Криза середнього віку - що таке, симптоми, як пережити, психологія
Знайомство з симптомами кризи середнього віку, а також дослідження його причин і наслідків. Поради психолога по ефективному подоланню цього складного періоду.
Психологія людини так влаштована, що його особистісне зростання являє собою синусоїду з криз. Кризові стани – це, в деякому роді, болісне народження самого себе.
Про кризу ідентифікації або кризу середнього віку заговорили відносно нещодавно. Близько двадцяти років тому ніхто не чув про нього. Але і насамперед люди переживали, шукали себе, відчували незрозуміле розчарування і тугу.
Що це таке
Подібного медичного терміна не існує. В загальних рисах цей період означає тривалу емоційну пригніченість, яка виникає як наслідок переоцінки життєвого досвіду.
По суті, це усвідомлення того, що багато можливості юності упущені, а неминуче настання старості близько.
Це стан ґрунтується на підсвідомої незадоволеності своїм життям. Людину не влаштовує соціальний статус і робота, з'являється жаль про безліч нереалізованих планів, виникає гіркота від того, що його можливості з віком тільки обмежуються.
Основні симптоми
- Депресія;
- Почуття спустошеності;
- Втрата значущості досягнутої стабільності, сімейного і матеріального благополуччя;
- Відчуття життєвої несправедливості;
- Сприйняття роботи і подружніх відносин як рутини;
- Незрозумілі бажання і непередбачувані вчинки (що відбувся доросла людина раптово йде з престижної роботи або з благополучної сім'ї).
Коли починається
У США подібне явище отримало назву «бунт сорокарічних», але настає такий криза і в 35, і в 45, і в 50 років. Криза середини життя дуже індивідуальний. За статистикою, жінки схильні переживати його раніше, ніж сильна стать - у віці 35 років, тоді як у чоловіків він виникає ближче до сорока років.
Як закохати в себе хлопця, з яким не спілкуєшся? Відповідь тут.
Час для людей після 40 років у багатьох відношеннях кризовий. Сім'я зі стажем спільного життя в 20 років, віком до її дорослих членів в 40-45 років, у цей період зазнає найбільшу кількість кризових ситуацій (докладніше ми розглянемо їх нижче).
Головні причини
- Хоч це і дивно - успішність. У цьому віці люди вже багато чого досягли в професійній сфері, досягли певного статусу в кар'єрі. Звідси питання: куди рухатися? Що далі? Як утриматися, якщо підтискає молодь? Чи вистачить сил?
- Старіння. Змінюється зовнішність, сил менше, знижується сексуальна привабливість. У суспільстві пропаганди культу бездоганної краси та молодості прийняти це психологічно дуже непросто.
- Зміна соціальних ролей. З дитини - в батька, з молодшого співробітника – у досвідченого наставника. Але не у всіх є внутрішня готовність до кардинальної зміни цих ролей, до прийняття відповідальності за себе, і за інших.
- Усвідомлення швидкоплинності життя. Людина розуміє, що багато чого залишиться нездійсненною.
Криза середнього віку
25
останнім часом криза «помолодшав», але його ознаки практично не змінилися: апатія, меланхолія, розчарування, страх і невтішні висновки.
Які ж причини цього явища серед двадцатипятилетних?
- Немає роботи. І страшно навіть не тому, що немає роботи, а тому, що вона не потрібна. Працювати не хочеться зовсім — від цього ще страшніше. Молоді люди гостро жалкують, що рано залишили студентське життя і почали працювати.
- Немає чоловіка. Складається враження, що інститут шлюбу безнадійно застарів у цивілізованому суспільстві сучасності. Але мрії про заміжжя знайти альтернативу, можливо, не вийде ніколи.
- Немає дітей. Огортає любов'ю друзів або племінників стає не цікаво, хіба що задовольнити материнський інстинкт, завівши собі домашнє тварина.
- Перші зморшки. Вісники невблаганно наближаються, цілком природних, але, на жаль, безрадісних процесів.
- Постійна нудьга і ностальгічні настрої: здається, що найкращі книги прочитані, кращі фільми переглянуті, кумири розчарували, не раз розбите серце, а очікування не виправдалися.
Після 40 років
З точки зору оточення, виникнення проблем відбувається «на порожньому місці». У людини часто змінюється коло спілкування, ціннісні орієнтири, уподобання і смаки.
Переживають кризу робляться непередбачуваними навіть для самих себе. Невирішені проблеми перехідного етапу, відгомони незакінченого бунтарства, на час «тихі», знову обрушуються на людину.
Що значить, якщо у свій час підліток не зміг звільнитися з-під батьківського впливу, повстати проти життєвого укладу нав'язуваного ними, тоді в середньому віці раптом його осяває, що живе і діє він досі за чужими правилами.
І виникає природне бажання пошуку себе, власний шлях. Цей період передбачає масштабну і остаточну переоцінку власних цінностей (криза ідентичності).
В сім'ї
Якщо подивитися на ситуацію в аспекті сім'ї і сімейних відносин, подібні криза має наступні передумови:
- Підросли діти виїхали з дому. Спілкуватися тепер доведеться не як у 30 років з позиції батьків, а як подружжю. Це може стати великою проблемою, якщо стосунки були складними, а чоловіка з дружиною об'єднували лише діти. Сім'я зазнає зміни і має пройти час, щоб звикнути до цього і перебудуватися.
