Позитивні сторони конфлікту
25.07.2017 0

Позитивні сторони конфлікту

Психологія
В закладки


Стаття знайомить з основними підходами до сучасного розуміння конфліктів в життєдіяльності людини. В тексті даються відповіді на неоднозначні питання: яка ж користь конфлікту, яким чином розбіжності, протиріччя та суперечки можуть справити позитивний вплив на взаємодію людей?

Спір, розбіжність, розлад

Ряд синонімів до слова (або поняття) «конфлікт» у повсякденній свідомості кожної людини досить широкий. Ось лише мала їх частина: протиріччя і спір, розбрат і протистояння, розбіжностей і протиборства, боротьба і військові дії – можна продовжувати і далі, хоча продуктивніше дати короткий розуміння суті такого явища.

Змістовна сторона конфлікту проявляється у декількох значеннях:

  • як затяжний, тривалий протистояння або боротьба;
  • як стан неблагополуччя у відносинах людей, їх ідеї та захоплення;
  • як протиборство психічного характеру при взаємовиключні тенденції і бажаннях;
  • як протистояння різного роду: в політиці, літературі, соціумі взагалі.
моральний конфліктЩо таке моральний конфлікт, і як її вирішити? Читай у статті приклад морального конфлікту.

Як перемогти в конфлікті на роботі? Читай далі.

Сучасний підхід

Актуальним в сучасному розумінні особистісної конфронтації є конструктивний підхід до конфлікту. Він припускає, що існує безперечна користь від конфлікту.

Тут важливо враховувати загальні принципи цього соціального явища:

  • існування і соціальна життя в суспільстві без нього неможлива;
  • при руйнує силі, він може сприяти збереженню цілісності – окремої людини як особистості, колективу людей;
  • він містить потенціал позитивних можливостей і перспектив, є каталізатором необхідності і неминучості змін;
  • як будь-яка взаємодія людей, конфлікт керований.

В даному випадку, в якості наочного прикладу, слід провести аналогію з вогнем:

вогонь (= конфлікт) – це добре чи погано? Якщо стихія, з якої неможливо впоратися – негатив. При керованості: вогонь (конфліктна ситуація) здатний зігрівати і давати необхідну цілющу енергію.

Прості закономірності

Кілька важливих положень, що відображають гостроту і силу конфліктів, надає наступна таблиця:

Показники Закономірності Емоційність чим глибше емоції, тим гостріша ситуація і суперечності Згуртованість у відносинах ніж вона тісніше, тим кардинальніше виникають між людьми розбіжності Соціальні контакти конфліктуючих людей чим вони ширші, тим глобальніше за охопленням буде конфлікт Індивідуальні цілі чим більше розбіжності виходять за їх межі, тим напруженішою ситуація

Всілякі конфліктні явища звертають на себе увагу, насамперед, через негативні сторони:

  • руйнують особистість внутрішні протиріччя і переживання;
  • неможливість знайти спільну мову з оточуючими чинності сварливого характеру;
  • цілий ряд негативних емоцій (гнів і роздратування, страх і тривога), які неможливо не приборкати, ні контролювати.

205884245_2_644x461_semeynye-dela-doverte-ih-advokatu-fotografiiКрім того, конфлікти небезпечні по ряду факторів:

  1. Безлад і зменшення стабільності: під час протиборства неможливо зрозуміти, чим саме закінчиться та чи інша конфліктна ситуація, яким чином повернути сталість повсякденних взаємин і звичних міжособистісних зв'язків.
  2. Використання методів насильства у вирішенні неузгодженості міжособистісної взаємодії: люди намагаються відстояти свою позицію, нав'язати свої варіанти виходу з труднощів у спілкуванні, намагаючись зломити опонента і його устремління.
  3. Загроза здоров'ю і навіть життю людей: якщо конфліктна ситуація загострюється максимально, імпульсивні дії конфліктуючих мало піддаються контролю і управління. Бажання відстояти себе в цій ситуації може штовхати опонентів на необдумані і непоправні дії з згубними наслідками.

