Занижена самооцінка - ознаки, причини, що робити
У статті розглядається феномен заниженої самооцінки: загальне поняття, причини та способи корекції думки людини про себе самого.
Що значить занижена самооцінка
Щоб відповісти на поставлене запитання, потрібно спочатку розглянути загальне поняття про самооцінку.
Отже, у людини є два уявлення про себе – «я» реального і «я» ідеальне. Реальне «я» – це думка людини про самому собі сьогодення, про те, який він є. «Я» ідеальне – це те, яким би він хотів бути.
Самооцінка характеризує задоволеність людини своїм рухом від реального «я» до ідеального. Якщо самооцінка висока, то людина близький до свого особистісного ідеалу, а коли низька, то нескінченно від нього далекий.
Самооцінка може бути адекватною і неадекватною. Адекватна оцінка людиною самого себе може бути високою, середньою або низькою.
Така самооцінка не є для людини проблемою, якщо він тверезо оцінює себе, тобто знає свої сильні і слабкі сторони і націлений на гармонізацію своєї особистості і наближення до ідеального «я».
Психологія розглядає як проблему тільки завищену або занижену самооцінку і вважає її неадекватною.
У нашій статті ми залишимо осторонь завищену самооцінку і зосередимося на заниженому думці людини щодо своєї персони і розглянемо його основні причини, ознаки і поговоримо про те, як боротися з заниженою самооцінкою.
У фокусі нашої уваги будуть:
- чоловіки;
- жінки;
- діти;
- підлітки;
Причини
У чоловіків
Самооцінка чоловіка складається з декількох чинників:
- Соціальний статус. Для сучасного чоловіка важливо, яке положення він займає в суспільстві, наскільки він затребуваний. Чоловік набагато болючіше жінки переживає відсутність роботи і неможливість реалізуватися в соціумі, він сильно страждає від неможливості застосувати себе. Природно, що це впливає на його самооцінку.
- Компетентність або рівень професіоналізму. Якщо чоловік почуває себе фахівцем, коли справа у нього йде на лад, то це позитивно впливає на його самооцінку. В іншому випадку, коли людина так нічого і не домігся на професійному терені, або він працює не за фахом, то оцінка його падає.
- Співвідношення удач і невдач. Так само дуже важливий фактор, що впливає на самооцінку людини. Від співвідношення перемог і поразок у житті кожної людини залежить його думка про себе самого.
- Думка оточуючих. Якщо чоловік пихатий і жадібний до компліментів, захоплень і слави, то він буде залежати від громадської думки. Від того, що про нього говорять інші люди.
- Успішність чоловіка на любовному фронті. Останній Параметр у списку, але не останній за значенням. По деяким чоловікам, для яких увагу жінок важливіше кар'єри, визнання оточуючих і навіть матеріальних благ, найболючіше б'ють саме невдачі на любовному фронті, а неможливість створити міцну і гармонійну сім'ю сильно позначається на самооцінці.
У жінок
Самооцінка жінки складається з тих же блоків, що і в чоловіка, але їх співвідношення трохи інше:
- Успішність жінки на любовному фронті. Погано чи добре, але у більшості жінок самооцінка безпосередньо залежить від їх успішності на ринку наречених. Дівчата дуже засмучуються, коли з хлопців ніхто на них не дивиться.
- Соціальний статус (сімейний стан). Для більшості дівчат соціальний статус замикається на їх сімейний стан. Та дівчина, якій вже за 20, 25, 30, але вона ще незаміжня, важко переживає свою самотність, і самооцінка, відповідно, падає.
- Думка оточуючих. Поверхневі дівчини або глибокі, так чи інакше, більше чоловіків залежать від думки оточуючих. І навіть якщо жінки самостійні, цільні і прагнуть до професійної та особистої самореалізації, вони все одно трепетно прислухаються до шепоту інших людей про себе.
- Компетентність або рівень професіоналізму. Для тих жінок, для яких світ клином не зійшовся на чоловіках, сім'ї і дітей, також дуже важлива професійна самореалізація, і вони дуже засмучуються, коли суспільство намагається нав'язати їм гендерну і соціальну роль «матері», «дружини» або «коханки» і поховати їх у цих межах.
