Соціальний конфлікт - що це таке, приклади, види, причини, шляхи вирішення
26.07.2017 0

Соціальний конфлікт - що це таке, приклади, види, причини, шляхи вирішення

Психологія
В закладки


Соціальний конфлікт – необхідна умова розвитку суспільства, результат несумісності поглядів окремих осіб. Конфлікт дозволяє оголити і вирішити різні проблеми суспільства, або звести його до анархії.

Неоднорідність суспільства, розходження в положенні і добробут неминуче призводять до появи та загострення соціальних конфліктів. Розглянемо основні поняття, сутність та причини соціальних конфліктів докладніше.

Що це таке

Соціальний конфлікт – результат розвитку соціальних протиріч, що виражається в протистоянні різних соціальних груп.

Таке протистояння може виникнути в будь-якій соціальній групі. Його можна назвати одним з необхідних умов розвитку суспільства. Адже цей процес і складається з конфліктів та їх подолання.

Основне джерело соціального конфлікту – це сама структура суспільства. Чим вона складніша, тим більше роз'єднане суспільство. Виникають нові групи, соціальні верстви, які мають власні системи цінностей, цілі і методи їх досягнення. Все це веде до виникнення нових конфліктів.

Разом з тим, складна структура суспільства і пропонує численні способи вирішення цих конфліктів, механізмів для знаходження консенсусу. Основне завдання суспільства – мінімізувати можливі негативні наслідки соціального конфлікту і вирішити накопичені проблеми.

Про види конфліктів в психології читай тут.

Життєвий цикл соціального конфлікту включає чотири стадії:

  1. Предконфликтная ситуація. Її ознака – зростання напруженості у відносинах між суб'єктами.
  2. Конфлікт.
  3. Спроби вирішення конфлікту.
  4. Завершення протистояння і послеконфликтная щабель.

Сутність та теорія

Проблема соціальних конфліктів налічує багато тисячоліть. Однак до Адама Сміта вся проблема зводилася до того, що одні повинні правити, інші підкорятися, а держава повинна здійснювати управління.

Адам Сміт вперше вказав на природу конфлікту, як соціальної проблеми. На його думку, в основі соціального конфлікту лежить класова та економічна боротьба.

З тих пір з'явилося безліч теорій, що пояснюють суть протиріч:

  1. Згідно прихильникам соціально-біологічної теорії, конфліктність людини пояснюється агресією, яка притаманна всім тваринам.
  2. Прихильники соціально-психологічної теорії пов'язують виникнення соціальних конфліктів з перенаселеністю і іншими чинниками навколишнього середовища. Однак ця теорія не пояснює, в який саме момент виникає явний конфлікт.
  3. На думку функционалистов, соціальний конфлікт – це дисфункція по відношенню до суспільства. При ідеальній системі суперечностей бути не повинно.

Причини соціального конфлікту

В основі кожного конфлікту лежить безліч явних і прихованих причин. Головні соціальні передумови для протиріч – це соціальна нерівність (завжди є багаті і бідні, начальники і підлеглі) і культурна різнорідність (існування в суспільстві різних ціннісних орієнтирів, поведінкових систем і т. д.).

wirueberuns

Причин, чому виникають соціальні конфлікти, дуже багато. Розглянемо основні:

  1. Ідеологічні причини. Є певна система ідей і цінностей, що визначає домінування і субординацію. Погляд на цю систему в учасників може відрізнятися.
  2. Різні ціннісні орієнтири. Кожен учасник конфлікту, будь то індивід або соціальна група, має власний набір ціннісних орієнтирів. Кожен набір строго індивідуальний, і нерідко протилежний такого ж набору іншого учасника. Кінцева мета – задоволення власних потреб – у багатьох учасників одна. Внаслідок цього виникає взаємодія протилежних інтересів (кожен хоче задовольнити свої потреби) і виникає конфлікт.
  3. Соціальні і економічні причини. Пов'язані з розподілом багатства і влади, якщо комусь з учасників здається, що його обділили. Це одна з найбільш поширених причин виникнення соціального конфлікту.
  4. Інші причини: відмінність поставлених завдань, введення інновацій, суперництво між групами і лідерами.

Структура

Конфлікт являє собою багатовимірний процес з розвиненою структурою. Кожна конкретна конфліктна ситуація має власні об'єктивні і суб'єктивні складові.

