Конфлікт поколінь - особливості, позитивні сторони, способи вирішення
19.07.2017 0

Конфлікт поколінь - особливості, позитивні сторони, способи вирішення

Психологія
В закладки


Конфлікти поколінь: визначення, класифікація, способи вирішення, позитивні сторони.

Проблема в психології та її причини

Конфлікт поколінь – це поява розбіжностей між людьми різного віку. Найяскравішими прикладами можуть послужити ситуації спілкування між дітьми і батьками, бабусями, дідусями.

Однак головні ролі тут можуть грати не тільки підлітки і їх взаємовідносини зі старшим поколінням, але й їх батьки в спілкуванні зі своїми батьками і матерями. Часто розбіжності поколінь так і називають – конфлікти батьків і дітей.

Причин, які провокують такі конфлікти, досить багато. Але можна виділити найбільш часто зустрічаються. До них відносяться різні погляди на наступні нюанси:

  • особливості світогляду (ставлення до навчання, кар'єри, сім'ї, позитивних і негативних рисах людей, роль сучасності та ін);
  • виховання дітей;
  • зона відпочинку;
  • зона комфорту (одяг, техніка, їжа тощо);
  • здоров'я;
  • фінанси і багато іншого.

Конфлікт поколінь

Однозначно відповісти на питання, як виявляються конфлікти поколінь, неможливо. Велику роль грає безліч факторів: від ступеня важливості суті обговорюваного до особливостей нервової системи співрозмовників. Однак, мабуть, найбільшу роль відіграє те, де вони відбуваються.

Про позитивні сторони міжособистісного конфлікту читай статтю.

В сім'ї

Такі конфлікти відбуваються найбільш часто. Інколи навіть щодня. Але всі вони мають різні масштаби:

  • Так, можна поставити в приклад ситуацію, коли батьки забороняють неповнолітньої дочки гуляти до ночі, вона ображається, не розуміє старшого покоління, так і тая на них образу. Це відноситься до серйозних конфліктів, які здатні залишити великий відбиток на сімейних відносинах.
  • І ось, наприклад, така ситуація: бабуся щоразу «підбиває» онука на те, щоб він більше їв, на що той говорить, що отже наївся. Це теж свого роду конфлікт, але він не залишає серйозних відбитків на взаємоповазі, взаєморозумінні, підтримці та ін

Варто також враховувати, що саме сімейні розбіжності поколінь часто викликають гостру реакцію, бажання бути зрозумілим. Тому вони нерідко вважаються порівняно небезпечніші для людини, ніж ті, що відбуваються в суспільстві між малознайомими або навіть незнайомими людьми.

В суспільстві

До них відносять всі ті конфлікти, які сталися за межами сім'ї: з сусідами, в магазині, в поліклініці і т. д. Дуже часто вони відбуваються за будь-яких людських факторів: той, хто сперечається або затіває сварку не виспався/понервував до цього/хворий і т. д., тому він не в змозі проконтролювати, щоб не зірватися на сторонню людину.

419b1981-2496-4e0c-b3b9-0d4847acd3e0

Проте деякі особи спеціально провокують сварки, з-за того, що хочуть «відірватися» на незнайомому людині, щоб не зробити це при зіткненні з близьким чи рідним.

Небезпека таких конфліктів полягає в тому, що нерідко співрозмовник впадає в лють, коли стороння людина, не знаючи всієї життєвої ситуації опонента, починає йому говорити, що той робить неправильно, нерозумно і пр. Уникнути усіляких розбіжностей поза домом вдається за допомогою байдужості до подій за межами «своєї території».

