Міжнаціональні конфлікти - у чому небезпека, приклади, причини, шляхи подолання
Поняття міжнаціональних конфліктів, причини і форми їх виникнення, можливі наслідки і шляхи виходу з них – основні ключі до вирішення серйозної проблеми взаємин людей різних національностей.
У світі, в якому ми живемо, все частіше виникають міжнаціональні конфлікти. Люди вдаються до використання різних засобів, найчастіше це застосування сили і зброї, для встановлення домінуючого положення по відношенню до інших жителів планети.
На ґрунті локальних конфліктів виникають збройні повстання і війни, які ведуть до загибелі простих громадян.
Що це таке
Дослідники проблеми міжнаціональних відносин у визначенні конфліктів між народами сходяться до одного загального поняття.
Міжнаціональні конфлікти – це протиборство, суперництво, гостра конкуренція між людьми різних національностей в боротьбі за свої інтереси, які виражаються в різних вимогах.
В таких ситуаціях стикаються дві сторони, які відстоюють свою точку зору і намагаються досягти власних цілей. Якщо обидві сторони рівносильні, як правило, вони прагнуть домовитися і вирішити проблему мирним шляхом.
Але в більшості випадків в конфлікті народів є домінуюча, що перевершує по яких-небудь параметрами сторона і протилежна їй, більш слабка і вразлива.
Нерідко в суперечку двох народів втручається третя сила, яка підтримує той чи інший народ. Якщо сторона-посередник має на меті домогтися результату будь-яким способом, то конфлікт часто переростає в збройне зіткнення, війну. Якщо ж її метою є мирне врегулювання спору, дипломатична допомога, то кровопролиття не трапляється, і проблема дозволяється без обмеження чиїхось прав.
Причини міжнаціональних конфліктів
Міжнаціональні конфлікти виникають з різних причин. Найпоширенішими є:
- соціальна незадоволеність народів у межах однієї чи різних країн;
- економічна перевага і розширення інтересів бізнесу; що поширюються за межі однієї держави;
- географічне незгоду про встановлення меж розселення різних народів;
- політичні форми поведінки влади;
- культурно-мовні претензії народів;
- історичне минуле, в якому існували суперечності у відносинах між народами;
- этнодемографические (чисельну перевагу однієї нації над іншою);
- боротьба за природні ресурси і можливість використання їх для споживання одним народом на шкоду іншому;
- релігійні і конфесійні.
Відносини між народами будуються так само, як між простими людьми. Завжди є праві і винні, задоволені і незадоволені, сильні і слабкі. Тому причини міжнаціональних конфліктів схожі з тими, що є передумовами протиборства між обивателями.
Стадії
Будь конфлікт народів проходить наступні стадії:
- Зародження, виникнення ситуації. Вона може носити прихований характер і бути непомітною для обивателя.
- Предконфликтный, підготовчий етап, у ході якого сторони оцінюють свої сили і можливості, матеріальні та інформаційні ресурси, шукають союзників, намічають шляхи рішення проблеми на свою користь, розробляють сценарій реальних і можливих дій.
- Ініціалізація, подія-привід до початку виникнення зіткнення інтересів.
- Розвиток конфлікту.
- Пікова, критична, кульмінаційна стадія, при якій настає самий гострий момент у розвитку відносин між народами. Ця точка конфлікту може сприяти подальшому розвитку подій.
- Дозвіл конфлікту може бути різним:
- усунення причин і згасання протиріч;
- прийняття компромісного рішення, домовленість;
- тупикова ситуація;
- збройне зіткнення, терор.
Види
Існують різні типи міжнаціональних конфліктів, які визначаються характером взаємних претензій етносів:
- Державно-правовий: прагнення нації до самостійності, самовизначення, власної державності. Приклади – Абхазія, Південна Осетія, Ірландія.
- Этнотерриториальный: визначення географічного положення, територіальних меж (Нагірний Карабах).
- Этнодемографический: прагнення народу до збереження національної ідентичності. Виникає в багатонаціональних державах. У Росії такий конфлікт стався на Кавказі.
- Соціально-психологічний: порушення традиційного укладу життя. Виникає на побутовому рівні між вимушеними переселенцями, біженцями та місцевими жителями. В даний час в Європі загострюються стосунки між корінними жителями і представниками мусульманських народів.
У чому небезпека: наслідки
Будь міжнаціональний конфлікт, що виникає на території однієї держави або охоплює різні країни, небезпечний. Він загрожує миру, демократії суспільства, порушує принципи загальної свободи громадян та їх права. Там, де в хід іде зброя, такий конфлікт спричиняє масову загибель мирних громадян, руйнування будинків, сіл і міст.
Про механізми управління соціальними конфліктами читай статтю.
З класифікацією видів і типів конфліктів можна ознайомитися тут.
Наслідки міжнаціональної ворожнечі можна спостерігати по всій земній кулі. Тисячі людей втратили життя. Багато зазнали каліцтва і стали інвалідами. Найсумніше, що у війні інтересів дорослих страждають діти, які залишаються сиротами, виростають фізичними і психічними каліками.
Шляхи подолання
Більшість міжнаціональних конфліктів можна запобігти, якщо почати домовлятися і намагатися використовувати гуманні методи дипломатії.
Утворилися протиріччя між окремими народами важливо усувати на початковій стадії. Для цього державні діячі і люди влади повинні здійснювати регулювання міжетнічних відносин і припиняти спроби одних народностей дискримінувати інші, характеризуються меншою чисельністю.
найефективніший шлях запобігання різного роду конфліктів полягає в єдності і взаєморозуміння. Коли один народ буде поважати інтереси іншої, коли сильний стане підтримувати і допомагати слабшому, тоді люди будуть жити в мирі та злагоді.
Відео: Міжнаціональні конфлікти