Страх публічних виступів - як подолати, вправи
Страх публічних виступів властивий всім людям. Але існують ефективні методики його подолання, які складаються з спеціальних вправ і практики.
Що таке страх — це древній інстинкт, який залишає нам лише два варіанти для дії: бігти або нападати. Природно, у сучасному суспільстві останній спосіб боротьби з інстинктами неприпустимий.
Більшість людей, побачивши перед собою повну аудиторію, просто тікають або втрачають дар мови. Вони плутають слова і через кілька хвилин самі перестають розуміти, про що говорять. На щастя, існують ефективні методики боротьби зі страхом такого роду. І перший крок до перемоги — розуміння його причин.
Які бувають страхи? Список фобій у статті.
Фобія або древній інстинкт?
У кожного, навіть самого успішного оратора є страх публіки. Це закладено у людей на підсвідомому рівні. Згадайте ті часи, коли нам доводилося полювати за небезпечними хижаками, щоб добути собі прожиток. Тоді від роботи в команді залежало, що буде їсти плем'я цим ввечері.
Часи змінилися, але інстинкт залишатися частиною «племені» зберігся. Саме тому, виходячи на сцену або читаючи лекції з трибуни, ми відчуваємо страх, тому що відділяємося від соціуму.
Страх публічних виступів— це нормальна емоція, яка в руках вмілого промовця перетворюється на зброю, роблячи його більш сконцентрованим і уважним. Мало того, він мотивує нас краще готуватися до виступу, змушуючи раз по раз переглядати матеріал і репетирувати біля дзеркала.
Стародавні люди боялися виділятися, тому що це означало брати на себе відповідальність. Якщо ваш мозок починає вигадувати собі виправдання на кшталт: «якби я не боявся, то виступив би краще всіх», — знайте, це страх перед відповідальністю.
Дуже важливо не дати страху перетворитися у фобію. Фобія — це психологічне захворювання, що виникає на тлі якого-небудь травматичної спогади.
Якщо людину в дитинстві привселюдно висміяли або образили, йому буде дуже важко себе змусити вийти виступати на публіці.
Є вправи, які можуть допомогти впоратися з хвилюванням, але при глибокої емоційної травми знадобиться допомога психолога. Подібне лікування може становити від кількох місяців до кількох років. Зазвичай воно включає виконання спеціальних вправ і регулярні відвідування психолога.
Вправи від страху публічного виступу
Щоб перемогти страх виступу на публіці є два типи методик:
- Повільні - дозволяють крок за кроком подолати свою невпевненість.
- Швидкі - працюють за принципом: «Кинув людини посеред озера — нехай вчиться плавати».
Повільний шлях
Потренуйтеся з друзями
Зберіть у себе вдома усіх своїх друзів і спробуйте виступити перед ними. Це буде лояльна аудиторія, яка дозволить відчути себе більш впевненим. Головне, робіть презентації тільки на цікаву для ваших товаришів тему.
Уявімо, що у вас завжди була ідея, яка вирішує певні проблеми колективу. Зберіть матеріал, зробіть слайди і уявіть її. Спробуйте зацікавити слухачів і не робіть собі поблажок!
Створіть унікальний стиль
Кожен хороший оратор володіє унікальним стилем виступу. Потрібен образ, який запам'ятається глядачам. Вони не повинні забути через день, і навіть тиждень після виступу. Це стане стимулом їх ще раз прийти на ваш семінар чи тренінг.
Щоб зрозуміти, що таке хороший образ, подивіться на публічних людей. У кожного видатного політика є свій імідж. Головне, щоб обраний вами амплуа, відповідало вашій сфері діяльності. Навряд чи на бізнес-презентації, хтось захоче слухати доповідь Петросяна або Джигурди.
Спробуйте кілька образів перед своїми друзями і запитайте, які їм найбільше сподобалися. Проаналізуйте зібрану інформацію, врахуйте помилки і створіть унікальний стиль.
