Синдроми страхів у дорослих, у дитячому віці
Страхи живуть у кожній людині. Але боязнь свого страху викликає паніку і стає захворюванням, фобією. Дорослі і дитячі страхи відрізняються їх усвідомленням, причинами і синдромами.
Великі і маленькі фобії
Якщо маля неусвідомлено боїться самотності, краю, висоти, темряви, то це вкладено в нього природою для виживання і частково проходить по мірі дорослішання і вивчення світу.
Доросла людина отримує свої фобії у зрілому віці. Вони є накладенням неправильного виховання в дитинстві на стресову ситуацію в теперішньому часі.
Наприклад, страх сексуальної невдачі сіється на зорі хлоп'ячої юності, коли дитина отримує неадекватний «урок», примушує його засумніватися у своїй повноцінності, акцентує саме сексуальну сторону життя.
Всі ці розмови, анекдоти, статті навколо розмірів чоловічих достоїнств, кількостей актів поставили у свідомості даної людини проблему на п'єдестал, зробили її головною в житті. Природно, для кожного з нас не відбутися в тому, що вважаєш головним, смерті подібно.
Тільки для одного це наукове відкриття, для іншого діти і внуки, а для бідолахи зі страхом сексуальної невдачі кількість статевих актів за ніч. Нерозумно і смішно? На жаль, тільки тим, хто дивиться на це з боку.
Панічна атака
Раптовий несвідомий панічний страх, викликаний не яким-небудь впливом ззовні, а виключно внутрішніми переживаннями, називається панічною атакою.
В більшій чи меншій мірі цією недугою схильне більше половини населення земної кулі. У жінок цей синдром розвивається частіше, ніж у чоловіків. Слабка стать взагалі більш чутливий. І якщо тривога виникає за невидиму для сторонніх причини, це ще не означає, що вона необґрунтована.
Є таке поняття, як чуття. Однак лякає як раз не передчуття біди, а неможливість зрозуміти, звідки вона, що робити і взагалі, що відбувається.
Страх зрозумілий і має точку відліку легко долається діями:
- Ви можете подивитися під ліжко і переконатися, що бабайки там немає.
- Ви можете прийняти бій і наподдавать противнику, якого боїтеся, ви, врешті-решт, просто можете втекти від небезпеки.
Але, коли страх є, а видимої небезпеки немає, починається паніка.
Приклад. Вас помістили в абсолютну темряву і оголосили, що десь там є смертельна небезпека. Хоча і в цій ситуації багато почнуть просто безперервно махати кулаками в порожнечі. Але у деяких почнеться ПА.
Що породжує почуття страху? Читай статтю.
Отже, головне лікування ПА – визначення знаходження небезпеки. Неможливо включити світло, але можна проконтролювати життя своїх близьких, свою і прийняти необхідні заходи обережності. Навіть якщо вони не врятують від нещастя, вони врятують вас від панічної атаки.
Синдроми страхів
У дорослих
Іноді панічний страх викликає фізичну реакцію організму у вигляді:
- запаморочення;
- нудоти;
- тремтіння рук;
- заїкання;
- головного болю тощо.
Коли ці симптоми починають проявлятися регулярно з появою тривоги, у людини виникає додаткове джерело страху – самі симптоми. Він починає їх боятися і коло замикається.
Медицині відомий цефалгический синдром (головний біль), що виникає при появі почуття небезпеки у пацієнта. І навпаки, при будь-яких головних болях він починає боятися, що ці відчуття викликають страх.
Коло розірвати допоможе лікування не страху, а саме цефалгического синдрому:
- Ліквідація причини, якщо вони крояться в серйозних системних захворюваннях.
- Прийом звичайних хороших знеболюючих медикаментів.
- Зміна способу життя.
- Відмова від шкідливих звичок (алкоголь, куріння, міцну каву і т. п.)
- Масаж голови під час нападу.