Їх можна розглянути більш докладно, починаючи з об'єктивних:

  1. Суб'єкти конфлікту. Кожен соціальний конфлікт – це, насамперед, неможливість досягти взаєморозуміння між конкретними людьми. Це вірно як для міждержавного конфлікту, так і для сімейного. У кожному випадку головні дійові особи – люди, які, залежно від ситуації, як фізичні або юридичні особи.
  2. Предмет. Це протиріччя, що лежить в основі конкретного конфлікту, то, з-за чого відбувається зіткнення інтересів учасників.
  3. Об'єкт. Це певна цінність, яку прагнуть отримати всі суб'єкти. Форма може бути будь-яка: матеріальна (гроші або інший ресурс), духовна (яка-небудь ідея), соціальна (влада). У кожному конкретному випадку виділити об'єкт конфлікту нелегко. Він не завжди зустрічається в чистому вигляді, найчастіше це суміш мінімум двох форм.
  4. Мікросередовище і макросередовище. Це умови, в яких доводиться діяти сторонам. Мікросередовище – це безпосереднє оточення учасників. Макросередовище – це належність до певних соціальних груп.

В кожному окремому конфлікті є також суб'єктивні складові. Це тактика і стратегія поведінки кожної сторони, сприйняття певної ситуації і т. д.

Види та класифікація

Різні соціологічні школи висувають власні класифікації конфліктів. Найчастіше зустрічається наступна типологія:

  1. З причин виникнення. Причини можуть бути як об'єктивні, так і суб'єктивні.
  2. За особливостями соціальних розбіжностей. Такі конфлікти розрізняються за часом дії та характером розбіжностей, сфері прояву і т. п.
  3. За впливом конфлікту на оточуючих. Форми конфліктів розрізняються за часом протікання (короткострокові, середньострокові, довгострокові), гостроти, масштабності.
  4. Щодо особливостей конкретних учасників. Конфлікт може бути колективний, міжетнічний і т. д.
  5. На підставі ступеня відкритості відрізняються приховані і відкриті соціальні конфлікти. Приховані конфлікти не тягнуть за собою зовнішню агресію по відношенню до суперника і проходять з використанням непрямих методів впливу. У відкритих конфліктах відбуваються зіткнення – сварки, суперечки.
  6. Найбільш відоме поділ конфліктів на горизонтальні і вертикальні. Цей поділ відбувається виходячи з положення опонентів. Вертикальний конфлікт буває між начальником і підлеглим, горизонтальний – між людьми, що перебувають на одному рівні. Насамперед, це трудові спори.
  7. Виходячи зі складу учасників, поділяють міжособистісні типи конфліктів, групові, організаційні, політичні і т. д. В міжособистісних конфліктах протистояння відбувається між людьми, що не належать до якоїсь соціальної спільності. У групових між окремими соціальними групами. Політичні конфлікти можуть виникати як всередині суспільства (внутрішньополітичні), так і на міжнародному рівні (зовнішньополітичні).

Варто врахувати, що будь-яка спроба класифікувати конфлікти досить умовна. На практиці можна зустріти, наприклад, вертикальний закритий міжособистісний конфлікт з унікальним набором властивостей.

Роль і функції

У суспільному житті соціальний конфлікт відіграє двояку роль. З одного боку, завдяки конфлікту суспільство розвивається, досягаються певні угоди, домовленості. З іншого боку, наслідки відкритого зіткнення для суспільства непередбачувані.

objections

- який Конфлікт має безліч приватних функцій. Завдяки адаптивної функції індивіди пристосовуються до нових обставин. Завдяки інноваційній функції підвищується обізнаність учасників про плюси і мінуси один одного.

В цілому, функції соціального конфлікту можна розділити на дві великі групи:

  1. Конструктивні. Включають в себе позитивні функції: розрядка напруженості, проведення соціальних змін і т. д.
  2. Деструктивні. Сюди відносяться функції, що несуть негативний характер: дестабілізацію відносин, що склалися в певному соціальному середовищі, руйнування соціальної спільноти.

Наслідки

Наслідки конфлікту можуть розглядатися з двох протилежних точок зору:

  1. Функционалистской.
  2. Соціологічної.

Функціоналісти розглядають конфлікт як негативне явище, дестабілізуючий соціум. Вони виділяють наступні можливі наслідки:

  1. Дестабілізація суспільства. Виникнення хаотичних процесів з непередбачуваним результатом. Перестають працювати механізми управління.
  2. Відволікання учасників конфлікту від інших проблем, концентрація на певних інтересах і перемозі над противником.
  3. Неможливість подальшого співробітництва з опонентом.
  4. Відсторонення учасників конфлікту від суспільства, незадоволення і т. д.

