Висока самооцінка - що це, ознаки
04.07.2017 0

Висока самооцінка - що це, ознаки

Психологія
В закладки


Коли говоримо про високу самооцінку, обов'язково передбачається деяке порівняння з чим-то еталонним. Але психологія не є точною наукою. А раз так, то справедливо говорити про адекватною або неадекватною самооцінці людини.

Висока самооцінка – добре чи погано

Прийнято вважати, що висока самооцінка - це особиста оцінка людиною своїх якостей, які вважаються позитивними, своїх можливостей і віра в те, що він сам є вершителем своєї долі.

Однозначно оцінити поведінку людини досить складно. Необхідно знати всі передумови, що спонукають до тих чи інших думок і вчинків, що неможливо. Вже саме по собі поділ на «добре» і «погано» передбачає оціночне судження.

Саме дуальність сприйняття ускладнює зробити об'єктивну оцінку. З цієї причини об'єктом вивчення у психології є людина. Його почуття, думки, переживання, поведінку. У цьому контексті рівень самооцінки складно переоцінити.

Висока самооцінка, як дві сторони однієї медалі:

  1. Позитивна сторона. Висока самооцінка – це віра в самого себе, у свої сили. Самоповага. Не поважаючи себе, складно навчитися поважати інших. Переважна більшість успішних людей поважають себе, знають свої сильні і слабкі сторони. Чудово уявляють себе і свої слабкості. Це знання робить їх ще більш стійкими в стресових ситуаціях і дозволяє їм рухатися далі по шляху свого вдосконалення.
  2. Негативна сторона. З іншого боку, сліпо вірячи у свої сили, людина може швидко втратити адекватність сприйняття реальності. Лихач-водій або ігроман є яскравими представниками людей з надмірно високою впевненістю у своїх силах та віру в успіх і успіх. Саме завищена самооцінка і неадекватна самовпевненість є причиною ілюзій, які неминуче руйнуються, психічно виснажуючи людину.
занижена самооцінкаНе вистачає впевненості в собі? Дізнайся, що робити при заниженій самооцінці.

Як підвищити самооцінку та впевненість у собі підлітку? Читай статтю.

Безумовно, висока самооцінка важлива для гармонійного розвитку особистості. Можна виділити три рівня в оцінці людей самих себе:

  1. Занижена – вважає за краще братися за завдання, об'єктивно лежать нижче його знань і здібностей. Справляється значно швидше відведеного часу.
  2. Завищена – завдання, за які традиційно береться людина, що значно перевершують його навички. Постійно не справляється з поставленими завданнями.
  3. Адекватна – людина з великою ймовірністю вибирає завдання найбільш точно відповідають досвіду і знань.

7638_bГоворячи про високу самооцінку, мається на увазі адекватний рівень сприйняття самого себе, де досить точно оцінюються свої можливості і сили. Людина здатна приймати адекватні ризики, подолання яких підвищує внутрішню мотивацію.

Завищена самооцінка характеризується постійним цейтнотом, зривом зобов'язань та постійним звинуваченням інших, але не себе, в невдачах. Низька самооцінка, навпаки, є прямою дорогою до самознищенню. Очевидно, завищена і занижена самооцінки є неадекватними.

Тепер, резюмуючи, можна розрізнити існування високої і завищеної самооцінки. Очевидно, висока самооцінка – це добре, а завищена – погано. Можливо, погано для оточуючих. Але, в першу чергу - для володаря такої оцінки про себе.

Вона заважає людині чесно поглянути на себе і прийняти себе таким, як є. А без цього внутрішній ріст і щастя людини неможливі.

Ознаки

Людина, що оцінює себе об'єктивно, володіє наступними рисами, що відрізняють високий рівень самооцінки:

  • поважає себе, свою внутрішню свободу;
  • поважає свободу інших;
  • не йде на поводу у загальноприйнятих правил, що суперечать його розуміння здорового глузду і чесності;
  • мислить і діє проактивно;
  • готовий прийти на допомогу, але не нав'язується;
  • може легко попросити про допомогу, якщо це необхідно;
  • здатний ставити цілі перед собою і добиватися їх досягнення;
  • усвідомлюючи свої сильні і слабкі сторони, чудово розуміє як надихати інших на звершення;
  • здатний вести людей за собою.

Людина з високою самооцінкою відразу виділяється серед людей. Властива йому проактивність мислення допомагає формувати себе як лідера. Насамперед лідера для себе, а потім і для інших.

Потрібно боротися із зайвою самовпевненістю

Якщо приносить непотрібні клопоти, то потрібно. Зайва самовпевненість за визначенням передбачає дуже частий зрив зобов'язань або постійне прийняття на себе надмірних ризиків, що може бути чревате серйозними наслідками для багатьох людей.

Природно, що рано чи пізно постане питання про коригування такої самовпевненості та приведення її до адекватного рівня. Чи це можливо?

