Страх успіху - причини, як подолати
20.07.2017 0

Страх успіху - причини, як подолати

Психологія
В закладки


Чарльз Енел, автор свого часу гучного бестселера «Майстер-ключ», все життя, твердив: «Наші страхи – це те, що голосно блокує тихий голос нашої інтуїції».

Навчитися відрізняти те, що нам підказує інтуїція від того, що нав'язує страх – це шлях до успіху. Страх успіху – гальма і спиця в колесах будь-яких починань.

Причини

Можливо, довгі роки хтось наполегливо йшов до своєї мети, був повністю сконцентрований на її досягненні. Всі сили: фізичні, психічні, духовні були кинуті на вівтар перемоги.

десь за найближчим поворотом вже чується урочистий звук фанфар... Але людина раптово зупиняється перед цим поворотом. Пройшовши тисячі кілометрів доріг, він не наважується зробити останній крок на шляху до своєї мрії.

Як побороти страх бути відкинутим? Читай тут.

У людини раптом вселяється панічний страх – ворог будь-поступальних рухів вперед. Впритул наблизившись до мети, до якої так важко йшов, відважний рульової може покласти корабель своєї мрії в дрейф, або дати «повний назад».

Що ж його зупиняє? Гальмом до подолання останньої вершини стає страх! Страх успіху.

Успіх – це щось нове, те, чого ще не траплялося. Людина, здійснюючи своє сходження до успіху, не передбачив заздалегідь, що завершальний крок виведе його на принципово новий рівень життя. Людина влаштована таким чином, що його лякає все нове.

Раптова хвиля страху обливає з ніг до голови: стара звична життя відтепер розвалиться як картковий будиночок. А нова – це рівняння з купою невідомих.

Страх успіху – страх перед невідомою новим життям. Ми звикли жити в зоні комфорту, і важко за це когось засуджувати. Наш будинок-наша фортеця. Наша зона комфорту – світ, в якому нам затишно і безпечно. І ніякі життєві шторми не добираються до нашої тихої гавані.

Як проявляється

1. Страх вийти з зони комфорту

Кордони цієї зони різні: від дуже тісних до досить просторих. Але в цих межах людина існує і здійснює звичні дії, схожі на ритуали:

  • чашка кави з сигаретою вранці;
  • звичний маршрут;
  • звичний коло спілкування;
  • звичні обов'язки.

Інший раз він навіть розширює ці межі. Але вийти за їх межі – страшно. Адже доведеться перебудовувати весь свій життєвий уклад:

  • доведеться переглянути свої звички;
  • виконувати нові обов'язки;
  • відповідати новим вимогам;
  • входити в стосунки з новими людьми.

людина Свідомо хоче цього, але підсвідомість, в якому зберігаються всі наші таємні страхи, нашіптує зворотне.

І ось людина стоїть перед останньою сходинкою до своєї вершини в страху занести ногу. І дуже часто він не робить цей останній крок, не долає останню сходинку.

2. Страх, домігшись мети, втратити сенс

Мета, дорозі до якої він присвятив не один рік життя, віддавав багато зусиль, переживав злети і падіння, стає для людини сенсом життя. Шлях до цієї мети робить життя наповненим, яскравою, сповненою бурхливих емоцій і боротьби. Адже далеко не завжди важлива сама мета, скільки відчуття по дорозі до неї.

Раптом людина починає це розуміти і відчуває дивне почуття спустошення: мета поруч, а всередині – порожнеча... Страшно заглянути в неї: що далі? До чого прагнути тепер? Мета досягнута, значить, з життя пішов сенс.

Адже саме мета змушувала людину рухатися вперед, долати перешкоди, долати самого себе.

Досягнута мета завжди має на дні осад гіркоти й розчарування: і це те, чого я так довго домагався? Адже часто людина все життя ганяється за своєю мрією, а, наздогнавши її, розуміє, що це зовсім не те, чого він хотів.225

Страх перед можливим розчаруванням і втратою сенсу життя може зупинити людину перед останнім ривком.

Він не може заглянути вдалину і зрозуміти: все наше життя – це подорож від однієї мети до іншої. Досяг мети, переходь до наступного. Наш шлях – шлях подолання.

