Постійний страх смерті, за дитину, за близьких, під час вагітності, що робити
25.07.2017 0

Постійний страх смерті, за дитину, за близьких, під час вагітності, що робити

Психологія
В закладки


Постійний страх отруює існування, перетворюючи кожну хвилину життя людини в справжній кошмар. Чому він з'являється, як з ним жити і чи можна позбутися від гнітючого почуття тривоги.

Як стан психіки, страх в тій чи іншій мірі властивий кожній людині. У ситуації, коли існує реальна загроза життю, безпеці чи добробуту людини, страх цілком виправданий і навіть корисний, тому що гарантує захист від невиправданого і неприйнятного ризику.

Доречний страх допомагає подолати несприятливу ситуацію, ліквідувати загрозу, а потім зникає самостійно.

Інша справа, коли в житті людини присутні постійний страх і тривога, які паралізують свідомість і перетворюються в нав'язливе стан, від якого практично неможливо позбутися самостійно.

Причини тривоги і занепокоєння

Умовно причини можна підрозділити на:

  1. Біологічні породжують такі поширені постійні страхи, як страх смерті (один з найстрашніших страхів, найбільш важко піддається позбавленню), страх за когось з членів сім'ї, за дитину.
  2. Соціальні причини є не менш підступними і в окремих випадках теж можуть провокувати постійне відчуття тривоги і страху. Так, наприклад, постійний страх прийняття рішення може діяти в будь-якій ситуації і стати причиною не тільки низької соціальної активності людини, але і таких серйозних психосоматичних хвороб, як гіпертонія, виразка шлунку, діабет.

Деякі психологи стверджують, що причини постійного страху людини своїм корінням зобов'язані його генетичної пам'яті і криються в несвідомій частині психіки. Тому їх так складно виявити шляхом звичайного самоаналізу.

Що робити з постійним страхом

Стани безперервної тривожності людини можуть бути двох типів:

1. Страхи за себе, які в свою чергу поділяються на:

  • за власне здоров'я;
  • страх смерті, майбутнього і т. п.

2. За іншу людину:

  • за батьків;
  • за рідних і близьких;
  • за кохану людину;
  • за дитину;
  • страх під час вагітності.

Розберемо, як виявляються ці, найбільш часті постійні страхи, що супроводжуються безперервним потоком негативних думок.

За своє здоров'я

Страх за власне здоров'я у багатьох життєвих ситуаціях – емоція цілком виправдана і має право бути.

Природне бажання зберегти здоров'я дозволяє людині:

  • дотримуватися розумних рекомендацій щодо здорового способу життя;
  • позбавлятися від шкідливих звичок або не купувати їх взагалі;
  • своєчасно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою у разі захворювання;
  • не ризикувати в ситуації, коли ризик не має під собою інших підстав, крім надмірної самовпевненості або бажання отримати сплеск адреналіну будь-яку ціну.

Переростаючи в постійне нав'язливе стан, страх за власне здоров'я змушує:

  • остерігатися контактів з іншими людьми через страх заразитися;
  • уникати навіть посильних фізичних вправ або, навпаки, виснажувати організм надмірними фізичними навантаженнями;
  • шукати у себе ознаки різних хвороб, нерідко провокуючи їх поява там, де спочатку не було причин для захворювання.

страх дивитися в очіПогляди перехожих змушують нервувати? Дізнайся, як подолати страх дивитися в очі людям.

Звідки береться страх перед відповідальністю? Читай тут.

Справитися з нападами панічних атак можна наступним чином:

  1. Досить прилягти і постаратися заспокоїтися. Відволіктися від нав'язливого стану паніки можна, якщо перейти з внутрішніх відчуттів на якийсь зовнішній об'єкт і повністю зосередитися на ньому.
  2. Приймати їжу під час атаки не слід, можна погіршити стан. Досить випити склянку води з цукром.
  3. Випити пару крапель заспокійливого кошти, яке призначить лікар для купірування нападів панічної атаки при вегетосудинної дистонії. Хворі на ВСД найбільш схильні до нападів постійного страху, тому комплекс заходів щодо поліпшення стану допоможе позбутися постійного страху за власне здоров'я.

man_epil_5Смерті

На відміну від причин всіх інших страхів, які можуть виникнути, або не виникнути у конкретної людини протягом всього його життя, причина для страху смерті у всіх одна – її неминучість.

Постулати релігії часто тільки підливають масла у вогонь, додаючи до природного для кожної людини бажанням якомога довше відтягнути момент біологічного відмирання і страху перед невідомістю вічності ще й додаткові жахи, пов'язані з прийдешніми карами за його земне життя. Не дивно, що людина може відчувати не просто тривожність, а тваринний жах перед неминучістю смерті.

