Страхи людини
Страх – це нормальна реакція людини на небезпеку. Як і біль, яка дає сигнал про те, що в організмі щось розладналося і якийсь його орган вимагає прийняття термінових заходів.
Страхи людей – це такі ж команди мозку, покликані вберегти їх від помилок, травм, небезпечних вчинків. Не треба соромитися своїх страхів, якщо вони не перетворюються в паніку або фобію.
Паніка – неконтрольований страх, напад болісної тривоги, що супроводжується цілковитою дезорієнтацією і відсутністю розумного мислення. Вона виникає разово при великому страху і слабкою силою волі людини і швидко проходить.
Фобія – та ж паніка, але яка прийняла хронічний, постійний характер і стала захворюванням.
Психологія фобій або Чому люди відчувають страх
Страх – це свого роду вроджені імунітети, що дозволяють людині обходити деякі основні небезпеки, які підстерігають його в життя, генна пам'ять, щеплення від дурних вчинків.
Запитайте себе:
- чому новонароджений малюк боїться гучних звуків?
- чому ніколи не падавший дитина лякається, коли його підкидають вгору?
- чому ми боїмося невідомості?
- звідки взялася боязнь замкнутого простору або втрати близької людини?
- звідки всі знають, що в темряві може бути небезпечно?
Відповідь проста: ці знання дали нам наші предки. Вони - ключ до виживання, і тільки завдяки цим знанням хомо сапієнс досі живе на планеті Земля.
Єдине, що врівноважує страхи людей за своє життя, здоров'я і не дає зупинитися прогресу – це така ж вроджена цікавість: «А все-таки, що ж там у темряві?»
Проте як і будь-яка інша якість усього на світі (все добре в міру), страх повинен тримати себе в певних рамках.
Безстрашність
А чи добре бути безстрашним? Люди, які побували в бойових діях або в інших критичних ситуаціях, ніколи не стверджують, що вони не відчували страху. Навпаки, вони його відчували, аналізували і долали. Саме в цьому і був їх подвиг.
тобто страх є і повинен бути у всіх, тільки з ним треба вміти домовлятися, їм можна управляти.
Як позбавитися від страху темряви? Читати далі.
Фобія
Це хвороба. Якщо ви коли-небудь бачили і розумієте, що являє собою механічний дефолт, коли двигун пішов в рознос, ви розумієте, про що йде мова.
Великий страх пішов у рознос! Він сам себе підживлює, посилює і тому болісно прогресує, як ракова пухлина. Логіка вже не працює. Людиною володіють основні інстинкти і емоції.
Прослідкуєте шлях від безстрашності до фобії. Рівно посередині знаходиться страх. Це той консенсус, з яким треба жити.
Ознаки та вплив
Страх впливає на нас негативно?! Нам так, з першого погляду, здається. Однак, якщо мати боїться за свою дитину і тому оберігає його від небезпеки, її поведінку ми не сприймаємо, як неадекватна. Страх втратити кохану людину – це правильно і нормально.
Ознаки страху:
- пригніченість;
- зосередженість;
- задума і т. д.
За всіма ознаками видно, що людина намагається усамітнитися всередині себе і знайти вирішення проблеми. Або ж навпаки, не сподіваючись на свої сили, він шукає допомоги на стороні: малюк біжить до мами, підліток лізе в інтернет, доросла людина ділиться проблемою з психологом.
Йде швидкісний, гострий і, головне, адекватний аналіз ситуації. Мозок працює на межі. Його змушує це робити сильний страх. Сплеск адреналіну допомагає вирішувати швидше екстремальні питання.
Звичайно, страх впливає і на поведінку людини, але тільки фобії можуть змінювати життя кардинально:
- Боязнь замкнутого простору не дає можливості жінці чи чоловікові користуватися ліфтом, заходити у приміщення, де немає вікна і т. д.
- Боязнь темряви змушує спати з увімкненим світлом.
- Боязнь води ніколи не дозволить вам зануритися в озері, річці або морі.
Страхи людини
1 місце: Страх смерті
Важко уявити собі нормального людини, який би не боявся не бути більше на світі. Ми всі хочемо далі жити. Крім людей, що зазнають страждання. З цим страхом пов'язане тільки почуття самозбереження, для нього навіть фобії не придумано, настільки воно природно.
