
Страх дивитися в очі людям, співрозмовнику
Людина відчуває різні страхи. Мабуть, одним з самих незвичайних, але досить поширених, є страх дивитися в очі.
Причини виникнення фобії
Омметофобия – так називають розлад, що викликає страх дивитися в очі. Частина людей лякає сама думка, що існує ймовірність зловити погляд співрозмовника.
В основі подібної фобії лежить ряд причин, виділених в групи:
- вроджений страх;
- страх, придбаний в дитячому віці;
- пошкодження очей;
- катастрофи.
Деякі автори пов'язують такий страх з великим впливом на кожну людину думки з боку оточуючих. Людям з омметофобией здається, що оточуючі здатні прочитати з погляду думки та судження, і це викликає дискомфорт і відчуття невпевненості. При цьому посилюється почуття провини за реально зроблені помилки.
Справді, пильний погляд не так просто витримати, але здорові міжособистісні відносини неможливі без зорового контакту співрозмовників.
Дзеркало душі
Психологічна наука досліджує різні фактори, що сприяють розпізнанню характеру та манери поведінки людини:
- міміка;
- жести;
- хода;
- риси особи;
- темп мовлення і т. д.
Але найбільш інформативним джерелом залишаються очі і погляд. Стародавні трактати про вивчення фізіогномічеських особливостей закликають до вивчення очей людини.
Мучать постійна тривога і страх? Що робити - дізнайся у статті.
Вважається, що через очі передається не тільки позитив, але і негативна енергія. Наукові дослідження в більшості своїй зводяться до дослідження відкритості погляду, його спрямованості і руху.
Як позбутися страху дивитися в очі
Основний крок у боротьбі з омметофобией – це з'ясування причини страху. Якщо є можливість визначити джерело, то і шляхи вирішення проблеми стануть більш прозорими і простими.
Самонавіювання побудоване на розумінні того, що в бесіді необхідна відкритість, у поєднанні з вправами, дозволить впоратися з фобією:
- Кожен день дивитися на себе в дзеркало, приділяючи особливу увагу очам.
- Зробити акцент на своїх зовнішніх переваги. Підкреслити особливості голосу.
- Вивчити літературу про значення візуального контакту між співрозмовниками.
- Пам'ятати, що страх – це практично завжди гра уяви, і зробити крок назустріч фобії!
- Розширити коло спілкування, і включити в нього людей зі схожою проблемою. Спільна діяльність дозволить швидше впоратися зі страхом.
- Повірити в свої сили. Зрозуміти, що в основі страху може лежати недооцінка власних здібностей.
- Пригадати момент, коли в житті щось виходило. Цей епізод супроводжувався позитивними емоціями, пов'язаними з гордістю і впевненістю в собі. Такі спогади додадуть віри у власні сили!
Як правило, страх дивитися в очі людям розвивається на тлі відсутності навику встановлювати зоровий контакт.
Як встановити зоровий контакт
Для того, щоб стати хорошим співрозмовником і позбавитися від страху дивитися в очі, необхідно навчитися встановлювати зоровий контакт з опонентом.
Існують система, в основі якої лежать кілька кроків. Дотримуючись їх, можна легко впоратися з проблемою:
1. Розслаблення. Прагнення вибудовувати зорові контакти так і не зможе зрушити з мертвої точки, якщо людині властиво постійне напруга, і він боїться щось зробити не так. Подібна сором'язливість і хвилювання тільки погіршують ситуацію. На першому етапі важливо навчитися розслаблятися. Зробити це можна за допомогою двох прийомів:
- слухати співрозмовника;
- скористатися дихальними вправами.
2. Концентрація на одне око співрозмовника. Якщо постійно перемикатися з одного ока на інший, то може виникнути момент замішання. В такому випадку тривожність тільки зросте. Зосередження на одному оці буде достатньо.
3. Знайти місце для перемикання уваги. На обличчі співрозмовника необхідно вибрати ту частину, на яку можна буде перемикатися під час розмови. Це можуть бути брови або перенісся. Такий спосіб дозволить уважно слухати співрозмовника, який і не запідозрить особливої уваги до деякої частини свого обличчя.
4. Відведення погляду. Застосовуючи жести в якості відволікаючого маневру, можна легко відвести погляд від співрозмовника.
5. Слухання. Якщо уважно слухати співрозмовника, то очі спрямовують свій погляд природним чином.
6. Практика. Встановлення зорового контакту необхідно практикувати постійно. У домашніх умовах це можна робити за допомогою телевізора. Дивлячись в очі персонажів фільмів або телепередач можна виробити звичку дивитися в очі реальних співрозмовників. Відображення в дзеркалі також може стати відмінним способом тренування.
7. Не перестаратися. Якщо без кінця «свердлити» людини поглядом, то ефект буде не самим приємним. Коли зоровий контакт тільки встановлюється, достатньо хоча б одного погляду в очі співрозмовнику. «Дорогу осилит идущий». Поспіх тут абсолютно ні до чого.
8. «Посмішка очима». Вміння посміхатися очима не таке вже й складне, а ефект справляє значний.
9. Впевненість. Необхідно уявити себе людиною, у якого немає проблем з встановленням зорового контакту. Подібна впевненість у своїх здібностях не залишить перешкод в реальній ситуації спілкування!
Наполегливий погляд, разглядывающий обличчя співрозмовника до найдрібніших подробиць може зіграти злий жарт. Подібна поведінка відлякає опонента, і навряд чи йому захочеться продовжити спілкування.
Відкритий погляд, зацікавлений, але не цікавий – ось запорука здорових і позитивних діалогів!
Страх дивитися в очі здається дивним, але насправді фобія ця досить поширена. Люди соромляться своєї зовнішності, бояться сказати щось безглузде або приховати обман. За цими факторами і «ховається» страх.
Звідки береться страх поганих думок? Читай далі.
Що робити зі страхом втрати? Дізнайся тут.
Але залишитися на самоті – не найкращий вихід. Побороти свій страх можна і потрібно, тим більше що зробити це не так складно, а результат подарує лише позитивні емоції!
Відео: Каже психолог



