Страх падіння - вправи
Страх падіння, як одна з різновидів страху висоти, пов'язаний з переживаннями людини щодо власної безпеки.
Для розуміння специфіки тривожного і боязливої відносини індивіда до можливості впасти, слід розглянути основні причини виникнення та способи зниження впливу на людину страху падіння.
Причини виникнення
Природу страху падіння пов'язують з відчуттям, яке виникає у зв'язку з висотою. Стоячи над прірвою, на самому краю, людина закономірно відчуває дискомфорт, але володарі нав'язливою боязні відчувають себе некомфортно навіть стоячи на надійною і рівній поверхні.
Такий стан супроводжується запамороченням, відчуттям майбутньої втрати рівноваги, нестійкістю. На практиці індивід може боятися падіння навіть під час пересування по мосту; дитина схильний приходити в жах просто від втрати рівноваги при реальній відсутності факту падіння.
Причини зародження страху падіння знаходяться в різних психологічних площинах:
- Існування страху падіння реалізується на генетичному рівні: якщо спиратися на еволюційну теорію, то предки людини жили на деревах – можливість впасти проявлялася щодня і з великою ймовірністю. Доказом такого порядку речей є хапальний рефлекс у дитини з народження він володіє потенціалом схопитися за щось і міцно триматися.
- Наслідок психологічної травми дитинства. Причина проявляється через відсутність належної опори і підтримки з боку матері. Для дитини вкрай необхідний фізичний контакт з мамою, відчуття її присутності та допомоги при першій потребі. Якщо мама не приділяє належної уваги дитині (не підходить, коли він пхикає або здригається), у дитини виникає емоційна депривація (ізольованість), наслідком якої може стати страх падіння з висоти.
- Закріплена реакція дитинства – тілесний якір. Дослідниками відзначаються приклади, коли страх впасти з'являвся у дитини ще в дитячому віці як наслідок неприємних тілесних відчуттів: втрата почуття рівноваги, коли дитину можуть після купання занадто різко або швидко покласти на стіл, або він відчує холод і беззахисність з-за зовнішнього великого простору.
- Занедбаність проблеми: страх падіння виникає у дітей на ранніх стадіях розвитку, але батьки вчасно не реагують і не коригують проблему. Потреба дитини бути на руках – один з важливих чинників, що допомагають долати страх перед падінням.
- Різкі зміни у життя (зміна місця проживання, звільнення) – людині здається, що він втрачає життєву рівновагу, реальність «йде з-під ніг», впевненість максимально знижується.
Вправи
За силою впливу на людину страх впасти, страх вільного падіння нерідко асоціюється з відчуттями при землетрусах: повністю втрачається стійкість, спертися на звичну поверхня стає неможливо. Психологічно такий стан супроводжується смутком і відчуттям втрати цілісності особистості.
Як боротися з нав'язливими думками і страхами? Читай далі.
Методика позбавлення від страху падіння представляє розробку тілесно орієнтованої психотерапії Олександра Лоуена. Психотерапевтом пропонується 2 напрямки роботи:
- Вправа падіння (є основною, передбачає широку і тривалу процедуру).
- Вправа підйому (є підкріплюючим).
Вправа в падінні виглядає просто:
- на рівній поверхні підлоги розміщується мат або товсте складене одіяло;
- пацієнт стає перед ковдрою так, щоб при падінні приземлитися саме на нього (травм бути не повинно, оскільки мала висота людського зросту і м'якість ковдри максимально будуть пом'якшувати удар);
- маса тіла переноситься на одну з ніг, яка згинається в коліні, інша нога ледве торкається підлоги (тільки підтримує рівновагу);
- людина має стояти в описаному стані аж до моменту падіння, при цьому він не повинен давати своєму тілу впасти;
- якщо людина опуститься на ковдру свідомо – це не буде вважатися успішно виконаним вправою, він повинен саме впасти (мимоволі).
