Подружні конфлікти - причини, профілактика, способи вирішення
Подружні конфлікти: причини виникнення, способи вирішення, методи запобігання.
Причини і джерела
Вчені вивчили природу подружніх конфліктів і виявили найбільш часто зустрічаються причини і джерела їх виникнення. До них відносять:
- егоїзм;
- сексуальну незадоволеність;
- психологічні напруги через відсутність уваги, турботи, ласки, подарунків, розуміння почуття гумору і т. д.;
- упередженість одного з подружжя до шкідливих звичок або залежностями, які істотно знижують якість повноцінного життя та призводять до неефективної економії бюджету;
- розбіжності з приводу матеріальних витрат або змісту;
- незадоволеність в навколишньому сімейній обстановці (одяг, їжа, побудова побуту тощо);
- подружня невірність;
- різні погляди на відпочинок, робочий час, хобі, потреби, інтереси і життя в цілому.
Існує і безліч інших факторів, які нерідко подружжя вказують при розлученні.
Психологи також виділяють якісь переломні моменти. Саме в ці періоди зафіксовано найбільшу кількість розпадів сімей. Мова йде про 6 періодах після моменту укладення шлюбу:
- 1,5 місяця (молодята тільки-тільки починають пізнавати один одного у шлюбі).
- 8 місяців (побутова життя стає серйозною небезпекою).
- 2,5 року (подружжя стають один одному менш цікавими, в тому числі й у сексуальному плані).
- 4 (через це час у родині, як правило, вже є дитина, і зараз він забирає надто багато часу, з'являються розбіжності при вихованні).
- 7 років (вчені схиляються до тієї версії, що кожні сім років багато процесів в організмі людини оновлюються, з чим, власне, і пов'язаний переломний момент).
- 12 років (на цей період у більшості випадків доводиться криза середнього віку).
Також варто враховувати, що багато сімей розлучаються в перший рік після народження первістка.
Чому виникають конфлікти між батьками і дітьми? Відповідь читай тут.
Типологія
Природа кожного конфлікту різна, тому їм часто присвоюються різні типології.
Одним з найбільш розкриває сутність проблем такого роду вважається такий варіант, де конфлікти діляться на 3 основних види:
- Актуальні. Вони виникають з приводу негайного, виражаються в яскравих спалахах.
- Прогресуючі. Вони помітні в тих ситуаціях, коли люди довго не можуть пристосуватися один до одного силу різних причин. Тому зростає нервове напруження і непорозуміння.
- Звичні. Ці конфлікти пов'язані з тими суперечностями, які давно устоялися між подружжям, при цьому ні один з них не хоче йти назустріч і вирішувати проблему. Найчастіше така поведінка грунтується на відмінностях у світогляді та вихованні. У більшості випадків подружжя не можуть вирішити такі конфлікти самостійно.
Всі ці сварки можуть переходити в різні стадії і тією чи іншою мірою позначатися на якості сімейного життя. Різними можуть бути і наслідки кожної сварки.
Способи вирішення подружніх конфліктів
Основні способи, які допоможуть вичерпати конфлікт:
- Переговори. Такий варіант підходить для тих подружніх пар, які готові до діалогу. Тобто вони готові як говорити, так і слухати. І не просто слухати, а чути. Різниця полягає не тільки в тому, що один дає можливість висловитись іншому, але і прагне взяти до відома і всебічно проаналізувати те, що було сказано «опонентом».
- Відмова від бажання перемоги. Часто конструктивного виходу не вдається досягти тільки тому, що кожен з подружжя хоче залишитися правим. Саме його слово має бути останнім. І крапка. Люблячі один одного люди, бажаючи цього, можуть годинами ходити навколо одного і того ж, вдаючись не тільки до підвищеного тону, але і до образ, принижень і фізичній силі. А вихід досить простий – або кожен залишається при своїй думці, а вже час покаже, хто був правий, або віддати перемогу, щоб вичерпати конфлікт.
- Розподіл сфер домінування. Цей спосіб досить різкий, і не кожна сім'я готова до нього вдатися. Тут чітко позначаються межі домінування в сім'ї. Частіше особою, що приймає рішення, вважається чоловік. У такому разі всі спроби розбіжності відразу припиняються домінуючим особою, яка залишає за собою всю відповідальність за прийняте рішення.
Які основні причини конфліктів? Дізнайся в статті.
Про методи управління конфліктами та стресами в організації читай тут.
Методи профілактики
Обговорення пріоритетів, планів, цілей
Сім'я не має будуватися на одних тільки почуття. Потрібен і конструктивний підхід. Безліч конфліктів і психотравмуючих наслідків вдасться уникнути за допомогою розмови (або декількох), де кожен з подружжя (а краще – поки ще не відбулися) розповідає про те, як бачить модель ідеальної сім'ї:
- хто буде головним;
- хто вирішує питання одного характеру, хтось – іншого;
- що входить в обов'язки чоловіка і дружини;
- як розподіляються ролі після народження дитини і т. д.
Необхідно обговорювати і намічені цілі, яких бажає досягти кожен з них. Саме так, шляхом аналізу та обговорення, вдається досягти попередження багатьох подружніх конфліктів.
Готовність до великої роботи
Пари, яким вдалося уникнути розлучення, знають, що родинного щастя, єдності і благополуччя не можна досягти, нічого не роблячи. Кожен з подружжя повинен бути готовий до того, що доведеться виконати чимало роботи.
більшою мірою мова йде про моральну сторону. Потрібно навчитися багато чому і при цьому не опустити руки при черговій складності. Варто бути готовим і до того, що не завжди все буде виходити.
найголовніше – не потрібно розслаблятися і починати думати, що лише друга половинка повинна вас розуміти, поступатися, чути, піклуватися і т. д. Необхідно проводити саме спільну роботу.
Вміння спілкуватися правильно
Дуже багато проблем у сім'ї виникають саме через невміння подружжя спілкуватися один з одним. Спочатку все починається з малого – виникають образи, потім – більше: відповідна реакція, поява відрази, пошук кращого спілкування десь в іншому місці.
Все це руйнує сім'ю. Повільно і непомітно. А для того, щоб в парі панували мир та спокій частіше за все потрібно лише навчитися правильно розмовляти один з одним.
Для цього необхідно:
- позбавитися від вимог і замінити їх проханнями;
- почати говорити з чоловіком/дружиною так, як ви хотіли б, щоб спілкувалися з вами (варто звернути увагу на слова і інтонацію, спосіб подачі того чи іншого факту і т. д.);
- навчитися слухати і приймати чужу думку (не потрібно завжди думати, що прав лише один – інша точка зору завжди має місце бути);
- як можна частіше вдаватися до ласки, ніжності, гумору і доброго слова (до речі, все це в більшості випадків здатне швидко погасити конфлікт) і т. д.
Щоб уникнути конфліктів у родині, потрібно постійно вивчати один одного, підлаштовуватися і вчитися розуміти. Кожна людина володіє своїми особливостями, тому і підхід до нього завжди потрібен особливий, знайти який можна завжди. Було б бажання.