- На період життя 40-50 років у подружжя з'являються проблеми і переживання, які пов'язані з їх літніми батьками. Їх старіння і хвороби змушують сім'ю змінювати плани, викликають тривогу і очікування неминучого. Пара вже не може бути опорою один для одного, спалахують конфлікти, зростає нерозуміння.
- Проблема досягнень. Досягнувши певного віку, людина оглядається назад і думає, що багато чого не досягнуто. Порівняння з успішними людьми свого віку бачиться не в його користь.
- Втрата зв'язків з друзями. Веселих компаній як у 20 або 30 років, швидше за все, вже немає. Багато розгубилися, а інші зайняті тими ж турботами.
У холостяка
У кожного переломний період відбувається по-різному. Все залежить від рівня незадоволеності життям, свого характеру і людей з оточення.
- Незадоволеність роботою і кар'єрою. Навіть якщо самотній чоловік перебуває на високій посаді і отримує пристойну зарплату
- Незадоволеність особистим життям.
- Надмірна стурбованість своїм здоров'ям. Постійний пошук у себе захворювань і навіть страх за власне життя можуть набувати відтінку нав'язливості.
- Скритність, згодом переростає у жорсткість і напруженість.
- Спроби самоствердження в соціумі всіма силами.
- Нервові зриви і захоплення алкоголем або азартними іграми.
Як пережити самому цей період
Тут небезпечна як депресивна позиція, яка загрожує жалістю до себе і відчаєм, так і оптимізм, змушує перебувати в ілюзіях і заважає приймати реальність, відрізаючи шлях до розвитку.
Поганий і революційний варіант – знецінення всього, що досягнуто, невиправданий ризик і необдумана зміна всього свого оточення: сім'ї, місця проживання, роботи. Часто це всього лише самообман.
А ти знаєш, що є ефективні фрази, які заводять чоловіків? Читай далі.
Як веде себе чоловік, якщо він закоханий? Читай тут.
Що робити в такій непростій ситуації?
- Не обов'язково кардинально змінювати життя – можна продовжити йти по тому самому шляху.
- Необхідна оцінка прожитих років, розуміння того, що потрібно, а від чого варто відмовитися, усвідомлене прийняття свого колишнього шляху і продовження нарощування досягнутого.
- Все залежить від готовності людини розуміти і приймати свої проблеми, чесний погляд в очі реальності, здатності до змін і вкладом в зміни. Якщо людиною не зроблено жодних висновків під час кризи, це означає, що він не подорослішав.
- Підсумком має стати сфокусованість на досягненнях, які сприяють не виключно фінансового благополуччя, а також любові і щастя.
Як допомогти іншим подолати кризу
Вихід можна знайти в будь-якій ситуації. Ось кілька порад для тих, хто зіткнувся з проявами кризи середнього віку у близької людини:
- Будьте спокійні і стримані. Постарайтеся бути лояльніше і не помічати перепадів настрою, уникайте суперечок.
- Надихайте і вселяє віру у майбутнє. Переконуйте, що ще багато чого попереду.
- Не скупіться на похвалу, однак не переборщіть, оскільки зайві похвали будуть звучати підозріло. Якщо показати, що це робиться з жалю, то депресія тільки посилиться.
- підтримуйте. Це додає впевненості і налаштовує на позитив.
- Якщо криза стосується вашого партнера, покращуйте ваші інтимні відносини. З слабшанням потенції, для доказу своєї спроможності в ліжку, чоловіки можуть заводити коханок. І розлучення або погрози ним в даній ситуації не вирішення проблеми. Намагайтеся не відмовляти в інтимі, ставтеся з розумінням до його побажань в сексі.
- При відсутності результату бажано отримати консультацію психолога.
Поради психолога
Досвідчені фахівці знають, як боротися з негативними аспектами цього стану і рекомендують наступне:
- Турбота і увага до свого тіла дозволять надовго зберегти свої сили і з трепетом, а не страхом і відразою ставитися до власного старіючому організму, пишається ним і поважати його;
- Постійне відкрите та активну участь у відносинах не тільки з сім'єю, але і з друзями і колегами, повагу і визнання їх незалежності, любов до них і радість за них. З таким ставленням людина обов'язково отримає свою «дозу» турботи і любові;
- Планування досягнень, спрямованих на дослідження і розвиток свого потенціалу і навичок, щоб використовувати їх з користю для інших принесе стабільне задоволення і почуття розвитку, достатку;
- Постійну увагу до власних мрій, цінностей, фантазіям і переконання – саме це забезпечує орієнтиром. Так, дороговказною зіркою завжди буде мрія, а досягнення її стане розкривати все нові двері.
Будь-яка криза неодмінно мине. Таке життя — їй притаманні як злети, так і падіння, важкі і легкі періоди. Якщо глянути правді у вічі, в 40-45 років ще можна багато чого зробити, якщо не боятися і не клеїти на себе ярлик «невдаха».