Страх польоту - як побороти
За твердженнями статистики п'ята частина дорослого населення землі боїться літати. У запущених випадках страх польоту переходить у хворобу – аерофобію. У цього є безліч причин, які будуть розглянуті нижче.
У більшості випадків тривалий політ планується заздалегідь, і можна спробувати усунути причини страху. Сучасні дослідники і психологи пропонують безліч методик, які допомагають 95% людей. Якщо жодна методика не принесла очікуваного результату, можливо, краще відмовитися від польоту.
Причини аерофобії
В більшості випадків страх літати на літаках має набутий характер і має певні причини:
- Смакування у ЗМІ подробиць сталися авіакатастроф з детальним розбором і посекундным аналізом подій.
- Неприємні спогади, пов'язані з літаками. Це можуть бути спогади про сильній трясці під час турбулентності в одному з минулих польотів, тривалої перевірки технічного стану літака, розповіді близьких про подібних випадках.
- Продовження різних фобій: страху висоти, замкнутих просторів і т. д. В такому випадку у людини з'являється генералізована тривожна реакція.
- Самонавіювання. Людина думає, що літати – це погано, що літак ненадійний, що будь-яка випадковість може призвести до трагедії. Крім іншого, це відбувається від необізнаності в теорії повітроплавання.
Серед інших поширених причин варто відзначити:
- посттравматичний розлад - якщо людина в якийсь момент життя пережив катастрофу, або щось трапилося з його близькими і знайомими, є ризик виникнення аерофобії;
- спогади - в деяких випадках аерофобія виникає з якихось дитячих страхів і спогадів, не завжди пов'язаних з висотою.
Один з найбільш поширених випадків аерофобії випливає з первинної паніки або супутнього розлади. Такий страх виникає безпосередньо під час польоту, посилюючись незвичними перевантаженнями, острахом висоти, смерть.
Читай про те, як подолати страх глибини, в статті.
Також існують індивідуальні причини для страху польотів. До них відносяться такі специфічні випадки, як боязнь літати над водою або в темряві.
Норма чи патологія?
Реальний страх, має певну основу і емоційну складову, відрізняється від фобії. Звичайний страх – це емоція. Патологія – це повна залежність від емоцій.
Фобія стає частиною повсякденного життя. У неї немає конкретної причини, вона не відноситься до певної ситуації. Просто в певний момент людина починає відчувати занепокоєння по відношенню до якого-небудь предмету, з'являється відчуття незрозумілої загрози.
Є певні критерії, згідно яких можна чітко розділити страх і фобію:
- Ірраціональність. При фобії, страх не пов'язаний з якоюсь конкретною подією, станом речей, сформованою ситуацією. Він існує незалежно і постійно.
- Попутна дезадаптація. Людина може дуже довго перебувати у подібному стані. Середній термін – від кількох тижнів до року. Дезадаптація може виражатися в психічних або сомато-вегетативних відхилення.
- Прагнення уникнути предмету, який викликає страх. При фобії людина обмежує себе в переміщенні, спілкуванні та інших соціально важливих функцій.
Багато людей не здатні самостійно діагностувати причину страху, і не знають, що робити. Їм здається, що у них аерофобія, тобто боязнь польотів, в той час, як у них все симптоми акрофобии (боязнь висоти). Дуже часто страхи і фобії змішуються, і може знадобитися специфічне лікування.
Як подолати страх перед польотом на літаку
У більшості випадків боязнь польотів – це результат комплексного впливу кількох чинників. Серед них:
- недовірливість;
- необізнаність;
- природний страх перед висотою.
Існують певні психологічні та медичні методики, за допомогою яких можна подолати страх польотів. Боротися з острахом потрібно починати відразу. Якщо вона вже розвинулася у важку агорафобія, може знадобитися кваліфіковане лікування.
За тиждень до польоту
Почуття тривоги і нервозності виникає за декілька днів до польоту, в деяких випадках за кілька тижнів і раніше:
- Людина стає дратівливою, спалахує з-за дрібниць.
- Починаються снитися сни про польоти, людському факторі.
- Він шукає інформацію про тип літака, статистичні відомості про кількість аварій і несправності.
Кожен випадок аерофобії унікальна і має свої причини. Єдиного ліки не існує, проте є розробки, здатні допомогти більшості.
Якщо подібні страхи заважають повноцінному життю, варто звернутися до фахівця з аерофобії. Грамотний психотерапевт призначити оптимальне лікування, випише заспокійливі таблетки або допоможе усунути причину страху за допомогою коригувальної психотерапії.
Недовірливим людям, які піддаються навіюванню, не варто протягом тижня дивитися фільми про катастрофи та інших негативних подіях, пов'язаних з літаками. Так чи інакше, такий фільм залишає певний відбиток на психіці. Також не варто занадто захоплюватися пошуком інформації про літаках компанії, якій збираєтеся летіти, списком аварій і т. д.
Перед польотом
- В аеропорт не можна спізнюватися. Якщо ви спізнюєтеся, ви вже переживаєте, відчуваєте попереджувальну тривогу. Опинившись в стерильній зоні аеропорту, пройшовши всі необхідні реєстрації та контрольні точки, ви можете поспостерігати за зльотом і посадкою інших літаків – вони відбуваються практично щохвилини. Варто подумати про літаках, як про буденності – і страх ослабне.
