не має раціональної грунту і просто є фобією, що йде з дитинства.

Як побороти підлітковий страх

Для того щоб побороти страхи, які переслідують підлітка, потрібно їх розпізнати. Уважним батькам і педагогам зробити це не складе труднощів.

Позбавитися від соціальних страхів допоможуть наступні рекомендації:

  1. Контакт «очі в очі». Важливо навчити дитину не боятися обмінюватися поглядами. Досягти цього можна, заохочуючи розмова наступними фразами: «Поглянь на мене», «Подивись мені в очі», «Хочу побачити твої очі». Це закріпить у підлітка вміння налагоджувати зорові контакти, що зробить його спілкування з іншими людьми легше.
  2. Необхідно роз'яснити підлітку, як слід починати і завершувати розмову.
  3. Важливо проговорювати і програвати різні соціальні ситуації. Можливо, це буде представлено в жартівливій формі, у вигляді гри.
  4. Необхідно створювати умови для зав'язування дружби між дітьми.

Вправи

Шкільні страхи переборні, і допомогти в цьому можуть наступні вправи:

  1. Візуалізація страху. Це вправа працює у підлітків, не гірше ніж у дитячому віці. Уяву, що реалізовується у формі малювання предмета свого страху на папері, дає можливість подолати страх. Завершення вправи – ліквідація малюнка шляхом спалення, зминання листа, розрізання і т. п.
  2. Імплозія. Грунтується на тому, що страх штучно посилюється, але при цьому підлітку надається додатковий захист. Наприклад, якщо дитина боїться публічної демонстрації своїх знань, нехай він обов'язково відповість біля дошки, але в присутності батьків.
  3. Розповідь про своїх тривогах. При цьому важливо дістатися до суті страху, з'ясувати самі, здавалося б, незначні деталі. Можливо, після розмови з дорослим, страх обернеться в жарт.
  4. Перемикання на іншу діяльність. Потрібно постаратися відвернути підлітка від його страху, зайняти чимось новим, захоплюючим і цікавим.
страх безсонняПроцес засинання перетворився на тортури? Дізнайся, як позбутися страху не заснути.

А ти знаєш, які бувають страхи? Список фобій читай далі.

Як перебороти страх перед першою близькістю? Читай тут.

Поради психолога

Страхи у підлітка – це явище, з яким можна і потрібно вміти справлятися. Допомогти батькам, спільно з дитиною подолати страхи, в стані наступні поради психологів:

  • перегляд цінностей і пріоритетів;
  • спостереження за оточуючими людьми;
  • розслаблення, як розумова, так і фізична;
  • доскональне вивчення об'єкта страху;
  • адекватна оцінка власної особистості;
  • визнання прав підлітка, зокрема: на особисту думку, на позицію у сім'ї, на приватне життя та ін

Проблеми підліткового віку багатогранні, в тому числі, мають своє місце і страхи. Батькам важливо вміти розпізнавати тривоги і побоювання, які мучать їх підрослих дітей. Це дасть можливість спільно подолати наявні страхи, а особистості гармонійно розвиватися.

Відео: Як допомогти: рекомендації батькам

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх смерті - симптоми, причини, як позбутися
У статті розглянуто страх смерті як одна з фобій зі специфічними ознаками й особливостями. Характеризуються причини страху смерті, прояви в різному віці, можливості
Робота зі страхами - у дорослих, у дітей, арт-терапія, гештальт
Робота зі страхами передбачає складний комплекс дій людини, спрямованих на опрацювання власної боязні з метою зменшення її впливу на почуття й дії індивіда.
Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що
Дитячі страхи - види, причини, особливості прояву, способи корекції
Дитячі страхи, в цілому, нормальне явище, що супроводжує розвиток і соціальну адаптацію дитини. Але якщо вони не відповідають віку, занадто емоційно переживаються або
Види страхів - класифікація
Щоб перемогти ворога, треба його знати. Навіть якщо він знаходиться всередині тебе. Страх – ворог чи друг?