Страх висоти - як побороти
Страх висоти чи акрофобія властивий великій кількості людей. 10% всього населення планети має ту чи іншу ступінь фобії. При слабких його проявах подолання страху можливо самостійно, якщо ж страх переходить в панічний стан, не обійтися без кваліфікованої допомоги.
Що таке акрофобія
Акрофобія – це боязнь висоти, нав'язливий страх перед нею. Ця фобія викликає в організмі людини не просто страх, а паніку, відчуття жаху. Людина з такою хворобою (а це саме хвороба) у зв'язку зі своєю недугою змушений позбавляти себе дуже багато.
Важливо розрізняти простий страх і фобію. Коли людина боїться – це цілком нормальна реакція мозку на можливу небезпеку, від якої він повинен захистити себе. У людини можуть піти мурашки по шкірі, коли він дивиться з балкона 10-го поверху, однак, це ніяк не заважає жити. Інша справа, коли вселяє жах 2-х навіть метрова висота.
Акрофобія не дає своєму носієві жити повноцінно:
- людина з акрофобія ніколи не поїде в гори;
- він боїться підніматися на поверх, якщо той вище третього;
- його лякають мости – він не може проїхати на машині з ним або пройтися пішки.
що Страждає такою фобією постійно думає про те, що балкон, на який він вийде, обов'язково обвалиться; страховка, яка буде захищати його при підйомі на гору – обірветься; міст, по якому він пройде – завалиться. І тепер уявіть, з яким жахом живе такий чоловік.
Часто хворі акрофобія говорять про те, що перебуваючи на височині, їм в голову приходить думка про те, щоб стрибнути вниз. При цьому ні один не має суїцидальних нахилів.
Аерофобія
Часто акрофобія поєднується з аерофобію – страх польоту на літаку. Але за цієї фобії людина боїться саме літака, того, що він може потерпіти крах. Посилює дію ще і висота. Так що можна сказати, що акрофобія більш щадна, ніж аерофобія.
Проте в літаку висота зовсім не відчувається. Якщо ж людина чітко відчуває висоту, це може бути одним з проявів страху, навіть якщо він не супроводжується прискореним серцебиттям, пітливістю і запамороченням.
Деякі стверджують, що саме вільний час, яке з'являється при польоті, негативно позначається на емоційному стані людини. Він мимоволі прислухається до всіх звуків, які наводять страх. Що робити в даному випадку?
Психологи рекомендують зайняти вільний час цікавою справою. Ефективним є читання книг і перегляд фільмів, які на час відволікають від реальності.
Зі страхом висоти в горах все ще простіше – навіть альпіністи почувають себе не дуже комфортно при підйомі на гору. Людям, страждаючим від акрофобии, не варто підходити до обривів і знаходиться на скельних утвореннях.
Слід уточнити, що часто всі проблеми приходять з підсвідомості, а зовнішні фізичні прояви не що інше як психосоматика.
Як боротися з дитячими страхами? Дізнайся тут.
Симптоми
Основними симптомами є:
- Різко з'являється запаморочення і рясне потовиділення, в рідкісних випадках може з'явитися нудота.
- Перебуваючи на висоті, людина намагається стати на коліна або стати на карачки, щоб бути ближче до землі і хоч якось убезпечити себе.
- Він шукає предмет, за який можна було б зачепитися і утриматися, так як вже не довіряє ні собі, ні власним рівноваги.
- Іноді його охоплює заціпеніння – він просто не може вийти з цієї пози, навіть через кілька годин, і це триватиме до тих пір, поки йому не допоможуть інші люди. Панічний страх може паралізувати не тільки фізично, але й психологічно.
- Можлива істерика. Страждає акрофобія починає кричати, плакати, він не розуміє, що відбувається, втрачає дар мислити і виразно говорити, у нього тремтять руки та ноги. При цьому він може щось незв'язно говорити, але слова обов'язково будуть ставитися до страху висоти.
Чому важливо лікувати акрофобию? Тому що вона може призвести до психозу. Такі симптоми як елементарна боязнь спати на ліжку або сидіти на стільці – перші ознаки психозу, і в даному випадку звертатися до лікаря потрібно негайно.
Причини
Деякий час тому було затверджено, що акрофобія страждають тільки ті люди, які росли на висоті. Однак дане твердження було швидко спростовано. Акрофобія страждають і ті, хто ріс, образно кажучи, на землі, і ті, хто ніколи раніше не падав з висоти, і навіть ті, хто взагалі ніколи не піднімався на значну висоту.
Вважається, що схильні до такого захворювання найбільше люди емоційного типу. Як правило, фантазія у них дуже розвинена. Часто страх висоти та інші фобії проявляються у людей з творчими здібностями.
