Страх відповідальності - причини, як перемогти
28.07.2017 0

Страх відповідальності - причини, як перемогти

Психологія
В закладки


До одного з різновидів соціальних фобій відноситься страх відповідальності. Боязнь помилитися, виступити з ініціативою, ризикнути, прийняти невдале рішення, отримати провальний результат в роботі – все це і складає зміст згаданого страху.

Причини

Гипенгиофобия – саме так у науковому світі називають страх відповідальності – заснована на панічної боязні людини не впоратися з поставленим або самостійно взятої на себе завданням, неконтрольованої тривогою з приводу можливої помилки або неуспіху.

Страшать також соціальні наслідки:

  • обговорення, загальне осудження;
  • зниження авторитету;
  • втрата сформованих міжособистісних відносин.

Виникає боязнь відповідальності виходячи з наступних причин:

  1. Переживання дитинства. Часто страх відповідальності зароджується з дитячих вражень, в ході формування у дитини соціального досвіду (соціалізації). Підстав може бути безліч: суворе покарання батьків за помилку; надмірна критика за самостійні рішення, які підносяться як невірні; постійні заборони.
  2. Вплив соціальних стереотипів. Вони формують у людей оціночне розуміння всіх подій і дій: що добре і погано, вдало-невдало, успішно-неуспішно і т. д. Висока соціальна навіюваність людини змушує беззастережно слідувати цим стереотипам і не дає виробити власну оцінку.
  3. Формування негативних установок і упереджень. Після невдалого вибору рішення індивідом, виникли великі неприємності, несприятливі наслідки, провальні результати – людина сприймає всі майбутні дії, завдання та події тільки в ракурсі минулих невдач і існуючих негативів.
  4. Перфекціонізм поряд із заниженою самооцінкою – схильність людини до прагненню досягати максимальних результатів («все повинно вдало виходити з першої ж спроби!»), порівнювати свої успіхи мало не з ідеалом і засмучуватися, бачачи, що до найвищих досягнень дуже далеко. Наслідком такої позиції стає постійне відчуття тривоги і страху при найменшій необхідності брати на себе будь-які зобов'язання.
  5. Підвищена чутливість до соціальної оцінки: страх суспільного осуду, низького соціального статусу, виникнення позиції ізгоя змушує уникати будь-яких дій, що заважає прийняттю будь-якого рішення.
страх уколівГотовий тричі перечитати Біблію перед походом в процедурний кабінет? Дізнайся, як не відчувати страх уколів.

Про причини страху матеріалізації поганих думок читай тут.

Гипенгиофобия згубною за своїми наслідками. Впливаючи на функціональні здатності організму, вона викликає:

  • захворювання серцево-судинної системи;
  • виразкові хвороби;
  • інфаркти та інсульти;
  • гіпертонію.

Як перемогти страх відповідальності

Відчуваючи погано піддається управлінню страх у моменти, що вимагають відповідальної позиції, гипенгиофоб переживає свого роду життєвий криза.

В його свідомості створюється загрозлива ситуація: «А що, якщо не впораюся?!», «А раптом моє рішення призведе до катастрофи?!», «Я підведу стількох людей своїми невдалими діями?!».

Психологія людини, яка боїться відповідальності:

  • підвищена критика до себе на рівні самобичування;
  • уникання будь-яких ситуацій, де виникає невизначеність (освоєння нового, ділові знайомства, розробка проекту, контроль);
  • відчуття безвиході при найменших труднощах і перешкоди;
  • низька терпимість до будь-яких критичних зауважень.

big_0Phobia290113Не допустити подібної життєвої позиції допоможуть наступні дії:

