Страх замкнутого простору - що це, причини, лікування
05.07.2017 0

Страх замкнутого простору - що це, причини, лікування

Психологія
В закладки


Страх замкнутого простору здатний не тільки серйозно погіршити якість життя, але і непомітно зруйнувати психічне здоров'я людини. Як він виникає, які існують шляхи позбавлення від цієї поширеної фобії, чи можна повернути собі радість і повноту буття.

Різні страхи переслідують людину в різні періоди його життя. У дитинстві це може бути страх темряви, відсутність поруч мами або присутності кого-то під ліжком, у юнацтві – страх вугруватої шкіри, у зрілому віці – страх публічного виступу.

Це страхи, які порівняно легко коригуються, вони відносяться до числа легкоустранимых фобій. Боязнь замкнутого простору – це страх, який здатний переслідувати людину довгі роки, надаючи дуже сильний негативний вплив на всі усвідомлена поведінка.

Що це таке?

Клаустрофобія, або боязнь замкнутого простору – це розлад психіки людини, яка проявляється в нападах панічного страху під час перебування в замкнутому просторі або при скупченні великої кількості людей.

Причини страх замкнутого простору

Життєвих ситуацій, які в кінцевому результаті привели до страху замкнутого простору, може бути багато, і практично в кожному разі вони строго індивідуальні.

Психологи відзначають такі причини клаустрофобії:

  1. Вроджений інстинкт, атавізм, що дісталися людині у спадок від тваринного світу і необхідності виживати.
  2. Перенесений у дитинстві стрес, що спричинив зміни в психічній поведінці. Послідовники точки зору «клаустрофобія виростає з дитячих страхів» стверджують, що перенесений стрес у дітей повинен бути достатньо сильним, щоб спричинити за собою настільки серйозні зміни психологічного здоров'я. Вони впевнені, що згодом людина здатна тільки навчитися справлятися з нападами панічного страху, а не позбутися від нього. Сама ж першопричина фобії іде в підсвідомість, оскільки стресова подія сталася дуже давно, інформація про нього усталилася в несвідомій частині психіки. Щоб позбутися від наведення на страх, потрібні глибинні впливу на підсвідомість, що під силу не кожному психолога.
  3. Урбанізація як причина боязні замкнутого простору має під собою досить багато незаперечних доказів. Прихильники цієї точки зору на виникнення фобії обмеженого простору наводять сумну статистику – в мегаполісі жертв страху обмеженого приміщення в 2 рази більше, ніж у провінції. Причина цього страху в тому, що стрес обрушується на жителя мегаполісу з неймовірною силою. Велике місто не спить ні вдень, ні вночі. Велика кількість агресивної реклами, негатив новин, слова «криза», «насильство», «бідність», «гроші», які звучать рефреном, призводять до того, що мозок городянина не справляється з таким потоком негативу. Стрес великого міста призводить до того, що розвивається фобія на скупчення великої кількості людей.
  4. Генетика. Лікарі і вчені розходяться в думці, що є першопричиною клаустрофобії. Так, в 21 столітті ученим так і не вдалося виявити ген, відповідальний за виникнення страх замкнутого простору. Фахівці стверджують, що клаустрофобія може передаватися від батьків до дитини. Якщо навіть подібний ген не існує, діти часто копіюють поведінку батьків, в тому числі і боязнь замкнутого простору.
невроз страхуПідвищена тривожність дитини насторожує? Дізнайся про симптоми і причини неврозу страху у дітей.

Звідки береться нав'язливий страх? Читай тут.

Ознаки і симптоми

Розпізнати момент виникнення у дорослих і дітей панічної реакції на перебування в закритому просторі не становить праці. Причому це помітно не тільки самій людині, але і оточуючим, оскільки ознак клаустрофобії існує кілька, вони яскраво виражені і проявляються комплексно.85569803_3571750_Fobii_3

Симптоми клаустрофобії як реакції нервової системи:

  • раптовість нападу страху;
  • прискорене серцебиття;
  • запаморочення;
  • сухість у роті;
  • нестача повітря, відчуття задухи,
  • тремор рук;
  • пітливість;
  • виникнення почуття «нудоти», неприємні відчуття в животі;
  • панічна боязнь померти або зійти з розуму.

В момент виникнення страху наднирники виробляють критичну дозу адреналіну, викид якого призводить до різкого скорочення судин. Саме цим і викликані запаморочення, відчуття предобморочного стану.

Раптова поява страху призводить до того, що людина просто нездатний керувати ним, і в результаті виникає боязнь самого страху. Людині починає здаватися, що страх сильніше його, що він може зійти з розуму або померти.

Місця, в яких найбільш часто виникає напад клаустрофобії, можуть бути невеликого розміру, так і досить багатолюдними:

  1. До перших належать ліфт, який є своєрідним лідером за кількістю фобій, барокамера, томограф, солярій, тюремна камера, підвал і т. п.
  2. До місць, в яких найчастіше виникає фобія як на замкнутий простір, так і на скупчення в ньому великої кількості людей, відносяться літаки, підземні переходи, метро, магазини і навіть такі, на перший погляд, нешкідливі приміщення, як шкільний клас чи студентська аудиторія.
  3. До остраху обмеженого простору в літаку часто додається страх краху, страх нерозкритого парашута.

