Страх майбутнього - як подолати
Страх майбутнього – досить поширена фобія, яка з'являється практично у всіх людей у різні моменти життя. Але якщо одні швидко долають його, то для інших він стає значною проблемою, здатної негативно впливати на життя.
Страх майбутнього, як і багато інші психологічні страхи, здатний досить сильно псувати життя людині. І якщо одні люди здатні швидко подолати її самостійно, то для інших це стає значною проблемою, здатною впливати на життя і змінити її не в кращу сторону.
Психологія виникнення
Кожна людина в тій чи іншій мірі сценарист – сценарист власного життя. Він передбачає, як будуть розвиватися події далі, після конкретного його вчинку, розглядаючи різноманітні варіанти.
Як позбавитися від страху і невпевненості? Читай тут.
Ці можливі шляхи, якими може піти подальше життя, спираються на досвід інших людей: вдалий чи ні. Це не обов'язково знайомі: безліч прикладів ми отримуємо з кінофільмів, книг, розповідей друзів і близьких.
Мова найчастіше йде про доленосні рішення, які треба прийняти (куди піти вчитися, працювати, кого вибрати в супутники життя та ін), і ми розглядаємо, в тому числі, і несприятливий розвиток подій, вкрай небажані наслідки. Звідси і виникають страх прийняти неправильне рішення, сумніви щодо майбутнього і, як наслідок, страх перед ним.
Страх за майбутнє може виходити з корінням страху смерті. Але при цьому людина не стільки боїться власне своєї смерті, скільки взагалі усвідомлює кінцівку життєвого існування і свою відповідальність за те, щоб прожити життя гідно, осмислено, реалізувавши себе в якому-небудь занятті.
Вантаж такої відповідальності для багатьох виявляється занадто важкий, а страх зробити неправильний вибір супроводжує людину до кінця днів.
Коли з'являється страх перед майбутнім
Страх майбутнього найчастіше виникає в перехідні періоди життя, які мають назву " вікових криз. По мірі дорослішання людина з дошкільного періоду вступає в шкільний, підлітковий, переходить до дорослого життя, старіє.
Кожен етап життя супроводжується переосмисленням, зміною цінностей, отримання нового досвіду. Це стресова ситуація для кожної особистості. Але якщо людина легко сприймає нове, то і кризові періоди він мине швидко і безболісно.
Тримаючись за минуле, не бажаючи відпускати його від себе, людина гальмує природний хід життя. Протиріччя між біологічним віком і формами поведінки зростає (інфантилізм у дорослих людей, бабусі, які чоловіки і дами та ін), приводячи до внутрішнього конфлікту. Це сприяє збільшенню страху перед майбутнім, який починає приймати форми неврозу або депресії.
Страх майбутнього часто виникає:
- У період економічної, соціальної, політичної нестабільності, різних лих, наприклад, в результаті стихії. Це цілком нормальна реакція на події в суспільстві, яка може охоплювати більшість населення держави. Такий страх може пройти самостійно з настанням стабільної ситуації.
- В окрему категорію можна виділити материнський страх перед майбутнім дітей. Він є природним наслідком материнського інстинкту і з'являється після народження малюка або у міру його дорослішання. Побороти цей страх повністю практично неможливо. І лише в деяких випадках така фобія може приймати гіпертрофічні форми, заважаючи дітям отримувати власний досвід і реалізовувати себе в житті.
Як подолати
Страх майбутнього здатний отруїти життя будь-якої людини. Поки ми розмірковуємо про ті негаразди, які можуть чекати в недалекому чи далекому майбутньому, справжнє життя проходить без нашої активної участі. Тому цей страх, як і багато інших, можна і треба долати.
Щоб впоратися з ним, буде потрібно велика внутрішня робота, масштаби якої залежать, в першу чергу, від того, наскільки ця фобія підпорядкувала собі ваше життя:
- Слід усвідомити сутність життя взагалі і прийняти її, як неминуче зіткнення з труднощами і їх подолання. В цьому і полягає прогрес. Будь-яка зупинка на цьому шляху, поворот в минуле, до більш раннім моделям поведінки уповільнює природний розвиток подій. Це рівнозначно тому, щоб намагатися плисти проти течії: сил та енергії витрачається багато, а результат незначний або відсутній.
- Ми починаємо боятися нещасть задовго до їх можливої появи. Біда може і не статися, але ми вже прожили її багато разів, змучили себе пошуками виходу з негативної ситуації. А вся справа в невмінні прийняти своє життя такою, яка вона є. Ми дожили до цього моменту, подолавши труднощі, що випали на нашу долю. Отже, маємо достатньо сил, щоб рухатися цим шляхом далі і справлятися з різними негараздами. Хороша приказка: «Не вмирай раніше смерті», - повинна стати основним життєвим правилом тих, хто схильний надмірно переживати за майбутнє.
- Життя – це тільки зараз, минуле і майбутнє існують лише у нашій свідомості. Варто придбати один дуже важливий навик – перемикатися на теперішній час, в ньому немає переживань, сумнівів, ніяких «потім».
На тему основних жіночих страхів читай статтю.
Які є страхи людини? Читай тут.
З вищесказаного можна вивести кілька правил, дотримуючись яких, ви успішно подолаєте страх перед майбутнім:
- Життя – це тільки справжнє. Практикуйте переключення на «тут і зараз» як можна частіше.
- Прийміть своє життя такою, якою вона є. Це ваша, особлива життя, вона зовсім не повинна бути схожа ні на чию іншу.
- Будь-які труднощі відкривають нові можливості і дають нові знання. Сприймайте їх як тимчасове явище, яке приносить виключно користь.
- Не бійтеся робити помилки на шляху самореалізації. Пробуйте себе в різних сферах діяльності і стільки разів, скільки вважаєте за потрібне. Тільки таким чином ви зрозумієте, яке заняття більше всього вам підходить.
- Не придумуйте сценарії майбутнього. Воно все одно буде іншим. Неможливо все тримати під контролем, так чи варто витрачати стільки сил на марне планування?
Страх перед майбутнім виникає тоді, коли ми починаємо про це майбутньому розмірковувати. Ми придумуємо небезпеки, починаємо вірити в них і переживати. Це прямий шлях до неврозів. Потрібно просто надати майбутньому бути таким, яким воно буде, тим більше, що точно спрогнозувати його ніхто не в змозі.
Не варто витрачати даремно час і душевні сили, переживаючи про те, чого немає і, цілком ймовірно, не буде. Живіть зараз і використовуйте найцінніший дар – життя – для досягнення важливих цілей.