найцікавіше: всупереч сформованій думці, саме літні люди менше страждають цією фобією. Страх смерті літніх людей швидше пов'язаний з переживаннями, що багато чого не встигли, щось не так зробили. Багато атеїсти звертаються до Бога в зрілому віці, щоб знайти альтернативу швидкого небуття. І знаходять!
2 місце: Акрофобія – боязнь висоти
Цілком нормальне явище, страх висоти, що переріс у паніку. Всі знають, що якщо з певної висоти впасти, мало не здасться. Але іноді це почуття самозбереження не дозволяє людині відірватися від землі навіть на пару метрів.
І як ви переконаєте його, що він не правий? Можна, використавши психологічні прийоми, привчити до відчуття легкої паніки, піднімаючи його поступово через короткі проміжки часу на все більшу висоту. Як тільки він відчує задоволення від перебування в «піднесеному стані, фобія пропаде, причина стресу відвалиться, як хвіст у ящірки, перетворившись в розвагу. Інтерес, азарт і гра часто зупиняють будь-яку фобію.
3 місце: Клаустрофобія і, навпаки, агорафобія
- Страх закритого простору може бути викликаний дитячими емоціями після якихось подій, наложившимися на генну пам'ять.
- Боязнь відкритого простору пов'язана з почуттям незахищеності. Пам'ятаєте в дитинстві: «чур, я в будиночку»? І все, вас ніхто не зачепить. А тут, під відкритим небом, на огляді всього світу, будиночка немає, а значить і немає захисту!
4 місце: Моторофобия
Багато людей, що постраждали в дорожньо-транспортних пригодах, відразу після виписки з лікарні відчувають страх перед автомобілями. Навіть просто підійти до краю тротуару вони не можуть, не відчуваючи фізичних страждань: піт, тремор, «мушки» перед очима і т. д. чи Можна з цим боротися? Можна, але не потрібно.
Якщо ви живете в міському поселенні, а тим більше в мегаполісі, все пройде само. Частіше дивіться на потік машин здалеку, підходите до тротуару, але не змушуйте себе долати фізичні симптоми. У цьому випадку на 100% права приказка «час лікує».
5 місце: Аквафобія
Боятися води не властиво людині апріорі. Мало того, що ми всі вийшли з світового океану колись, буквально перед самим народженням на світ білий ми плавали в навколоплідних водах у тілі мами. Тому генної вродженої страх води бути не може.
Походження цієї фобії треба шукати в дитинстві, в перші моменти знайомства з водою:
- Переляк, занадто висока або, навпаки, низька температура води може викликати у дитини стрес, який залишить психологічний шрам на все життя.
- Іноді ця фобія виникає після того, як людина тонув.
6 місце: Соціофобія
Боязнь громадської уваги, публічності, сцени. Ця фобія безпосередньо пов'язана з комплексом неповноцінності людини.
Якщо розібратися, такими страхами хворіють всі. Спробуйте запитати будь-якого, самого титулованого артиста, чи відчував він хвилювання, виходячи на сцену, і все (якщо будуть чесними відповість ствердно.
Ось в цьому моменті безстрашність важливо і потрібно. Необхідно змушувати себе виходити на сцену в прямому і переносному сенсі:
- заводите розмову першими в поїзді;
- питайте дорогу у зустрічного;
- беріть участь у конкурсах.
- Вам не треба грати або прикидатися. Ви такий же, як ваш співрозмовник і навіть в чомусь краще. Так спілкуйтеся на рівних!
Дитячі страхи заважають у дорослому житті? Тисни сюди.
Про те, як позбавитися від нав'язливих думок та страхів, читай тут.
Робимо висновки..
Ми вже з'ясували, що фобія – це страх, який пішов у рознос. Але не договорили, чому так сталося. Страх перетворюється на фобію, коли людина починає боятися свого страху. Відбувається разгонка, посилення, і процес стає неконтрольованим.
Не боріться зі страхами! Просто не бійтеся їх. Вони повинні бути і є у всіх. Це нормально. Нехай нормальний страх завжди буде разом з вами і допомагає вам жити. Коли-небудь ви зможете жартома клацнути по носі і попросити по-дружньому почекати вилазити назовні.