Страх матеріалізації поганих думок - як позбутися
10.07.2017 0

Страх матеріалізації поганих думок - як позбутися

Психологія
В закладки


Підвищену тривожність і недовірливість особистості нерідко породжує досить специфічне явище – страх матеріалізації поганих думок. Не властиві людині дивні, негативні думки докучають своєю нав'язливістю і потенційною загрозою реалізуватися в реальності.

Досить ефективно впоратися з подібним явищем можна за допомогою психологічних методик.

Поняття матеріалізації

Мислення – невід'ємна властивість людської психіки. Те, що відбувається з нами в дійсності, відображається у наших думках і судженнях. Існує зворотний процес, під час якого думки стають матеріальними?

Однозначної відповіді не здатні дати ні науковці різних галузей знань про людину, ні містики і прихильники нетрадиційних знань (представники окультизму – парапсихологи, екстрасенси, езотерики) – хоча останні більше схиляються до підтвердження матеріалізації думок.

Саме прихильники магічного мислення схильні бачити зв'язок між думками і фізичними явищами, що дозволяє з їх допомогою надавати результативне впливу на зовнішнє середовище, людей і події.

Хоча відомі і суто наукові факти, які свідчать про вплив розумових здібностей на зовнішні події:

  1. Експеримент з зернами рослин. Спочатку зерна облучили рентгенівським випромінюванням (зруйнувався їх хромосомний набір). Потім, поділили на 2 рівні частини і піддали впливу електромагнітних хвиль з накладеним на них людським голосом – для однієї частини голос виголошував прохання про відновлення природної структури, для іншого – набір незв'язних слів. Результати виявилися наступними: в першій частині зерен природні властивості відновилися, друга ж частина – повністю загинула.
  2. Експеримент щодо зміни структури води: на неї впливали за допомогою позитивних і негативних емоцій людини, тим самим змінюючи фізичний стан.

Але переоцінювати можливості матеріалізації думки не слід. З психологічної точки зору магічне мислення більше притаманне дитячому віку і свідомості.

Саме діти ототожнюють власний світ і навколишнє середовище, бо мислять в категоріях всемогутності, що відображає закономірний етап їх розвитку:

  • немовляті холодно (голодно), він плаче, мама починає його зігрівати (годувати) – створюється відчуття, що він добув ці блага сам, лише власним бажанням;
  • у дітей проявляється примітивна ідеалізація: той, хто про них дбає і виконує всі бажання (мама, тато, близькі родичі) вважаються здатними від усього захистити і забезпечити всім;
  • діти ототожнюють думку і вчинок: як правило, за ініціативою дорослих, коли ті не дозволяють дитині навіть «думати погано про когось, злитися і здійснювати уявні провини.

Існування магічного мислення у дорослому віці свідчить про інфантилізм індивіда – бажання при цьому приймається за дійсність.

Страх поганих думок

Нав'язливий страх матеріалізації поганих думок проявляється в структурі так званих обсессий (в категоріях психіатрії – обсесивно-компульсивний психічний розлад).

Прикладом може служити виникнення значного за величиною почуття провини, т. к. людини буквально мучать думки про ненавмисному бажання нанесення шкоди близьким людям.

Постійне відчуття тривоги і страху: що робити? Читай тут.

У свідомості індивіда створюється враження, що думки в дійсності можуть здійснитися, і шкода все ж буде завдано. Подібне магічне мислення змушує людину уникати навіть скороминущої думки про можливі несприятливі наслідки – хоча це виходить погано.

could-whats-yours-be-mine

Виникає нав'язливість – нерівна боротьба між бажанням всіляко не допускати в голову шкідливі думки і наполегливою їх виникненням у свідомості знову і знову. Все це супроводжується неконтрольованим страхом. Змістовна сторона нав'язливих думок лякає індивіда, роздуми обертаються навколо неприйнятного, неприємного і безглуздого. Настає психічне виснаження.

Якщо описувати психологічний портрет людини, що страждає від страху, що погані думки матеріалізуються, то вийде наступне:

  • боязнь самого процесу мислення (людина як би метається «не думати, не думати, ні в якому разі!»);
  • хворобливе переживання почуття невизначеності (томливе очікування найгіршого «а раптом...», «а що, якщо...»);
  • підвищена критична налаштованість до себе («що ж ти за людина, що такі думки виникають!»);
  • надмірна вимогливість до себе і оточуючих («високоморальна людина так не надходить!»; «я повинен позбутися цього марення, я ж вольова людина!»).