Практика
Після того, як у вас з'явився набір образів, час випробувати їх у реальному житті. Відвідуйте всілякі події, на яких у вас буде можливість виступати перед публікою. Запишетесь на дискусійний клуб, грайте в театрі, виступайте на зборах і консиліумах.
Швидкий шлях
Спосіб № 1. Продаємо!
Вам доводилося зустрічати у вашому місті продавців квасу, морозива або цукерок? Підійдіть до такої людини і запропонуйте свою допомогу. Скажіть, що проходите спеціальний тренінг і вам потрібно відпрацювати техніку продажів.
Вашим завданням є підняття рівня продажів шляхом активних дій. Пам'ятайте, ви продаєте не продукт, а рішення проблеми: «Вам жарко — наше морозиво допоможе охолонути», «Замучила спрага - купіть квас, всього за ...» Головне не будьте нав'язливими.
Ведіть діалог з людьми, а не намагайтеся продати товар. Щоб вправа мала успіх, його потрібно зробити три рази за один день на різних точках.
Спосіб № 2. Задаємо дурні питання
В кожному місті проходять різноманітні безкоштовні виставки. Зберіть групу однодумців і почніть задавати абсурдні питання консультантам. Чим безглуздіше і неуместнее питання — тим краще.
Спосіб № 3. Відвідуємо художні виставки, інсталяції, фестивалі та привертаємо увагу!
Для цієї вправи вам також знадобиться група однодумців. Це цілий комплекс, який допоможе побороти страх за 2-3 заняття:
- Зайдіть на територію виставки яким-небудь незвичайним способом: зробіть колесо, станцюй танець, прикиньтеся роботом.
- Поділіться на кілька команд. Кожна команда вибирає одну літеру алфавіту. Після чого ви підходите до різних людей і просите їх встати у формі вашої літери. Пам'ятний момент потрібно запам'ятати. Команда, яка зробить більше знімків — виграла.
- Візьміть будь-який текст і почніть його голосно читати посеред залу або площі. Учасники команди повинні активно взаємодіяти з оратором, даючи свої коментарі, критикуючи або підтримуючи вас.
Відвідування 2-3 заходів допоможе швидко позбутися від страху виступів.
Як подолати: поради психолога
Страх перед виступами не дає людині реалізувати себе. Будь-яка керівна посада вимагає хороших ораторських навичок. Не дивно, що люди, які хочуть добитися підвищення, шукають шляхи її подолання.
Є ряд психологічних прийомів, які допомагають у цій боротьбі, серед них:
- розслаблення і напруження всіх м'язів зусиллям волі;
- пара ковтків холодної води;
- спровоковане позіхання;
- перенесення ваги тіла з п'яти на носок і назад;
- серія глибоких вдихів-видихів;
- руху щелепою, масаж скул;
- розтирання долонь;
- швидкий крок, гімнастика;
- вибір максимально зручної пози;
- наспівування улюбленої мелодії.
Кілька слушних порад:
- Якщо ви відчуваєте тремтіння у колінах або на руках, зробіть такий рух, ніби стряхиваете з них крапельки води.
- Не буде зайвим запросити на виступ близьких людей. Їх підтримка дозволить подолати страх.
- В критичній ситуації просто визнайте, що боїтеся і посміхніться. Публіка цінує чесність. Але будьте обережні. Цей прийом можна використовувати двічі.
- При крайніх обставинах прийміть спеціальні засоби на зразок таблеток. Щоб мінімізувати шкоду, що наноситься організму, існує гомеопатія. Це розділ медицини, який вивчає вплив природних речовин на організм людини. Краще всього допомагає впоратися з панічною атакою Aconite 200 C або Ignatia 200 C.
Як лікувати невроз страху? Читай тут.
З якої причини виникає нав'язливе стан страху? Читати далі.
Страх перед виступами притаманний кожній людині. Щоб подолати його потрібно багато практики і бажання стати краще. Спеціальні вправи, які змушують вас виходити із зони комфорту і знаходити правильні слова в абсурдних і безглуздих ситуаціях — найкоротший і найефективніший шлях до виступів без страху.