Що таке самооцінка - формування, види, діагностика, робота над підвищенням
28.07.2017 0

Що таке самооцінка - формування, види, діагностика, робота над підвищенням

Психологія
В закладки


Питання, що таке самооцінка, якою вона буває і як підвищити її низький рівень, хвилює багатьох людей. Важливо розібратися в них і допомогти собі в процесі самореалізації в житті.

У світовій психології поняття самооцінки особистості відіграє одну з провідних ролей при поясненні причин успішності та неуспішності людини, його здатності до самореалізації в особистому житті, кар'єрі і суспільстві.

Те, як людина дивиться на себе, сприймає власне «Я», діє у відповідності зі своїми можливостями, духовними і фізичними силами, впливає на його життя і сприйняття його оточуючими.

Що таке самооцінка і її роль в житті особистості

В підручниках і науково-популярних книгах дається різне визначення самооцінки. Проте майже всі дослідники даної проблеми сходяться на думці, що самооцінка – це здатність особистості проводити оцінювання себе, власних зовнішніх даних і якостей характеру, своїх можливостей і суспільної ролі, відносини і сприйняття оточуючими.

Психологи вважають, що різний рівень самооцінки безпосередньо впливає на поведінку людини. Саме він стає регулятором його вчинків. Від нього залежить, як будуть будуватися взаємні відносини особистості та оточуючих його людей. Самокритичність, вимогливість до самого себе, власне ставлення до особистих перемог і поразок – якості, з яких складається самооцінка.

Дане поняття в психології пов'язується з рівнем особистих домагань і реальними можливостями. Якщо відбувається значна розбіжність між цими показниками, людина робить неадекватні дії, непередбачувані вчинки, його поведінка викликає тривогу і негативну оцінку у оточуючих.

Як відбувається формування

Формування самооцінки відбувається разом із становленням особистості, тобто з дитинства. Провідну роль у цьому процесі відіграє думка оточуючих і особисті досягнення людини.

Значне місце в житті дітей і підлітків займає пізнання. Дитина набуває знання про світ, відкриває для себе нові сторони життя і людських взаємин.

Про види самооцінки читай в статті.

В результаті складних фізіологічних і психологічних процесів у нього виробляється здатність аналізувати свої вчинки і здійснювати або не здійснювати певні дії.

У період дорослішання дітям потрібна допомога дорослих людей. Тут основну роль грає досвід і знання педагогів і психологів, чия робота полягає в тому, щоб якомога раніше почати формувати у дитини адекватну самооцінку.

malchik-lesenka

Якщо вчасно не допомогти йому, не направити його по правильному шляху, може статися деформація особистості, і така людина стане представляти небезпеку для суспільства.

Види

На думку Натаніель Брандер, автора книги «Як підвищити самооцінку», цієї якості у людини не може бути занадто багато. Самооцінки або достатньо, або недостатньо.

Визначаючи критерії, за якими оцінюється рівень самооцінки, можна апелювати до понять «добре» і «погано». Психологи схиляються до створення більш розгорнутої картини, виділяючи:

  • актуальну (за досягнутими результатами);
  • парциальную (за досягненнями в конкретному виді діяльності);
  • потенційну (за здібностями і вродженим задаткам) самооцінку.

Останній вид пов'язують з рівнем домагань особистості.

Найбільш поширеним є таке видове визначення самооцінки:

  • занижена (низька);
  • адекватна (правильна);
  • завищена.

Кожен вид характеризується своїми особливостями.

Занижена (низька)

Неадекватна, низька самооцінка буває у надмірно критично ставляться до себе людей. У більшості з них вона формується в дитинстві і супроводжує індивіда все життя.

Коли батьки, найближчі родичі або педагоги в дитячому садку і школі вселяють дитині, що він ні на що не годиться, називають його бездарем, недотепою і т. п., вони породжують у ньому невпевненість у собі. При цьому виховується особистість, не здатна ухвалювати самостійні рішення, позбавлена ініціативності та відповідальності.

Проблема заниженої самооцінки загрожує неправильним розвитком самосвідомості. Якщо навіть людина володіє високим інтелектуальним і духовним потенціалом, зневажливе думку про самого себе може призвести до нереалізованості і численних комплексів неповноцінності.

Вийшовши з періоду дитинства, такі люди стикаються з масою нерозв'язних проблем. Забуваючи про те, що «на помилках вчаться», «негативний результат – теж результат», вони дуже серйозно ставляться до поразок.

Якщо це продовжується тривалий час, людина починає відчувати себе пригнічено, може впасти в депресію, пристраститися до алкоголю або наркотиків.2519890

Адекватна

Адекватна, або правильна, самооцінка – це здатність людини реально і об'єктивно оцінювати власні можливості і внутрішній потенціал.

Вона дозволяє ставитися до себе з оптимальною ступенем критичності, яка не шкодить самореалізації і сприйняття особистості оточуючими людьми.

Якщо індивід володіє такою самооцінкою, він досягає успіху в житті, кар'єрі, особистих взаєминах. Вона супроводжується формуванням таких якостей, як ініціативність, адаптованість до будь-яких умов, внутрішню рівновагу, підприємливість.

Така самооцінка характерна для впевненого в собі людини, здатного вирішити будь-яку проблему.

Як вибачитися перед мамою? Корисні поради тут.

Про те, як не лаятися з чоловіком, читай в нашій статті.

