Конфлікт між особистістю і групою - форми, особливості, способи вирішення
У статті розглядаються основні особливості конфлікту між особистістю і групою, його ознаки та форми. Дана схема виходу з конфлікту, описані його наслідки.
Основні причини виникнення
Соціальна група – це віддзеркалення суспільства, в якому неминуче виникають розбіжності. Виникнення суперечності між особистістю і групою є найбільш частим явищем.
Конфлікт між особистістю і групою - це протиріччя, що виникло між індивідуумом і соціальною групою.
Явище це досить багатопланове, так як взаємовідносини в конкретній групі збудовані у певну систему, підпорядковуються гласним і негласним правилам, з наявністю формального і неформального лідера та ін Тому можливість виникнення в групі конфлікту зростає в кілька разів.
Найчастіше в основі виявленого розбіжності лежать спроби зміни внутрішньогрупових правил і норм. Це процес досить непростий, навіть якщо члени групи розуміють необхідність змін. Особливо гострим стає конфлікт у тому випадку, якщо правила намагається змінити один чоловік.
Виходячи з основи конфлікту, можна визначити причини, які спонукають людину порушувати загальногрупові норми і правила:
- умисне порушення правил, з метою захистити власні інтереси і цінності;
- випадкове їх недотримання, так як людина є новачком в групі, або не засвоїв існуючі там правила в повній мірі;
- неможливість слідування встановленим нормам з ряду причин;
- виникнення протиріччя між груповими очікуваннями і сподіваннями конкретної особистості;
- розбіжності з конкретним цілям, завданням і способам їх реалізації;
- конфлікт через бажання зайняти лідерство конкретної особи в конкретній групі;
- конфлікт між керівництвом і групою;
- бажання групи знайти винуватця (уявного чи реального) у невдачі, які спіткали діяльність колективу.
Про подружні конфлікти та способи їх вирішення читай в статті.
Ознаки та форми конфлікту між особистістю і групою
Як і будь-який конфлікт, протистояння між особистістю і групою, що має певні ознаки, серед найбільш яскравих, можна виділити наступні:
- утиски і нападки з боку учасників групи;
- порушення особистісного простору;
- агресивну поведінку;
- відмова від комунікації та взаємодії;
- покладання відповідальності за невдачі.
Форми, в яких проявляється конфлікт між особистістю і групою зустрічаються найрізноманітніші до них можна віднести наступні:
- використання санкцій всередині конкретної групи;
- повне припинення спілкування учасників групи з індивідуумом;
- вислів різкої критики;
- істотне обмеження спілкування;
- ейфорія, проявляється з боку конфліктує.
Способи вирішення
Перш ніж приступати до розгляду способів вирішення конфліктів між особистістю і групою, важливо вивчити характерні для цього протистояння особливості:
- Структура виниклого протиріччя. Вона, як і в інших видах конфліктах складається з суб'єктів, основи і образів. Суб'єкти взаємодії в даному випадку – особистість і група. Основа – зіткнення мотивів (особистісних та групових). Образи конфлікту – індивідуальні та групові погляди й оцінки.
- Причини, що спонукало вступити в конфлікт. Без їхнього розуміння неможливо конструктивне вирішення протиріч.
- Форми прояву конфлікту. Способи розв'язання розбіжності базуються на тому, яким чином учасники групи висловлюють своє незадоволення поведінкою вступила в конфлікт особистості. А так само на те, як діє сам індивід.
Існує певна схема того, як вирішити конфлікт між особистістю і групою. Вона складається з етапів управління і відповідних кожному етапу управлінських дій:
- Прогнозування конфлікту. Якщо грамотно підійти до реалізації всіх дій, то ще на цій стадії можна вирішити конфлікт, просто не допустивши його. Для цього необхідно вивчення психологічних та індивідуальних особливостей учасників групи, індивідуальна робота з формальними і неформальними лідерами, збір, облік та аналіз групового думки, їх цінностей. Важливо розуміння провісників можливого конфлікту, його перших симптомів. Прикладами таких зачатків можуть служити: критичні висловлювання на адресу особи, яка вирішила протистояти групі, обмеження спілкування з цим індивідом.
- Якщо конфлікт вдалося спрогнозувати, то його можливо попередити. Для цього варто ретельно проаналізувати причини конфлікту, вжити певних заходів. Вони можуть бути як педагогічними (роз'яснення, бесіда, нагадування правил поведінки в межах соціальної групи), так і адміністративними (переклад учасників конфлікту у різні підрозділи, штрафи тощо).
- Якщо конфлікт усе-таки стався, то необхідно його грамотне регулювання. Для цього в першу чергу важливо, щоб всі учасники визнали його реальність. Після цього проводиться робота з обома суб'єктами взаємодії конфлікту на предмет пошуку можливих шляхів виходу з нього.
- Заключний етап – це вирішення виниклих протиріч. Тут є два способи: або сам індивід, який вступив у конфлікт, визнає свої помилки і виправляє їх, або ця він покидає групу.
Наслідки
Наслідки конфлікту залежать від того, наскільки правильно він був дозволений. В цьому й полягають функції конфлікту, що виникли між особистістю і групою.
Класифікація конфліктів в психології представлена в нашій статті.
Чому виникають конфлікти між батьками і дітьми, і як їх вирішити? Читай тут.
Позитивним підсумком протистояння або функціональними наслідками є:
- отримання взаємовигідного результату, який дасть можливість всім учасникам групи відчути свою до неї приналежність, усвідомити свою роль у прийнятті конструктивного рішення;
- усунення ворожості, несправедливості, дискримінації всередині групи;
- налаштування на співпрацю;
- згуртування колективу.
Дисфункціональні наслідки виникають в тому випадку, якщо конфлікт був некерованим або управління відбувалося неефективно.
Вони виражаються в тому, що в колективі виникає:
- почуття незадоволеності, зниження продуктивності;
- низька ступінь співробітництва;
- невмотивована відданість власній групі, відсторонення її від інших соціальних груп;
- припинення взаємодії між суб'єктами конфлікту;
- збільшення ворожості;
- перебільшення номінальної перемоги або особою, або групою.
Конфлікти між групою та особистістю неминучі. Однак розуміння їх особливостей і шляхів вирішення в підсумку призведе до позитивних, функціональним наслідків цього протистояння.