Страх смерті може мати два варіанти:

1. Боязнь передчасної кончини. Вона пов'язана в основному з небажанням вмирати занадто рано, в розквіті сил, коли стільки всього хочеться встигнути, виростити дітей, закінчити розпочаті проекти. Людина нормально ставиться до факту смерті взагалі, але боїться, що все закінчиться не тоді, коли він буде готовий попрощатися з усім і всіма. І цей страх може переслідувати людину як в самому розквіті життєвих і творчих сил, так і в більш зрілому і навіть у літньому віці.

Слід зазначити, що з віком цей страх поступово слабшає. Життєвий досвід і мудрість, придбані з роками, дозволяють більш раціонально ставитися до земного життя і моменту її завершення.

2. Боязнь завершення земного шляху і переходу у вічність. Вона має кілька причин:

  • завіса таємниці перед вічністю і неможливість дізнатися, що там, після кінця;
  • боязнь покарання за події власного життя, характерна для багатьох послідовників аврамических релігій;
  • небажання перетворитися з останнім подихом в «ніщо».

Страх смерті потрібно долати як можна швидше, тому що він може розростися до неймовірних розмірів і не тільки отруїти людині все життя, але й наблизити саму смерть.

страх смерті не опанував вашим життям, треба розібратися, що лежить в його основі:

  1. Можна випити чай із заспокійливих трав, щоб у процесі самоаналізу не розхвилюватися занадто сильно.
  2. Визначити, що саме лякає найбільше – насувається старість, проблеми зі здоров'ям, страх не встигнути зробити щось важливе в житті, таємниці смерті і того, що після неї, або ж бажання зберегти все, що накопичено за весь час.
  3. Після визначення істинної причини страху померти треба починати свідомо змінювати своє життя – усвідомити, що всі старіють, і з цим нічого не поробиш, але намагатися встигнути в цьому житті багато чого встигнути. Поміняти роботу, намітити план здійснення мрії, перетворюючи її в конкретну мету. Більше уваги приділяти власному здоров'ю, грамотно інвестувати або зайнятися благодійністю.
  4. Філософське ставлення до життя допоможе подолати страх смерті і припинити псувати щасливе життя марними страхами.

За близьких

Бувають випадки, коли природня і благородна турбота про ближнього переростає в якийсь момент в панічний страх за близьких, отруюючи життя не тільки самому «боящемуся», але і тим, на кого направлений цей страх.

За великим рахунком, цей страх пов'язаний зі страхом смерті, тільки в даному випадку людина боїться не за себе, а за інших. Страх смерті як би «мутує», ховається і змінює свої прояви.

Страх за дитину, батьків, рідних і коханих - все відноситься до цієї категорії страхів, і, за великим рахунком, може дуже істотно зіпсувати життя і самому предмету переживань.

Позбавитися від безпідставних тривог слід якомога раніше:

  • мисліть позитивно і відволікайтеся на цікаві заняття, намагаючись відігнати непотрібні думки;
  • навчіться відокремлювати уявне від реального і не роздмухуйте з мухи слона.

Під час вагітності

Виношуючи дитину, кожна майбутня мама хвилюється. Ці хвилювання найчастіше пов'язані з однією або декількома причинами:

  • бажання народити здорового малюка;
  • страх перед самим процесом пологової діяльності, особливо, якщо це перша вагітність або перша після декількох невдалих;
  • боязнь непрофесіоналізму лікарів і критичних нестандартних ситуацій під час пологів;
  • страх народити хвору дитину, навіть якщо всі аналізи і перевірки показують винятково сприятливу картину майбутніх пологів;
  • боязнь не справитися з роллю та завданнями мами новонародженої дитини, страх за майбутнє, його і своє;
  • боязнь втрати власного здоров'я в процесі пологів.

Накладаючись на природні складнощі з виношуванням дитини, ці фактори можуть призвести до нав'язливого безперервному страху і нападів жорстокої паніки. У подібному стані вагітна жінка може завдати непоправної шкоди як собі, так і ненародженій дитині.bitingnails

Побороти невпевненість в успіху заходу і тривогу допоможе наступне:

  1. Своєчасне звернення в пологовий будинок, в якому планується народжувати дитину, щоб заздалегідь ознайомитися з умовами для породіль, поговорити з акушерами, навіть зі щасливими мамами, які народили прекрасних малюків.
  2. Чітке дотримання плану медичних оглядів майбутньої мами і здача потрібних аналізів допомагають переконатися, що вагітність протікає добре і що все закінчиться благополучно.
  3. Відвідування курсів або шкіл для майбутніх мам відмінно допомагає не тільки подолати страх під час вагітності, але і краще підготуватися до пологів.

