Глобальний конфлікт - приклади, методи аналізу, управління
06.07.2017 0

Глобальний конфлікт - приклади, методи аналізу, управління

Психологія
В закладки


Що таке глобальний конфлікт, його причини та способи вирішення. Різні типи глобальних конфліктів і наслідки, до яких вони приведуть.

Проблема глобальних конфліктів особливо гостро постала перед людством в останнє сторіччя. На сьогоднішній день боротьба з ними йде на світовому рівні і включає в себе дії наукових працівників, психологів, політиків і військових.

Але сучасні громадяни не усвідомлюють реальну ступінь небезпеки і продовжують ворогувати між собою і навколишнім світом.

Що це таке

Цей термін має на увазі протистояння ідеологічних об'єктів світового масштабу, що охоплює все людство в цілому і загрожує йому загибеллю.

найяскравішим прикладом служать війни між країнами. Їх метою є політичні та економічні мотиви, несучі меркантильний характер.

У минулих століттях протистояння не виходило за регіональні рамки. Але XX століття поклав початок загальносвітовим конфліктів, радіус ураження яких охоплює всю земну кулю. До цього призвело розвиток науки і ЗМІ. Дану проблему вивчає окрема галузь психології конфліктологія.

Особливості

Фахівці виділяють наступні ознаки:

  1. Якщо уявити, що сучасне суспільство та його класи - це живий організм, то глобальний конфлікт є вірусом, заражающим його повністю, не залишаючи здорових органів.
  2. Він несе загрозу природному розвитку людства. Розвиток технології випереджає розуміння ступеня небезпеки її використання.
  3. Глобальний конфлікт — це проблема, в кінці якої завжди лежить руйнування.
  4. Він є кінцевим підсумком протистояння.
  5. Предшествие конфлікту не менш руйнівна, ніж він сам.
  6. Істинна суть проблеми прихована від людства і завуальована чином, що несуть нам ЗМІ.

Типи

  1. Соціальний (людина-людина). Передбачає етнополітичні конфлікти, культурами, розбіжності у політичних поглядах. Їх наслідком в більшості випадків є війна.
  2. Темпоральний (людина-час). Зіткнення традиційних поглядів з сучасними. Шляхів вирішення такої ситуації не існує. Можна лише знайти тимчасовий консенсус.
  3. Екологічний (людина-природа). Вчені припускають, що подальший розвиток технічного прогресу призведе до зникнення природних ресурсів.

newsweek5-3Глобальні конфлікти і проблеми

Існує 4 основних проблеми світового масштабу, які лежать в основі виникнення протиборства між сторонами.

Якщо чоловік не ревнує, значить не любить? Про справедливість думки читай тут.

1. Демографічна криза. Населення Землі постійно зростає. Міста і промислові райони займають все більше місця на периметрі планети, тому відбувається вирубка лісів і забруднення атмосфери.

Наслідки:

  • погіршення економічних відносин;
  • загострення соціальної ситуації;
  • руйнування біосфери планети;
  • поява невиліковних хвороб.

2. Сировинна криза. Потреби людства зростають зі збільшенням його чисельності. Потрібен постійний пошук енергетичних і харчових ресурсів. Результатом стали натуральні і синтетичні альтернативні джерела енергії, палива, їжі.

Наслідки:

  • конфлікт розвитку інноваційної технічної промисловості і природи;
  • зменшення популяцій тварин і рослин;
  • руйнування біосфери;
  • ядерна катастрофа.

3. Проблема співвідношення соціального і біологічного. Людина — це жива істота, яка, з точки зору природи, є окремим видом ссавців. Він є представником підгрупи живих істот, що населяють планету. Але з іншого боку, його відрізняє уміння говорити, одержувати і передавати нові знання. З поступовим розвитком цивілізації роль людини в природі зросла. Він навчився керувати стихіями, приручати тварин, досліджувати природу і створювати техніку.

Наслідки:

  • руйнування біосфери;
  • руйнування ноосфери.

4. Неоднорідна ступінь розвитку країн. В людській сутності закладено підпорядкування того, хто слабший за тебе. Те ж саме відбувається на міжнародному рівні.

Наслідки:

  • геноцид;
  • війна;
  • руйнування культурних цінностей.

Як видно, на одну причину припадає кілька глобальних конфліктів, тому більшість носять неминучий характер.