Способи вирішення

Для багатьох, напевно, найбільш значущим питанням вважається не те, в чому полягає суперечність, а те, як його вичерпати. Тут можна виділити три найбільш адекватних способи:

  1. Аргументування своєї позиції. Для доказу правоти недостатньо просто стояти на своєму. Можна спробувати переконати співрозмовника в тому, що сказане – це не просто думка, а думка, засноване на чомусь: на досвіді, вичитки з достовірного джерела, приклад і пр. Але при цьому важливо вислуховувати і співрозмовника, який дотримується іншої точки зору. У деяких ситуаціях вірні обидва думки, тому при з'ясуванні обставин конфлікт старшого і молодшого поколінь може бути швидко вичерпаний.
  2. Компроміс. Особливо легко до нього приходять стримані люди, які вміють слухати і аналізувати. Практика доводить, що в ситуаціях, де присутні два різні думки, можна знайти «золоту середину», суть і результат якої задовольнить обидві сторони. Компроміс іноді полягає і в тому, що опоненти йдуть спочатку одному думку, потім – іншому. Можливо, хтось один з них наочно переконатися в корисності/розсудливості/доцільності вирішення того, чия точка зору спочатку ніяк не приймалася.
  3. Уступка. Якщо одна зі сторін хоче припинити конфлікт, їй краще просто відмовитися від перемоги. Справа в тому, що, вступаючи в суперечки, різні покоління можуть довго сперечатися про те, хто правий, і який результат буде. Це також може привести до різних наслідків, які нерідко негативно позначаються на стосунках цих людей. Тут є три варіанти вирішення ситуації:
  • кожен залишається при своїй думці (тобто обидві сторони припиняють доводити свою правоту);
  • одна зі сторін погоджується («Добре, може, ти і правий»);
  • конфлікт не починається спочатку завдяки тому, що один із співрозмовників, що мають протилежну точку зору, просто вирішує промовчати (цей спосіб особливо актуальний при незначних розбіжностях).
конфлікти на роботіНе в силах протистояти трудових конфліктів? Дізнайся, що робити, якщо на роботі конфлікт з колегою.

Як уникнути конфлікту в сім'ї? Дізнайся зі статті.

Про профілактику подружнього конфлікту читай тут.

Є позитивні сторони?

Здавалося б, які можуть бути позитивні сторони в тому, що відбуваються конфлікти між двома поколіннями: рідними, близькими або зовсім незнайомими людьми?

Тим не менш плюси в таких конфліктах є:

  1. Суспільство крокує вперед великими кроками. Цього більшою мірою виходить досягти завдяки поглядам молоді, яка прагне до розвитку у всіх сферах. Відкриваючи все нові грані цього світу, вдається досягти великих успіхів у багатьох ситуаціях, які раніше здавалися проблемними або навіть нерозв'язними. Більшою мірою це стосується науки, технологій, медицини та ін. Однак варто враховувати, що не завжди сучасний розвиток позитивно позначається на суспільстві. Прикладом можуть послужити деякі модні тенденції, розкладаючі моральні принципи, ставлення до здоров'ю, відомість від ЗМІ та багато іншого.
  2. Обмін досвідом. Кожна з конфліктуючих сторін завжди аргументує свою позицію певними фактами: так буде краще, корисніше, гарніше, зручніше, дешевше і ін. Часто такі пояснення спочатку здаються недостатніми, непереконливими. Але потім, коли помилка або перемога в цій суперечці очевидна, старше або молодше покоління переймає цей досвід.

Відео: Конфлікт поколінь

Комментарии (0)
Додати коментар
Конфлікти в школі - види, шляхи вирішення, профілактика
Конфлікти в школі необхідно своєчасно запобігати і вирішувати. Сучасні методи запобігання конфліктів дозволять вирішити проблему без наслідків для дитячої психіки.
Конфлікти в організації - управління, види, причини, методи вирішення
Конфліктні ситуації неминучі, поки існує людське суспільство постійно змінюються моделі поведінки. Але в якійсь мірі передбачити їх виникнення, вирішити конфлікт, що
Конфлікт між учителем і учнем - причини, особливості, способи вирішення
Навчання – складний і багатогранний процес, протягом якого неможливе без деяких зіткнень і суперечностей між учителем і учнем.
Конфлікт між особистістю і групою - форми, особливості, способи вирішення
У статті розглядаються основні особливості конфлікту між особистістю і групою, його ознаки та форми. Дана схема виходу з конфлікту, описані його наслідки.
Класифікація конфліктів - види, причини, схема
У статті розглядаються види конфліктів та їх причини. Розкривається сутність поняття «конфлікт».