
Маскована депресія - симптоми, причини, лікування
Депресивний стан може бути абсолютно непомітним для оточуючих, але відчуватися людиною на рівні фізичного нездужання і навіть виразних болю в тій чи іншій частині тіла. В такому випадку має місце маскована депресія, або субдепресивний стан.
Маскована депресія. Історія походження
Вікторіанські лікарі в 19 столітті звернули увагу на подібний недуга, що супроводжувався складною формою виснаження, назвавши його «неврастенію».
Визначити медичну причину такого стану вони не змогли, оскільки пацієнти вказували на симптоми, схожі з симптомами психічних захворювань. Сучасна медицина визначає подібну неврастенію як маскованої депресії.
Походження цього виду розладу до кінця не з'ясовано. Однак існує гіпотеза, згідно з якою її розвиток пов'язаний з трьома механізмами:
- Вона виявляє патологічні зміни на соматичному і неврологічному рівнях. Таким чином, запускається механізм декомпенсації, тобто фізичне нездужання коригується за рахунок емоційного стану.
- Для такого виду депресії характерно поєднання істинного соматичного захворювання, наприклад, бронхіальної астми або алергії, з патогенетичним депресивним синдромом. Лікування депресії у такому випадку направляється на повне виключення психосоматичного фактора і компенсаторне відновлення соматичного стану.
- Може виникати на тлі імітації соматичних змін внаслідок індивідуальної картини захворювання.

Про причини алкогольної депресії читай далі.
У будь-якому випадку, депресія подібного виду розвивається на органічному фоні, тому тісно пов'язана з соматичним станом організму людини.
Причини
Основною причиною виникнення і розвитку маскованої депресії визнають порушення метаболічних процесів, а саме ендокринні зміни, пов'язані з виділенням серотоніну.
Основна його функція – регулювання настрою і больових відчуттів, тому зниження гормону призводить до того, що пригнічений настрій сприймається організмом, як біль і дискомфорт у різних частинах тіла.
Крім того, причинами тривожних станів є:
- порушення в режимі праці та відпочинку;
- незадоволення різними сторонами життя: трудовий діяльністю, міжособистісними відносинами;
- тривалі фізичні та психічні перевантаження;
- тривалий стрес.
Важливе значення має спадковий фактор і можливі ускладнення в період перинатального розвитку.
Симптоми
Симптоматика маскованої депресії, в першу чергу, пов'язана з больовими відчуттями різного ступеня інтенсивності і локалізації.
Фахівці виділяють кілька видів депресивних розладів подібного характеру:
- Збої в роботі біологічних ритмів: тривале безсоння або, навпаки, постійна сонливість, «перевернутий режим», коли вночі людина не спить, а вдень спить.
- Больова маска, пов'язана з появою серцевих, головних, м'язових болів і проблем неврологічного характеру.
- Порушення в роботі вегетативної та ендокринної систем: вегетосудинна дистонія, анорексія, булімія, порушення в статевій сфері.
- Психічні розлади, виражені в панічних атаках, нав'язливості, різних фобіях і антисоціального поведінці.
Для всіх вищевказаних ознак характерні як комплексні, так і окремі прояви.
Які ознаки легкої депресії? Дізнайся зі статті.
Як позбавитися від депресії самостійно після розлучення? Читай далі.
Діагностика і лікування
Ефективність лікування маскованої депресії безпосередньо залежить від грамотної діагностики. Виявлення симптомів з боку самого пацієнта не дає необхідного результату, а тільки збільшує тривалість постановки діагнозу і безпосереднього лікування.
Лікар призначає прийом антидепресантів і седативних лікарських засобів, що приводять до поліпшення стану на соматичному рівні і усунення хворобливих відчуттів.
Медикаментозне лікування включає застосування полівітамінних препаратів, імуностимуляторів та загальнозміцнюючих засобів. Лікування має бути комплексним з адекватним поєднанням лікарських препаратів і психотерапії.
Для ефективного лікування і закріплення позитивного результату важливо враховувати думку фахівців із суміжних медичних областей: терапевтичного, гастроентерологічного та кардіологічного напрямків.
Прогноз
Правильна і своєчасна постановка діагнозу сприяє швидкому лікуванню. За статистикою кожна четверта жінка і кожен десятий чоловік хоча б раз у житті стикається з подібним депресивним станом. Понад 90% з них повністю одужують.
Складність при такому захворюванні полягає в тому, що воно може протікати довгі роки, тобто людина безрезультатно лікується у терапевта, невролога, нарколога, а до психотерапевта потрапляє, коли маскована депресія набуває хронічного характеру.
Носіння депресивних масок – тяжкі тягарі для кожної людини. Стикаючись з такою проблемою, важливо налаштуватися на позитивний результат і не допустити повторного виникнення маскованої депресії – стану виснажливого організм людини як на фізичному, так і на емоційному рівні.
Відео: Як повернути собі радість життя