Питання в тому, хто є об'єктом наслідків прояву надмірної впевненості. Якщо від цього страждає сама людина, що володіє завищеною самооцінкою, то знизити рівень до адекватного цілком можливо. Тим більше, що є на це його бажання.

3628639_w640_h640_motivations_master

Основні рекомендації для зниження надто високу самовпевненість:

  1. Аналізувати кожен випадок невдачі на предмет «винних». Кожен раз, коли велика спокуса «призначити» відповідального за помилки. Оцінити свій особистий внесок у невдачу.
  2. Розпишіть на аркуші паперу в дві колонки свої плюси і мінуси. Уважно і критично вивчіть кожен плюс. Можливо, він сильно перебільшений.
  3. Критично проаналізуйте свої сильні сторони на предмет реального наявності. Може виявитися, що цілий ряд якостей, що відносяться до боці сильних, насправді такими не є. Більше того, можуть бути грубим і агресивним проявом слабких сторін.
  4. Будьте готові зустрітися з самим собою. За словами Карла Густава Юнга, така зустріч є найбільш важливою для кожного з нас. Одночасно з цим ми її більше всього страхаймося. Необхідна певна частка сміливості.
як вибачитися перед подругоюОбразила близької людини? Дізнайся, як вибачитися перед подругою.

Які види самооцінки в психології? Читати далі.

Про самооцінку, рівень домагань, їх характеристики та взаємозв'язок читай далі.

Часто завищена самооцінка виряджається в сукні заниженою. Яскравий приклад прояву неправдивої заниженої самооцінки: чоловік скаржиться на те, що красиві жінки не звертають на нього уваги.

Позиція жертви, часто йде поруч із завищеною самооцінкою, надає їй вигляд заниженою. Людина з по-справжньому заниженою самооцінкою, навіть і не подумав би про те, що він вартий уваги красивих дівчат.

Як виховати в дитині адекватну самооцінку

У вихованні дітей перші п'ять років життя є найбільш важливими. Закладається фундамент можливості самостійно коригувати свою поведінку вже у дорослому житті.

Перш ніж продовжити міркування про виховання у підлітка адекватної самооцінки, варто задуматися про етимологію слова «самооцінка». Батьки прекрасно знають важливість здорового оцінки дітьми самих насіння, але занадто часто роблять все навпаки.

Самооцінка означає самостійну оцінку своїх вчинків і їх наслідків. А мами і тата, надто поспішають дати свою оцінку діям сина або дочки, що згубно позначається на здоровий розвиток психіки дитини. Воістину, благими намірами встилається дорога в пекло.

Деякі рекомендації, виконання яких допоможе дитині правильно розвиватися:

  1. Дозвольте вашій дитині самостійно пожинати плоди своїх рішень і вчинків. Зрозуміло, до тих пір, поки немає загрози життю або ризику серйозних матеріальних витрат. Результат – дитина вчиться самостійно приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки н перекладаючи їх на старших.
  2. Якщо вас докучають ті чи інші моменти в поведінці дітей, не варто мовчати. Скажіть дитині про це. Але ні в якому разі не оцінюйте вчинок і, вже тим більше, самої дитини. Говоріть тільки про ваші почуття. «Я-послання» замість «ти-посилу». Результат – дитина розуміє рівень негативних наслідків свого вчинку без «включення» захисних реакцій.

Всього два невеликих і нескладних правил. Але постійно дотримуючись їх, ви не тільки допоможете дитині сформуватися в сильну особистість з адекватними реакціями, але і рангу прекрасні стосунки в сім'ї.

Відео: Секрети щасливих відносин - висока самооцінка

Комментарии (0)
Додати коментар
План роботи з обдарованими дітьми в початковій школі, по російській мові, математиці, літературі
Дитяча обдарованість - це закономірності вікового розвитку. Кожен період дитинства має деякі передумови розвитку здібностей. Тому план роботи з обдарованими дітьми
Як змусити коханця ревнувати - одруженого, колишнього
Ревнощі груба, скоропалительна і часом згубна. Але, незважаючи на це, жінки все також продовжують шукати відповідь на питання – як змусити коханця ревнувати? Способів це
Дружба між чоловіком і жінкою можлива чи ні
чи Можлива дружба між чоловіком і жінкою? У кожного на це є своя думка. Так що приховують за собою такі приятельські стосунки, і чим це загрожує в майбутньому?
Біполярна депресія - що це, симптоми, лікування
Біполярна депресія є психогенним захворюванням, що супроводжується частими і різкими перепадами настрою. У статті розглядаються причини, симптоми захворювання,
Адекватна самооцінка - що це, у підлітків, у молодших школярів
Не можете зрозуміти, наскільки адекватна самооцінка дитини? Підводить горезвісний материнський інстинкт?! Дізнайтеся, як впоратися з проблемою, не вдаючись до допомоги