Страх спілкування з людьми - як побороти
21.07.2017 0

Страх спілкування з людьми - як побороти

Психологія
В закладки


Спілкування – нормальна складова життя кожної людини. З допомогою комунікацій передається досвід, знання, задовольняється соціальна потреба. Але в сучасному світі, коли зростає число контактів, часто виникає страх спілкування.

У пошуках причини

Соціофобія – страх комунікативних взаємодій з іншими людьми. Ця недуга належить до компетенції психолога і може бути успішно терапевтирован в процесі занять.

Розрізняють такі види страхів:

  • спілкування з людьми;
  • контакти з незнайомцями;
  • спілкування з високопоставленими людьми;
  • страх телефонних розмов.

Проблема фобії вирішується простіше, якщо встановлена першопричина такого явища. Основними факторами є наступні:

  • критика значущих дорослих (батьків, вчителів, начальства);
  • глузування однолітків: однокласників, друзів;
  • невдалий початок розмови;
  • погане виступ перед публікою та інше.

Основними ознаками соціофобії є:

  • серцебиття при спілкуванні;
  • тремтіння, пітливість, напруга м'язів;
  • сухість у роті, головний біль і відчуття жару;
  • почервоніння обличчя,
  • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, болі в животі.

Соціофобія сильно заважає навчанню і роботі, негативно впливає на особисте життя і навіть може стати причиною розлучення. Саме тому недуга вимагає термінового подолання. Причому зацікавленим у лікуванні повинен бути сам пацієнт, оскільки трапляється, що страх спілкування є лише засобом залучення уваги.

Страх - це емоція або почуття? Визнач свою боязнь разом зі статтею.

Страх спілкування з людьми

Комунікація передбачає наявність як мінімум двох людей. Якщо людина спілкується щоденно, працює в офісі, то соціофобія йому навряд чи загрожує.

Навички комунікації, як правило, втрачають:

  1. Такі категорії людей, як домогосподарки, молоді мами, люди, в силу певних причин довго знаходяться без повноцінного спілкування з новими людьми.
  2. У деяких людей страх спілкування може бути пов'язаний з гіпертрофованою залежністю і завищеною самооцінкою свого образу. Такі люди, як правило, не мають друзів і уникають спілкування, щоб ніхто не міг зруйнувати їх ідеальний образ. Якщо комунікація все ж відбувається, але така людина не в зоні уваги або піддається жартів, глузувань, то він надовго замикається в собі.
  3. Невпевнені люди нетовариські, але причина їх страху криється в іншому. Вони бояться бути недооціненими, незрозумілими. Невпевненість у собі породжує замкненість, яка погіршує становище, роблячи соціопата відлюдним, замкнутим і відчуженим навіть з близькими родичами. Такі люди вважають, що їм все повинні, що йому приділяється недостатньо уваги і любові.
  4. Молоді мами довгий час змушені спілкуватися тільки з дитиною. В силу цього у них виникає думка про своєї нереалізованості, непривабливості, що породжує комплекс неповноцінності. В цьому випадку під загрозою знаходяться і сімейні відносини.

72aea541b3c95e18b7ff78239e4f6570З незнайомими

Спілкування з незнайомими і для звичайної людини є травмуючим, але для тих, хто має страх спілкування, може бути і зовсім неможливим.

Незнайомий чоловік сповнений таємниць і небезпек, він непередбачуваний у реакціях і в ставленні до подій. Все це лякає социопатичных особистостей, перешкоджаючи не тільки самого процесу комунікації, але навіть знайомству і першим стадіях спілкування.

З протилежною статтю

Спілкування з протилежною підлогою має масу особливостей і разом з тим викликає більшість проблем у тих, хто має страх спілкування.