Прихильники соціологічної точки зору, наприклад, Дарендорф, вважають, що при дотриманні певних умов можна домогтися позитивних результатів. До позитивних наслідків можна віднести:

  1. розв'язання проблеми оптимальним способом, який можуть взяти усі зацікавлені сторони. Це згуртує людей і зміцнить їх взаєморозуміння. Якщо кожен учасник буде відчувати, що він має відношення до вирішення проблеми, він буде брати участь у реалізації цього рішення.
  2. Оновлення існуючих і створення нових механізмів та інститутів. Утворюються нові соціальні групи, дотримується певний баланс інтересів. Це забезпечує відносну стабільність.
  3. Додаткове стимулювання учасників. Керований конфлікт між людьми призводить до розробки нових ідей, рішень. Не беручи участь у конфліктах людина перестає розвиватися.
міжособистісний конфліктЧасто стаєш учасником зіткнень інтересів? Читай про принципи поведінки в міжособистісному конфлікті.

Про типи внутрішньоособистісних конфліктів читай статтю.

Як виникають і вирішуються конфлікти в суспільстві? Читай далі.

Шляхи вирішення

Щоб проаналізувати способи вирішення соціальних конфліктів, потрібно розібратися з тим, як себе ведуть учасники конфлікту. Від їх характеристики залежить стратегія дозволу соціального конфлікту.

  • Ухилення – в учасника немає бажання конфліктувати, активно працювати для досягнення власних цілей. Такий учасник може і сам усунутися від конфлікту.
  • Пристосування. Учасники готові співпрацювати, йти назустріч іншій стороні і одночасно працювати над власними інтересами.
  • Конфронтація. Інтереси інших сторін не враховуються, кожен учасник прагне досягти тільки своїх цілей і нав'язати свою думку іншим.
  • Співпраця. Кожен учасник працює над здійсненням своїх інтересів. Однак готовий працювати над пошуком розв'язання конфлікту в команді з іншими учасниками.
  • Компроміс. Цей стиль заснований на поступки. Кожен учасник обмежується частковим досягненням своїх цілей і в чомусь поступається іншим. Цей стиль переважніше інших, т. до. дозволяє частково задовольнити бажання всіх зацікавлених сторін.

Підсумком конфлікту може бути повне або часткове його рішення. Перший варіант означає повне усунення причин конфлікту. У другому випадку вирішується лише частина проблем, інші можуть проявитися пізніше.

Приклади в суспільстві з історії

Класичним прикладом соціального конфлікту є студентська страйк у Франції в 1968 році. Причини – розбіжність цінностей студентів-шестидесятників і старого французького генерала де Голля.

Ще одна причина – «реформа Фуше», яка полягала у прискореної підготовки фахівців без усунення недоліків в освітній системі. Слідом за студентами пройшли масові страйки робітників, службовців, інженерів.

зрештою, президент домігся часткового вирішення конфлікту, використавши страх населення перед черговою революцією. Але вже через рік він пішов у відставку.

Відео: Соціальний конфлікт та шляхи його вирішення

Комментарии (0)
Додати коментар
Психологія конфлікту - поняття, види, структура, функції, стадії
Стаття присвячена аналізу явища «психологія конфлікту». Наводиться характеристика психологічних особливостей конфлікту, його функцій, причин, видів, структурних
Міжнаціональні конфлікти - у чому небезпека, приклади, причини, шляхи подолання
Поняття міжнаціональних конфліктів, причини і форми їх виникнення, можливі наслідки і шляхи виходу з них – основні ключі до вирішення серйозної проблеми взаємин
Міжособистісний конфлікт - причини, види, способи вирішення, приклади
У статті дається аналіз такого явища, як міжособистісний конфлікт. Розглянуто найбільш характерні причинны, основні ознаки та особливості міжособистісного конфлікту,
Конфлікт між особистістю і групою - форми, особливості, способи вирішення
У статті розглядаються основні особливості конфлікту між особистістю і групою, його ознаки та форми. Дана схема виходу з конфлікту, описані його наслідки.
Класифікація конфліктів - види, причини, схема
У статті розглядаються види конфліктів та їх причини. Розкривається сутність поняття «конфлікт».