Маніакальна депресія - що це таке, симптоми, лікування
Це психічне захворювання відомо широким масам людей під різними назвами. Мова йде про маніакальної депресії, яка останнім часом зустрічається все частіше.
Під часто вживаним терміном «маніакальна депресія» розуміють біполярний афективний розлад і маніакально-депресивні стани, які супроводжуються комплексом симптомів з чітко вираженими, що змінюють один одного фазами манії та депресії.
Цього стану супроводжує підвищена емоційна лабільність (нестійкий настрій).
Маніакальна депресія. Що це таке?
Це ендогенне (засноване на спадкової схильності) психічне захворювання, яке виявляє себе такими фазами (станами):
- Маніакальною.
- Депресивної.
- Змішаної.
При цьому захворюванні у пацієнта відбувається різка зміна фаз. Для змішаного стану характерне сполучення різних симптомів цього розладу. Зустрічаються найрізноманітніші варіанти такої фази.
Маніакально-депресивний розлад часто приймає важкі і яскраво виражені форми. Воно вимагає обов'язкової професійної терапії або корекції.
Хто страждає
До сьогоднішнього дня в психіатрії не існує єдиного розуміння меж і визначення цього виду психічного розладу. Це обумовлено його патогенической, клінічної, нозологічної гетерогенність (різнорідність).
Проблеми у точній оцінці поширеності маніакальної депресії обумовлені різноманітністю її критеріїв. Так, за одними оцінками частка хворих людей становить близько 7%. При консервативному підході називаються цифри 0,5-0,8%, що становить 5-8 хворих на 1000.
Перші ознаки таких станів характерні для молодих людей. У 25-44-річному віці цим захворюванням страждає близько 46% пацієнтів. Після 55 років біполярний розлад зустрічається в 20% випадків.
Це захворювання частіше зустрічається у жінок. При цьому їм більше притаманні депресивні форми.
Які симптоми осінньої депресії? Відповіді в статті.
Дуже часто хворі МД (близько 75% випадків) страждають іншими психічними розладами. Дане захворювання чітко диференціюють (розрізняють) з шизофренією. На відміну від останньої, маніакальна депресія будь-якого ступеня тяжкості практично не призводить до деградації особистості.
Людина, що страждає від біполярного розладу, найчастіше, сам усвідомлює, що з ним щось відбувається і звертається до лікаря.
Біполярний розлад у дітей
Дане захворювання в дитячому віці зустрічається набагато рідше, ніж, наприклад, шизофренія. При цьому найчастіше відсутні всі прояви, які вибудовуються в типову картину маніакальних і депресивних приступів.
Маніакальна депресія у дітей, віком від 10 років, зустрічається досить часто. Вона носить найбільш виражений характер. У практиці відзначалися типові випадки навіть у малюків 3-4-річного віку.
Однією з основних особливостей біполярного розладу у дітей є більш часті напади, ніж у дорослих. Вони носять реактивний характер. Фахівці відзначають, що чим менше дитина, тим вище ймовірність маніакального, а не депресивного характеру біполярного розладу.
Симптоми
Маніакальна депресія – це захворювання, при якому у людини спостерігається депресивно-тривожний стан. Найчастіше почуття тривоги не має під собою підстави.
Це захворювання можна легко відрізнити від меланхолії. Хворі замикаються в собі, мало говорять, а на розмову з лікарем йдуть вкрай неохоче. Людина з симптомом тривожного стану не переносить тривалих пауз.
У пацієнтів також виявляються різні порушення здоров'я. Вони проявляються у вигляді відсутності апетиту, брадикардії, запорів, зниження ваги тіла, хронічного безсоння. Такі люди часто генерують маячні ідеї та висловлюють суїцидні думки.
Хворого визначають за бегающему погляду, постійно рухається рук. При цьому він весь час щось поправляє або смикає. Поза його часто змінюється.
Важкі випадки проявляються в 2 стадіях:
- Втрати контролю.
- Заціпенінні.
У цих випадках потрібно викликати швидку допомогу і госпіталізувати хворого в спеціальний медичний заклад. В цьому стані людина здатна на жахливі вчинки.
Фази
При біполярному розладі аффектные стану, що називаються фазами, змінюються періодично. Розрізняють між ними і «світлі» періоди психічного здоров'я. Їх іменують интермиссиями. В цей час навіть після тривалої хвороби і безлічі перенесених різних фаз психічні функції людини практично не знижуються.
У період интермиссии особистісні якості і психіка людини повністю відновлюють нормальне функціонування.
Маніакальну фазу біполярного розладу характеризують такими ознаками:
- занадто збудженим настроєм;
- балакучістю;
- завищеною самооцінкою;
- станом ейфорії;
- руховим збудженням;
- дратівливістю, агресією.
Маніакальну фазу змінює депресивна, для якої характерні:
- стан туги, смутку, апатії;
- тривога, занепокоєння;
- почуття безнадійності, порожнечі;
- втрата інтересу до улюблених занять;
- почуття провини;
- відсутність концентрації і енергії;
- інтелектуальна і фізична загальмованість.
Які ознаки депресії при клімаксі? Читай далі.
Як вийти з глибокої депресії самостійно? Відповіді в статті.
При виявленні у людини кількох ознак маніакально-депресивного симптомокомплексу необхідно відразу звертатися до психотерапевта, психолога або психіатра. Без необхідного медикаментозного лікування та психокорекції у пацієнта можуть розвиватися тяжкі форми цього захворювання.
Лікування
При біполярному розладі лікування хворого потрібно обов'язково. Його повинен проводити досвідчений фахівець, оскільки нерідкі випадки ремісії даного захворювання.
Як правило, терапія МД проводиться поетапно. При цьому проводяться:
- Медикаментозне лікування спеціальними препаратами, підібраними в індивідуальному порядку. При загальмованості призначають засоби, що стимулюють активність, а при порушенні – заспокійливі нервову систему.
- Електросудомна терапія в поєднанні зі спеціальними дієтами і лікувальним голодуванням.
- Психічна корекція.
Прогноз
За умови того, що у хворого спостерігається тільки маніакально-депресивний синдром без супутніх захворювань, пацієнт добре піддається терапії. Через нетривалий час він може повернутися до свого звичайного життя.
найефективніше лікування при поводженні людини до фахівця після виявлення перших ознак біполярного розладу.
Запущені форми даного захворювання можуть призвести до незворотних змін особистості. При цьому терапія буде дуже тривалою і часто безрезультатною.
Маніакальна депресія не є «вироком» для людини. Своєчасно розпочате лікування здатне повернути хворого до нормального життя в переважній більшості випадків.