Особливо схильні до цього молоді чоловіки, адже право робити перший крок залишається за ними:

  1. Юнаки не впевнені в своїй привабливості і протилежну стать їх настільки бентежить, що вони воліють мовчки переживати свої почуття, пригнічуючи емоції.
  2. Існує і інша сторона страху спілкування з протилежною статтю - надмірна грубість. Юнаки або відверто грубі з дівчатами, які мають декілька зв'язків одночасно, намагаючись довести друзям свою крутість. Насправді ж за такою маскою ховається боязливий, невпевнений у собі підліток.

Психологи вважають, що боязнь спілкування позначається на здоров'ї, викликаючи не тільки психологічний, але і фізичний дискомфорт. Можуть з'являтися різні тики, нав'язливі рухи і т. д. Це також ускладнює ситуацію і потребує більш глибокої психологічної роботи.

Жінки часто страждають страхом спілкування з чоловіками. Дана особливість у них починає формуватися ще в дитинстві.

Дуже велике значення має те, як мама дівчинки ставиться до себе і своїй дитині:

  • Якщо вона вважає себе красивою, адекватно оцінює свою зовнішність і любить себе, то дівчинці не загрожує социопатия.
  • Але якщо мама не любить і зривається на дитину, принижуючи її гідності, кажучи про те, що вона негарна чи не така як усі, то це прямий шлях до социопатии дитини вже в ранньому віці.

З високопосадовими чинами

Часто виявляється страх спілкування з начальством на роботі або з тими, кого людина вважає вище себе: педагоги, знаменитості і т. д.

Такий страх перебороти легко, оскільки контакти зазвичай досить часті і носять формальний характер:

  1. Для подолання страху достатньо лише звернутися до біографіям таких людей. У дитинстві всі вони були звичайними хлопчиками і дівчатками, тому боятися спілкування з ними не варто. Необхідно бачити в них в першу чергу людей, а потім вже статус.
  2. Щоб розрядити обстановку можна прямо розповісти про свої почуття. Це дозволить не тільки вести розмову більш щиро і подолати страх, але і завоювати повагу високопоставленої особи завдяки своїй сміливості та відкритості.

По телефону

На роботі, вдома необхідно відповідати на телефонні дзвінки. Деякі бояться це робити, оскільки телефон також є засобом комунікації міжособистісної взаємодії двох людей.

Социопатичные особистості вважають, що по телефону у них дивний і некрасивий голос, що людина на тому кінці дроту посміюється над ними і так далі.

Даний вид соціофобії є менш небезпечним, але також вимагає роботи над собою.

Соціофобія у дітей

Соціофобія вважається психічним захворюванням, однак у дітей вона може бути наслідком неправильного виховання.

Зазвичай недуга починається в юнацькому віці, в період статевого дозрівання: змінне тіло, голос, зовнішність викликають безліч питань у юнаків і разом з тим народжують комплекси.

Але перші явища, які здатні привести до захворювання можуть бути виявлені вже в школі.

kak-preodolet-strax-obshheniya-s-lyudmi-1

Якщо у дітей дитсадівського віку социофобию легкого ступеня вважають нормою, то в шкільному віці, коли дитина вперше стикається з моделлю «товариства чужих» соціофобія неприпустима.

Нові обличчя пропонують для дитини більш жорсткі правила і мають більш низький рівень прийняття дитини таким, який він є, порівняно з сімейним колом і дитячою групою.

Якщо дитина не зміг пристосуватися до нових умов (а це трапляється в 50% випадків), то потрібна допомога психолога.

Соціально значущими ситуаціями для дитини у школі є:

  • спілкування з незнайомими людьми;
  • розмови з вчителями, відповіді біля дошки;
  • здійснення своїх дій під наглядом.

Крім того, сором'язливий дитина старше 7 років може відчувати дискомфорт при прийомі їжі з новими людьми, що є особливо проблемним, оскільки часто діти просто відмовляються їсти.

Приблизно 40% дітей взагалі відмовляються ходити в школу із-за появи у них сильного неконтрольованого почуття тривоги. З цієї причини роботу щодо соціалізації необхідно починати з самого раннього віку, відвідуючи з дитиною різні заходи, знайомлячи його з безліччю нових людей.