- Співвідношення удач і невдач. Найменш жінки залежні від перемог і поразок, тому що вони значно гнучкіше чоловіків в психологічному плані. Як би не було погано, вони все одно зможуть впоратися з усіма проблемами.
Таким чином, причини зниження самооцінки як у чоловіка, так і жінки виростають з невідповідності між тим, що є і тим, чого людині хочеться, тобто між «я» реальним та «я» ідеальним.
Винні в дисгармонії можуть бути як один із заявлених вище параметрів, так і їх група. Варіації неспівпадань настільки різноманітні, що їх неможливо навіть перелічити.
У підлітків
Провідними потребами підлітка (віковий період від 11 до 17 років) виступають:
- жага ємства;
- прагнення до розуміння.
Причому підліток повинен бути прийнятий і зрозумілий насамперед своєю референтною групою, тобто друзями, для нього це дуже важливо. Батьки і родичі в цей відрізок часу для підлітка далеко не на першому місці, але було б непогано, якщо батьки в цей час теж будуть оточувати дитину теплом і розумінням.
Відповідно, якщо зазначені потреби не задовольняються, то самооцінка людини різко піде вниз.
У дітей
З дітьми ще простіше, ніж з підлітками. У маленьких дітей як в дзеркалі відображаються відносини в родині. Зрозуміло, на самооцінку дитини впливають також такі фактори, як:
- кількість дітей у сім'ї;
- достаток сім'ї;
- положення дитини в сім'ї (старший, середній, молодший).
Як стати гарною дружиною і господинею? Поради психологів і досвідчених жінок читай в статті.
Ознаки
Головний симптом заниженої самооцінки – це невпевненість в собі і своїх силах. Невпевненість і страх накривають всі вікові групи, тільки виражається це у кожної групи по-різному:
- Чоловіки і жінки не беруть на себе відповідальність на роботі, або в любовних відносинах). Вони бояться, «як би чого не вийшло». Невпевненість кидає величезну тінь на всю їх життя: робота, сім'я і життєві перспективи виявляються під великим питанням. У суспільстві зараз найбільше цінується ефективність людини, а невпевненість знижує швидкодію і залишає як жінку, так і чоловіка за бортом особистих і соціальних звершень.
- Діти і підлітки. Занижена самооцінка та її супутниця невпевненість робить дітей малорухомими і замкнутими, а підлітків відлюдькуватими і агресивними.
Що робити з власною невпевненістю
Дитині
Чоловік, який тільки вступив у цей світ, сам нічого не може зробити зі своєю невпевненістю. Він не в силах від неї позбутися самостійно. Батьки, перш за все, повинні задуматися про відносини, які панують в родині. Якщо дитина пішла в глуху оборону і не розповідає про свої проблеми, то його можна відвести до психолога.
Рівень впевненості у дитини можна підвищити, якщо в сім'ї запанує любов, взаємна повага, і маленька людина буде занурений в атмосферу загальної довіри.
Підлітку
Хлопець або дівчина вже не так залежні від батьків. Вони можуть самостійно підняти рівень впевненості в собі. Є два шляхи:
- Компенсація. Припустимо, у людини є комплекс – він фізично слабкий. Але замість того щоб «вмирати» в тренажерному залі хлопець (або дівчина) йде в гурток малювання або співу і «вибивається в люди» з допомогою набутих умінь.
- Гіперкомпенсація. У хлопця не вистачає фізичної сили, і він не хоче шукати легких шляхів, а йде прямо в спортзал і там нарощує м'язову масу (випадок Арнольда Шварценеггера) або в секцію кікбоксингу (випадок Жан-Клода Ван Дамма). І тим самим вбиває відразу двох зайців: з одного боку, стає сильнішим, а з іншого боку, заслуговує на повагу однолітків.
Компенсація і гіперкомпенсація існують один від одного незалежно і ніяк морально не пофарбовані. Кожна людина вибирає той шлях, який близький саме йому.