3. Страх втратити звичний коло спілкування

Так вже влаштована, що з переходом на якісно новий виток життєвого простору, за бортом вашого ковчега залишаються друзі та близькі:

  1. Старе звичне оточення перестає відповідати новому статусу, воно не розвивається разом з вами у новому напрямку.
  2. Поступово зв'язку зі старими друзями розриваються через різних інтересів і різної життєвої позиції. Вони покидають вас, але це лише ознака того, що люди зіграли свою роль у вашому житті і пішли.
  3. З часом людина обростає новими зв'язками і новими друзями, як корабельне дно – черепашками. Але це все буде потім, а зараз – страшно, аж жуть!..

Чим небезпечний страх успіху

Ясно, що успіх, яким би хорошим справою він не був, несе певний дискомфорт і навіть небезпеку для особистості. Разом з перерахованими вище страхами людину чекає ще ціла упаковка тривог і побоювань.

Психологія, як наука, давно зіткнулася з такою проблемою, як страх успіху і виділила основні його причини:

  1. Що скажуть люди? Залежність від чужої думки – доля більшості. Чужий успіх, зазвичай, викликає заздрість, недоброзичливі висловлювання, пересуди та поговори. Особливо люто принижують чужий успіх ті, хто сам не зміг його домогтися. Людина боїться чужих пересудів за своєю спиною.
  2. Переконання в тому, що успіх знищить в тобі все людське; станеш «залізним дроворубом» без серця, і взагалі – безпринципною сволотою, від якої всі в жаху будуть відвертати своє обличчя.
  3. З'являться багато нових проблем і причин для тривог. Наприклад, страх грошей: (куди помістити зароблений капітал, як не втратити нажите непосильною працею). З'явиться страх «випасти з обойми», тобто – сумніви з приводу того, що не вдасться підтримувати свій успіх на належному рівні. Прийде страх, що не вдасться бігти в ногу з усіма, страх відстати, або взагалі зійти з дистанції.
  4. Страх «невідповідність займаній посаді» - мабуть, самий головний, затаєний у глибинах підсвідомості . Людина в глибині душі сам не розуміє, як він зміг добитися таких успіхів. Тим більше, якщо ще в родині втовкмачували, що «нічого путнього з тебе не вийде». А тут раптом вийшло, і людина сама в шоці від того, що «вийшло». Ось і дивується: Як таке взагалі могло зі мною статися? Навряд чи в цьому особисто моя заслуга. Зірки так склалися, просто пощастило!

насправді людина відчуває, що не гідний свого «незаслуженого» успіху і постійно боїться «викриття»: А раптом всі дізнаються, що під маскою успішного, впливової людини – пустушка, надутий міхур, який лусне від одного дотику з чиїмось вимогливим поглядом?

Людина веде себе, як розвідник в тилу ворога:

  • він постійно боїться «викриття»;
  • виникає панічний страх перед успіхом.

до того Ж, піднявшись так високо, дуже боляче падати. Психологічне дослідження феномена отримало назву «синдром самозванця».

Наслідки

  1. Люди зі страхом успіху мимоволі стають перфекціоністами. Вони хочуть осягнути неосяжне, зробити нереальне, лише б ніхто не засумнівався в їх компетентності. Будучи завалені роботою, вони не віддадуть навіть частина її іншому (раптом зробить погано? Раптом подумають, що у мене пробіл у знаннях?).
  2. Це диктатори в межах одного окремо взятого колективу. Всі багато і тяжко працюють. Помилки неприпустимі, поради недоречні. Сам диктатор» частенько кидається з крайності в крайність, то і справа змінюючи політику компанії.

1Сумні результати:

  1. Деструктивна поведінка, з-за якого люди починають «саморуйнуватися». У побуті з'являється алкоголь і наркотики поряд з іншими залежностями, як то: азартні ігри, шопінг, потяг до екстриму.
  2. Втрата мотивації: куди і навіщо йти, коли тут тихо і тепло, а там тяжко і страшно?
  3. Почуття провини: я не гідний того, що маю, я займаю чуже крісло, я «заїдав життя» того, хто дійсно гідний опинитися на моєму місці.
  4. Упереджене ставлення до власних успіхів: все, чого я добився – чиста випадковість.
  5. Почуття хронічного незадоволення: мало досяг, не так ішов і взагалі не прийшов туди.
  6. Дії, націлені на явну невдачу.
  7. Яскраво виражений негативний настрій майбутнє і програмування себе на наступні невдачі.
  8. Людина не досягає наміченої мети, тому що він вже заклав у себе програму самознищення.