Вмістом поганих (небажаних) нав'язливих думок може стати що завгодно:

  • роздуми про загрозливу безжалісності і жорстокості;
  • про агресивності та насилля;
  • про сексуальні і моральні збочення;
  • про непристойні вчинки і висловлювання.

Як позбутися фобії

Страх поганих думок, виявляється як фобія, вимагає спеціалізованого підходу:

  • усвідомлення особливостей механізму нав'язливості;
  • окреслення основних віх шляхи позбавлення від залежності».

Чого НЕ варто робити при нав'язливих думках:

  • не треба робити спроб не думати про власні думки і дії (вчинку) – це об'єктивно неможливо;
  • нав'язливість – просте психічний розлад, тому не слід намагатися приймати лікарські засоби і препарати для заспокоєння, «перевірені» друзями і близькими;
  • встановлюйте чіткі оціночні межі своїх думок, щоб не відчувати почуття провини – нав'язливі думки об'єктивно неконтрольовані, ними дуже складно керувати;
  • не слід побоюватися того, що власні «погані» нав'язливі роздуми обов'язково змусять зробити неприйнятний або протиправний вчинок – між думками і діями існує величезний проміжок, подолати який рідко коли можливо, якщо користуватися свідомим аналізом і чіткими критеріями вимірювання власної поведінки.
страх відносинБоїшся прихильностей? Читай про причини страху відносин.

Як побороти невротичний страх часу? Дізнайся тут.

Про те, як побороти страх темряви у підлітка, читай тут.

Як не думати про негатив

Існує ряд вправ, що допомагають позбутися від поганих думок і страху:

  1. Спалювання. Тривожні думки, дії та вчинки послідовно заносяться в список на листку паперу. Потім існуючі записи знищуються шляхом спалювання і уявного розставання зі змістом написаного, що змушує людину відчувати поліпшення власного психічного стану, знижує силу і інтенсивність стресової реакції на нав'язливі думки. Варіантом процедури може бути фіксація об'єкту фобії за допомогою малюнка – він також підлягає спалюванню.
  2. Кроки назустріч. Процедура передбачає поступове «освоєння» того, чого хочеться будь-якими шляхами уникнути, що викликає найвищу ступінь страху. Треба скласти докладний перелік ситуацій, що провокують виникнення страху матеріалізації згубних думок. Після аналізу переліку необхідно свідомо організовувати такі ситуації, що ініціює ефект звикання.
  3. Найгірший сценарій. Мета – створити підсилену ситуацію (як ніби все дійсно матеріалізувалося), яка лякає найбільш і відобразити її в усіх подробицях. З тексту створюється аудіозапис, яку людина з фобією повинен періодично прослуховувати. Таким чином, зміцнюється психологічний «імунітет», нав'язливі думки зникають.
  4. Посилене самокопання. В ході процесу пацієнт з фобією повинен «дійти до суті, до самого кінці («дна каструлі»): створюються умови для занурення у свій страх на прикладі конкретних подій (усамітнення, зосередження, відповіді на питання «чому так?», «у чому сенс?» і інші), знаходиться причина тривоги і побоювання. Людина не уникає своїх згубних думок, а спрямовує на них свою пильну увагу.

Страх матеріалізації поганих думок не повинен викликати труднощів у боротьбі з ним, якщо усвідомити основні його закономірності, особливості та специфічні властивості, освоїти головні принципи і методики подолання цього страху.

Відео: Говорить фахівець

Комментарии (0)
Додати коментар
Страх дивитися в очі людям, співрозмовнику
Людина відчуває різні страхи. Мабуть, одним з самих незвичайних, але досить поширених, є страх дивитися в очі.
Страх покарання - у дорослих, у дітей, як позбутися
Поглинає думки і почуття людини відчуття своєї провини, готовність до визнання винуватості відбирають здатність до боротьби, позбавляють мужності і приводять в постійне
Страх замкнутого простору - що це, причини, лікування
Страх замкнутого простору здатний не тільки серйозно погіршити якість життя, але і непомітно зруйнувати психічне здоров'я людини. Як він виникає, які існують шляхи
Відсутність страху - у дитини, ознаки, синдром
Страхи супроводжують життя людини, чергуючись і міняючись в залежності від віку, властивостей темпераменту, ситуаційних моментів і обставин, що склалися. Встановлено, що
Інтеграція - що це таке, вертикальна, системна, горизонтальна, в педагогіці
Сучасне суспільство вимагає нових підходів до процесу навчання підростаючого покоління. Інтеграція в педагогіці – основний шлях для вирішення проблем успішної реалізації