Компенсація і гіперкомпенсація подібні лише в одному – це корекція, яка передбачає потужну внутрішню роботу людини.
Чоловікові
Для чоловіка єдиний шлях підвищити самооцінку – це вчитися. Сучасний світ передбачає постійне самовдосконалення. Якщо людина не хоче розвиватися, то він швидко відстає і, відповідно, самооцінка падає з об'єктивних причин.
Якщо ж чоловіка паралізує низька самооцінка, і він не може зважитися діяти, навіть незважаючи на те, що він багато може, багато вміє, то йому потрібно звернутися до психолога, щоб отримати необхідний заряд впевненості, зайняти волю.
Самостійні техніки роботи з свідомістю малоефективні, тим більше тоді, коли у людини немає звички до внутрішньої роботи.
Розрахунок тут дуже простий: чоловік навчається, підвищує кваліфікацію і професіоналізм, домагається успіху, йде вперед, підвищує соціальний статус, заслуговує поваги оточуючих, любов жінок і заздрість інших чоловіків. Все, що він переможець.
Жінці
Жінці можна порекомендувати те ж саме, що і чоловікові: «вчитися, вчитися і ще раз вчитися» – як заповідав великий Ленін.
Щоб підвищити самооцінку жінці потрібно з себе дійсно щось уявляти. Зараз не можна бути просто «матір'ю», «дружиною» і «коханкою». Вірніше, можна, звичайно, але такі жінки не конкурентно здатні і тотально залежні від чоловіків, що не дуже добре, передусім, для самих представниць прекрасної статі.
У жінок є прекрасне перевага – вони можуть бути безтурботними і володіти технікою самообману, вони здатні впорскувати собі ін'єкцію впевненості, не звертаючись до психологів і психотехникам.
Як? Дуже просто: нові знайомства, нова одяг і догляд за собою. Якщо жінка зрозуміє, що вона красива і бажана, і це переконання закріпиться парою перемог на любовному фронті, то самооцінка різко підвищиться.
Підводимо підсумки
Таким чином, занижена самооцінка страшна, насамперед, невпевненістю в собі. Перемогти невпевненість можна різними способами, і для кожної людини є свій індивідуальний рецепт набуття сили.
Які критерії самооцінки? Читай тут.
Чим може бути викликана низька самооцінка у жінки? Причини дізнайся зі статті.
Тим не менш можна узагальнити вище сказане і сформувати кілька ємних правил для жінок, чоловіків, підлітків і дітей:
- Дорослі чоловіки і жінки можуть перемогти невпевненість в собі, постійно самовдосконалюючись. Для цього необхідно тверезо оцінювати свої сильні і слабкі сторони, не боятися і не приховувати їх від свого внутрішнього погляду. Потрібно зробити навчання в глобальному сенсі своєї головної життєвої діяльністю. Чим більше люди будуть знати, тим більше успіху їм буде супроводжувати в житті. Звичайно, є й обмежені люди, які зовсім не страждають від низької самооцінки, але це не те, до чого слід прагнути.
- Підліткам може допомогти компенсація або гіперкомпенсація. Наприклад, хлопчик слабкий і тщедушен. Його ображають у школі, але він не стогне, не плаче, а йде вчитися грати на гітарі, і ось через два-три роки, він уже улюбленець кумир дівчат і хлопців – це компенсація. Або інший варіант: все той же хлопець замість музичної школи йде в секцію карате, і ось через кілька років він вже гроза школи – це гіперкомпенсація.
- Маленькі діти залежні від батьків, тому рекомендації швидше за другим: більше любити, більше часу проводити зі своєю дитиною. У сім'ї має панувати атмосфера любові, турботи і розуміння між усіма членами сім'ї, і тоді у дитини буде висока самооцінка.
Слід пам'ятати також і те, що самооцінка – це характеристика відносна і весь час плаваюча. Крім того, низька, висока або середня думку про самого себе нічого не гарантує, це тільки інструмент.
Є хороші професіонали з загальною низькою самооцінкою, але вони досягають в житті більшого, ніж самовдоволені неуки. І тим не менш краще себе поважати, любити і постійно працювати над собою.