Страхи чоловіків - види, заходи боротьби
В тексті розглядаються страхи чоловіків. В якості прикладів описано найпоширеніші з них, даються загальні рекомендації з корекції страхів.
Фобії і чоловіча психологія
Фобіями називають страхи в їх максимальному, ірраціональною і непередбачуваному прояві. Іменуючи чоловіків сильною половиною суспільства, передбачається, що страхів і фобій вони не повинні бути піддані. Або піддаються дуже малою мірою.
Подібний психологічний імідж підтримується і самими чоловіками. Але у кожного Ахіллеса є своє слабке місце!
Стереотип «чоловік не повинен відчувати страх!» виховується з дитинства соціальним оточенням і громадською думкою. У сім'ї та школі, у дворі та іншому громадському місці хлопчики засвоюють постулат: або нічого не бійся, або ретельно ховай свій страх, не показуй страх. Подібний підхід – сприятливий ґрунт для розвитку маси комплексів, тривожних очікувань, страхів і фобій.
Хоча з іншого боку, такі суперечності – фундамент для розвитку справді сильних особистостей. Страх, як базова орієнтація безпеки особистості присутня у кожного. Важливо володіти вмінням приборкати його, раціонально використовувати потенціал закладеної в ньому енергії.
В психологічній реакції чоловіків на можливі або вже існуючі страхи (фобії) виділяються як мінімум 3 стратегії, які повинна знати кожна жінка:
- Стратегія уникнення. Поведінка передбачає всілякі хитрощі для того, щоб вмить позбутися від ситуацій, де існує і проявляється предмет страху.
- Стратегія наступу. Вчинки з пошуком і провокацією лякаючих обставин з метою привчити себе, напрацювати імунітет до фобії.
- Стратегія запобігання (недопущення). Передбачаються дії, спрямовані на зменшення ймовірності вплив страху на життя чоловіка, компенсація через альтернативу боязким вчинкам – заміна їх на завуальовані дії.
Для особи, підданої впливу страхів, характерними є помилкові інтерпретації подій, які відбуваються випадково.
Це проявляється в таких особливостях:
- небезпеки бачаться в найбільш об'єктивно нейтральних ситуаціях;
- відбувається переоцінка шансів вирішення різних ситуацій – завжди очікуються лише негативи;
- наслідки інтерпретуються як суто несприятливі.
Досягнення і успіхи також бачаться в перекрученому відображенні: пояснюються простим везінням, випадковим збігом обставин.
Про те, як побороти дитячий страх, читай статтю.
Головні страхи чоловіків
Страх по-різному впливає на чоловіків. В одного він викликає необдумані і спонтанні вчинки. Для іншого індивіда страх є гальмом і народжує повну апатію, відсутність дій.
Знання різновидів страхів чоловіків і їх впливу на поведінку допоможуть знизити негативні емоції, конструктивно діяти.
Неспроможність в сексі
Конкретні сексуальні побоювання і тривоги можуть протікати в різних формах:
- Чоловік може турбуватися з приводу розміру статевого члена – його величина прямо зв'язується з мужністю. Хоча статевої ознака – ще не свідчення справжнього чоловіка. «Перебої» в реалізації статевої функції сприймаються як особиста (велика і нестерпна) трагедія.
- Переживання перед сексом, страх не впоратися – лише посилюють негативний сценарій. Знижується самооцінка, немає віри в свої сили – коло замикається. Нерозуміння реального стану речей чоловіком множиться внаслідок склалися в соціумі стереотипів: про обов'язково тривалий і невтомний статевий акт, багаторазовий і бурхливий оргазм.
Допомагає переосмислення подій. Важливіше усвідомити, що головну роль відіграє гармонія і розуміння в парі, увага до відчуттів партнера і своїм. Внутрішня готовність і впевненість у бажаному результаті – на противагу очікуванням невдачі і неспроможності.