Приклади з історії

XX століття приніс не один глобальний конфлікт, підсумком яких стало поступове усвідомлення масштабу проблеми.

1 світова війна

Причина: Німеччина виступає проти колоніального розширення світових імперій і диктує свої погляди на подальший розвиток політики та економіки. Для цих цілей уряд розпалює війну загальнолюдського масштабу.

Наслідки: зруйнована економіка країн-учасниць, загибель понад 9 млн чоловік. На зміну гуманізму приходить тоталітаризм.

1403182164_16

2 світова війна

Причина: руйнівна сила 1 світової війни призвела до погіршення відносин між державами і подальшого поділу світу. Вперше було застосовано ядерну зброю.

Наслідки: розкол Європи, початок Холодної війни, розвиток нацизму, загинуло понад 50 млн осіб.

Холодна війна

Причини: конфлікт комуністичних і капіталістичних країн. США і Радянський Союз хочуть самостійно володіти післявоєнним світом.

Наслідки: руйнування економіки і політики СРСР, розвиток військової науки.

З цих прикладів стає зрозумілим, що один світовий конфлікт завжди випливає з попереднього. Сучасне суспільство перебуває в пошуку способів контролювання розвитку протистоянь.

Управління та методи аналізу

Для прогнозування конфлікту застосовуються:

  1. Ситуативний метод Е. М. Примакова. Він полягає в моделюванні ситуації і прогнозуванні результату.
  2. Фазово-факторна модель. Ділить розвиток конфлікту на 6 фаз (світ, диспут, конфлікт, війна, кінець війни, врегулювання).
  3. Загальна схема прогнозування. Контроль над інформаційними технологіями.

Для управління використовують:

  1. Ситуаційно-кризовий центр.
  2. Національний центр управління кризовими ситуаціями.
  3. Система кризового реагування США.
  4. Кризові центри ФРН та Італії.
  5. Міжнародний ситуаційний центр.
дитяча ревнощіГряде поповнення, але побоювання за емоційний фон першої дитини не покидають? Дізнайся про заходи профілактики дитячої ревнощів до мами.

Про ознаки патологічної ревнощів читай тут.

Розглядаємо ревнощі як психічне захворювання в статті.

Всі ці організації спрямовані на виявлення і запобігання виникнення конфліктних ситуацій сучасності. Сьогодні на першому місці серед завдань варто викорінення військового та техногенного тероризму.

Винуватцем глобальних конфліктів завжди виявляється людина. Психологи сформулювали модель поведінки суспільства, яка призведе до зникнення проблеми:

  • мирне існування і ліквідація зброї;
  • допомога слаборозвиненим країнам;
  • формування екологічної культури;
  • забезпечення демографічної безпеки;
  • усвідомлення наслідків науково-технічного прогресу.

Людство до тих пір буде перебувати під впливом глобальних конфліктів, поки не усвідомлює його руйнівну силу. На жаль, сьогодні люди недбало ставляться до навколишнього світу, не встигнувши зіткнутися з наслідками глобальної проблеми.

На це піде не одне сторіччя, тому діяльність контролюючих організацій ще довго буде актуальною.

Відео: Глобальні проблеми і конфлікти

Комментарии (0)
Додати коментар
Міжнаціональні конфлікти - у чому небезпека, приклади, причини, шляхи подолання
Поняття міжнаціональних конфліктів, причини і форми їх виникнення, можливі наслідки і шляхи виходу з них – основні ключі до вирішення серйозної проблеми взаємин
Міжособистісний конфлікт - причини, види, способи вирішення, приклади
У статті дається аналіз такого явища, як міжособистісний конфлікт. Розглянуто найбільш характерні причинны, основні ознаки та особливості міжособистісного конфлікту,
Конфлікт між учителем і учнем - причини, особливості, способи вирішення
Навчання – складний і багатогранний процес, протягом якого неможливе без деяких зіткнень і суперечностей між учителем і учнем.
Конфлікт інтересів - що це таке, врегулювання, запобігання
Передумови конфлікту інтересів можуть бути різними, але розуміння сутності протистояння здійснюється на психологічному рівні. Розбіжності повинні бути вирішені зусиллями
Класифікація конфліктів - види, причини, схема
У статті розглядаються види конфліктів та їх причини. Розкривається сутність поняття «конфлікт».