  1. Заохочення в собі оптимізму. У житті будь-якої людини є злети і падіння, орієнтуватися потрібно на будь-який досвід, навіть негативний. Будь-яку проблему простіше вирішити, якщо ставитися до неї з позитивної сторони.
  2. Раціональний підхід до оцінки наслідків будь-яких труднощів і несприятливих рішень. Аналітичні процедури при оцінці кожного варіанту вирішення будь-яких обставин, створить ясність ситуації, конкретизоване розуміння всіх можливих наслідків.
  3. Помилка не повинна бачиться як катастрофа – її слід розглядати як підказку до плану можливих дій щодо виправлення ситуації на краще.
  4. Не слід затягувати прийняття рішення – це лише створить більшу психологічну напругу, ініціює у індивіда стрес.
  5. Всі завдання необхідно доводити до логічного кінця. Якщо проблема залишається в підвішеному стані, вона таким своїм існуванням створює зайвий привід для страхів. Завершеність дозволить побачити ситуацію з позиції оптимізму.
  6. Розвивати віру в себе і впевненість у своїх силах треба обов'язково. Вони є основою до дій і дозволять максимально знизити тривогу у ситуації відповідальності.
  7. Обов'язкова дія – тренування вольових зусиль. Змусити себе робити те, чого боїшся чи не бажаєш – процедура, яка створює фундамент подолання будь фобії.
  8. Чергування активної роботи і повноцінного відпочинку – основа оптимального психічного стану. При цьому розум людини буде працювати більш раціонально, емоційний стан збереже стабільність і оптимізм.
  9. Потрібно приділяти підвищену увагу «зоні комфорту». «Зона паніки» і «зона комфорту» існують одна за рахунок іншої – збільшуючи обсяг одного, ми зменшуємо іншу. Підсилюючи вплив позитивних емоцій можна домогтися максимального зниження впливу на людину тривоги і страху.
  10. Якщо індивід буде частіше брати на себе відповідальність за щоденні дії, це створить ресурс для протистояння гипенгиофобии.

Поради психолога

Страх перед відповідальністю не є біологічно обумовленим, його основа знаходиться в психічних особливостях особистості.

Як позбавити дитину від нічних страхів? Читай статтю.

Про страх публічних виступів і шляхи його подолання читай тут.

Кілька порад фахівців-психологів знизять прояви посиленої тривожного стану у ситуаціях відповідальності:

  1. До відповідальності поступово звикайте. Глобальні завдання можна відкласти на потім або розділити їх на малі частини. Починати краще з одиничних кроків і дій (вигулювати собаку, стежити за чистотою в кімнаті та інше), поступово нарощуючи навантаження».
  2. Користуйтеся допомогою близьких: зменшити величину відповідальності можливо, звернувшись за допомогою до родичів і друзів. Їх поради або дії дозволять впоратися із завданням спільними зусиллями.
  3. Визначте ситуації, які призводять до уникнення відповідальності. Їх конкретизований набір дозволить предметніше проаналізувати свої страхи.
  4. Сформуйте мотивацію для подолання гипенгиофобии. Куди привабливіше бути рішучим і щасливим людиною, ніж уникати навіть дрібних завдань і рішень.
  5. Дійте при будь-яких обставинах. Саме здійснення поведінкових актів – початковий етап боротьби зі страхом. Страх буде ініціювати бездіяльність, йому піддаватися не слід ні в якому разі.
  6. Культивуйте віру в себе – навіть якщо здається, що настала ситуація повної безвиході, потрібно шукати вихід і вірити, що він обов'язково вами знайдеться.
  7. Забувайте про звички минулого: песимізм і депресивні стани створюють основу негативного ставлення до всього. Але якщо склалася звичка до негативних оцінками, можна створити протилежну їм установку – оптимізм і позитивні підходи до ситуації.
  8. Використовуйте самодопрос для опрацювання страху відповідальності. Задаючи собі питання з приводу виникнення фобії, прояви її особливостей, можна докопатися до суті, уникнути чорно-білого ставлення до ситуації відповідальності.

Саме бажання людини бути відповідальним, а не ховатися за власною слабкістю, тривогою і страхом створять фундамент для подолання гипенгиофобии.

Відео: Говорить фахівець

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи чоловіків - види, заходи боротьби
В тексті розглядаються страхи чоловіків. В якості прикладів описано найпоширеніші з них, даються загальні рекомендації з корекції страхів.
Страх самотності - як боротися, у жінок, у чоловіків
Стаття розглядає актуальну проблему, пов'язану з патологією сприйняття себе і навколишнього світу – страх самотності. Аналізуються загальні причини формування страху
Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне
Ліки від страху - проти тривоги, хвилювання, паніки
Страх – емоційний стан людини, сигнал про небезпеку – реальної чи уявної. Його називають базовою емоцією людини, яка закладена на генетичному рівні.
Види страхів - класифікація
Щоб перемогти ворога, треба його знати. Навіть якщо він знаходиться всередині тебе. Страх – ворог чи друг?