Втрата контролю над обставинами
Проявляється як протиріччя зовнішнього і внутрішнього:
- чоловік може братися за будь-яку справу, хоча в ньому не розбиратися. Широко відомий приклад: куди їхати, чоловік за кермом не має поняття, але дорогу не запитає – «і сам впораюся, що тут...»;
- таке поняття, як «тримати марку»: здаватися впевненим у собі, не пасувати перед несприятливими обставинами або більш обізнаними (сильними, успішними) людьми – гри «хто кого переп'є», «хто кому поступиться і здасться першим».
- після розлучення – небажання визнавати, що не прав або що психологічно стало ще гірше, що була здійснена дурна помилка.
виправить Ситуацію прийняття і розуміння, що бути кращим і обізнаним у всіх – неможливо. Право на помилку має кожен, а бездіяльність лише погіршить ситуацію.
Слід вибрати індивідуальні пріоритети і приділити їм увагу, саме в осмисленості та послідовності дій зберігається контроль над обставинами життєвого шляху.
Страх наткнутися на поразку
Страх особливо проявляється при нових обставинах, у новій справі або стосунках, де імовірнісна можливість невдач і провалів значно зростає. Неуспіх загрожує ударом по самолюбству, тим більше в ситуації, коли переміг противник зловтішається або наслідки ураження тягнуть ще великі негативи.
Боячись поразки, чоловік заходить у глухий кут перед серйозними стосунками. Емоційний зв'язок і залежність – теж здатні налякати. Вони заважають кар'єрі, самореалізації, та й просто – відносини можуть не скластися, а це і є показник неуспіху.
При цьому страху головне розуміти: перемог не буває без провалів і невдач – тоді б індивід не відрізняв одне явище від іншого.
Необхідно чітко розмежовувати бажання будь-якою ціною відстояти своє самолюбство (нелогічним і збоченим способом) від можливості подолати невдачі, провали і поразки з допомогою конструктивного саморозвитку. Тоді чітко фіксується шлях перемог, робляться висновки з ситуацій неуспіху для змін на краще.
Невже все даремно?
Побоювання щодо того, що життя пропалюється безглуздо, проходить без толку. Індивід чіпляється за досягнення і можливості інших, навіть їх невеликі перемоги зводяться в ранг грандіозних.
Щодо себе – все кардинально навпаки і проявляється навіть у тих випадках, коли чоловік має і достаток, і статус, і сім'ю, і досягнення.
В цьому випадку від похмурих думок потрібно обов'язково позбавлятися. Криз схильні всі люди – і успішні, і не дуже. Для самопідтримки треба орієнтуватися на факти власних досягнень і ключових моментів в житті. Вони обов'язково є, але для кожного – свої!
Страх комізму ситуації
Потрапляючи в незручну ситуацію, коли чоловіка можуть висміяти, складно зберегти своє обличчя і самовладання. Даний стан ототожнюється зі слабкістю, з проявами безвілля, народжує прагнення виправдовуватися.
Найкраща позиція для компенсації: не Смійтеся наді мною, а разом зі мною. Жарт і самоіронія знижують тривогу. Тоді чоловік опиняється в ситуації, коли він – у центрі уваги, тільки і всього!
Страх відповідальності і влади
Саме вони заганяють чоловіка в рамки, змушують робити те, що не хочеться і внутрішньо напружують. Виникає відчуття, що він не може прийняти вольового і повністю самостійного рішення – на все впливають зовнішні обставини.
Негативні наслідки:
- Внаслідок страху відповідальності чоловік свідомо відмовляється мати дітей – це зобов'язання на все життя, тут потуранням до себе не займешся.
- То ж – у відносинах з жінками: обов'язки щодо близької людини, серйозність намірів і висока планка зобов'язань іноді змушують відступати перед життєво важливими справами і умовами.
- Ще один прояв цього страху – відмова від одруження. Піклуватися про сім'ю, бути її сильним і основною ланкою – психологічно не кожному чоловікові під силу. Для цього просто потрібно подорослішати, а й бути досвідченим, бути внутрішньо впевненим як в собі, так і у відносинах зі своєю жінкою.