Є, правда, і в страху перед успіхом кілька плюсів:

  1. Деякі люди з таким синдромом навмисно культивують його, щоб домогтися відчутних успіхів в роботі. Вони постійно «підстьобують» себе, і це приносить свої плоди.
  2. Інші отримують вигоду зі своїх страхів для кращої соціалізації в суспільстві. Вони на кожному розі пояснюють всім, які вони дурні, і лише щасливий випадок допоміг їм «вибитися» в люди. Оточуючі не відчувають до них ворожість та заздрість, а навіть шкодують «дурників».
нічні страхи у дітейДитина прокидається з криками і не може заснути? Дізнайся про купіруванні нападів нічного страху у дітей.

Мучать постійні страх і тривога? Про методи звільнення читай тут.

Про природу страху людини читай статтю.

Тим не менш, синдром страху перед успіхом залишається серйозним гальмом для розвитку особистості і досягнення поставлених цілей.

Як подолати

Щоб позбутися страху перед успіхом, потрібно поступово розширювати межі своєї зони комфорту. У межах цієї зони немає успіху, інакше успіх був би вже в кишені. Тільки вышагнув за межі свого маленького світу, можна зробити якісно новий стрибок. Цей стрибок виводить людину на новий рівень розвитку особистості.

Вийти на новий рівень важко. Страхи тягнуть у звичне тепле болото. Але подолання страхів – це єдиний шлях до успіху і впевненості в собі.

Необхідно зробити дві речі:

  1. Кожен день привносити в своє життя щось нове. Для цього існує маса різних методик та тренінгів. Потрібно витягнути всі страхи з підсвідомості і добивати їх на своїй новій «некомфортною» території. Нове в життя впустити дуже легко: можна просто змінити звичний маршрут, зробити перестановку в будинку, змінити свій звичний імідж.
  2. Почати роботу зі своїми глибинними страхами. Щоб перестати боятися, потрібно спонукати себе кожен день робити речі, які ніколи раніше не робилися. Саме ефективне вправу з подолання страху – підійти на вулиці до незнайомої людини і заговорити з ним. Ще краще – дивитися прямо в очі і, ніби між іншим, попросити телефончик. Це принесе подвійну вигоду: навчить долати страх і миттєво зав'язувати контакти з новими людьми.

Негативний результат – це навіть краще, ніж позитивний, бо він дасть досвід. Досвід того, як не треба робити – дуже корисна річ.

Негативний досвід допоможе навчитися, як робити правильно. Взяти і зробити те, що найбільше лякає в даний момент – це вже величезний крок до успіху. Це не тільки не страшно, це навіть захоплююче.

Треба добре запам'ятати і поселити в підсвідомість думка про те, що не страхи керують нами і нашим життям. Це ми – господарі наших страхів.

Долаючи страхи в собі, ми долаємо себе. А подолання себе – це прямий шлях до успіху. Не дарма мудрі люди говорили: той, хто зумів перемогти себе, могутніший підкорювача міст!

Відео: Говорить експерт

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне
Страх майбутнього - як подолати
Страх майбутнього – досить поширена фобія, яка з'являється практично у всіх людей у різні моменти життя. Але якщо одні швидко долають його, то для інших він стає значною
Причини страху - у дорослих, у дітей, що робити
Причини страху не так різноманітні, як може здатися. Зрозуміти їх – означає наполовину позбутися ірраціонального почуття.
Природа страху - психологія, як перестати боятися
В основі природи страху лежить невідомість. Якщо ми не в змозі передбачити, що чекає нас за наступним поворотом, страх нападає на нас, як маніяк з-за кута.
Як подолати страх, паніку, невпевненість, комплекси
Страх – звичайна емоція людини, необхідна для самозбереження. Сьогодні різні фобії мають 9 чоловік з 10, і тому питання: «Як подолати страх» досить актуальне.