Цілі вправи:
- Тіло повинно звільнитися від контролю свідомості. Саме це призводить до неспокою людини – втрачається контроль, а і дається можливість пережити нові відчуття, вийти зі звичного повністю усвідомленого стану. В описаному положенні випробуваний довгий час стояти не може. Фізичний стан втоми (м'язового виснаження) має взяти верх над вольовим зусиллям. Тут людина вчиться сподіватися на сили природи і переконується, що вони не мають руйнівного ефекту для особистості.
- Дослідження підвішування як особливого стану індивіда, що створює страх падіння. Відбувається контакт з реальністю, людина усвідомлює найдрібніші подробиці взаємодії з обставинами страху падіння.
Стоячи перед ковдрою, люди становлять різний – у кожного своя природа страху: хтось знаходиться над скелястою рівниною (у разі падіння можна розбитися об каміння); інший – водойма, в який потрібно занурюватися.
Ефект від вправи посилюється, якщо пацієнту запропонувати дихати вільно і легко, а також супроводжувати дії фрази «Я збираюся впасти». При збільшенні м'язової напруги від тривалого незручного стояння, індивід дійсно відчує стан неконтрольованості свого тіла і переживе справжні емоції страху падіння.
Особливою процедурою є контакт з поверхнею підлоги. Після падіння ця поверхня сприймається як дружня: вона не провалюється, не дає людині рухатися вниз, а знаходиться поруч, захищає.
Вправа підйому здійснюється після вправи падіння. У індивіда може виникати страх, що падіння вже не дасть можливості піднятися. Підйом асоціюється зі зростанням. Вектор сили при цьому спрямований знизу вгору (на противагу силі, коли витягують – тут спрямованість сили йде зверху).
Як упоратися зі страхом майбутнього? Дізнайся зі статті.
Про те, як перемогти невроз страху, читай тут.
При вправі в підйомі:
- обидва коліна людини спираються на ковдру;
- ступні протягнуті ззаду;
- одна з ніг пересувається вперед;
- людина нахиляється, частина ваги тіла переносить на цю ногу;
- потрібно відчути опору ноги на підлогу (можна кататися на ній, щоб відчути більш сильний ефект опори);
- людині необхідно піднятися, спираючись на ногу попереду;
- максимальний поштовх ноги вниз дозволить піднятися.
У вправі індивід відчує силу. Виконання вправи підйому розрахований на підготовленого людини – періодичне його виконання дозволить досягти належного ефекту. Зазвичай підйом робиться в режимі 2-х підходів на кожній нозі.
Падіння і піднесення являють собою нерозривну пару функцій, вони не існують одна без іншої. Індивід повинен відчути природність цього процесу (без падінь немає підйомів і навпаки), що дозволить перебороти страх падіння.
Страх падіння, сон і любов
Асоціативно страх впасти зв'язується з будь-якою ситуацією, коли індивід переживає відчуття падіння в середині власного тіла. Не випадково ми говоримо «впасти в дрімоту» (сон), як і «впасти в кохання» – закохатися.
Це звучить ніби і в переносному значенні, але якщо прислухатися до відчуттів тіла, відшукається і підтвердження прямого стану:
- Сон – в прямому і переносному значенні – рух вниз (стоячи спати для людини просто незручно!). Відчуття при засипанні є внутрішнім – індивід як би зісковзує донизу (вірніше, його свідомість), відбувається занурення в сонний стан, виникає сильне бажання прилягти. Засипання супроводжується відтоком порушення та енергії зі всієї поверхні тіла – це ж притаманне падіння. Хоча наслідки відрізняються: при падінні людина відчуває біль. Страх падіння виникає з-за сознаваемых (або неусвідомлених) особистістю протиріч: контроль і його втрата.
- Закоханість і любов – високі почуття. Асоціювання їх з фразою «впасти в кохання» може сприйматися як протиріччя. Справа в біологічному порушення – саме падіння дозволяє його досягти. Це як стрибки на батуті: щоб злетіти, потрібно гарненько відштовхнутися, а потім ковзати вниз. У любові – той самий механізм: людина літає у хмарах, але перед повним падінням, яким є задоволення в статевому акті. Зв'язок сну і сексу природна: після збудливого статевого акту чоловік здатний спати сном немовляти. Але це можливо лише за умови повної віддачі сексуальним почуттям.