Компенсується даний страх шляхом розуміння, що рамки – необхідність, з якою стикається кожен. Якщо втечеш від одних – відразу потрапляєш в інші. Значить треба діяти без оглядки на межі, брати на себе проблеми та їх вирішення, а не ухилятися.
Хоча ніхто не заважає міняти дрібні деталі: під настрій переставити меблі, спланувати відпустку, так як хочеться.
Боязнь самотності
Перспектива виявитися абсолютно одному лякає чоловіка – навіть сильніше, ніж жінку. Джерело страху тягнеться ще з дитинства, коли хлопчики особливо прив'язані до матері і чутливі до її відходам (отсутствиям).
Подолати страх допомагає почуття самодостатності. Наодинці з собою не так погано, треба брати себе в цілому, з усіма плюсами і мінусами.
Самотність – свідоцтво внутрішньої незадоволеності собою, оточуючі відчувають це. Для зміни ставлення з боку інших, потрібно бути в гармонії з собою.
Страх незгоди/відмови
Бути відкинутим – перспектива не сама радісна. А відносини між чоловіком і жінкою можуть скластися саме в цьому руслі:
- Поведінка жінки неоднозначно сприймається чоловіком, часто виникає нерозуміння: то вона посміхається і кокетує, а через кілька хвилин навіть на зустріч не погоджується. У чоловіка закономірно виникає абсолютна невпевненість у якому-небудь успіху. Краще вже зовсім не допускати подібного.
- Ситуація ускладнюється, коли заперечення відбувається у вже сформованих відносинах, наприклад, прямо перед шлюбом. Чоловік довго домагався жінку, зробив їй пропозицію і отримав згоду (хоч і не з першого разу або через деякий час). А ситуація різко і кардинально змінюється. Причини можуть бути зовсім різні, але сам факт здатний назавжди привчити чоловіка не допускати подібне.
Допомагає згладити обставини позиція чоловіка не приймати все близько до серця, ставитися з часткою скептицизму до жіночої нелогічності: на побутовому рівні це точка зору називається «не Галя, так інша». Може допомогти гумор у відповідь на кокетство або провокації красивих жінок.
Страх зради (зради)
Чоловікові краще залишитися одному, ніж відчути зрада чи зраду. Це не обґрунтовано, зате зберігає самооцінку.
Запобігти побоювання з приводу зради допомагає розуміння партнерки і побудова з нею довірчих відносин. Жінка не змінює, якщо щаслива і все її влаштовує.
Страхи справжніх чоловіків близькі до перелічених вище побоюванням, хоч і зустрічаються рідше і з меншими проявами. Додати можна страх невідповідності сформованому образу: чоловік тривожиться з приводу обґрунтованості та правильності вчинків.
Є і медичні страхи занедужати і виглядати слабким і немічним, тривоги з приводу імпотенції.
Про страхи хвороби і смерті читай в статті.
Як виражається панічний страх? Читай далі.
Як коригувати
Подолати страх, страх і тривогу в стані кожен чоловік. Цього просто потрібно навчитися. Мова не йде про повне позбавлення, але зменшити значення негативної дії настирливого страху – це можливо.
Кілька секретів, які дійсно допомагають:
- активні дії (зіткнувшись зі страхом, потрібно проявляти активну поведінку, не опускати рук або тікати – в прямому і переносному сенсах);
- прийняття ситуації і кроки їй назустріч (ховати голову в пісок неконструктивно, якщо страх усвідомити, то можна робити маленькі шажочки з протистояння йому або до звикання не боятися);
- усвідомлення невідомості (страх сильний своєю невідомістю і невідомістю, важливо пожити в ситуації страху, пробуючи, що зміниться – може це просто реакція самозбереження на рівні фізіології);
- звільнення від сумнівів (можна виробити автоматичні реакції і рішучість, страх виникає, коли у людини з'являються неприємні очікування).
Хоча самим дієвим ліками може стати любов, увагу і розуміння з боку коханої жінки.