Незважаючи на перераховані вище негативні сторони, кожна ситуація розбіжностей, спорів і розладів потенційно несе в собі позитиви.

Про конфлікт поколінь і його дозвіл читай тут.

Які особливості конфлікту між особистістю і групою? Дізнайся зі статті.

Позитивні сторони конфлікту

Питання з ряду, в якому випадку конфлікти можуть приносити користь?» хоч і може здатися риторичним, але має цілком предметний перелік відповідей:

  1. Показник відсутності байдужості. Людина конфліктує лише в тому випадку, коли його щось «зачіпає», зачіпаються його базові інтереси і цінності. Відбувається свого роду діагностика і самодіагностика: що для людини життєво важливо, з-за чого він починає відстоювати свою позицію, які його переконання і на що він готовий, щоб їх відстояти.
  2. Самостійне подолання конфліктної ситуації. Зміцнюється віра в себе і власні можливості. У людини формується стійке переконання, що з кожної напруженої ситуації можна знайти прийнятний вихід. Все можна вирішити і, при бажанні, все можна подолати.
  3. Привернення уваги до «наболілих» питань. Саме в ситуаціях незадовільного спілкування, коли активізуються розбіжності, людина чіткіше починає усвідомлювати, що багато важливих моментів іноді просто не обговорюється – це псує стосунки, що склалися, заводить їх у глухий кут. Подальше обговорення може кардинально виправити ситуацію, згладити всі гострі моменти.
  4. Тісне переплетення у індивіда зовнішнього і внутрішнього. Конфліктуючий людина – показник існування внутрішньоособистісного напруги і неузгодженості. Ця внутрішня позиція штовхає індивіда, наприклад, відстоювати свій статус, якщо хтось намагається здійснити «замах» на нього ззовні або свою свободу – навіть при уявної загрози.
  5. Синдром покірності і його зниження. В організації нерідкі випадки, коли у взаємовідносинах певного колективу існує прошарок людей, які ніяк не проявляють свою позицію. Вони неактивні, їх інтереси розмиті, вони не дають зворотного зв'язку. Незрозуміло, як з такими індивідами взаємодіяти: саме в напружених ситуаціях відбуваються їх «розгойдування» та зміни на краще.
  6. Спільність інтересів. У конфлікті кожен учасник починає розуміти, де його прихильники, хто нейтрально ставиться до ситуації, а хто намагається протистояти реалізації життєво важливих інтересів.

Користь конфлікту досить виразна. Як в особистісному плані, так і в соціальному середовищі він допомагає виявляти приховані інтереси і особливості конкретної ситуації, дозволяє удосконалити міжособистісне спілкування та обмін інформацією, покликаний знаходити несподівані рішення повсякденних непорозумінь.

Відео: Як використовувати конфлікти з користю

Комментарии (0)
Додати коментар
Відхід від конфлікту - форми і способи
Стаття присвячена одній з поведінкових стратегій при врегулюванні суперечок і розбіжностей під назвою «відхід від конфлікту». Дається характеристика основних
Психологія конфлікту - поняття, види, структура, функції, стадії
Стаття присвячена аналізу явища «психологія конфлікту». Наводиться характеристика психологічних особливостей конфлікту, його функцій, причин, видів, структурних
Міжособистісний конфлікт - причини, види, способи вирішення, приклади
У статті дається аналіз такого явища, як міжособистісний конфлікт. Розглянуто найбільш характерні причинны, основні ознаки та особливості міжособистісного конфлікту,
Конфлікт між особистістю і групою - форми, особливості, способи вирішення
У статті розглядаються основні особливості конфлікту між особистістю і групою, його ознаки та форми. Дана схема виходу з конфлікту, описані його наслідки.
Класифікація конфліктів - види, причини, схема
У статті розглядаються види конфліктів та їх причини. Розкривається сутність поняття «конфлікт».