Страх невдачі - як подолати, у дитини
Людські фобії вельми різноманітні і підступні. Вони знижують якість життя людини, позбавляють її перспектив і сподівань на позитивні зміни.
Страх перед можливою невдачею (атіхіфобія) – одна з найпоширеніших і стійких людських фобій. Це те, що блокує прагнення людини і не дає йому гармонійно розвиватися.
чи Можна подолати страх, і як з ним боротися? Щоб відповісти на питання, потрібно попередньо вивчити причини і прояви атихифобии.
Які причини
Чоловіки, жінки і діти, які страждають від даної психологічної проблеми, ніколи не стають успішними. І не тому, що їм не щастить, а з тієї причини, що такі люди нічого не роблять.
Атихифобы можуть займатися рутинними, безпечними і звичними справами, але не здатні розпочати нову справу, діяти в нестандартних обставинах.
Страх потерпіти невдачу часто має під собою цілком розумні обставини: нове завжди несе в собі ризик, а звичні алгоритми дій і реакцій в незнайомих ситуаціях не працюють. Людина виявляється беззахисною перед ворожими чинниками.
З цієї точки зору боязнь невдачі – свого роду запобіжний клапан. Але якщо постійно йти у свого страху на приводу, можна повністю втратити мотивацію до дій.
Глибинні причини атихифобии потрібно шукати у власному минулому – найімовірніше, в дитинстві чи в юності. найвірогідніші чинники впливу на розвиток цього страху:
- завищені вимоги батьків і, як наслідок, занижена самооцінка;
- відсутність заохочення за вчинки в дитячому віці з боку дорослих;
- неадекватне ставлення до невдач (занадто трагічна і перебільшене);
- залежність від думки інших;
- серйозні психотравми.
Людське життя немислиме без злетів і падінь, але якщо ми боїмося падати, ми не зможемо літати. Якщо в дитинстві нас вважали бесталанными, не гідними похвали, у дорослому стані віра у власні сили, як правило, відсутня.
Необхідно докласти серйозних зусиль, щоб знову знайти віру в себе і навчитися розумного відношенню до власних невдач.
Як подолати страх водіння автомобіля? Читай тут.
Удачі і невдачі наповнюють людське життя приблизно в рівних пропорціях. Якщо ми навчимося радіти своїм успіхам і спокійно ставитися невдач, існування стане більш позитивним і світлим.
У чому виражається атіхіфобія
- В психологічному плані атіхіфобія проявляється у вигляді нездатності діяти без хвилювання і паніки у відносно новій ситуації – наприклад, на співбесіді, на іспиті або під час знайомства з новою людиною.
- Потрапляючи в незнайомі обставини люди, які відчувають страх перед можливою невдачею, відчувають тривогу, занепокоєння, буквально втрачає дар мови.
- Люди починають уникати таких ситуацій. Від цього знижується рівень життя, звужується коло спілкування, розвиваються депресії, погіршується фізичне здоров'я і зовнішній вигляд.
Ця фобія може виражатися у вигляді цілком конкретних фізіологічних реакцій:
- порушення серцевого ритму;
- утруднення дихання, задишка;
- нудота, шлункові розлади;
- інтенсивне потовиділення;
- напруга м'язів;
- тремор рук;
- слабкість.
Симптоми можуть проявлятися досить інтенсивно, особливо в ситуаціях, коли є пряма конкуренція з-за заохочень – у школах, вузах, на робочих місцях. Боязнь невдачі заздалегідь позбавляє людину шансів на успіх.
Людина, схильний до атихифобии, занурюється в трясовину дрібних побутових задоволень і турбот, не потребують ні внутрішніх, ні зовнішніх зусиль.
Існування такого індивідуума зводиться до простим і безпечним схем, не передбачають навіть найменших розчарувань і тим більше – великих провалів. Така схема виглядає приблизно так: у чоловіків – прийшов з роботи додому, включив ТВ, випив, ліг спати; у жінок – прийшла, зависла в соцмережах, подивилася фотки, лягла спати.
Здавалося б, у цьому немає нічого поганого, але насправді такі люди не приносять ні особистої, ні суспільної користі. Життя проходить швидко, старість настає рано. Невдач начебто немає, але і досягнень – нуль.
Як подолати страх невдачі
Перебороти страх дуже складно, особливо самостійно, але якщо цього не зробити, солодкого смаку перемоги ви ніколи не відчуєте. Зрештою, навіть якщо нове починання закінчиться провалом, у вас буде безцінний досвід, який дозволить уникнути помилок в майбутньому.
Подолати страх невдачі одноразовим зусиллям волі не вийде, потрібно діяти систематичним чином. Наука психологія радить починати з найпростішого і поступово рухатися до складного.
Ось приблизний алгоритм дій, який допоможе якщо не перемогти, то принаймні підпорядкувати собі атихифобию:
- Починайте із взаємовідносин всередині сім'ї: руйнуйте шаблони. Для початку можна зробити подарунок дружині (чоловікові) не на день народження, а просто так. Нехай страх бути незрозумілим вас не стримує.
- Покиньте зону комфорту. Зламайте звичний алгоритм: запишіться в тренажерний зал, на курси англійської, а якщо не хочете зайвих витрат – просто почніть бігати вечорами в найближчому парку.
- Навчитеся прораховувати користь від втрачених можливостей. «Не робити» дуже легко: ви нічого не купуєте, але нічого не втрачаєте. Спробуйте мислити навпаки, уявіть, як багато ви придбаєте, почавши «робити» і говорити світу «так».
- Розбивайте великі цілі на більш дрібні: згадайте приказку про один крок і тисячу лі.
- Прийміть наступну установку: ніяких невдач не існує, а тимчасові труднощі йдуть тільки на користь.
- Припиніть звертати увагу на думку інших – дивіться на світ своїми очима.
Гарантії, що у вас все вийде в найближчі кілька місяців, немає: на відновлення здорової психіки можуть піти роки. Якщо вам дуже важко, не соромтеся – зверніться за допомогою до професійного психолога. Науковий підхід може здорово допомогти в справі усунення внутрішніх страхів.
Як зрозуміти причину свого страху? Читай тут.
Про способи лікування страху і тривоги читай далі.
Як допомогти дитині
Атіхіфобія, як вже було сказано, розвивається в дитячому віці, стало бути, викорінювати її краще всього в зародку.
Якщо ви помітили у своєї дитини ознаки боязні невдачі, прийміть заходи по корекції даного психічного порушення:
- Почніть з простого: наприклад, попросіть його зробити покупку в магазині у вашій присутності. Наступного разу ускладніть завдання – попросіть купити якусь повсякденну річ, а самі зачекайте на вулиці.
- Якщо дитина проявляє ознаки атихифобии в присутності однолітків (в дитячому садку, в школі), постарайтеся пояснити йому, що навколишнім до його дій немає ніякого діла, і що впевнена і спокійна поведінка ніколи не викличе у усмішок товаришів або осуду.
- Частіше хваліть дитину і не лише за хороші оцінки, але і за «правильне» з точки зору психології поведінку.
Пам'ятайте, що страх можливих невдач (і у дітей, і у дорослих) – це не вирок, не довічний діагноз, а те, що можна і потрібно подолати. Почніть жити тим життям, яка вам подобається, і нехай світ сам пристосовується до вас.