Схильний до фобії людина прагнутиме покинути приміщення або просто не ввійде до нього, побоюючись її прояви. Схильність клаустрофобії властива не тільки людям недовірливим, невпевненим і несміливим.

Навіть такі люди, як зірки спорту і кіно, зізнаються, що обмежений простір для них – справжня катування. Деякі зірки Голлівуду зізнаються, що вважають за краще пройтися по сходах, щоб не заходити в ліфт, а в хмарочосах заходять тільки в абсолютно порожній ліфт, щоб кричати там, борючись зі страхом під час підйому або спуску.

Лікування клаустрофобії

Однозначно відповісти, від чого виникає клаустрофобія, і як лікувати це психічний розлад, неможливо. Ігри розуму на даному етапі розвитку науки все ще залишаються загадкою для вчених, і однозначної відповіді, чи можна повністю вилікувати клаустрофобію, теж немає.

Тим не менш, існує багато хороших методик, що дозволяють людям з подібним розладом жити повноцінним активним життям і тісно взаємодіяти з оточуючими.

Клаустрофобія, як і всі інші психічні розлади, що найкраще піддається комплексної терапії:

  1. Психологічної. Лікарі-психотерапевти часто призначають індивідуальне медикаментозне лікування. Особи, які страждають боязні замкнутого простору, змушені приймати спеціальні антидепресанти, без них побороти цю недугу не вдається.
  2. Психотерапевтичної. В руках сучасних психологів знаходиться велика кількість технік, здатних зменшити вплив страху на психічний стан людини, в тому числі і на страх обмеженого простору.

Страх сам по собі здатний бути як другом людини, так і його ворогом:

  1. Він дозволяє контролювати бажання, нахили та звички, не дозволяючи останнім надати пригнічує і згубний вплив на долю і життя людини.
  2. Проте надмірне його прояв перетворюється з помічника в мучителя людини, отруюючи існування і руйнуючи психіку.

Stills-From-Chourmo-image5Серед технік, здатних подолати напади клаустрофобії, найбільш дієвими є такі:

  • Систематична десенсибілізація. Вона дозволяє промовляти виникнення нападу паніки в конкретній ситуації, в якій вона виникає. Так, досить часто мають місце випадки, коли у людини страх виникає в якійсь одній ситуації замкнутого простору, наприклад, в ліфті, або вагоні метро, в той час як в солярії і в літаку така людина відчуває себе впевнено і спокійно. У ході бесід з психологом виявляються механізми, що запускають реакцію страху, проговорюється, чому саме виникає страх і чого саме боїться людина насправді. Потім показується, що в самій ситуації замкнутого простору немає нічого загрозливого життя, що завжди є люди, готові надати допомогу, що сама ситуація триває короткий проміжок часу, і в цей час насправді нічого страшного не станеться.
  • Вступ в стан гіпнотичного трансу. Пацієнт не тільки розслабляється і заспокоюється. Навідні запитання і твердження психолога здатні дійти до глибин психіки, в яких криються всі дитячі спогади, і виявити першопричину фобії. Психолог вселяє пацієнтові, що першопричина усунена і не чинить більший вплив на його подальше життя. Впевненість у власних силах у ситуації, в якій у дитинстві людина відчував безпорадність, самотність і страх, дозволяє уникнути нападів страху в подальшому.
  • Техніки нейролінгвістичного програмування. Вони використовують спеціальні мовні звороти, що змінюють сприйняття ситуації, в якій виникає фобічна реакція. Самостійно використовувати подібні техніки важко, проте в парі з досвідченим тренером і практиком НЛП можна домогтися вражаюче швидких результатів. А техніка постановки якоря допомагає швидко зупинити момент зародження нападу паніки в будь-якій ситуації, в тому числі і в будь-якому замкнутому просторі. Однією з найбільш головних завдань психолога є навчання людини виходу з такого стану.

страх майбутньогоБоїшся завтрашнього дня? Читай про те, як побороти страх перед майбутнім.

Як подолати страх води? Дізнайся тут.

Де коріння страху соціальної оцінки? Читай статтю.

Як подолати самостійно

чи Можна самостійно подолати напад страху, опинившись у замкненому просторі? Швидше за все, без допомоги психолога впоратися з ситуацією складно і навіть неможливо.

Можна навчитися розслабляти тіло у разі клаустрофобії рефлекторного типу. Умовити себе раціональними доводами перестати боятися практично неможливо, оскільки клаустрофобія – ірраціональна реакція і на раціональні доводи не реагує.

Кілька порад:

  1. Важливо не намагатися уникати перебування в місцях, в яких виникає зрадницький страх. Заочно цю реакцію не подолати, з нею можна тільки боротися, зустрівшись «обличчям до обличчя».
  2. Можна спробувати поговорити з людьми, що подолали цю фобію.
  3. Проте найкращий, швидкий і надійний спосіб – звернутися до фахівців. Адже часто буває достатньо всього одного сеансу, щоб назавжди позбутися від паралізуючою психіку фобії.

Відео: Клаустрофобія - страх замкнутого простору

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи людини
Страхи людини
Страхи людини
05.07.17 Психологія
Страх – це нормальна реакція людини на небезпеку. Як і біль, яка дає сигнал про те, що в організмі щось розладналося і якийсь його орган вимагає прийняття термінових
Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне
Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати
Види страхів - класифікація
Щоб перемогти ворога, треба його знати. Навіть якщо він знаходиться всередині тебе. Страх – ворог чи друг?