Страх близькості - інтимної, емоційної, як подолати
Побудова інтимних зв'язків і відносин часто перекреслюється в один момент – підставою того цілком може стати страх близькості. Вивчення причин і різновидів такої боязні, усвідомлення власних обмежень, сумнівів і тривог допоможуть уникнути помилок у розвитку інтимних взаємин.
Причини та ознаки
Особисте життя і взаємини людей все більше ускладнюються – це залежить, насамперед, від індивідуальної психології кожної людини. Однією з найпоширеніших острахів в міжособистісних зв'язках є інтимофобія або страх близькості (близьких відносин).
Інтимофобію, з психологічної точки зору, характеризують як хворобливий стан людини, що виявляється через боязнь тривалих і довірчих відносин з партнером (сексуальним чи просто близьких).
Цей страх властивий як чоловікам, так і жінкам і не має яскраво вираженої статевої приналежності.
Страх перед близькістю народжує у людини закономірне бажання не показувати істинного «Я», своєї особистості через негативні очікування, можливо, пов'язаних з пережитими в минулому неприємними гострими ситуаціями.
Джерелом страху близьких відносин можуть бути різні причини:
- недовіру (оточуючі та близькі люди сприймаються як певна загроза власної особистості);
- очікування бути покинутим (негативний упередження, що змушує не заглиблюватися у відносини з ким-небудь);
- боязнь втратити контроль над собою (коли хтось втручається в особисте простір – збільшується ймовірність втратити можливість впливати на самого себе і свої вчинки);
- негативне сприйняття себе самого (людина думає, що не здатний привнести в інтимні відносини що-небудь цінне, значуще і цікаве).
Фобія близькості змушує чоловіка або жінку свідомо обмежувати себе на шляху побудови глибоких відносин,
Їх поведінка виглядає наступним чином:
- інтимні відносини замінюються незліченними поверхневими зв'язками;
- уникнення зобов'язань щодо взаємин;
- ініціювання сварки, якщо зв'язок поглиблюється більше допустимого;
- обмеження емоційності у відносинах;
- компенсація інтимних відносин іншими сферами (робота, захоплення);
- постійний партнер допускається лише на певний (комфортне та не близьке) відстань.
Страх близькості
Часто обидва учасники відносин можуть страждати від інтимофобії. Тоді їх партнерство нагадує два пов'язаних між собою повітряних кулі: вони зближуються, але довго близьких відносин витримати не можуть і знову змушені віддалятися через занепокоєння, сум'яття чи переляку.
За своєю суттю страх близькості є наслідком втрати довіри до навколишнього світу. Тоді має місце відсутність не тільки інтимної близькості, але також душевної і емоційною.
Інтимної
Тривога щодо близькості відносин свідчить про порушення такої властивості особистості, як інтимність.
Вона проявляється через такі індивідуальні характеристики:
- задушевність;
- потаємність;
- щиросердність;
- особистісна глибина;
- довіра (без претензій).
Інтимна близькість, у разі страху перед нею, набуває 2 види:
1. Повна відсутність сексуальних відносин. Виникає з кількох причин:
- сором'язливість: людина відчуває крайню незручність в інтимному житті і в усьому, що з нею пов'язане; задоволення від сексу не сприймається як цінність;
- спотворені погляди щодо сексу: «факти» беруться з зовнішніх джерел – фільмів, розповідей «досвідчених», специфічних журналів і т. п.;
- знижена самооцінка і надмірна увага дрібних недоліків: перенесення акценту з емоцій задоволення на негативні моменти спотворює справжню картину інтимних відносин;
- існування фізіологічних проблем: хворобливі відчуття при першій сексуальної близькості і страх перед ними; вагінізм (надмірне напруження м'язів піхви у жінок).
Усунути страх замкнутого простору допоможе стаття.
2. Короткочасні сексуальні або повністю необтяжливі стосунки. Секс виконує ключову роль, що проявляється через наступні нюанси:
- спрямованість на численні сексуальні перемоги;
- орієнтація на вільні стосунки (у нас тільки секс, нічого більше!);
- при створенні сім'ї – лише формальна до неї ставлення, партнер тримається на відстані, уникання розмов на особистісні теми; секс здійснює тільки фізіологічні функції.
Емоційної
Емоційна близькість у стосунках між людьми повинна існувати як гештальт – цілісний і неподільний образ партнерських зв'язків.