Основними ознаками розвитку соціофобії є:

  • відмова ходити в школу;
  • не спілкується з однолітками;
  • не вступає в контакт з вчителями, психологом;
  • відмовляється виходити до дошки;
  • будинки боїться засипати один.

Нормальною реакцією батьків вважається проведення розмови і припинення социофобического нападу фразою: «Візьми себе в руки, ти вже великий». Загрози в цьому випадку недопустимі, оскільки тільки погіршать становище, і дитина включить до числа небезпечних осіб та батьків.

Як побороти

Для лікування соціофобії потрібен час. Зазвичай страх перед спілкуванням з людьми проходить півроку. За цей час психолог бореться з причиною виникнення фобії, вчить дитину боротися з неприємними ситуаціями, розслабляє його. У важких випадках призначають психотропні засоби та психотерапія.

Боятися прийому препаратів не варто, оскільки сучасні ліки не викликають звикання і не мають симптому відміни.

Як подолати внутрішній страх? Читай тут.

Можливо самостійно впоратися зі страхами? Дізнайся зі статті.

Батьки повинні зайняти активну позицію і всіляко сприяти одужанню дитини, проводячи терапію будинку у вигляді ігрових методів та казкотерапії.

Для дорослих людей рекомендації наступні:

  • усвідомити, що страх спілкування зовсім не ознака сильної особистості та ідеального Я;
  • перестати «вішати ярлики» на інших людей;
  • вибрати роботу, де є спілкування з людьми, хоча і помірне;
  • робити повсякденні справи з максимальним спілкуванням: друзями, колегами, сім'єю;
  • варто відстоювати свою думку, свої потреби.

В цілому, рекомендації досить прості. Допомогти людині з соціофобією може тільки він сам. В іншому випадку ніяка терапія не допоможе. Не потрібно ставити собі чіткі цілі, оскільки вони збільшують тривожність, але треба систематично й цілеспрямовано працювати над собою.

Поради психолога

Психологи розробили ряд порад для людей, які хочуть позбутися від проблем у спілкуванні:

  1. Навчитися встановлювати візуальний контакт. На перших порах можна це робити в інтернеті: спілкуватися на форумах, коментувати фотографії. Після цього треба частіше виходити в магазин, спілкуватися з продавцями під час покупок.
  2. Освоїти телефон. Цей метод більш простий, ніж реальне спілкування, тому перед тим як перейти до особистого взаємодії можна спробувати зробити це по телефону.
  3. Перейти до реального контакту. У цьому періоді необхідно звертатися до незнайомих людей з проханнями, в магазинах погоджуватися на звернення продавця-консультанта допомогти і т. д.

Таким чином, соціофобія є серйозною проблемою. Сьогодні людина в сучасному суспільстві не може прожити, не знаючи способів ефективної комунікації. Саме тому подолання проблем у спілкуванні має стати для будь-якої людини завданням № 1.

Відео: Слово фахівцеві

Відео: Тренінг

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи
Підлітковий страх ніколи не виникає безпричинно. Зрозумівши їх, можна допомогти дитині впоратися з одолевающими його тривогами.
Страх перед людьми - як позбутися
Будучи істотою соціальною, людина все ж може неоднозначно ставитися до інших людей. Страх перед людьми як різновид соціального страху – все частіше зустрічається в
Нав'язливі страхи - як позбавитися, лікування
Страхи наповнюють людське життя в різні вікові періоди. Прості природні страхи, а часто і життєво необхідні. Нав'язливий страх настільки інтенсивний, що може приймати
Як подолати страх, паніку, невпевненість, комплекси
Страх – звичайна емоція людини, необхідна для самозбереження. Сьогодні різні фобії мають 9 чоловік з 10, і тому питання: «Як подолати страх» досить актуальне.
Дитячі страхи - види, причини, особливості прояву, способи корекції
Дитячі страхи, в цілому, нормальне явище, що супроводжує розвиток і соціальну адаптацію дитини. Але якщо вони не відповідають віку, занадто емоційно переживаються або