Часто страх приходить у супроводі параксизмального запаморочення. Його ще називають доброякісним, бо голова не паморочиться від будь-якої фізичної або біологічної патології в організмі, а внаслідок психологічних причин.
Як правило, доброякісне позиційне параксизмальное запаморочення з'являється у людей з відхиленнями, зсувами отолітів в головному мозку. Відповідно і лікування пропонується позиційними маневрами.
Приклад. Анекдот з життя лікарів. Старенька прийшла на прийом до лікаря. - Милий, спина у мене болить. - Нагніться, бабуся. Болить? - Болить. - Ще більше нагніться. Болить? - Ні, не болить! - Ось так і ходіть, бабуся.
Зняття параксизмального запаморочення позиційними маневрами і полягає в тому, щоб знайти позу, нахил голови, положення тіла, в якому запаморочення припиняється.
У дитячому віці
До 5-6 років психіка дитини піддається активній деформації ззовні. Він живе з народження зі страхами, подарованими йому природою:
- гучні звуки;
- різкі рухи;
- страх падіння;
- невідомість (а це практично всі, крім мами);
- темрява;
- розлука (втрата захисту);
- чужа людина, незнайомий предмет (небезпека!).
Уявіть, що вас зараз вийняли з-за столу і миттєво перенесли на сонячну галявину в дрімучі африканські джунглі. Приблизно такі ж страхи будуть у вас. Всі вони служать дитині для виживання.
Неправильне поводження дорослих, покарання, крики можуть створити умови для появи психологічного зрушення у свідомості. І нормальний хороший страх перетвориться в патологічний синдром:
- Нав'язливі страхи. Нозофобия. Приклад. «Захворієш і помреш, і не буде тебе» або «Будеш хворіти, я тебе бабайке віддам» і т. п. В результаті у дитини розвинулася нозофобия – боязнь захворіти. Клаустрофобія – страх замкнутого простору. Напевно малюка замикали в тісному темному просторі. Та інші фобії, викликані стресовими ситуаціями в ранньому дитинстві.
- Надцінні. За ці фобії юний чоловічок найчастіше теж повинен сказати «спасибі» дорослим. Боязнь Бармалея, собаки, п'яного дядька, чорної руки і т. д. це нормально до певного піку емоції. Дитячі страхи ще не переросли в захворювання. Це як би незавершені фобії. І подальший процес завершення або лікування повністю залежить від дорослих людей, що оточують юну особу.
- Маячні. Від всіх інших цей страх відрізняється небезпекою причини. Це може бути серйозне захворювання, найчастіше шизофренія.
- Недиференційовані страхи або ПА. Це такі синдроми страхів у дітей, які супроводжуються параксизмальными запамороченнями, пітливістю, цефалгическим синдромом.
Відсутність страху
Ніхто не хоче, щоб його дитина була дуже товстим або сильно худим. Навіть краса – це еталон усредненности. Також і зі страхами. Патологічно боягузливий людина так же ненормальний, як і той у якого є синдром відсутності страху.
Про те, як впоратися зі страхами і тривогою, читай тут.
Як прибрати страх з голови? Унікальна техніка далі в статті.
Тому молодим батькам не варто дуже старатися, домагаючись того, щоб малюк не боявся ходити по даху, запливати на середину озера або гуляти ночами. Все добре в міру.
Що робити?
Всі фобії мають першопричини. Половина вирішення проблеми – знаходження цих джерел. Далі може допомогти популярна нині когнітивно-поведінкова терапія.
Психологічні проблеми виникають у результаті надходження в мозок людини інформації в некоректній переробки. У результаті мозок оцінює помилкові дані і робить неправильні умовиводи. Це призводить до відхилень у поведінці.
Лікування побудовано на проектуванні минулих подій на сьогоднішню ситуацію.
Людині надається можливість:
- проаналізувати помилки поведінки;
- подивитися на них з боку очима інших людей;
- повіривши у свої сили, спрогнозувати, спланувати подальшу свою поведінку.
Що ми і спробували зробити в цій статті.