Він припускає існування циклу з 4 фаз (на основі розробок Ф. Перлза):
- Предконтактной.
- Контактній.
- Фази фінального контакту.
- Постконтактної.
Близькі і зрілі інтимні взаємини проходять ці фази природним чином, без зривів. Партнери приділяють увагу один одному, піклуються, разом проводять дозвілля, емоційно підтримують один одного, відчувають комфортні і приємні відчуття при сумісному спілкуванні.
Інтимофобія є протилежністю описаних відносин: травматичність протиставляється радості і задоволення; віддаленість – близькості і зрілості. Люди зі страхом близькості замість радості від зближення з партнером відчувають наростання тривоги і страху.
Відчуває емоційний холод, інтимофоб не спрацьовує у встановленні тісних, довірчих зв'язків – як у сім'ї, так і з оточуючими людьми, що ініціює:
- ізольованість;
- відчуття самотності;
- нездатність брати відповідальність за своє життя і за життя партнера.
Психологія людини, схильного до страху близькості:
- Перевагу самотності сімейним відносинам: родина або не створюється, або існує короткий час і закономірно закінчується розлученням.
- Зовнішня благополучність у сфері спілкування: в професійному житті і поверхневому міжособистісній взаємодії реалізуються цілком, близькі стосунки викликають страх, їх цураються будь-якими способами.
- Швидка адаптація в новому колективі і в разі спрощених контактів при спілкуванні.
- Сексуальні емоції і закоханість відчуваються як наркотик, більш глибокі відносини лякають, виникає прагнення їх всіляко уникати.
- Скупість як риса характеру (незалежно від величини доходу): гроші на партнера завжди витрачаються з великою неохотою.
Як подолати фобію
Подолати страх близькості можливо при дотриманні таких процедур:
1. Страх переносимо на папір
Якщо немає можливості (або бажання) поговорити з близькими, слід працювати зі страхом інтимності з допомогою аркуша паперу, на якому докладно фіксуються всі особливості проявів страху близькості. Треба писати так, немов відкриваєш душу перед найкращим другом.
Але можна зробити ще простіше – намалювати свій страх близькості. Все це дозволить позбутися від внутрішньої напруги, ініціює позитивні емоції.
Процедуру можна повторювати будь-яку кількість разів – до моменту досягнення позитивного результату (зменшення величини страху або до моменту його зникнення).
2. Робота над самооцінкою
Мета – відчути себе повноцінною і цілісною особистістю. «Попрощайтеся із спотвореннями у сприйнятті себе» – дана методика орієнтована на опрацювання негативних думок і упереджень щодо себе.
Треба згадувати ситуації, де людина відчувала повну впевненість у своїх силах і найбільш позитивно оцінював себе, власну поведінку, а також людей, які давали високі оцінки людині, хвалили його.
Як тільки зароджується невпевненість і негативна оцінка себе – з ними потрібно прощатися і орієнтуватися на викликані в пам'яті позитивні ситуації та прояви.
3. Пряма «зустріч» зі страхом
Людина повинна «пройти» через те, що його лякає. Чим більше він опирається і уникає страшать його ситуацій і подій, тим сильніше страх. Основний девіз повинен бути: «Зроби те, чого боїшся». І треба проаналізувати кожну деталь ситуації (можна як в пункті 1).
Купірувати напади страху допоможе інформація в статті.
Як подолати страх перед польотом на літаку? Читай тут.
Перебороти страх інтимності допоможе особлива особистісна позиція, що включає наступне:
- усвідомлення і сприйняття, що в ситуації близьких відносин, людина схильна ховатися від емоцій за стіною холодності;
- повне мовчання – не найкращий спосіб контролю свого емоційного стану, взаємодія з іншими людьми може приносити особистісну користь людині;
- треба особливо приділити увагу ситуацій, коли хочеться сховатися й усвідомити, чи справді це потрібно чи є автоматичною неконтрольованої реакцією;
- необхідно взаємодіяти з партнером особливим способом: розповідати про випадки дискомфорту в близьких відносинах, про бажання уникати певних ситуацій тощо.
Нерідко страх інтимності продовжується протягом всього періоду життя людини. Корінь проблеми криється за травмами, отриманими в невдалих взаєминах: з батьками в ранньому дитинстві або пізніше; з іншими людьми – при розриві інтимних зв'язків з наступними розчаруваннями, образами і ураженим самолюбством.
Важливо вчасно робити спроби боротися з интимофобией.