За новонародженого

Страх за новонародженого багато вважають проявом післяпологової депресії. Щойно народивши довгоочікуваного дитини, мама починає надмірно активно хвилюватися з приводу і без нього:

  1. Така мама ввечері боїться вкласти дитину спати, побоюючись, що вночі з ним може трапитися щось страшне.
  2. Вона воліє не спати вночі, нервово прислухаючись до кожного подиху, кожному звуку і повороту головки малюка.
  3. Вона боїться підпускати до дитини навіть найближчих людей – тата, бабусь і дідусів, боячись, що вони стануть поводитися з ним неправильно або не уследят в хвилину небезпеки, яка, на їх думку, підстерігає всюди.
  4. Вона нищить себе, рідних, педіатрів своїми тривогами з приводу можливих відхилень у розвитку дитини.

Як наслідок, у мами, яка підлягає постійному страху за новонародженого, часто пропадає молоко, вона стає нервовою і неуважною, і буває, що в стані підвищеної тривожності навіть здатна нашкодити своїй дитині, всупереч бажанням захистити її за всяку ціну.

Як позбутися від безперервного і всепоглинаючого страху:

  1. Корисно заздалегідь записатися на заняття для майбутніх мам, на яких можна навчитися основам догляду за новонародженим: як годувати, як доглядати за грудьми і зберігати молоко, купати, одягати новонародженого.
  2. Дуже добре допомагає впоратися з тривогою просте усвідомлення факту, що мама з новонародженим дитиною – одне ціле, і що мама не зашкодить йому, тому що її дії охороняються вищими силами.

страх новогоНе можеш зважитися на переїзд? Дізнайся про способи усунення страху перед новим життям.

Як позбутися страху відносин? Читай далі.

Про те, як подолати страх відповіді біля дошки у підлітків, читай статтю.

чи Є лікування від поганих думок

Страх – одна з базових емоцій, подібних радості, гніву, печалі. Вона не може бути розкладена на більш фундаментальні складові.

Як раціональний, або виправданий, так і ірраціональний страх запускається однаковими механізмами. Він формується двома нейронними шляхами, що функціонують одночасно:

  1. Один шлях відповідає за формування базових емоцій, реакція на нього йде швидко і формує відповідну реакцію організму на зовнішній чи внутрішній подразник. Це підкірковий шлях, він проходить на несвідомому рівні.
  2. Другий шлях більш довгий, він зачіпає, крім чутливих і амигдалярных ядер зорового бугра, ще й сенсорний відділ кори головного мозку і дозволяє отримати більш зважений емоційний відповідь на емоційний стимул.

Постійний страх, як неусвідомлена реакція організму, якраз і формується цим першим шляхом, зачіпаючи підкіркові механізми. Усвідомлено і самостійно позбавитися від неї повністю не можна, тому що його причини пішли в несвідоме. Однак лікування від поганих думок, що отруюють життя, є.

Щоб подолати постійний страх, необхідно:

  • Працювати зі страхом безпосередньо. Не втікати від проблеми, тим самим заганяючи її вглиб і дозволяючи розростатися до жахливих розмірів. Цей спосіб підходить для людей, оточених близькими, які готові вислуховувати та аналізувати почуте.
  • Узгодити з фахівцем прийом спеціальних лікарських засобів, сприяють послабленню впливу постійного стресу.
  • Робота з тілом як спосіб позбавлення від страху. Важливо помітити і зрозуміти свої фізіологічні відчуття в момент, коли настає паніка, і розібратися в них. П процесі усунення скутості, м'язових затисків, прискореного або уповільненого дихання можна боротися з фізичним проявом постійного страху, тим самим позбавляючи можливості того проявлятися фізіологічно.

Позбутися постійного страху повністю не можна, та й не потрібно. Треба просто знизити планку його прояви, знизити градус впливу і змінити «мінус» його дії на «плюс». Тоді почуття постійної тривоги зникне і перестане отруювати життя.

Відео: Прийоми від фахівця

Комментарии (0)
Додати коментар
Страхи підлітків - смерті, темряви, відповіді біля дошки, як побороти, вправи
Підлітковий страх ніколи не виникає безпричинно. Зрозумівши їх, можна допомогти дитині впоратися з одолевающими його тривогами.
Страх-це почуття чи емоція
Страх-це почуття чи емоція
Страх-це почуття чи емоція
14.07.17 Психологія
чи Може людина самостійно визначити, що він переживає? Наповнює душу страх – це емоція або почуття в його серці? Відповідь на це питання дає докладна стаття про найбільш
Страх смерті - симптоми, причини, як позбутися
У статті розглянуто страх смерті як одна з фобій зі специфічними ознаками й особливостями. Характеризуються причини страху смерті, прояви в різному віці, можливості
Страх майбутнього - як подолати
Страх майбутнього – досить поширена фобія, яка з'являється практично у всіх людей у різні моменти життя. Але якщо одні швидко долають його, то для інших він стає значною
Причини страху - у дорослих, у дітей, що робити
Причини страху не так різноманітні, як може здатися. Зрозуміти їх – означає наполовину позбутися ірраціонального почуття.