Моральний конфлікт - що це таке, способи вирішення
Особливістю морального конфлікту є його високе емоційне напруження, можливі обтяжують зовнішні фактори, складне дозвіл протиріч і частково безвихідь.
Що це таке
Моральний конфлікт – це найгостріша боротьба мотивів. В даному випадку людина потрапляє в суперечливу ситуацію: моральний вибір не приносить полегшення і в будь-якому випадку призводить до моральних втрат.
Від особистості вимагається прийняття непосильної рішення: зробити вибір між двома рівнозначними або непорівнянними між собою моральними цінностями на користь однієї з них з обов'язковою жертвою іншого, не менш важливою.
Такий вибір завжди суперечить внутрішньому світу людини, інстинктивно прагне жити в гармонії з самим собою.
Яскравий приклад подібних сумнівів - моральні терзання самотньої молодої мами, розуміє, що тільки що народженої дитини прогодувати вона не в змозі, але і віддати в притулок своє гаряче улюблене дитя – теж.
Людині з певними моральними цінностями і піддана суспільним нормам і правилам завжди складно вийти з такого стану конфлікту з самим собою без втрат: сталий духовний світ особистості зазнає краху.
Про те, як вирішити конфлікт на роботі, читай тут.
Види морального конфлікту
Структура класифікації моральних конфліктів в залежності від числа сторін:
- відкриті - суперечності, що виникають поза внутрішньої системи однієї людини (міжособистісні і міжнародні);
- закриті - внутрішня боротьба мотивів і почуттів, розлад людини з самим собою (внутрішньоособистісні).
Внутрішньоособистісний
В залежності від спонукань, власних переконань і сприйняття світу, соціального середовища та її принципів найбільш часто зустрічаються наступні типи внутрішньоособистісних моральних конфліктів:
- між моральними почуттями і інтелектуальними основами (розумом) – «розумом розумію, але вдіяти нічого не можу»;
- між боргом (особистісних, суспільних, батьківським) і виникли бажаннями і потягами різного характеру;
- між прагненнями та реальними можливостями для їх реалізації.
Моральний конфлікт цього типу є для людини значною психологічної внутрішньою проблемою, яка сприймається і переживаемой їм вкрай емоційно.
Міжособистісний і груповий
Це соціальний конфлікт. Людина розвиває свої моральні якості і переконання, покладаючись на громадське моральна свідомість і традиції, при цьому взаємодія їх організовано досить складно.
Цей моральний конфлікт виникає на грунті недостатньо конкретні, розпливчастих описів суспільної моралі і зручною для кожної особистості власним їх трактуванням.
Можна класифікувати моральне протистояння і прояву конкретних суперечностей між тим, що повинно бути, і тим, що має місце бути в моральному поведінці індивіда:
- суперечності між теоретичними знаннями суспільних моральних основ і реальною поведінкою;
- між мотивами й конкретним результатом діяльності, сюди ж можна віднести і протиріччя між метою і засобами їх досягнення;
- між громадськими засадами і вимогами до морального вигляду і якостей людини і тим, що він представляє із себе в реальності.
Раціональних аргументів у цьому типі конфлікту не існує, рішення відбувається на інтуїтивному рівні.
Міжнародний
Сучасне суспільство вже складно без нього уявити: постійні військові сутички і конфронтації – яскравий тому приклад.
Моральні позиції, займані особистістю або групою, ґрунтуються на традиціях різних країн, об'єднань, релігійних угруповань і можуть істотно відрізнятися для спільнот різного культури, рівня освіченості та інших соціальних аспектів.
За ступенем гостроти виниклих протиріч міжнародний конфлікт може бути різним:
- Непримиренний або антагонический - це різновид конфлікту між різними людськими цінностями, апріорі протистоять один одному в силу своєї соціальної, релігійної, політичної, груповий або іншими видами протилежностей: наприклад, демократія, фашизм, релігійні та атеїстичні осередки. Такого роду конфлікти зазвичай безкомпромісні, так як зумовлені принципову несумісність інтересів в уявленнях про моральність, добро і зло.
- Неантагонистический конфлікт виникає в рамках однієї системи моральних цінностей, з якими цілком можна жити, не поступаючись основами етики. Зміст конфлікту визначається моральними антипатіями конфронтуючих сторін, протиріччям між виниклим інтересом і неможливістю її задоволення, індивідуальною ціннісною орієнтацією особистості, її розумінням боргу та соціальної відповідальності. У цьому випадку можливе мирне і розумне врегулювання.
Психологічні наслідки
Для моральних конфліктів характерним є:
- Помірна і висока емоційна напруга: образа і озлобленість, обурення і презирство, страх і гнів ведуть до порушення ментального та емоційного довготривалого напруження.
- В конфліктний період суб'єкт відчуває поганий настрій, цілком зрозуміле почуття власної незадоволеності, відбувається зниження особистісної самооцінки. Дозвіл конфлікту, в свою чергу, означає стабілізацію психологічної атмосфери.
- Службові моральні спори можуть призвести до виникнення у професійній діяльності нездорової емоційної атмосфери, порушення взаємодії і нормального плину життя колективу і, як результат, роблять негативний вплив на діяльність організації і створюють плинність кадрів.
- Неконтрольовані, що динамічно розвиваються конфлікти ведуть до різким і грубим сварки, з'ясування стосунків, збройних сутичок і вбивств, а в разі особистісного вийшов з-під контролю конфлікту при неможливості його дозволу чи уявній безвиході - і до суїциду.
Способи вирішення моральних спорів
Існує два методи вирішення морального конфлікту:
- прямий;
- непрямий.
Прямий спосіб вирішення передбачає відключення всіх емоційних складових виниклого протиріччя і тверезе розгляд і оцінку ситуації з урахуванням конкретних фактів і аргументів.
Діловий і конструктивний підхід, що випливає з етичних норм і вимог, може сприяти переведенню ситуації на інший рівень.
Про функції конфлікту між особистістю і групою читай далі.
Типологія подружніх конфліктів представлена в статті.
На думку психологів, більш ефективними є непрямі методи погашення конфлікту:
- Дати волю почуттям: людина повинна мати можливість висловитися. В якості співрозмовника може виступати психолог, психотерапевт, близький або, навпаки, абсолютно незнайома людина. Словесний вихід негативних емоцій звільняє місце позитивним.
- Метод фізичного скидання емоцій: це заняття в спортивному залі або важка фізична робота, що дозволяє зняти емоційну напругу за рахунок силового навантаження. Рвати папір на дрібні клаптики, бити боксерську грушу або подушку, біг на довгі дистанції, заняття йогою і іншими видами спорту – все це дуже дієво допомагає відволіктися і подивитися на ситуацію більш спокійно.
- Метод «третього авторитету»: у разі морального конфлікту двох і більше сторін запрошується третя, авторитетна для обох, здатна вислухати аргументи обох сторін і зняти взаємне озлоблення.
- Погляд з боку: рекомендується подивитися на конфлікт очима опонента з урахуванням суспільних норм етики.
- Рекомендується ретельно проаналізувати, а можливо, і переглянути або намітити нові цілі і прагнення, виконання яких допоможе знизити емоційну напругу в даний момент.
У будь-якому випадку специфіка погашення морального конфлікту і шляхи вирішення (розв'язання) полягають у чіткому дотриманні етичних норм без утиску людської гідності, відновлення психологічного балансу і подальшого духовного зростання особистості.
Правильне рішення дилеми морального вибору можливе лише в разі, якщо особистість має істинно моральними переконаннями і знаннями, сильною волею, здатністю контролювати свої емоції і слідувати нормам в будь-яких обставин.