- Незважаючи на популярне оману, алкоголь в польоті не допомагає, а в деяких випадках може посилити проблему. Допомагає вода, сік, особливо томатний.
- Знайдіть відповідного сусіда для бесіди, озвучте свої хвилювання, і обов'язково отримаєте підтримку.
Під час польоту
У ряді випадків страх польоту приходить вже в літаку, коли вже немає можливості відмовитися і вийти. Фахівці пропонують кілька простих способів перебороти паніку:
- Правильний вибір місця. При сильній боязні висоти не варто сідати біля ілюмінатора. При страху турбулентності не варто вибирати місце в хвості – саме там трясе сильніше всього. Якщо у вас клаустрофобія – займіть місце біля проходу або поряд з виходом. Це можна зробити ще на етапі реєстрації на рейс.
- Комфортний одяг і взуття дозволяє відчути себе в домашній обстановці. Це допоможе заспокоїтися при тривалому перельоті.
- При схильності до заколисування і закладеності вух можна скористатися м'ятними льодяниками або жувальною гумкою. Крім цього жувальний процес може відвернути від страху польоту.
- Хороший спосіб розслаблення при паніці – дихальна гімнастика. Глибоке дихання призведе нерви в порядок і дозволить заспокоїтися. Дуже важливо, щоб вдих був приблизно в два рази повільніше видиху. Подібна практика знижує серцевий ритм і надає розслабляючу вплив на м'язи.
- Якщо страх польоту виникає з-за неможливості контролювати і вплинути на поточну ситуацію, варто частіше дивитися в ілюмінатор, щоб упевнитися, що все в порядку. Завдяки цьому ви відчуєте себе в курсі подій.
- Оптимальний варіант – відволіктися думками від польоту. На руках є безліч нервових закінчень – можна тримати якусь приємну на дотик річ. Або взяти з собою в політ ноутбук – єдиний недолік, що його доведеться вимикати під час зльоту і посадки.
Рекомендації психологів
Кращий спосіб позбутися страху польоту остаточно – пройти курс лікування у практикуючого психолога. Проте не у кожного є час і кошти на проходження повного курсу.
Кілька простих рекомендацій від професійних психологів допоможуть розслабитися і відчути себе краще під час перельоту:
- Самонавіювання. Багато хто впевнені, що вирішальну роль у людському житті відіграє доля. Якщо що-то судилося, воно в будь-якому випадку збудеться. Можна сконцентруватися на тому, що ви в будь-якому випадку нічого визначеного не зміните. Також можна візуалізувати свій страх і відігнати його силою думки.
- Прийняти як факт, що страх у будь-якому разі ніяк не позначиться на результаті ситуації. А зіпсувати нервову систему він може. І паніка навіть при аварійній посадці небезпечна не тільки для вас, але і для оточуючих. І навпаки, стійкість до стресових ситуацій іноді рятує безліч життів.
- Цікаві заняття відволікають. Підберіть собі заняття за смаком на час польоту. Ідеальний засіб – хороший співрозмовник.
- Не показувати страх стороннім. Як правило, зовнішня впевненість, посмішка і внутрішній настрій позбавляють паніки.
- Носіть талісмани. Певний психологічний вплив роблять талісмани і т. д. Кому-то здається, що успіх приносить певне число, комусь- певна річ.
- Завчасне прибуття. Багато професійні психологи радять приїжджати в аеропорт заздалегідь, щоб спокійно і без поспіху пройти необхідні процедури і морально підготуватися до польоту. Деякі воліють реєструватися в режимі авралу, це їм допомагає впоратися з хвилюванням.
- Використовуйте заспокійливі препарати. Кілька крапель валеріани допомагають розслабитися і заснути. При цьому не можна зловживати подібними препаратами, вони продовжують діяти і після польоту.
- Не варто дуже уважно вдивлятися в інших пасажирів і визначати їх внутрішній стан. Завжди є хтось, хто теж боїться літати. Це посилить вашу боязнь.
- Не потрібно концентруватися на роботі двигуна літака і представляти в розумі наслідки катастрофи. Концентруйтеся на приємних спогадах, спілкуванні з приємним співрозмовником, спробуйте заснути.
- Довіряйте екіпажу літака. Вони теж люди і хочуть жити. Чим більше ви будете довіряти пілотові, тим у більшій безпеці ви будете себе відчувати.
Що таке страх, і який його вплив на організм людини? Читай тут.
Чим спровокована страх падіння? Читай далі.
Цікаві факти
- Щосекунди по повітряним лініях пролітають тисячі літаків. Щодня на рейс виходить близько п'ятдесяти тисяч літаків. Щорічно по повітрю подорожують кілька мільярдів пасажирів.
- Ймовірність стати учасником авіакатастрофи в тисячі разів менше, ніж стати учасником ДТП. Але це нікому не заважає користуватися автобусами і таксі.
- Страждають аерофобію буде цікаво дізнатися: всі системи літака продубльовані, іноді кілька разів. Так, він має мінімум 2 двигуна. І при відмові одного з них може летіти кілька годин.
- Кожна авіакатастрофа має цілком визначену причину або сукупність причин. Кожен випадок ретельно аналізується фахівцями і опрацьовуються заходи для запобігання подібних ситуацій.
З допомогою цих нехитрих порад і рекомендацій ви зможете перемогти страх перед польотом. Це не завжди легко, але цілком можливо.