Завищена (висока)

Зарозумілі люди з ознаками нарцисизму бувають завжди про себе високої думки. Часто їх позиція розходиться з сприйняттям їх оточуючими. Це невідповідність свідчить про завищену самооцінку.

Психологи виділяють 2 типи поведінки таких осіб:

  1. Перші прагнуть до успіху і не зосереджуються на труднощі, які супроводжують його на цьому шляху.
  2. Інші, навпаки, прагнуть будь-якими способами уникнути проблем, невдач, ризику. Вони виявляють граничну обережність і народжені всередині них страхи самі породжують перешкоди і тривоги.

Параметри діагностики

У практичній психології розроблено чимало методик, що дозволяють діагностувати самооцінку. Більшість досліджень проводяться за загальними параметрами:

  • компетентність;
  • прийняття себе;
  • реакція на зворотний зв'язок;
  • почуття провини;
  • оптимізм;
  • внутрішній діалог;
  • самодостатність.

Для кожного компонента розроблені питання. Відповівши на них і проаналізувавши результати, людина може визначити, яка у нього самооцінка.

З точки зору глибокого дослідження особистості цікава методика Дембо-Рубінштейн. Її автори пропонують визначати рівень самооцінки, виходячи з таких показників: розум, здоров'я, характер, авторитет в однолітків, практичні вміння (умілі руки), зовнішність, впевненість у собі. Основними параметрами для визначення результатів є висота, стійкість і реалістичність.

Рівень, стійкість/нестійкість і аргументація самооцінки – параметри, за якими проводиться аналіз особистості за методикою А. В. Липкиной «Три оцінки».

Виконавши відомий тест «Оціни себе сам», можна визначити адекватною, завищеною неадекватною або неадекватною заниженою самооцінкою володіє людини.BlogPostMar30-12

Рівень домагань і самосприйняття

Важливу роль у визначенні характеру самооцінки відіграє виявлення рівня домагань особистості. Людина думає, мріє, планує щось зробити.

Якщо при цьому він висуває нереалістичні, нездійсненні вимоги, які пов'язані з завищеною самооцінкою, то його мріям не судилося збутися, він зазнає поразки, розчарування, відчуває негативні емоції.

Слід зазначити, що рівень домагань залежить від загальнокультурних, національних, соціальних і індивідуальних уявлень, за якими будується система оцінок.

Відомо, що ці показники змінюються з плином часу. Більшість людей приймають реакцію оточуючих на себе і проходять з нею все життя. Але чи правильно називати співвіднесеність особистісної оцінки з зовнішніми обставинами справжньою, реальною самооцінкою індивіда?

У. Джемсом була виведена формула: Самооцінка = Успіх / Рівень домагань. За нею виходить, що підвищити самооцінку можливо двома шляхами: стати більш успішним або знизити рівень власних домагань.

Можна підняти самооцінку і підвищити впевненість в собі

Кожен чоловік здатний регулювати власне оцінювання себе. Люди з заниженою самооцінкою можуть виконувати вправи на підвищення її рівня, щоб досягти значимих результатів у життя:

  1. «Перо і чорнило». На невеликому аркуші паперу записують позитивні, видатні якості власного характеру, які отримують хорошу оцінку у оточуючих. Складений в кілька разів аркуш кладуть в найзручніше місце, звідки його швидко можна витягти. У моменти сумнівів треба дістати папір, розгорнути і прочитати про себе. Так підсвідомо проходить робота над собою та створення внутрішньої впевненості.
  2. «Журнал успіху». Важливо записувати, що хорошого вийшло зробити за день, щоб лягти спати з упевненістю на завтрашній день. Звичка довіряти папері свої перемоги значно підвищує самооцінку.
  3. «Афірмації» - пропозиції стверджувального характеру, що сприяють розвинути в людині впевненість у власних силах. Наприклад, існують афірмації на гроші, кар'єру: «Я знаю, що я найкращий кандидат на цю посаду», «Я гідний більшої зарплати, тому що я добре справляюся з роботою» та ін
  4. «Плани і звершення». Перш, ніж щось зробити, треба скласти певний план дій. Це допоможе не розпорошуватися на дрібниці, зосередитися на головному і досягти успіху. А це підвищує самооцінку.

Психологи дають різні рекомендації з регулювання самооцінки. Виходячи зі своєї індивідуальності, людина вибирає те, що підходить йому більшою мірою.

Відео: Як Підвищити Самооцінку? Що Таке Самооцінка Особистості?

Комментарии (0)
Додати коментар
Рівень домагань і самооцінка
Не вдається досягти мети?! Боїшся спробувати себе на новому терені?! Дізнайся причини своїх страхів, поки на допомогу не прийшла фрустрація!
Занижена самооцінка - ознаки, причини, що робити
У статті розглядається феномен заниженої самооцінки: загальне поняття, причини та способи корекції думки людини про себе самого.
Висока самооцінка - що це, ознаки
Коли говоримо про високу самооцінку, обов'язково передбачається деяке порівняння з чим-то еталонним. Але психологія не є точною наукою. А раз так, то справедливо
Види самооцінки в психології особистості
Стаття присвячена самооцінки як комплексного поняття психології особистості. Характеризуються види самооцінки людини та їх особливості, наводяться загальні підходи до
Адекватна самооцінка - що це, у підлітків, у молодших школярів
Не можете зрозуміти, наскільки адекватна самооцінка дитини? Підводить горезвісний материнський інстинкт?! Дізнайтеся, як впоратися з проблемою, не вдаючись до допомоги