Психологи намагаються з'ясувати, чи всі ссавці схильні до панічного страху перед висотою, або тільки людина здатна переживати таке. На скляну підлогу, розташований на висоті, не ризикує ступати навіть кішка – але тільки перший час. Але вона не відчуває панічного страху, який буває у людини.
Як побороти страх висоти
До одного з найбільш дієвих способів позбавлення від страху висоти і будь-яких інших фобій відноситься вміння розслаблятися, як би дивно і безглуздо це не звучало.
Для цього існує декілька технік:
- медитація;
- аутотренінг;
- дихальна практика.
Взявши одну з них, можна навчитися не тільки припиняти зароджується паніку, але й позбутися фобії назавжди. Бажано проводити заняття щодня, це допоможе розслабити нервову систему, що в свою чергу призведе до розумію проблеми і підвищить стресостійкість в будь-яких ситуаціях.
Досить часто в своїй практиці психологи використовують метод візуалізації, який дозволяє усвідомити нікчемність проблеми і перейти до активних дій. Рекомендується максимально точно відтворити картину, як людина з акрофобія підкорює гірські вершини, стоїть на даху висотки або стрибає з парашутом.
Використовуючи дану техніку, слід представити все в найдрібніших подробицях. Це відмінний тренінг, який дозволяє фокусуватися на ситуації та зовнішніх елементах, а не на внутрішніх переживаннях і емоціях.
Лікування і терапія
Акрофобія вимагає лікарського втручання. Не варто цього заперечувати, сподіватися на «авось» і на те, що все пройде само собою. Перемогти страх висоти, в тому числі і необґрунтований, можна повною мірою, в цьому допоможе професійний психолог.
Будь-яка хвороба вимагає виявлення причини, по якій вона розвивається, також і з акрофобія. Як правило, психолог виявляє на перших бесідах.
У деяких випадках вистачає розмов з психологом, щоб позбутися страху; в інших лікарі вдаються до медикаментозного лікування. Це можуть бути як прості заспокійливі препарати, так і сильнодіючі залежно від стану пацієнта.
У дорослих
Психологія має кілька варіантів лікування недуги. Пацієнту рекомендується подолати свій страх самостійно, але поступово, крок за кроком. Наприклад, сьогодні він піднімається на триметрову висоту, а в наступний раз спробує подолати страх перед чотириметрової.
Про те, як позбавитися від панічного страху, читай далі.
Як народжується страх самотності? Дізнайся тут.
Препарати, що призначаються пацієнту при медикаментозному лікуванні:
- Антидепресанти (тривалий курс лікування).
- Транквілізатори (короткий курс лікування).
- Лікарські засоби для стимулювання кровообігу в тканинах головного мозку.
- Вітаміни в якості допоміжних засобів при медикаментозному лікуванні.
Психотерапевти при лікуванні акрофобии часто використовують:
- когнітивно-бихевиористкая терапія – використовується техніка, яка розслабляє м'язи, зменшує тривожність: хворого поступово наближають до об'єкта його страху, до тих пір, поки він не звикне до нього і не стане сприймати висоту нормально;
- гештальт-терапія – пацієнт повинен ставити експерименти і спостерігати за феноменами, що відбуваються в ході даного процесу;
- НЛП – нейролінгвістичне програмування, техніка «Зміна особистої історії»: людина повинна повернутися в минуле, до того моменту, коли відчував сильний страх перед висотою, пригадати, коли це сталося вперше - дана терапія розрахована на те, щоб перетворити негативні емоції у позитивні;
- психотерапія.
У дітей
При лікуванні акрофобии у дітей застосування медикаментів можливо тільки в складних випадках. Психолог виявляє причину страху - часто акрофобія з'являється з-за травм, отриманих при падінні з висоти, - і потім приступає до терапії.
Психологи рекомендують включати дітям їх улюблені мультфільми, головні герої яких вдало справляються зі своїми страхами. Дитині потрібно пояснити, яка висота безпечна, а яку краще уникати.
Багато батьків, не замислюючись, самі стають ініціаторами виникнення подібних страхів у дітей. Не варто лякати і постійно говорити про те, що «стояти на цьому стільчику небезпечно, ти можеш впасти». Так ви самі, своїми словами вселите йому страх, який в подальшому може перерости в акрофобию.
Страх висоти, навіть в самій прогресуючій формі, може бути подоланий. На жаль, багато хто віддає перевагу медикаментозного лікування, яке дає лише короткочасний ефект.
Звернувшись до досвідченого психотерапевта і доклавши максимум зусиль зі свого боку, можна назавжди позбутися від страху, який надає негативний вплив на якість життя.